Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • lica 18

  • Mesaje scrise: 121
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2009

  • Mesaj Privat
salut
i-mi spuneti va rog si mie cine va cam cit dureaza inmatricularea unei masini in Iasi pina i-ti dau numerele normale.si poate i-mi spuneti si cit si unde este de umblat ca sa mai evit invirtela in gol din faimoasa noastra birocratie.multumesc anticipat.
Skip ads

  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
depinde in primul rand de data la care prinzi programarea la RAR (eu am facut programare in decembrie si am ajuns la rand in martie) ... dupa ce mergi prima data la RAR, depinde in cat timp rezolvi problemele ce ti le gasesc ei (nu mai devreme de a 2a zi) ... dupa ce termini cu RAR-ul, mergi la Finante si faci cererea sa-ti calculeze taxa de poluare si a 2a zi mergi dupa calculatie si platesti taxa ... cu chitanta de la finante, cea de la cec si de la primarie mergi la politie si a 2a zi mergi cu placutele noi si dupa dovada de circulatie (valabila 2 sapt.) - cand aproape sa expire dovada, mergi dupa certificat (cel putin asa o sa-ti spuna militianul de acolo) ...
bafta
  • ksr00

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Am trecut recent prin asta, astfel ca trebuie sa faci urmatoarele:
1) RAR - programare
1) RAR - pentru CIV, certificat de autenticitate si verificare tehnica
2) Primarie - deschidere rol pentru masina si obtinere stampila si semnatura pe fisa de inmatriculare (este nevoie de CIV-ul romanesc)
3) ANAF - depus documentatie calcul taxa de poluare (trebuie sa afli daca ai nevoie de traduceri dupa brief-uri si contract vanzare cumparare) -> decizia de calcul si plata se poate face cel mai devreme a 2-a zi
4) Politie - cu toate actele se iau numerele definitive si autorizatie provizorie de circulatie, iar certificatul de inmatriculare in maxim 2 saptamani

Din ce am vazut la RAR nu mai este aglomeratia de alta data, eu am putut face programare de pe o zi pe alta, astfel ca numerele definitive se pot obtine in minim 2 zile.

Multa bafta si rabdare.
  • aladin79

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Sep 2008

  • Mesaj Privat
actele definitive de la politie eu le-am ridicat in 10 zile
Skip ads

  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
si eu am luat certificatul mai devreme ... dar de acolo ti se da autorizatia provizorie valabila 14 zile ... trebuia sa plec din localitate o perioada si ramaneam pe drumuri cu masina fara acte ...
  • lica 18

  • Mesaje scrise: 121
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2009

  • Mesaj Privat
merci mult ptru informatiile despre inmatriculare.o sa incep si eu procedurile pe luna viitoare.problema e ca nu prea am timp,da vad eu cum procedez.multumesc si drumuri bune fara evenimente neplacute.
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
la RAR nu trebuie neaparat ca proprietarul sa prezinte masina ... poate merge oricine cu ea ... asta ca sa nu pierzi tu timpul de care zici ca nu prea dispui
  • byker_boy11

  • Mesaje scrise: 139
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2001 1.6 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2009

  • Mesaj Privat
la mn a durat doua zile.La mine aci ,este un tip care se ocupa cu inmatriculari...fiind si prieten bun cu el...m-a rezolvat repede.eu am platit doar taxele...asta a luat vreo 2 ore
Skip ads

  • Razvanutzu

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2004 Z20LEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2010

  • Mesaj Privat
am si eu o intrebare , am cumparat o masina si e inmatriculata pe iasi si vrea sa o radieze , ce trebuie sa fac dupa asta ?
  • astrah

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Vrea sa scoti numere provizorii vechiul proprietar sau doar sa o scoata din evidentele fiscale?
  • Razvanutzu

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2004 Z20LEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2010

  • Mesaj Privat
pai imi vinde mie masina , si vrea sa o radieze sa o pun pe numele meu si am intrebat ce acte trebuie sa fac sai pun numere , fac iar rar-ul si restu ?
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,089
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
In primul rand daca fostul proprietar nu a fost atunci trebuie sa te duci la RAR (in general ar trebui sa se duca vanzatorul) ca sa-i faci autentificarea masinii. Cred ca vrei sa fii sigur ca masina e cea din acte nu una manarita, serii schimbate, etc. Pentru RAR cauta numarul de telefon pe net - cauti rar iasi - si da telefon pentru programare autentificare. Nu iti fie frica, aici doar se verifica daca masina este cea din acte. De la RAR vei pleca cu un fel de diploma: Certificat de autenticitate. Acesta costa vreo 90 lei.
La RAR poate dura o zi. In functie de ora la care te programeaza - care oricum nu va fi respectata - iar celalate acte le poti rezolva in 3, 4 ore dar a doua zi.
Apoi te duci frumos impreuna cu fostul proprietar in spatele primariei, este un chiosc din lemn (xerox, dactilografiere) sau in fata la politia judeteana sau in fata la serviciul inmatriculari de pe strada Primaverii, faci acolo contractul de vanzare-cumparare. Tot aici ii dai bani iar el va trebui sa scrie in certificatul de inmatriculare la rubrica Instrainat catre numele tau, sa puna data si sa semneze. Din acest moment ai la dispozitie 30 de zile ca sa faci actele masinii pe numele tau.
Apoi mergi in primarie, intri prin spate si intrebi gardianul unde, faci o cerere ca sa intre la finante la tine iar de la fostul proprietar trebuie sa recuperezi fisa fiscala. De obicei dureaza o zi eliberarea acestei fise fiscale. Dar contra unei taxe de urgenta se da si pe loc. Tot la primarie vei plati taxa de inmatriculare de 52 lei (parca). De aici nu mai trebuie sa vina si fostul proprietar cu tine.
Apoi te duci la CEC la hala centrala sa platesti certificatul de inmatriculare care costa 37 lei (tot parca). Mai trebuie sa faci si o asigurare pe numele tau - unde vrei, pe cat timp vrei (sa spui ca tu cumperi masina si trebuie sa depui actele la politie)
Cu toate aceste acte te prezinti la Politie in strada Primaverii - acolo sunt inmatricularile, permisele si pasapoartele (sa nu uiti ca trebuie sa ai la tine si cartea de identitate).
Daca pastrezi numerele masinii atunci in 2 ore vei avea actele masinii - de fapt cartea de identitate a masinii cu numele tau trecut pe ea si o dovada de circulatie pentru ca certificatul de inmatriculare iti va veni cam intr-o saptamana prin prioripost.
Daca fostul proprietar vrea sa-si pastreze numerele, trebuie sa mearga si el la politie sa faca o cerere ca acele numere sa-i fie rezervate. Iar tu daca vrei numere la rand platesti la ghiseu la politie 40 lei - contravaloarea tablelor.
Daca vrei numere dedicate, atunci trebuie predate numerele vechi, platesti tablele noi (cele dedicate costa 80 si ceva lei) iar actele si tablele le iei a doua zi.
Rezumat la actele ce trebuie sa le ai la tine cand ajungi la politie:
- contract vanzare-cumparare si tot ce-ti mai dau cei de acolo unde ai facut contractul - fisa de inmatriculare si altele.
- fisa fiscala a fostului proprietar
- chitanta ca ai platit taxa de inmatriculare de la primarie
- chitanta ca ai platit certificatul de inmatriculare - cea de la CEC
- certificatul de autenticitate de la RAR
- asigurare pe numele tau - copie
- copie dupa cardul de identitate
- certificatul de inmatriculare - completat obligatoriu la rubrica instrainat catre....
- carte de identitate a vehicolului
- tablele cu numerele actuale daca fostul proprietar doreste pastrarea acestora sau daca tu vrei numere preferentiale.
Cred ca astea sunt toate actele. Nu cred ca am uitat ceva.

PS: In primul rand rezolva la RAR.
PPS: Tot ce am scris este valabil daca masina este deja inmatriculata RO - mai ales Iasi
Skip ads

  • Razvanutzu

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2004 Z20LEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2010

  • Mesaj Privat
ms mult man , rar-ul la facut ti-am zis , e inmatriculata pe iasi dar el vrea sa o radieze sa numai fie pe numele meu si intrebare mea era , daca mai fac rar pentru numere....
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,089
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Nu mai faci nici un rar. Urmaresti pasii de mai sus si gata: ai masina! Wink
Sigur are certificatul de autenticitate?
No ofense, dar ma gandesc sa confunzi RAR-ul cu ITP-ul.
  • pocris

  • Mesaje scrise: 261
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Ca si o completare la raspunsul excelent al lui @mariusgmg:

- "Apoi mergi in primarie, intri prin spate si intrebi gardianul unde, faci o cerere ca sa intre la finante la tine iar de la fostul proprietar trebuie sa recuperezi fisa fiscala. De obicei dureaza o zi eliberarea acestei fise fiscale."

Cu aceasta ocazie va trebui sa platesti si impozitul auto.
http://www.auto-iasi.ro/calculator-impozit-auto

Mare atentie la actele in care apare si semnatura fostului proprietar. Verifica de doua ori sa semneze oriunde trebuie. Eu am fost intors de la imatriculari pentru ca uitase sa semneze undeva pe fisa fiscala.

Actele necesare banuiesc ca sunt aceleasi in toata tara:
http://www.prefecturabucure...lri-auto/265.html
http://www.prefecturabucure...lri-auto/264.html

Legat de formulare, cel mai bine e sa ti le printezi unde poti. In Bucuresti de exemplu formularele nu le gasesti la Inmatriculari ci la baietii cu gheretele de acte de pe linga, evident contra-cost.

Bafta!
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,089
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Corect! Si am mai uitat ceva: fa copii (cate 2, 3) pentru fiecare act in parte. Ca atunci cand ajungi la politie sa ai de unde-i da politaiului tot ce vrea.
In decembrie cand am inmatriculat Vectra eu am facut un dosar in care am pus folii de plastic. Iar in ele erau asa: o folie cu act in original, urmatoarea cu copii ale acelui act, urmatoarea alt act original apoi copiile acestuia si asa mai departe. Politistul cand a vazut cum sunt pregatit mi-a zis sa dau eu paginile de la dosar ca el vede ce e si se autoserveste. A fost foarte multumit, ba chiar m-a laudat: Domnule, sunteti singurul pe azi care a avut absolut toate actele la el si nu a trebuit sa va intorc. Si eu ajunsesem pe la ora 16 la ei.
  • lica 18

  • Mesaje scrise: 121
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2009

  • Mesaj Privat
salutare
am revenit ,cam tirziu e adevarat,dar,vreau sa va anunt ca de vreo 7 luni am in sfirsit nr de romania.noroc ,ca am prins taxele vechi.cool.a fost un pic de umblatura dar s-a meritat.drumuri bune va doresc.
  • mihail75

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2011

  • Mesaj Privat
salutare,
m-am apucat si eu azi de actele pt inmatriculare. Am scapat de finante si am depus cererea pt taxa de poluare, maine cica ar fi gata (si scot si banul). Intrebare: cind ma duc la politie cu tona de acte, tre sa am cu mine si nr. rosii? intreb, ca sa nu ma duc fara ele si sa ma intoarca din drum.
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,089
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
NU au nevoie de numerele rosii! Alea le pastrezi amintire! Bati un cui in perete si le agati ca pe un tablou! Very Happy
In schimb s-ar putea sa-ti ceara numerele nemtesti sau cele din tara de unde a venit masina. Daca e adusa pe platforma va trebui sa ai actul de transport al masinii.
  • mihail75

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2011

  • Mesaj Privat
multam mult, era bine sa stiu! Nu e cazul de nr. din Deutschland, caci e luata de noua de pe meleagurile mioritice.
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR