Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • Andrei Constantin

  • Mesaje scrise: 203
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z13CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Salut baieti,

Deschid aceasta discutie, poate ca s-a mai vorbit, imi cer scuze daca o repet, dar vreu sa va intreb : VOI CE FEL DE PIESE FOLOSITI LA REVIZIE ?

Eu am un Astra h 1.3 cdti 2006 (la mine este din oct 2010). Pana acum am folosit la revizie FILTRE MANN (ulei,combustibil,aer si polen) si ULEI GM (original opel). Am de gand sa schim macar uleiul, SA BAG UNUL POATE MAI BUN (stiti voi toate reclamele de la uleiurile de motor)!

In speranta ca nu este o discutie plictisitoare, astept raspunsuri de la voi!

Multumesc si aveti grija de masinile voastre Smile !
Skip ads

  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Pai, de ce vrei sa le schimbi, nu functioneaza masina bine cu ele, consuma ulei sau care-i treaba...? In orice caz, exista un topic cu diverse tipuri de ulei, recomandari si unul cu impresii despre uleiul GM, acolo vei gasi aproximativ, tot atatea pareri cati utilizatori, asa ca spor la citit...Smile. Eu te sfatuiesc sa folosesti in continuare aceleasi filtre si acelas ulei pe care il folosesti de 2 ani incoace, daca nu ai avut probleme cu ele si/sau daca masina nu consuma ulei sau are alte probleme...
  • XEP
  • Suspendat
  • 204 mesaje
  • din 19 Jun 2012
  • Astra 2005 Z16XEP
  • Buzau
  • XEP

  • Mesaje scrise: 204
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Eu zic sa te orientezi catre un ulei de la Castrol.Eu am observat scaderea in intensitate a zgomotului motorului cu Castrol,cu toate ca amandoua aveau aceeasi vascozitate.
Macar stii cine il produce, spre deosebire de GM despre care nu se stie exact originea.
Eu zic ca un Castrol Magnatec 5w40 este ce trebuie pentru motorul tau, luand in considerare un rulaj de 150 -200 000 km.
Daca vrei ceva mai "de incredere" poti sa te uiti la Mobil 1 5w40 vreo 4 L la 200 RON,la fel si Motul.Vezi ca e diferenta intre ulei Mobil si Mobil 1. Unul este facut sub licenta prin turcia de obicei iar celalalt prin SUA ,si chiar e diferenta intre ele nu numai de pret.
  • Andrei Constantin

  • Mesaje scrise: 203
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z13CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Nu am probleme, ma gandeam pt intretinere poate e bine sa schimb cu un ulei mai bun, masina are 139 000km, si pot sa spun ca de la o revizie la alta consuma un pic de ulei.

Multumesc oricum si mai astept si alte pareri
Skip ads

  • FBogdan

  • Mesaje scrise: 494
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006 Z20LER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Good point, schimbati uleiul, incearca un Castrol Edge sau Magnatec cum bine spune si colegul XEP. O sa fi uimit de cat de silentioasa devine masina fata de cum era cu ulei GM si as putea sustine chiar ca trage mai bine.
Filtrele MANN sunt ok, de fapt eu n-am simtit diferenta intre filtre MANN si BOSCH, insa umbla o vorba-n targ ca MANN ar fi cele mai bune.
Sfat: daca tii la masinuta ta, nu te uita la bani cand ii faci revizia, eu m-am halit la ultima revizie pentru m-am trezit putin stramtorat cu banii. M-a mancat in fund sa-mi schimb ambele proiectoare la masina si le-am cumparat de noi. Nu erau luate initial in calculele mele pentru bugetul de revizie si asa m-am trezit ca nu-mi ajung banii sa cumpar ulei Castrol Edge si am optat pentru ulei GM. Recunosc, am fost eu chitros, mai aveam 100 EUR in portofel insa nu m-am indurat sa-i schimb si mare greseala am facut. E o diferenta enorma intre sunetul motorului cu ulei Castrol si cel cu ulei GM si pot baga mana in foc ca si functionarea / tractiunea e mai buna in primul caz.
Stima!
  • Wannabe

  • Mesaje scrise: 77
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Salut,

Eu folosesc filtre Mann (in afara de filtrul de motorina care este GM) si ulei Castrol Edge 0w30. Masina are 180.000 Km si motorul este Z13DTH.
  • Viz

  • Mesaje scrise: 515
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Pentru filtre poti sa mergi pe Mann, GM sau Mahle.
In caz ca nu ai filtru de particule, pentru ulei iti recomand Mobil 1 0w40 sau Motul xcess 5w40 - ambele uleiuri respecta norma GM LL B025 sau Motul Xclean 5w40 (in caz ca ai filtru DPF).

Interval de schimb undeva intre 10.000 - max 12.000 km (in functie de cum ai circulat cu masina)
  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Andrei Constantin a scris:Nu am probleme, ma gandeam pt intretinere poate e bine sa schimb cu un ulei mai bun, masina are 139 000km, si pot sa spun ca de la o revizie la alta consuma un pic de ulei.

Multumesc oricum si mai astept si alte pareri


Pentru Astra H, 1.7 CDTI, Z17DTL, km aprox.170000 reali, foloseam acelasi tip de filtre ca si tine, MANN, ulei Mobil Super3000 5W40, fara probleme, nu consuma intre schimburi, adica 10000km maxim, sau daca consuma, consuma foarte putin, nu am completat niciodata intre schimburi, pe joja nu scadea niciodata sub jumatatea marcajului, timp de 1 an jumate cat am tinut masina. Probabil sunt si uleiuri mult mai bune, eu nu le-am testat, uleiul il luam din hypermarket, cam 120-130 ron, 5 litri filtrele intodeauna le schimbam toate la revizie, aer, motorina, ulei, si cel de la AC.
  • XEP
  • Suspendat
  • 204 mesaje
  • din 19 Jun 2012
  • Astra 2005 Z16XEP
  • Buzau
  • XEP

  • Mesaje scrise: 204
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Wannabe a scris:Salut,

Eu folosesc filtre Mann (in afara de filtrul de motorina care este GM) si ulei Castrol Edge 0w30. Masina are 180.000 Km si motorul este Z13DTH.

Este prea subtire un 0w30 pentru un diesel , prea fluid la rece indice 0 si in mod sigur iti consuma 1 L garantat la 10 000 km ...nici la cald nu cred ca este ok indice 30 , totusi este diesel rulat , tolerantele se maresc odata cu rulajul daca nu in motor , cel putin la turbo deci parerea mea este ca e prea fluid.
  • 89dam

  • Mesaje scrise: 1,175
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2006 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Majoritatea filtrelor GM sunt produse de MANN. Uleiul GM este produs de catre Castrol. Am lucrat la o reprezentanta Opel si am verificat chestia asta! Succes.
  • Wannabe

  • Mesaje scrise: 77
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2011

  • Mesaj Privat
@XEP
Intre 2 schimburi de ulei (cam 9000 - 10000 Km intr-un an ) imi scade uleiul la joja cu 1 gradatie (fum nu scoate si nu am erori legate de turbo). Dupa parerea mea nu prea "papa" ulei. Cand va incepe sa scada drastic o sa ma orientez spre ceva mai "gros". Deocamdata o sa continui cu 0w30. Singura schimbare pe care as face-o ar fi sa incerc 0w40.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR