Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A
  • Murderer27

  • Mesaje scrise: 139
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Un condensator stricat poate goli instalatia de freon?Au patit parintii mei,au fost la mecanic si cei de acolo le-au zis ca din cauza ca,condensatorul e stricat si de aceea nu mai merge aerul.E vorba de un Opel Zafira din 2001...Cei de acolo,mecanicii le-au zis ca trebuie sa cumpere alt condensator,care e cam scump si ai mei cam au dubii in privinta problemei...daca puteti sa imi dati un sfat ce sa le zic...orice e binevenit,va multumesc Smile
Skip ads

  • OPTIMUS

  • Mesaje scrise: 922
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Se baga un fel de vopsea in instalatie,si se vede cu o lampa speciala scurgerea.Nu cred ca un condensator defect sa duca la golirea circuitului.
Schimba meseriasul. Laughing
  • ROSCA DANIEL

  • Mesaje scrise: 117
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2005

  • Mesaj Privat
si eu am aceeasi problema cu radiatorul de ac am dat comanda cu tot cu uscator pretul e de 280 lei plus incarcatul ajungi undeva la 400 de lei se sparge in partea de jos unde sunt suportii .bafta
  • costache

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Galati
  • Masina: Zafira 2003 Y20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Sau se sparge in plan cu axul electroventilatorului .
Skip ads

  • DANIEL G.

  • Mesaje scrise: 184
  • Locatie: Galati
  • Masina: Meriva 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Am fost si eu azi cu zafira la mecanic sa-mi verifice instalatia de AC si a depistat ca pierde freon pe la supapa pozitionata pe compresor in partea de jos . Am dat scutul jos ca sa vedem pe unde pierde freon.Aveti idee daca se gaseste acea supapa de cumparat si cam cat costa?
  • taxi43edy

  • Mesaje scrise: 1,206
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Deci la faza asta am fost inspirat sa nu iau masina cu AC Very Happy deschid geamulrile si il conditionez eu cat vreau si nu mai dau banii degeaba pe freon Very Happy (daca vreti sa o intelegeti ca o gluma ) , cu toate ca nu cred ca s-ar putea pierde freonul de la un condensator chiar e absurd , daca se pierde freonul ori e o conducta fisurata ori pierde pe la garniturile compresorului asa ca .. .... schimba meseriasul
  • DANIEL G.

  • Mesaje scrise: 184
  • Locatie: Galati
  • Masina: Meriva 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Deci la faza asta am fost inspirat sa nu iau masina cu AC Very Happy deschid geamulrile si il conditionez eu cat vreau si nu mai dau banii degeaba pe freon Very Happy (daca vreti sa o intelegeti ca o gluma ) , cu toate ca nu cred ca s-ar putea pierde freonul de la un condensator chiar e absurd , daca se pierde freonul ori e o conducta fisurata ori pierde pe la garniturile compresorului asa ca .. .... schimba meseriasul

Nu te cred !Am fost de fata si dadea aer pe la acea supapa!Cand puneam degetul numai iesea aer! E clar ca pe acolo curgea si freonul!
  • DANIEL G.

  • Mesaje scrise: 184
  • Locatie: Galati
  • Masina: Meriva 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2009

  • Mesaj Privat
taxi43edy a scris:Deci la faza asta am fost inspirat sa nu iau masina cu AC Very Happy deschid geamulrile si il conditionez eu cat vreau si nu mai dau banii degeaba pe freon Very Happy (daca vreti sa o intelegeti ca o gluma ) , cu toate ca nu cred ca s-ar putea pierde freonul de la un condensator chiar e absurd , daca se pierde freonul ori e o conducta fisurata ori pierde pe la garniturile compresorului asa ca .. .... schimba meseriasul


Nu te cred !Am fost de fata si dadea aer pe la acea supapa!Cand puneam degetul numai iesea aer! E clar ca pe acolo curgea si freonul!
Skip ads

  • taxi43edy

  • Mesaje scrise: 1,206
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
DANIEL G. a scris:Deci la faza asta am fost inspirat sa nu iau masina cu AC Very Happy deschid geamulrile si il conditionez eu cat vreau si nu mai dau banii degeaba pe freon Very Happy (daca vreti sa o intelegeti ca o gluma ) , cu toate ca nu cred ca s-ar putea pierde freonul de la un condensator chiar e absurd , daca se pierde freonul ori e o conducta fisurata ori pierde pe la garniturile compresorului asa ca .. .... schimba meseriasul

Nu te cred !Am fost de fata si dadea aer pe la acea supapa!Cand puneam degetul numai iesea aer! E clar ca pe acolo curgea si freonul!



Eu ma refeream la problema lui Murderer27 , la tine pare normal sa dea afara pe la o supapa
  • DANIEL G.

  • Mesaje scrise: 184
  • Locatie: Galati
  • Masina: Meriva 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Imi cer scuze! Nu am am mai avut asa timp sa citesc si mesajele de mai sus!
  • cristi zeu

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 z1,7 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2012

  • Mesaj Privat
cit freon sau ulei trebui sa am in instalatie ?
  • cristi zeu

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 z1,7 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2012

  • Mesaj Privat
cum pot afla pe unde imi pierde freon ca nu mai baga rece ?
multumesc
Skip ads

  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
daca te duci la un service/atelier de reparat/incarcat instalatie AC afli toate raspunsurile tale
Astra zzzzz nu cred ca sa facut,daca completezi datele corecte la profil vei primii raspunsuri corecte
  • cristi zeu

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 z1,7 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2012

  • Mesaj Privat
am gresit probabil , am vrut sa scriu astra h scuze se mai intimpla
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR