Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare
  • ccostras

  • Mesaje scrise: 714
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Omega 2002 Y25DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2007

  • Mesaj Privat
de aproape un an imi curge usor uleiul din caseta de directie...pe pedala de frana. Nu foarte mult, dar suparator, cu atat mai mult ca trebuie sa imi vand masina. Ce sfaturi imi puteti da in acest sens. Sa iau o caseta second, sa caut un mecanic destept sa-mi schimbe doar garnitura? Posed un astra caravan, motor C16SE, 74 KW/150 CP, an 1993.
Scuze pentru topicul identic postat la "cumpar-vand piese"
Skip ads

  • john_shukarul

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 2004 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Si eu am o problema asemanatoare la un vectra c 2004. Imi curge ulei pe la burduful dreapta. Am pus eu ceva banda de izolat speciala acolo si vad ca nu prea se mai vede sa se umezeasca. In rest servo merge normal la mine, cu unele mici "rontaieli" la volan cand misc pe loc. (parca virez pe nisip) . In rest...cat o tine, dupa aia vb cu trami...ca doar el e expertul
  • trami

  • Mesaje scrise: 135
  • Locatie: Dambovita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mar 2005

  • Mesaj Privat
ccostras, daca vrei sa tii cont de sfatul meu, schimba-i simeringul. E muuult mai ieftin decat o caseta veche ce poate avea un simering la fel de copt ca cel de-acum.

john_shukarul, burduful nu tine la presiune, ci are doar rol de protectie contra apei si prafului, il bandajezi degeaba. Mai bine verifica nivelul de ulei in pompa si ai grija sa nu ramana pe sec, sa nu se gripeze. Pompa e mai scumpa decat caseta (in cazul Vectra C). P.S. multumesc!
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Trami mie mi-au spus ca nu pot schimba doar semeringul , pt ca e element de siguranta caseta si nu se poate decapsula Question Exclamation
Skip ads

  • trami

  • Mesaje scrise: 135
  • Locatie: Dambovita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mar 2005

  • Mesaj Privat
bertone, am mai auzit expresia asta, iar cei ce spun asa fac bine ca nu se baga. Nu exista caseta capsulata, toate se pot demonta si li se pot inlocui simeringurile. Un exemplu de caseta demontata, Astra G fabricatie TRW a doua generatie:




De aceea existam noi, reconditionatorii, iar o mare parte a casetelor vandute/inlocuite sunt reconditionate (nu noi, asa cum se pretinde de fapt).
Cum faci sa deosebesti o caseta reconditionata de una noua? Primul dubiu ar fi ca se cere caseta veche la schimb, altfel vei plati o cautiune. Apoi, o caseta reconditionata este intotdeauna vopsita, nu mai are culoare natur. Unele sunt negre, altele albastre, gri, argintii, etc. Sunt vopsite peste tot, inclusiv tuburi, suruburi si piulite.
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Pai bine trami , atunci cat poate costa inlocuirea unui semering la caseta mea ? Totusi e un semering . Iar o caseta noua costa 1000 lei ?
  • trami

  • Mesaje scrise: 135
  • Locatie: Dambovita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mar 2005

  • Mesaj Privat
O caseta noua nu costa doar 1000 lei. Cam atat costa una reconditionata fara sa dai caseta veche la schimb.
Caseta lui ccostras este din constructie destul de robusta si curge doar pe la simeringul de la axul distribuitorului, simering ce se poate inlocui din exterior, fara sa faci caseta bucati, in cel mult 10 minute (daca este demontata de pe masina). Este o solutie de moment, nu reconditionare totala, dar cu destule sanse sa mearga inca multi km.
In cazul tau, bertone, nu poate fi vorba de schimbatul unui singur simering, ci a intregului kit pentru ca a ta curge pe la cremaliera si este neaparat nevoie s-o faci bucati, asa ca in poza de mai sus. Iti dai seama ca odata demontata n-ai cum sa nu schimbi totul, iar pretul unui kit e de cca 70 euro. In plus, sunt necesare si alte operatii mecanice pentru inlaturarea defectelor care au dus la uzura simeringurilor, ca aici sigur nu poate fi vorba de imbatanirea lor naturala. Vine apoi remontajul, reglajul si proba. Toate astea nu se fac in 10 minute si nici ''pe genunchi'', fara scule sau dotare, de aici pretul respectiv. Oricum, dupa o reparatie ''ca la carte'', caseta trebuie sa iasa cel putin la fel de buna ca una noua.
  • ccostras

  • Mesaje scrise: 714
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Omega 2002 Y25DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2007

  • Mesaj Privat
merci trami...dar imip oti spune si daca gasesc acel semering pe undeva?
Skip ads

  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
trami a scris:O caseta noua nu costa doar 1000 lei. Cam atat costa una reconditionata fara sa dai caseta veche la schimb.
Caseta lui ccostras este din constructie destul de robusta si curge doar pe la simeringul de la axul distribuitorului, simering ce se poate inlocui din exterior, fara sa faci caseta bucati, in cel mult 10 minute (daca este demontata de pe masina). Este o solutie de moment, nu reconditionare totala, dar cu destule sanse sa mearga inca multi km.
In cazul tau, bertone, nu poate fi vorba de schimbatul unui singur simering, ci a intregului kit pentru ca a ta curge pe la cremaliera si este neaparat nevoie s-o faci bucati, asa ca in poza de mai sus. Iti dai seama ca odata demontata n-ai cum sa nu schimbi totul, iar pretul unui kit e de cca 70 euro. In plus, sunt necesare si alte operatii mecanice pentru inlaturarea defectelor care au dus la uzura simeringurilor, ca aici sigur nu poate fi vorba de imbatanirea lor naturala. Vine apoi remontajul, reglajul si proba. Toate astea nu se fac in 10 minute si nici ''pe genunchi'', fara scule sau dotare, de aici pretul respectiv. Oricum, dupa o reparatie ''ca la carte'', caseta trebuie sa iasa cel putin la fel de buna ca una noua.


Gata acu' am inteles . multumesc . Cred ca in curand o sa te apelez ca nu se mai poate Laughing
  • ccostras

  • Mesaje scrise: 714
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Omega 2002 Y25DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2007

  • Mesaj Privat
pentru trami. Am vorbit cu mecanicul
e usor de schimbat simeringul...dar greu de gasit acel simering.Cica nu-l gasesc...e posibil.Ca daca il am mi-l schimba in doi timpi si trei miscari :)
  • trami

  • Mesaje scrise: 135
  • Locatie: Dambovita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Da-mi un mail sau mp cu adresa ta, ti-l pun intr-un plic prin posta.
  • ccostras

  • Mesaje scrise: 714
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Omega 2002 Y25DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Trami...stiu ca mi-ai spus sa ma uit sa vad ce tip de caseta este...dar cum nu ma pricep, masina este in service la reparat si vopsit m-am gandit sa fac cateva poze. nu se vede foarte bine, dar cred ca ochiul tau de expert nu are nevoie de mai mult. Imaginea este obturata de adaptarea pentru ambreiaj care este montata in spatiul gol dintre rezervorul pentru antigel si baterie (pe partea dreapta), asa ca am dat cu blitzul la nimereala :)
[url=https://upload8.postimage.org/61272/photo_hosting.html][img]https://upload8.postimage.org/61272/DSCF1852.jpg[/img][/url]

[url=https://upload8.postimage.org/61275/photo_hosting.html][img]https://upload8.postimage.org/61275/DSCF1853.jpg[/img][/url]

[url=https://upload8.postimage.org/61279/photo_hosting.html][img]https://upload8.postimage.org/61279/DSCF1854.jpg[/img][/url]

[url=https://upload8.postimage.org/61288/photo_hosting.html][img]https://upload8.postimage.org/61288/DSCF1855.jpg[/img][/url]
Skip ads

  • trami

  • Mesaje scrise: 135
  • Locatie: Dambovita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mar 2005

  • Mesaj Privat
ok, Saginaw
  • ccostras

  • Mesaje scrise: 714
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Omega 2002 Y25DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2007

  • Mesaj Privat
E in regula pana acum.
Pentru trami - Cam care ar fi manopera ca timp si bani pentru schimbarea acelui simering?
  • soulfly

  • Mesaje scrise: 306
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1992 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
am si eu probleme cucaseta de directie, ma bucur sa vad ca se poate demonta si repara (curge tot pe la axul volanului)am fost la magazin si au spus ca nu se gasesc simeringuri pentru caseta Rolling Eyes

ccostras a scris: Posed un astra caravan, motor C16SE, 74 KW/150 CP, an 1993.

scuze pt. off-topic : exista C16SE 74 kw-150 cp?


Ultima modificare facuta de soulfly la Sam 28 Apr, 2007 4:54 pm
  • ccostras

  • Mesaje scrise: 714
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Omega 2002 Y25DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Mai, mai, ce atent esti...Am gresit...74 kw/100cp...la ce m-am gandit cand am scris? La omega de 2.5/150 CP pe care mi-l iau peste o luna.
  • Kelu

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: GT NHH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Am si eu probleme cu caseta de directie la un bertone turbo, multumesc pentru sfaturi si cred ca am sa apelez la serviciile lui trami.
In alte parti am gasit o caseta de directie reconditionata pentru un bertone cu 16 milioane, la el vad ca e mult mai ieftin si pare ca stie ce face.


Ultima modificare facuta de Kelu la Lun 25 Feb, 2008 3:41 pm
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Kelu a scris:cred ca am sa apelez la serviciile lui trami..

Chiar stie ce face! si mai stiu ca ofera garantie pe lucrare.
Poti sa-i dai un mesaj privat sau sa iei numarul lui de pe siteul afisat in semnatura.
  • bodobob

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2007

  • Mesaj Privat
am schimbat un simering deoarece scapa ulei din cutie. merita schimbat si celalalt ?
  • D.dany

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 1998 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2010

  • Mesaj Privat
salut in primul rand, sunt nou in forum si vreau si eu sfaturi in legatura cu o caseta de directie de la un opel astra g,curge pe la semeringuri mi-a spus un mecanic dar nu stiu care semering si nici daca pot sa-l schimb, multi mi-au spus ca nu merge si ca trebuie alta caseta
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR