Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B
  • faraonu2008

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2011

  • Mesaj Privat
salut, pentru zafira B din 2006 ,1,9 diesel , 101 cp ,ce remorca poate sa duca acest motor fara sa-l obosesc ?si ce greutate e bine sa pun pe ea.ma intereseaza cu 2 axe si sistem de franare. nu ma pricep si astept sugesti si explicati. ps.la EDWIN am vazut o remorca cu 2 axe si avea cam ce vreau si eu
Skip ads

  • Stefan_BC

  • Mesaje scrise: 2,658
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
eu la z19dt 120 cai am tras fara problema remorca cu 1000 de kg pe ea Wink
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Poti tracta si 1500 Kg...dar eu nu-ti recomand acest lucru. Remorca pe care o am eu are 105 kg si masa maxima autorizata este de 750kg. E o remorca usoara care poate fi tractata fara sa "periclitezi" viata volantei si a ambreiajului. Trebuie sa iei in consideratie si acest lucru dat fiind faptul ca pretul kitului este de aproape 3000 Ron Wink
  • faraonu2008

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2011

  • Mesaj Privat
ms.,deci 1000 kg este cel mai bine de pus pe ea. tu ai si sistem de franare pe remorca ? are cumva lungimea de 3,50 m ? tu cat ai dat pe ea?multumesc anticipat !
Skip ads

  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Remorca are dimensiunile 2.05 X 1.10 si nu are sistem de franare...pentru max. 1000 kg nu este nevoie.
Pretul a fost in jur de 500 E ( noua, cu prelata inclusa ) Wink
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
hai ca vreau sa va intreb si eu ceva pe tema asta
cer scuze colegului ca ma bag insa in plan la mine este carlig + remorca
carligul nu intra in discutie aici
vreau sa-mi cumpar o remorca usoara, cu sistem propriu de franare si incarcare maxima pe la 700 de kg
insa as vrea sa o "cumpar" de afara
are un amic in DE si nu are ce face cu ea, mi-o aduce aici si mi-o da la pret de chilipir. are masa proproe cam 200 de kg (e o conserva metalica pe 2 roti ca sa zic asa)

vreau sa va intreb ce taxe platiti la remorca?
am incercat sa aflu la impozit si cica ar fi 8 lei (aici nu zice ca ar fi pe toata remorca sau altfel)
la RCA mi-au cerut si seria sasiului (am pus o tampenie acolo), capacitatea motorului (?), si tare am impresia ca valoara calculata acolo e fix o tampenie...
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
La mine in semnatura vezi remorca despre care vorbesti. Are 105kg goala si sarcina maxima 750 kg. Impozitul difera de la oras la oras...dar nu e mai mult de 10 Ron. Asigurarea pe un an intreg m-a costat 24 Ron. Rovigneta nu trebuie pentru remorca.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
am vazut-o pe forum, chiar am studiat topic-ul mai demult
cea pe care o are amicul meu e carosata integral metalica (nu e cu prelata)
asa e cumparata de noua si asa apare in actele din DE...
are si instalatie electrica si sistem propriu de franare (probabil fiind carosata producatorul a considerat ca e nevoie sau o fi fost optional)

la un sit (oarecare) de calculare RCA mi-a iesit o suma aproape de 100 de euro...
ceea ce mi se pare enorm si o tampenie pentru ca nu ma apuc sa plec cu remorca in spinare si sa fac accidente...
logic ar fi ca pentru remorca sa nu platesti nici RCA pentru ca masina tractoare are RCA (teoretic)
nu cred ca poti face accident doar cu remorca fara masina (cu toate ca ar putea fi cazuri cand remorca pleaca singura la plimbare)...
Skip ads

  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Nici vorba de 100 E..calculul este gresit. Eu am platit pe un an intreg 24 Ron. Nu conteaza daca are prelata, sau nu are. Si eu pot demonta prelata Wink
Poti face accident si cu remorca: dai cu spatele si lovesti pe cineva...doar un singur exemplu Smile Oricum posibilitatea este aproape de "0" de acea si suma asigurarii este mica
Singura nu prea mai pleaca remorca...astea de generatie mai noua au sistem de protectie Smile
  • aflorii nicusor

  • Mesaje scrise: 718
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Tigra 2006 Z1.3 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Singurul accident sigur care se poate face cu remorca e sa virezi maxim in marsalier si sa zgarii propria masina Embarassed , asa ca nu vad la ce ar fi nevoie sa fie platita asigurarea. In fine. Intrebarea mea ar fi alta: care sunt pasii de urmat pentru a inmatricula o remorca adusa din afara cu masa maxima de 750 kg si care ar fi costurile. Multumesc.
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
1. Mergi la RAR pentru CI + ITP ...cost 300 Ron
2. Intocmesti dosarul la un birou de acte ( cca. 10 ron )
3. Cu fisa de inmatriculare mergi la finante si platesti impozitul ( iti stampileaza fisa de inmatriculare.) Impozitul este in jur de 10 Ron
4. Puntul 3 si pentru asigurare. Eu am platit 24 Ron pe un an intreg.
5. Mergi cu dosarul la biroul de inmatriculari si in 2 ore esti gata.
Succes
  • aflorii nicusor

  • Mesaje scrise: 718
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Tigra 2006 Z1.3 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Daca tot suntem la discutii cu tractiunea remorcilor, as vrea sa stiu (sper sa nu fiu off-topic) ,cu ce categorie la permis se poate tracta dupa un autoturism o remorca cu punte dubla de 1000 kg masa totala si o platforma transport autoturisme. Eu unul nu mai inteleg categorisirile astea in functie de masa totala si masa remorcii. Din auzite , pentru o platforma de dus autoturisme este nevoie de permis pentru profesionisti ( C+E). Multumesc anticipat.
Skip ads

  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Daca masa totala a ansamblului auto+ remorca nu depaseste 3500 este deajuns cat. B. Peste 3500kg ai nevoie de categoria BE ( nu C+E ) Wink
  • nicu panica

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2010

  • Mesaj Privat
da , dar categoria CE itit rebuie ca in primul rand depasesti 3500 kg (si-ti trebuie categoria C) si pe urma tractezi o remorca cu 2 axe ce depaseste 750 kg (si ai nevoie de categoria E).
  • omega y22dth

  • Mesaje scrise: 667
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2017 1.6DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Eu am platforma auto Eduards de 2,5tone.Ca sa o pot tracta ,am dat examen pentru categoria E acum am BE.Am fost cu ea in Germania si m-a oprit de 3 ori sa-mi verifice permisul de conducere sa vada daca am E-ul.Asa ca tot ce depaseste 3500kg se poate tracta cu categoria BE.(scoala costa cu tot cu acte in jur de 1600lei-pentruE.)
  • aflorii nicusor

  • Mesaje scrise: 718
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Tigra 2006 Z1.3 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2009

  • Mesaj Privat
As avea o intrebare: la achizitionarea unei remorcute de 750 kg , din magazin, ce documente se elibereaza, iar pentru RAR la autentificare, omologare si identificare ce acte sunt necesare. Multumesc.
  • omega y22dth

  • Mesaje scrise: 667
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2017 1.6DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Din magazin iti da factura ,carte identitate ,eventual numere provizorii.La rar iti trebuie cartea de identitate si buletinul.
  • aflorii nicusor

  • Mesaje scrise: 718
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Tigra 2006 Z1.3 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2009

  • Mesaj Privat
MS. de raspuns. Am uitat sa precizez: achizitionata din magazin din Germania. Acolo am impresia ca se da doar factura si bonul fiscal; nu stiu exact, de asta intreb. In Ro stiu ca se da CI dar de afara nu am idee. Brieff stiu ca se da daca se inmatriculeaza, dar in cazul in care o cumpar si o aduc pe platforma nu cred ca se da brieff. Ms inca odata. Respect.
  • cristi_floarea26

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Dambovita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2014

  • Mesaj Privat
la noi in romania nu stiu pe ce sa iti mai ia bani . in belgia remorca cu o osie sau dou pina la 750kg nu ai nevoie de asigurare si nici de inmatricularea remorci pur si simplu mergi la ambulanti si confectionezi o copie de placa de inmatriculare a masini tragatoare si pleci mai departe si
  • ccm

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2014

  • Mesaj Privat
In talonul masinii este specificata masa tractabila cu frana si fara frana. Asta inseamna ca poti tracta o remorca cu/fara sistem de franare cu masa maxim autoriza (masa remorca + incarcatura) specificata si este garantata de fabricant.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR