Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • emilperijoc

  • Mesaje scrise: 578
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2007

  • Mesaj Privat
A venit momentul cand fratele meu este in cautarea unei masini Wink . Buget maxim 4000E. El are 23 ani si ar fi prima lui masina.
E student,lucreaza , si va folosi masina mai mult pentru mers la mare/ munte, si putin in Bucuresti, ceva dupa 2001 ca an de fabricatie.
Ca dotari minime, aer conditionat, geamuri electrice, si ABS si clasicele sa nu consume mult si sa fie cat mai ieftina la reparat (cand se va pune problema de reparat Twisted Evil Smile ).
Mie in prima secunda mi-a fugit candul la un Cielo executive de prin 2002 - 2004 eventual cu GPL din fabrica, iar de diferenta benzina/gaz si concedii.
Cum ati vedea voi rezolvarea problemei?
Toate cele bune.
Skip ads

  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Cielo e o masina buna in felul ei, dar la baza e o conceptie din anii `80, deci invechita din toate punctele de vedere. Consuma mult, in special motoare DOHC (16V), cele produse in Romania mai ales in ultima vreme, sunt foarte slabe calitativ, plasticele din interior te inebunesc , franele sunt foarte slabe, nu au caroserii galvanizate, la volan am impresia ca merg pe un sac de rumegus. In schimb piesele sunt foarte ieftine dar si foarte proaste, 70-100lei un amortizor, 35 lei pompa de apa, 30 lei curea distributie. Am unul in familie, asa ca iti pot da orice detaliu.
La banii aia sigur gasesti o Astra G
  • emilperijoc

  • Mesaje scrise: 578
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2007

  • Mesaj Privat
cam care e consumul ?
mersi frumos
  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2010

  • Mesaj Privat
emilperijoc a scris:cam care e consumul ?
mersi frumos

Cam 7-7.5 la drum lung. In oras sare de 12-13. Motor OHC 8V, la cel cu 16V mai adaugi 1.5/100
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Daca cauti bine poti gasi si vectra c 2002-2003 cu motor 2.0 dti, cu 150-200 k km care zic eu ca e net suoerioara oricarui cielo... Si ca spatiu interior si ca dotari... Plus ca are distributia pe lant si nu mai duci grija ei... Mie personal cielo mi se pare o masina de carton... De cate ori am mers aveam impresia ca pic din masina... Nu zic ca nu sunt bune dar daca iti iei masina nu e bine sa te zgarcesti si sa-ti iei o masina cat mai buna posibil...
Eu as mai merge si pe astra h, la fel daca cauti gasesti...
Nu trebuie sa te arunci la prima masina pe care o vezi... Mai iei pe cineva care se pricepe... Si sa nu-ti fie frica sa iesi in alte localitati... Eu am fost din galati la ploiesti si mi-am luat masina...
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Cielo nu merita, piese de acum pauza.
Poti gasi un Clio, Logan, Corsa C benzinare mici sau Y17DT
De evitat Astra G 1,4 1,6L ca papa ulei, pica bobina, pica ECU...
O alta idee ar fi Astra G 1,7TD (Y17DT) care chiar daca te mai freaca cu EDU, termoflot dar este fiabil si consuma putin, evident sa gasesti un motor in mintile lui.
Mai merita Golf IV, Polo benzinare mici sau diesel 1,4 nu prea trage dar e fiabil cu draci.

Acum depinde ce are el in cap ca daca vrea forme de limuzina, consum de Tico, fiabilitate japoneza la pret de masina indiana second sa mai uite.
Sfatul meu este masina populara gen Opel, VW, Renault (aici poti pune si Logan) ca are piese ieftine inclusiv sh pe toate drumurile, fiabilitate convenabila.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Tot asa pentru ala batranu, voiam sa iau o masina, acum ceva vreme. Stateam in dubii, masina mare - consuma multi bani vs masina mica - consuma putini bani. Am ales masina mica, o mandrete de Corsa C(decizie influentata si de colegii de forum printre care si Dan Cuciureanu caruia ii multumesc), alegere potrivita foarte mult vremurilor in care traim. Tinand cont ca 95% din timp sunt maxim 2 persoane in masina, nu am ezitat sa luam cu 3 usi. Lucru bun la 3 usi e ca poti rabata banchetele si rezolva multe probleme. Lucru bun e ca vrea 3 l de ulei. Lucru bun e impozitul si asigurarea extrem de mici. Lucru cel mai bun e consumul de ”motor de 1 kil” si caldura aproape instanta. Lipsa majora e ca nu are AC, servo, abs si alte nebunii, insa sa poate trai excelent fara ele, una peste alta aducand din nou un lucru bun ca nu prea are ce sa se defecteze.
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Totul depinde de ce anume isi doreste fratele tau. Acum cateva zile a vandut un prieten Corsa C din 2005 motor 1.3cdti cu 4600E ( avea si clima masina si 100k km reali )). Am condus masina vreo 1500km si mi s-a parut extrem de reusita. Consum redus, spatiu suficient ( in 5 usi )...poate te ajuta sa va decideti Wink Succes Wink
Skip ads

  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
frate-miu acum 2 ani a fost exact in situatia asta.erau alte preturi. a cautat cam jumate de an cu intreruperi.
la insistentele mele a luat opel. astra g z18xe 3 usi fabricatie 2002.de cand o are nu a bagat decat consumabile.2 schimburi de ulei+filtre.

e echiparea sport, e multumit de alegerea facuta.motorizarea a fost tot alegerea mea.in bucuresti nu prea merge cu ea, afara consum 7% la viteze normale cu excese rare.

in banii pe care ii ai eu as merge pe astra g.3 usi ca e mai ieftina,benzina 1,4 sau 1,8 sau diesel de 1,7.gasesti si din 2003 la banii astia.

golf4 in 4000 gasesti. motoare pe benzina in special.1,6 sau 1,4( 2 sunt de toate).
merge si logan/clio benzina castiga 2 ani in plus minim, dar parca vad ca sa vrea sa ii si placa masina pe care o cumpara.
  • adilos

  • Mesaje scrise: 663
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A16LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2007

  • Mesaj Privat
eu am avut un Seat Cordoba motor 1.4,cu optiunile cautate de tine,foarte multumit,consum bun,ieftin la consumabile,si la 4000 poate gasi ceva din 2005-2006.
  • emilperijoc

  • Mesaje scrise: 578
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2007

  • Mesaj Privat
multumesc tuturor de raspunsuri ... mai cautam, si va tin la curent ...
ii trimit si lui link-ul cu topicul asta, sa vad ce zice ...

keep them coming Smile
toate cele bune
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
marian_sro a scris:astra g z18xe 3 usi fabricatie 2002.de cand o are nu a bagat decat consumabile.2 schimburi de ulei+filtre.


X18XE1, Z18XE sunt de departe cele mai fiabile motoare de la Opel, nici nu ma mir ca nu a bagat nimic in el.
Skip ads

  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
@dodo fac si x18xe1 figuri.debitmetru,ecu care pierde masa.idem si z18xe. dar sunt cazuri rare.mai rare decat un x/z16 care haleste ulei.
avantaj z18xe nu are egr.o grija in minus.

fiabile...depinde de care perioada vorbim.
eu inca sustin ca c20ne era cel mai fiabil.dar e alta generatie, mai veche,mai simpla.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Corect, ma refer la ultimii 10-15 ani.
  • inspectoratul

  • Mesaje scrise: 755
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Vectra B, 2001, z18xe Smile Banuiesc ca tot in jur de 3000-4000e se invarte cu dotari de te doare capul.
  • wizard.time

  • Mesaje scrise: 629
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2010

  • Mesaj Privat
De ce ziceti ca Z16XE haleste ulei , eu am aceasta motorizare si la 1300 km am completat cu 250 ml ulei.Si masina are 150.000 si folosesc ulei 10W40 de la Castrol.(a nu se considera reclama).
Totul depinde de cum a fost ingrijita masina si de cum va fi in viitor.
Eu as recomanda Astra G la banii astia gasesti siguri si cu dotari mai mult decat necesar.


Ultima modificare facuta de wizard.time la Joi 27 Jan, 2011 12:12 pm
  • inspectoratul

  • Mesaje scrise: 755
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Eu la z18xe fac schimbul cam la 11.000km si completez cu maxim 250ml Smile. Masina mea are vreo 180.000km.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Are si cumnatul meu un Z16XE si nici aia nu papa, deci probabil ca nu toate papa ulei. 10W40? Nici nu e de mirare ca nu papa, dar nu auzi tachetii la rece?
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,089
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Pai si te pare putin 250ml/1300km?
Eu la Astra F-ul din semnatura completam cu vreo 250ml de ulei de la un schimb la altul. Si schimbul il faceam la aproximativ 10000km.
La Vectra inca nu stiu. De cand am luat-o inca n-am facut schimbul de ulei, am circulat cam 600km si nu am diferenta la nivelul de ulei.
P.S. Pe Vectra am dat 4000 euro neinmatriculata dar cu dotari serioase, zic eu. Smile
  • wizard.time

  • Mesaje scrise: 629
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Normal ca mi se pare putin deoarece in carte producatorul zice ca ea consuma 600ml la 1000 km.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR