Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • pizzaman18

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Salut tuturor,

As vrea sa cumpar un Astra G din 2001 motor 1.2 Ecotec, modelul sport. Din cate stiu are 16 valve si 75CP acest model, cel pana in 2001 stiam ca are 65CP.
As dori sa stiu ce tip de distributie are pe curea sau pe lant. Masina "are" teoretic 108 mii la bord si arata bine, interiorul fiind curat si ingrijit, deci din acest punct de vedere nu cred ca are kilometrajul dat inapoi, dar nu pot fi sigur. Ma gandesc ca daca este pe curea sa o schimb neaparat , desi daca ma gandesc ca acum a fost adusa din si DE ca neamtzul poate nu a rulat 18 mii cu distributia veche, dar in caz ca a facut asta...ce sanse sunt sa se rupa imediat? Sau nu se poate sa nu o fii schimbat-o la timp?
Mentionez ca nu prea ma pricep la masini fiind prima masina pe care o voi cumpara si mi-ar prinde bine niste sfaturi in legatura cu aceasta motorizare Smile

Multumesc!
Skip ads

  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
LA fel am vrut sa imi iau si eu in urma cu cativa ani.
Nu ti se pare ca acei km sunt cam putini pentru o masina din 2001 de germania? eu asa cred...
la tipul tau de motor distributia este pe lant.
si daca ar fii pe curea, sa nu te iei dupa ce spune samsaru' sau ma rog omul de la care o cumperi tu. cand mi-am luat masina , nu mi-am schimbat imediat distributia am mai mers 25000 km apoi am schimbat-o si cand au demontat-o baietii din service au constatat ca era cea originala, Isuzu, deci ea nu a fost schimbata niciodata, putea in orice moment sa se rupa...
Sanatate multa.
  • pizzaman18

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Da, si mie mi se pare dubios numarul de kilometrii, dar totusi pare ok , e bine ca e pe lant distributia si macar stiu ca nu se rupe pana ii fac o verificare amanuntita.
Multumesc mult de raspuns Wink
  • Andrei_11_dny

  • Mesaje scrise: 213
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2007

  • Mesaj Privat
inainte sa o cumperi mergi cu ea la un service pune-o pe tester roaga-i pe baieti sa iti verifice aritculatiile si toate elementele de directie-suspensie,cat despre distributie dak e cea pe lant dupa ce o cumperi schimba si curelele aditionale,sa nu ai vreo surpriza cand esti la drum cu ea,in rest multi km cu ea fara probleme
Skip ads

  • catalinra

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Zafira 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Eu zic sa te hotarasti la un motor mai mare daca vrei astra, cel de 1.2 mi-se pare mic pentru astra.(parerea mea)
  • pizzaman18

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Am revenit, da motorul e cam mic, dar important e ca am luat-o Smile Astra mea a costat 2500 E , cumparata de la un samsar din Cluj, provenienta Germania, vanduta de o femeie la data de 29 aprilie (un singur proprietar acolo ) . Ca dotari as mentiona, geamuri, oglinzi, trapa electrice. Aer conditionat manual , Obiecte cromate , discuri de frana pe spate , 108 mii km., comenzi pe volan. Masina merge bine. am mers 500 km in 2 zile, 400 ieri si n-am avut vre-o problema cu nimic. Desigur va trebui sa ii schimb uleiul si filtrele dar si placutele de frana pe fata. Smile Ce parere aveti ? Pretul dat de Clujean a fost de 2100 pe masina, si a fost adusa cu platforma.

Astept parerile voastre si eventuale sfaturi Smile
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Bun pretul.
Cat e taxa ?
  • pizzaman18

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mai 2011

  • Mesaj Privat
140 euro
Skip ads

  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Parfum.
Inmatriculeaz-o pana nu scot astia cine stie ce lege.
  • pizzaman18

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Da da Smile) Bine zis, saptamana viitoare ma duc la RAR ca oricum ieri am scos numere rosii. Asta e prima mea masina si pana acum..sunt uimit de birocratie..pt niste amarate de nr priovizorii..banuiesc ca "greul abia acum incepe"
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Fa-ti o idee:
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=19829
  • pizzaman18

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Merci
Skip ads

  • Andrei_11_dny

  • Mesaje scrise: 213
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2007

  • Mesaj Privat
ceva poze cu noua achizitie?
  • pizzaman18

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Vad ca mai e anuntul pe autovit, si poti gasi aici pozele ca eu inca n-am facut..e nasoala vremea Smile

http://www.autovit.ro/opel-astra-C18773463.html
  • pizzaman18

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Mai am o mica problema, la acte am contract vanzare-cumparare neamt-samsar ,contract vanzare cumparare samsar si mine, briefurile si bulwetinul lui. A ramas ca imi trimite si o declaratie ca masina a fost adusa pe platforma. Dar am uitat de certificatul fiscal. Cu cine am mai vorbit (avand in vedere ca actele sunt ok, masina fiind radiata) mi-a zis sa imi fac contract direct pe numele meu de la neamt...si sa dau eu o declaratie pe propria raspundere ca am adus masina pe platforma. Doar ca si de asta mi-e frica, masina deja are un set de numere rosii scoase de samsar pe numele lui cand am cumparat masina din Cluj si ma gandesc sa nu cumva sa se bata cap in cap si sa ma lege astia pt fals in acte si uz de fals Smile)
  • alexmitzu

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2009

  • Mesaj Privat
salut, sunt si eu interesat de o astfel de masina, te rog, daca vrei posteaza niste impresii despre consum si cum se comporta, am vazut ca lumea zice ca e motor mic si puturos, insa eu am un twingo de 58CP, si sunt multumit de cum se "misca" Smile insa as dori un upgrade la astra.

aaa si inca un lucru, cum sta cu uleiul? consuma? vad ca lui 1.6 ii place la nebunie Very Happy
  • pizzaman18

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Eu am mers pana acum 800km cum ea..consumul combinat pt cei 800 km e undeva la 6.5% ,dar mentionez ca schimb vitezele la 3000 ture si nu conduc inca foarte bine..sau mai bine zis la consum.
Oricum consum sub 5 nu vei obtine la drum intins.. masina in viteza 5 la 2000 ture are putin sub 70 km/h . Cat despre ulei...eu n-am pus nimic si n-am avut probleme Wink Oricum daca face figuri pui ulei putin mai gros si se rezolva, de mancat nu mananca.
Tinuta de drum e ok, am dus-o azi la service si chiar am fost surprins.. Am de schimbat doar filtrele, uleiul si tamponul fata, in rest mecanica e brici . Mai trebuie reglata directia si am rezolvat-o. Sincer pt mine e cam inceata..are 75 cai..dar masina are 1,2 tone. Deci ajungem undeva la 60 CP pe tona si asta inseamna ca twingo al tau care are sub 1 tona (cred) poate fi mai rapid Wink
  • alexmitzu

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2009

  • Mesaj Privat
twingo are 880kg, viteza maxima 151km/h, capacitatea cilindrica 1149cc. as fi interesat de astra pentru piesele sunt un pic mai ieftine, masina e mai comuna in Ro si la dezmembrari cred ca gasesti mai usor si mai ieftin. eu ma gandesc asa: daca loganul merge cam pe acelasi motor 1.2 si 75CP, iar la aerodinamica e praf, zic ca astra s-ar descurca mult mai bine. nu sunt pasionat de bolizii de pe strazi, adica in oras cred ca e arhisuficient acel motor, iar la drum intins 120-130 km/prinde si astra. cam acestea sunt motivele de ce as merge pe astra (iau in considerare si motorul de 1.4 16v de 90CP, daca as gasi twinspot ar fi nemaipomenit Smile). ai terminat inmatricularea?
  • pizzaman18

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Mai am cu inmatricularea..nu stiu inca daca sa comit falsul sau nu..inca astept actele de la Clujean. Am facut RAR-ul cu ITP si asigurarea pana acum, testul pe saptamana viitoare sper.
Teoretic Astra mea prinde 170, acum nu stiu in ce conditii, dar 130-140 baga fara stres Wink La piese e ok ,si la dezmembrari gasesti tot ce vrei. Eu zic ca masina asta e buna atata timp cat nu cari cu ea..si ma rwefer aici mai mult de 3 persoane ... eu stau in Sinaia..si la mine se urca nu gluma..cu masina plina motorul trage greu.
  • madalyn2009

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
pizzaman18 Tot respectul pentru astra ta cu motor de 1.2 dar am un prieten cu o astra g caravan motor 1.2. La drum lung pana prinde 120 ma ia somnul Smile . Cum ar fi sa mai si urci pe serpentine cu ea. Parerea mea este ca pentru o astra cel putin un motor de 1.6.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR