Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • razvan.c.l

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2007 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Salut .Luna trecuta Am cumparat un opel astra g .2002 ,din spania , Chestia e ca imi expira itp ul si numerele pe data de 26.01.2013 . intrebarea e urmatoarea ...>

Se poate face inspectia tehnica a unei masini inscrise in alta tara in Romania ?

Scuze daca nu postez unde trebuie !. rog sa fiu mutat .
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,414
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Doar la R.A.R.
  • 1_driver

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 1998 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2012

  • Mesaj Privat
da , numai la R.A.R. am facut eu la o masina de bulgaria ca pret informativ probabil ca te intereseaza la un motor de 1.8 16v benzina a costat 280 lei
  • razvan.c.l

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2007 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2012

  • Mesaj Privat
pe cate luni e valabil RAR ul asta ? in cazul tau ?
Skip ads

  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat


nu confundati inspectia pt eliberarea CIV-ului cu ITP-ul...
mai concret, nu poti face ITP-ul daca nu vrei s-o inmatriculezi in RO
  • 1_driver

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 1998 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2012

  • Mesaj Privat
pentru colegul cipiotul , este itp valabil e si un post pe aici pe forum fiindca s-a dat o lege pentru a se putea face itp si la autovehiculele din alte tari uite un link pentru a citi mai multe http://forum.softpedia.com/....php/t841056.html si pentru colegul razvan itp-ul este valabil 2 ani
  • razvan.c.l

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2007 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Deci ",!. Vara trecuta am luat o masina din germania si am facut rar ul pentru a o inmatricula , am dat . cred" cu tot cu tradus acte, cam 20 de mil pentru un opel astra G 1.7 dti euro 3 . dar am amanat pentru ca mi au cerut aia la primarie 60 de milioane, taxa de poluare /prima inmatriculare. nestiind ca ARE valabilitate doar 2 luni sau 30 de zile ( rar-ul) . nu mai stiu sigur . zilele astea am vazut termenul de valabilitate ....Sad
pentru masina aia mai pot face rarul din nou ? costa tot cam atatia bani ?
  • razvan.c.l

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2007 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Pe langa ! Am auzit! (pe diferite siteuri ) ca in perioada cand ai NUMERE ROSII ,nu iti trebuie itp ul . adica "nu esti sanctionat daca nu il ai facut ,poti circula fara .
este adevarat? ,
Skip ads

  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
nici nu ai cum sa ai itp ! itp e trecut in talon! cand ai numere rosii ai numai autorizatie de circulatie!
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
@1_driver ... deci tu zici ca acel site unde poate scrie oricine (chiar de n-are habar cum arata un volan), e mai bun decat site-ul RAR-ului ... nu? Smile buna asta...
@ razvan: daca ai inceput inmatricularea, cand ai fost la RAR ti-au facut Cartea de identitate a masinii... in acelasi timp si ITP-ul (care e valabil 2 ani DOAR daca inmatriculezi masina in RO) si identificarea... acum cred ca trebuie doar facuta iar identificarea (pt acel certificat care e valabil doar o anumita perioada)... cel mai bine mergi (sau suni) la RAR in localitate la tine si te lamuresc ei...
RAROM a scris:Pentru vehiculele utilizate care au fost înmatriculate ultima datã într-un Stat membru al Uniunii Europene, aflate însã la prima înmatriculare în România, R.A.R. va elibera cartea de identitate a vehiculului (C.I.V.), va efectua inspecþia tehnicã periodicã ºi va certifica autenticitatea vehiculului.

dar, repet, daca masina ramane inmatriculata pe DE, NU poti face RAR-ul in RO si sa fie si valabil ...
razvan.c.l a scris:Pe langa ! Am auzit! (pe diferite siteuri ) ca in perioada cand ai NUMERE ROSII ,nu iti trebuie itp ul . adica "nu esti sanctionat daca nu il ai facut ,poti circula fara .
este adevarat? ,

ca sa iei numerele rosii, iti trebuie toate actele masinii (cu traducere) + cartea de identitate a masinii si certificatul de autenticitate (care le iei tot de la RAR)... si ca sa-ti dea astea, tot trebuie sa faci inspectia la RAR Smile
  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
pentru numere rosii nu iti trebuie inspectia la rar!.
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat

Skip ads

  • 1_driver

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 1998 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2012

  • Mesaj Privat
https://www.clubopel.com/vie...sc&start=1120
  • razvan.c.l

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2007 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2012

  • Mesaj Privat
App de noua taxa , se mai poate inscrie facra s-o platesti ,prin ordin judecatoresc ,ca pana acum ?
Adica ii dau in judecata "castig" iar instanta sa ii oblige sa imi inscrie masina . taxa fiind nelegala !?

cum zice tipa de aici ...____
  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Cipiotul a scris:





era vorba de numere rosii nu de inmatriculare permanebta! la numere provizorii,adica numere rosii,n ai nevoie obligatoriu de inspectie rar,numere rosii se iau pentru a te putea deplasa cu masina la rar sau altundeva pana faci toate documentele pt inmatriculare permanenta! ce scrie aici e pentru numere de inmatriculare permanenta!
  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
razvan.c.l a scris:Deci ",!. Vara trecuta am luat o masina din germania si am facut rar ul pentru a o inmatricula , am dat . cred" cu tot cu tradus acte, cam 20 de mil pentru un opel astra G 1.7 dti euro 3 . dar am amanat pentru ca mi au cerut aia la primarie 60 de milioane, taxa de poluare /prima inmatriculare. nestiind ca ARE valabilitate doar 2 luni sau 30 de zile ( rar-ul) . nu mai stiu sigur . zilele astea am vazut termenul de valabilitate ....Sad
pentru masina aia mai pot face rarul din nou ? costa tot cam atatia bani ?




20 milioane pentru rar si tradus acte? prietene cineva tea pacalit rau de tot! smecheria n costa mai mult de 5 milioane acum! la bucuresti! tradus acte 80 de lei,iar rar costa 430 de lei in care e inclus inspectia tehnica periodica,eliberarea certificatului de autenticitate a masini,folie pentru ci, si inca cateva smecherii pe care le percep aia de la rar! maxim 520 de lei!
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
greseala mea acum, scuze... am confundat "inmatricularea temporara" cu "autorizatia de circulatie provizorie" (adica numerele rosii)
  • kosfunny

  • Mesaje scrise: 271
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Sintra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Mai nou, pentru RCA-urile incheiate in vederea inmatricularii trebuie ca masina sa fie inregistrata fiscal.
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
@kosfunny: detaliaza te rog (in privat, ca sa nu "poluam" topicul colegului)
  • deleted-50226

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Salut, am si eu o intrebare ,daca ma puteti ajuta...pot face itp pe o masina cu nr de anglia? masina este inmatriculata pe numele meu. Multumesc.
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR