Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • free4wayu

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2004

  • Mesaj Privat
stie cineva cum e cu masinile inmatriculate afara?
adica vreau sa iau o calibra cu numere de italia, ce alte acte imi mai trebuie in caz ca ma opreste politia?
fac vreun contract cu ala de la care o iau sau poa sa vina oricand sa si-o ia inapoi din fata blocului?
si unde verific daca numerele alea de pe ea chiar sunt pe bune, sa nu ma trezesc cu dosar penal sau mai stiu-io-ce.

multumesc anticipat pt raspuns(uri)
  • 16V

  • Mesaje scrise: 151
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2006

  • Mesaj Privat
e destul de nasoala treaba cu masinile inscrise afara. poti astepta 1 ianuarie si platesti taxa de prima inmatriculare, care nu va fi tocmai mica pt masina asta.
daca vrei sa tii masina inscrisa afara, iti pot spune concret cum stau lucrurile din proprie experienta. si eu am intrebat, m-am interesat si pana la urma mi-am dat seama ca nu merita. cu toate ca primeam masina gratis. nu era nu stiu ce, un clio din '95. dar era gratis, vroia sa mi-o dea un prieten italian. in felul asta el scapa de plata taxelor, pt ca urma sa le platesc eu, iar daca vroia sa o duca la casat il costa vreo 400 euro.
asadar, masina nu poate fi inscrisa pe numele tau atat timp cat e inscrisa afara. se poate face un contract de vanzare-cumparare dar nu stiu cat e de sigur din moment ce masina nu va putea fi inscrisa pe tine. trebuie sa faci un contract de comodat cu proprietarul la notar in Romania. contractul asta trebuie reinnoit tot la 3 luni, iar masina trebuie sa iasa din tara tot in intervalul asta. nu cred ca proprietarul calibrei va fi de acord sa vina in romania tot la 3 luni. nu mai vbesc ca pt toate astea ai niste costuri 1 data la 3 luni. toate taxele pt masina le vei plati in italia: asigurare, impozit. si nu sunt tocmai mici. pt clio cu motor de 1.2, asigurarea era 800 euro/an. pe de alta parte, politia te va opri mai des decat daca ai avea o masina inscrisa in Ro.
ca sa o verifici daca e in regula(numere, serii, etc.) poti merge la politie acolo. dar daca e smecher tipul si nu se prinde politia? eu am gasit in italia un golf4 la super-pret si era al unui tigan. dupa mintea mea am vrut sa-l cumpar. dar prietenul meu italian mi-a spus clar sa-i dau pace. a vbit el cu proprietarul, masina exista, a vazut-o si arata ok si cu toate astea mai bine ca am stat linistit decat sa am probleme ulterior. si inca un sfat daca vrei sa-ti iei masina din italia. evita sudul(Napoli, Sicilia, Salerno, etc.). e patria lor acolo. stii tu a cui Cool
pt alte informatii, iti stau la dispozitie.
inca ceva. contractul de comodat cred ca se poate face si in italia la notar, apoi tradus si legalizat in romania. costa mai mult, clar. faza e ca trebuie sa fiti amandoi prezenti la intocmirea contractului.
  • marius radu

  • Mesaje scrise: 429
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Salutare colegi,

Cred ca nu trebuia sa postati aici, la Vanzari/Cumparari, ci la Discutii Generale...


Later Edit -> Multumim admin/moderator pt. mutarea subiectului.


Ultima modificare facuta de marius radu la Joi 30 Nov, 2006 1:48 pm
  • b28cxh

  • Mesaje scrise: 396
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2006

  • Mesaj Privat
bine a zis 16v!!!#
free4way, un coleg de-al meu a adus o calibra tot din italia..culmea tot rosie etc....toate bune si frumoase..vroia sa o faca bucati ca sa foloseasca piesele pe-a lui. vine omul frumos la serviciu (adica la aeroport) si o parcheaza in parcarea mare...
la o verificare de rutina a serviciilor de securitate aeroportuara/brigada antitero etc..care verifica regulat masinile parcate, mai ales ca avea nr de italia...ghici ce s-a intamplat...se trezeste omul nostru cu politia la birou....si afla ca de fapt , in urma verificarilor prin interpol, masina avea numerele unei dube, la randul ei furate.

la o verificare pe baza seriei sasiului, calibra era, desigur, furata.

iar verificarea valabilitatii nr masinii a durat cam <5minute si doar pe baza unui stop cadru pe masina lui, in timp ce o parca.

asadar eu zic sa te gandesti bine inainte de a face asta. si eu as dori sa aduc o vectra A dar macar la radierea de acolo pt a o inmatricula aici (dupa 1jan) poti sa verifici la politia locala daca totul e ok.

asa mai dadusem peste un romanas care vindea niste masini la super preturi in Nisa, Franta..si cand i-am zis ca vreau un megane care il avea si ca daca vin, vreau sa merg la "Prefecture" sa imi dea nr. de export - a sarit ca ars..cum ca nu e nevoie..ca e franta..ca nu mai e nevoie...ce naiba ne mai complicam Smile poate l-as fi crezut in alte circumstante daca nu as avea un prieten care de sta de 5ani in Franta si tot aduce masini, care mi-a spus ca indiferent ca e DE sau FR, tot trebuie radiata acolo.


sorry daca v-am plictisit Smile
  • free4wayu

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2004

  • Mesaj Privat
va multumesc frumos pt raspunsuri, intre timp am vb si eu cu cineva din politie si m-am razgandit
mi-a zis asa:
- pot merge cu masina pe numele italianului, neamtului, frantuzului, etc. pe baza de procura doar 120 de zile de la intrarea masinii in tara, si imi trebuie neaparat carte verde, care carte verde, daca ar fi pe bune, ar costa pana in nov 2008, pana cand zice ala de vinde masina ca ar fi valabila, de vreo 3 ori pretul masinii, deci e clar ca e falsa, si daca dau peste vreun politist constiincios, am terminat-o, acum dupa 1 dec, nu mai e contraventie, e deja infractuine si e de dosar penal.
plus vorba voastra, m-ar opri politia in calibra cu numere straine de n-ar fi adevarat

mersi frumos inca o data,
s-a putea sa cumpar VIT-ul, l-am vazut la vanzare azi, dar imi e cam frica de astea modificate extrem.....
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR