Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett
  • sobicek

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1991 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Buna ziua,
am si eu o intrebare. Citind pe forum am vazut tutorialul de curatare throttle body si pe aceasta cale tin sa multumesc celor care fac astfel de tutoriale! m-am aventurat si o facui si eu....mare schimbare dupa o curatare de acest gen.
Acum intrebarea: cum naiba sau slabit suruburile de la capacul de chiulasa cele 8 sau cate sunt TOATE in asa hal ca le desfaceai cu mana?
Am observat asta intamplator ,curatand zona de langa throttle body .Si unde mai zic ca tamba de mine mi se aprindea si becul la ulei (desi aveam ulei ) si eu m-am gandit ca tre sa-l schimb.
Acum strans suruburi si nu se mai aprinde becul.Dar de ce? se desfac?ce sa fac sa nu mai patesc asta?
Skip ads

  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
In mod normal, suruburile nu se desfac singure, decat daca nu au fost stranse corespunzator la ultima interventie de service.
Doar strangele cu simt si ar trebui sa fie ok.
In ceea ce priveste becul de la ulei, nu are legatura cu capacul, poate cand ai facut curatenie ai refacut un contact imperfect de la sonda de ulei (doar o parere).
O zi buna.
  • sobicek

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1991 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2007

  • Mesaj Privat
sper sa ramana asa.dar au fost stranse atunci cand am reparat motorul..adica in jur de un an.si cu uleiul eu ma gandeam ca pierdeam compresie...si sesiza...parere de neavizat(daca sunt pe aratura..nu radeti).voi vedea daca se mai aprinde la drum .
Oricum multumesc frumos de raspuns.
  • sobicek

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1991 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2007

  • Mesaj Privat
se pare ca se cerea schimbarea garniturii de la capacul de colbutori.(scuze pentru titlu nu era chiulasa ci capacul colbutori).
probabil de aceea se slabisera suruburile.garnitura era de cauciuc,acum am pus una de pluta .am citit topicuri si se pare ca trebuie sa ma astept sa tina maxim 3 luni...sper sa nu.
Skip ads

  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Nu te va tine mult,cine a zis ca tine 3 luni cam are dreptate.Si da,si mie mi se slabeau suruburile,le strangeam de cate ori completam lichidul de la stergatoare.(1.7 d).Ma gandesc ca la mine era din cauza vibratiilor .Si din cate imi aduc aminte,aveam o masa legata chiar de unul dintre respectivele suruburi.
Cel mai mult m-a tinut garnitura de pluta cu distantiere de aluminiu pe la gauri,data si suplimentar cu silicon negru (strat subtire)
  • sobicek

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1991 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2007

  • Mesaj Privat
mersic de incurajare superdragos ..haha.a trecut o saptamana si se pare ca este ok inca. la mine distantierii sunt parte comuna din blocul motor(scuze de exprimare) si garnitura de pluta are si ea inele metalice la gauri .
Oricum pt a castiga timp data viitoare...am achizitionat doua garnituri ...sa fie la nevoie.la 9 ron /buc si manopera mea...nu ma deranjeaza chiar tare...cu ocazia asta la 3 luni mai strang un surub,mai dau o carpa,etc.
Kilometrii fara evenimente si consum cat mai mic iti doresc!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR