Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • Giony1973

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2011

  • Mesaj Privat
am eu cenzurat
Skip ads

  • ulee

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2008

  • Mesaj Privat
catalyn_bt a scris:eu am avut problema cu semerigu pe dreapta.turnam ulei curgea inapoi.am rezolvato foarte usor si eftin ma ajuns doar 18lei semeringu.daca doriti va dau detali cum sa rezolvat problema


salut!
Ma intereseaza si pe mine Smile
  • NelusVL

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Poate ma ajuta si pe mine cineva cu o idee pentru Vectra B, 2001, Z16XE.
Volanul are joc destul de mare care vine din caseta de directie, in rest nu bate, nu suna deloc, merge foarte usor, nu pierde ulei.
As vrea sa stiu ce poate fi stricat la ea si daca se poate repara sau nu.


Sal! Am la fel, o Vectra B2, 2001, Z16XE.
Aceiasi problema, joc in volan, initial am crezut ca este din caseta insa am observat ca este de la axul telescopic.


Mai multe informatii gasesti aici: https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=5030
  • kitdirectie

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2012

  • Mesaj Privat
simeringuri in set de reconditionat casete sunt de la multi producatori...cu cat e simeringul mai de calitate si reconditionatorl mai meserias cu atat treaba tine mai mult Smile eu mi-am schimbat cu simeringuri corteco si suptex si sunt f multumit...atat de multumit ca am facut o afacere din asta Smile)
Skip ads

  • soimule

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2009

  • Mesaj Privat
De unde putem si noi cumpara un asemenea kit? Ce contine kit-ul?
  • kitdirectie

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2012

  • Mesaj Privat
contact prin email kitdirectie@yahoo.com sau tf 0731715570
  • V3noM

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 1998 x20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Salut!Am si eu intrebare:se potriveste caseta de directie de pe o vectra b 1.6 16v pe o vectra b 2.0 dti(x20dth)?Multumesc anticipat!
  • traienel

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Am gasit pe net o firma la Sighisoara de reparat casete de nota 10! Am trimis-o prin curier si in 3 zile am primit-o ca noua si nu am nici o problema cu ea. M-a costat 500 ron dar s-a meritat .
Skip ads

  • costel portocala

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2011

  • Mesaj Privat
salut.. am si eu un vectra b 2001 benzina si din nefericire am un pic de joc la volan ,din cate am vazut eu pare sa fie din caseta de directie. stie cineva ce trebue facut cum se poate scoate jocul
  • sibiucabrio

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2011

  • Mesaj Privat
salutare si eu am probleme cu caseta de directie si m_ar ineresa de unde pot cumpara kitul de reparatie ma puteti ajuta .. email ionutparos@yahoo.com
  • Adi.S
  • *
  • 1 mesaje
  • din 02 Sep 2012
  • Vectra 2002 j96 kombi FP11
  • Caras-Severin
  • Adi.S

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 2002 j96 kombi FP11
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2012

  • Mesaj Privat
buna ,am si eu aceiasi problema.am schimat semeringul si burduful dar tot pierd ulei pe la buruf. cred ca trebuie sa inlocuiesc caseta,tu ce zici ?
  • madalinux

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Vectra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2012

  • Mesaj Privat
daca imi poate trimite cineva un link cu un kit de reparatie la madalinux_2011@yahoo.com ar fi mai mult decat perfect. multumesc anticipat
Skip ads

  • cris_bcv

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2014 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2012

  • Mesaj Privat
rstefan a scris:baga ulei si completezi mereu pana ajungi.. sa nu cumva sa mergi fara ca risti sa arzi pompa de servo.. am fost in aceeasi situatie ca si tine si am ajuns la targoviste cu 2-3 l de ule de servo..


Salutare Opelisti.
Aici te pot contrazice putin cu arsul pompei.Nu stiu ce model de motor ai pe masina si ce tip de pompa dar eu la un x16xel am facut aproape 8000 KM din romania pana in spania si inapoi plus cat m-am invartit pe acolo fara servo....cam la 600-700 Km puneam in pompa 1 litru de lichid pentru a mentine ungerea pinioanelor.app, presiunea in caseta se face pe baza a 2 pinipane (roti dintate) si nu prea cred k e ceva cu electrica la modelele de pana in 99.

Am skimbat caseta cu una reconditionata de DELCOREMY si este ok ptr moment la u service in ploiesti si m-a costat 500 Ron manopera+ 1500 Caseta de directie cu cea veche la schimb.

Drumuri fara evenimente va doresc la toti.
  • Glacius

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Eu am dat castea mea + 720 ron si am luat alta reconditionata, daca sunteti in zona Alba , Hunedoara mergeti la Calan ..de acolo am luat o pentru X16SZR .
  • CristiCL

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Vectra 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2013

  • Mesaj Privat
Salut!Am o Vectra B din 95 2.0 16v motor X20XEV la fel si la mine curge uleiul "ca la robinet" am dus-o la un mecanic,mi-a scimbat semeringurile si dupa cateva zile iar a inceput sa curga...ce pot face?Va rog ajutati-ma!
  • cris_bcv

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2014 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2012

  • Mesaj Privat
salutare.
solutie: caseta reconditionata de la magazin piese de import cu caseta veche la schimb costa aproximativ 1600 RON plus manopera la service sau dezmembrari si costa cam 600 ron plus manopera la service daca nu te risti sa o faci singur.
Sfat prietenesc, mergi la dezmembrari si cauta o caseta dupa o masina de prin 98 si nu are moarte.
de una noua nici sa nu te gandesti sa te lipesti, costa peste 3000Ron.
Sper sa rezolvi cat mai repede problema si cat mai ieftin la parale.....Spor si drumuri fara evenimente....
  • Dragos05

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2002 z17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2012

  • Mesaj Privat
e semn rau daca atunci cand virezi maxim [ pe loc am probat, nu in mers] se aude un fasait.? s-a schimbat azi la masina filtru de benzina iar mecanicu a zis ca, caseta e pe duca. precizez ca pe furtunasul de la rezervorul pt servo se vede ulei ..poate e fisurat ala si se scurge pana pe caseta? si pana la urma care ar fi simptomele unei casete care e pe duca?? Shocked
  • ASIMEN

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2011

  • Mesaj Privat
am o vectra b 2001, motor 2.0 dth si pierde ulei caseta de directie. poate cineva sa-mi spuna ce trebuie facut : sa iau noua ( desi nu prea dispun de bani multi la ora asta ) sau sa o repar. stie cineva unde se reconditioneaza casete de directie de calitate ( adica cine le repara cel mai bine si mai ieftin). si care sunt preturile pentru o caseta reconditionata / noua ? multumesc.
  • costel portocala

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Salut! am si eu o problema la masina si anume un joc la capatul de bara care ese din caseta de directie pe partea dreapta la un vectra b .daca stie cineva ce este acolo si ce trabue schimbat mentioneza ca la capatul dinspre roata nu joaca.multumesc si astept raspunsuri.
.
  • ichimcornel

  • Mesaje scrise: 653
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Salut. Pai din caseta de direcție iți iese bieleta si se poate schimba destul de ușor. Nu trebuie data jos caseta de direcție ca sa schimbi bieleta.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR