Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • popa alin

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Vreau sa va intreb si eu ce parere aveti de amortizoarele SACHS pt ca aud pareri contradictorii.Eu am nevoie de doua amortizoare spate pentru corsa mea 1.2 si am gasit la Augsburg cu 110 lei/buc.Eduard33 are BOGE cu 140/buc.Oare se merita sa cumpar SACHS??? Confused
Skip ads

  • f1specialfx

  • Mesaje scrise: 610
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1.4 90HP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Pai in principiu este o firma tapana dar sa le iei originale nemtesti (sachs face suspensii si pentru ferrari).Eu am avut si am fost multumit de ele.
  • popa alin

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru mesaj.Sincer ma gandesc ca Augsburg nu ar comercializa fake-uri.Pe de alta parte pretul mi se pare dubios de mic.Am uitat sa specific ca sunt SACHS Super Touring.
  • f1specialfx

  • Mesaje scrise: 610
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1.4 90HP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Am cumparat cateva piese de la Augsburg si din cate am observat sunt originale si preturile sunt cam cele mai mici de pe piata ce nu iti recomand in schimb sunt cei de la Al Padrino care comercializeaza replici turcesti in general.
Am uitat sa iti spun ca amortizoarele pe spate deobicei sunt mai ieftine decat cele de pe fata deoarece difera gradul de complexitate.
Skip ads

  • LEXXX

  • Mesaje scrise: 1,019
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2005

  • Mesaj Privat
eu am acelasi model pe corsa mea, si pot sa-ti zic ca dupa 6000 se tin foarte bine, nu simt diferenta de cand erau noi.
  • popa alin

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2006

  • Mesaj Privat
M-am lamurit.Va multumesc mult pentru raspunsuri.Din cate am citit aici nu ar trebui sa am probleme cu ele si o sa merg sa le cumpar.Numai bine!!!
  • msigarteu

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2007

  • Mesaj Privat
poate sa-mi spuna si mie cineva cam dupa cati km se schimba amortizoarele? ma refer la km facuti in ro Smile
ale mele mi se par destul de slabite, bat cam tare, nu am probl cu directia sau alte probl, si ma gandesc sa le schimb. Toti cei pe care i-am dus cu masina imi spun sa nu le schimb pt ca mai merg.
Alin, te-as ruga sa-mi spui si mie de ce le-ai schimbat si cat te-a costat manopera. Mersi.
Si apropos... am un prieten care are un passat combi cu 270.000 km si el zice ca are suspensiile originale din fabrica pe masina. E adevarat ca bat cam tare, dar el zice ca sunt bune si mai poate sa mearga cu ele...
  • wwwcvro

  • Mesaje scrise: 196
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1991 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Ce inseamna ca "bat" cam tare?
Skip ads

  • msigarteu

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2007

  • Mesaj Privat
adica la unele gropi suna mai puternic si sunetul e ca si cand s-ar atinge o bucata de fier cu alta. Se aude o lovitura puternica cand lovesc o groapa. Nu stiu daca e cea mai buna descriere, dar asa mi se pare mie ca suna.
Am fost atent la amortizoarele de la alte masini, si mi-am dat seama ca nu e atat de mare problema pe care o am si nu cred ca e nevoie sa le schimb. In sensul ca sunt masini care au mai multi km decat am facut eu cu masina mea si care au tot amortizoarele din fabrica si inca se tin bine.
Eu am crezut ca in momentul in care nu mai amortizeaza o groapa ca la inceput trebuiesc schimbate. Se pare ca nu e asa.
Asa ca o mica paranteza... dupa cat timp sau dupa cati km se schimba amortizxoarele? Sau se schimba numai daca apar probleme la directie?
Mersi
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
popa alin a scris:Multumesc pentru mesaj.Sincer ma gandesc ca Augsburg nu ar comercializa fake-uri.Pe de alta parte pretul mi se pare dubios de mic.Am uitat sa specific ca sunt SACHS Super Touring.


Pretul nu e dubios de mic , ci din ce imi aduc aminte este 250 lei / buc . Atata sunt in general
Amortizoarele astea , din proprie experienta la masina mea au fost de kko . Troncanea ceva pe drum denivelat usor , din cauza ca dunt pe gaz , sunt tari , suspensia e si ea tare - masina joasa si combinatia asta nu e buna pe drumurile noastre .
  • DrLove

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 1993 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Salutare, am si eu un opel vectra A din 93 C18NZ si as vrea sa schimb si eu telescoapele pe fata si pe spate ce imi recomandati si cam cat ar costa
  • ice01astra

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 1995 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2006

  • Mesaj Privat
DrLove a scris:Salutare, am si eu un opel vectra A din 93 C18NZ si as vrea sa schimb si eu telescoapele pe fata si pe spate ce imi recomandati si cam cat ar costa


Pe fata am luat eu SACHS Super Touring pe ulei ptr Astra mea (cred ca sunt comune si pe Vectra A) si au costat 210 lei/buc la care s-au mai adaugat rulmentii din cap, 25 lei/buc, ptr ca si aceeia se sparg, si cred ca unul deja a crapat si la mine. Oricum ptr 50 lei nu am mai stat pe ganduri. Maine le montez, din toate sursele am aflat ca sunt cea mai buna alegere ptr drumurile noastre. De la edi le iei mult mai ieftine, dar pe mine nu ma prea ajuta ca ma rupe curierul Sad si tot acolo ajung, plus ca aici macar am si garantia, in caz de ceva nu mai sunt nevoit sa le retrimit incaodata prin posta Sad

Pe spate sunt mai ieftine, undeva in jurul a 120-140 lei, datorita gradului mai redus de complexitate fata de cele din fata. La mine inca nu s-a pus problema, dar daca va fi nevoie tot pe Sachs voi merge.

Bafta !
Skip ads

  • xcuseme

  • Mesaje scrise: 1,458
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Isuzu Y17DT 16v 55kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2006

  • Mesaj Privat
ice01astra, ne poti spune niste despre amortizoare acum dupa 6luni? mersi anticipat.
  • ice01astra

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 1995 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Salut ! Wink

Sunt foarte multmit de rezultate, acestea se comporta exemplar in continuare, chiar daca in aceste 6 luni am facut cu ele in jur de 12.000km, pe niste drumuri cum numai in Romania poti sa vezi.

Sincer ... le recomand.
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Am Sachs super touring din 2006 pe fatza si vreau sa imi iau si pe spate la fel, de ce oare?
Pt ca sunt multumit de ele.
@msigarteu poti sa tii amortizoarele cit vrei tu demult pe masina, eu dupa ce le-am schimbat pe cele fatza am observat ca pot lua curbele mult mai strins - tu decizi!
  • ririnel

  • Mesaje scrise: 2,082
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Azi am dat si eu comanda de amortizoare fata, Sachs Supertouring, pret 209 lei /buc.
  • ionutxxl

  • Mesaje scrise: 1,255
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2008

  • Mesaj Privat
da rahat sa va spun eu...de o luna si 1100 km sunt praf.. Evil or Very Mad sachs super touring-shit si 240 ron bucata ..noroc ca sunt in garantie dar in stilul asta cred ca le schimb odata pe luna Crying or Very sad
  • adrian.petrea

  • Mesaje scrise: 376
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Si eu mi-am luat pe spate Sachs super touring pe gaz la Astra G Caravan, le am pe masina de 2 ani si se comporta exemplar. Le-am luat de pe autokarma.ro
  • ririnel

  • Mesaje scrise: 2,082
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Ale mele sunt OK, dupa mai bine de 1 an si cca 15.000 km...
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
La 6 saptamani dupa ce mi-am luat pe toata masina monroe reflex am schimbat amortizoarele fata cu sachs touring.
Comparatie:
monroe mai dure, sachs mai moi, mai ok pt drumurile noastre
monroe putin mai galagioase, insa sachs fasaie la delimitatoarele de viteza
monroe mult mai stabile la viteza mare, cu sachs masina are ruliu mai mare
monroe putin mai scumpe, diferenta e de vreo 50 lei/pereche
Pet ansamblu, desi cele sachs par mai bune dupa descrierea facuta de mine, imi pare rau de cele monroe, se potriveau mai bine stilului meu de condus.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR