Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • szian

  • Mesaje scrise: 1,173
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Le am pus cam de o luna si am umblat doar prin oras. Pina acuma e OK. Le am luat de la mine din oras de la un magazin de piese auto. Au fost singurele care le a gasit pe ulei.
Skip ads

  • vasilevizitiu

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2013

  • Mesaj Privat
Multumesc frumos ptr raspuns. Tu le-ai montat sau ai fost la service.
  • szian

  • Mesaje scrise: 1,173
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2010

  • Mesaj Privat
la mecanicul meu le am montat
cel care se ocupa de masina mea
un baiat de nota 10
nu e asa greu cum pare la prima vedere
l am mai ajutat si eu
  • sopher

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Si eu vreau sa-mi schimb amortizoarele la Vectra B si am citit ca in ce priveste raportul calitate pret ar fi bune Bilstein. Cu aproximatie preturile ar fi 170 fata si 130 spate.
Skip ads

  • vasilevizitiu

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2013

  • Mesaj Privat
Sunt pe gaz sau ulei ?
  • szian

  • Mesaje scrise: 1,173
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Shoper de KYB ai auzit? Is ok.toata lumea le lauda. E calitate pret.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,657
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Salutare la toata lumea,

Dupa 60.000km facuti prin RO cu cele cu care a venit masina din Austria a venit timpul sa schimb si eu amortizoarele pe spate la Vectra B (eficienta 65% ambele) valoarea asta a reiesit dupa ce m-am dus la service-ul unde o sa fac ITP-ul unde mi-au gasit si probleme la bucsaraia de la multilink (cele doua bucsi mari din capatul ce se fixeaza in caroserie si cele doua oscilante de pe fiecare brat). Cu bucsile cred ca am nimerit-o bine, am luat direct Lemforder (eu o sa le montez si chiar nu as vrea sa defac de doua ori acolo). Asadar, rog colegii care deja STIU din proprie experienta sa ma ajute cu un sfat pertinent privind amortizoarele spate :
- sa fie noi
- sa fie brand
- sa ma tina câtiva ani (am grija cum si pe unde merg, nu vad de ce nu m-ar tine cativa ani)
- sa NU fie Bilstein si SACHS (astea doua marci au pus ei in ultima perioada la mai multe tipuri de masini in service si au avut MARI surprize cu ele, deci exclus sa pun asa ca n-oi fi mai fraier sa fac asta dupa ce am auzit ce au patit ei cu ele).

Ansamblul in care se monteaza amortizorul are si ceva elemente de cauciuc pe el, alea vin cu noul amortizor, sau ? E prima data ca ma bag la amortizoare deci sa aveti rabdare cu mine ca scriu de la calculator fara sa stiu concret ce e acolo pe masina.
Alte sfaturi/chestiuni de care sa tin cont la montare (ex. capatul amortizorului sa-l strang de final doar cu masina pe sol si stand in propria greutate)? Am inteles ca nu e nevoie de presa de arc, pot sa le montez si fara ? (ar fi o premiera chestia asta, la nicio masina pâna acum nu am putut schimba fara presa de arc).
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,414
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
la vectra B amortizorul are flansa si se prinde de caroserie in 4 suruburi si de brat intr`un surub.
daca gasesti SH nerulate si mai de firma eu as merge pe ele
daca nu, noi
toata lumea se plange de SACHS dar eu am avut pe Vectra mea SuperTouring si mi s-au parut OK. Oare din cauza ca scrie Made in Germany pe ele si sun originale(inca au timbrul pe ele)?
Skip ads

  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,657
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Merci de raspuns. Alte pareri ?

- sa fie noi
- sa fie brand
- sa ma tina câtiva ani (am grija cum si pe unde merg, nu vad de ce nu m-ar tine cativa ani)
- sa NU fie Bilstein si SACHS (astea doua marci au pus ei in ultima perioada la mai multe tipuri de masini in service si au avut MARI surprize cu ele, deci exclus sa pun asa ca n-oi fi mai fraier sa fac asta dupa ce am auzit ce au patit ei cu ele).

Greseala mea, am uitat sa precizez ca suspensia e normala (nu e sport). Poate in cazul amortizoarelor pentru suspensie sport, SACHS sunt inca facute la mama lor si de calitate. Dar parca n-as paria pe asta in societatea de consum in care traim azi.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,657
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Mersi de pareri (câte au fost ele).

Intr-un final am comandat la Romstar 2buc amortizoare spate Kayaba, la 210lei bucata (in oferta lor de amortizoare stock pentru Vectra B, astea au fost cele mai scumpe). Mai aveau si Boge la 200 lei bucata (astea mi le-au recomandat ei), respectiv Monroe la 178lei bucata. La Unix-Auto mi-au recomandat 'calduros' amortizoarele SACHS ca sunt bune, va dati seama ce bullshit vorbesc baietii aia de-ti gasesc piesele dupa codul de masina. Preturile la Unix pentru amortizoarele Kayaba erau cu 52lei mai mari per bucata, la fel la Monroe cu 35lei mai mari la bucata. Pentru sibieni : mergeti la Romstar pe Iorga ca sunt cei mai ok la preturi (inclusiv la piesele pe original) si de regula au si stoc la piesele care pica cel mai des la masini (stiu ei ce se cumpara periodic per model de masina si sunt aprovizionati Smile ).
  • cata_zay

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2007 Z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Oct 2013

  • Mesaj Privat
salut am si eu o vectra b 1,8 2001 berlina de aproape un an si suspensia mi se pare foarte rigida zdruncina rau nu face balans pe spate si as vrea sa rezolv problema asta
telescoapele pe care le am sunt sachs si nu au ulei iesit din ele dar totusi zguduie rau la denivelari
ce este de facut in cazul meu ?
se pot pune telescoape mai putin rigide daca da de care?
Multumesc anticipat
  • sgc
  • *
  • 6 mesaje
  • din 03 Dec 2014
  • Vectra 2001 Z16XE
  • Brasov
  • sgc

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2014

  • Mesaj Privat
am si eu un vectra b din 2001, iar la polei incepe sa imi ,,danseze spatele". nu ineteleg de ce. am cauciucuri de iarna destul de bune pe masina. o fi de la amortizoare?
Skip ads

  • inspectoratul

  • Mesaje scrise: 755
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2008

  • Mesaj Privat
KYB am pus eu fata/spate acuma vreo 3 ani si inca se comporta exemplar (am carat cu masina cat altii cu camionul)
  • aplesa

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jan 2008

  • Mesaj Privat
sgc a scris:am si eu un vectra b din 2001, iar la polei incepe sa imi ,,danseze spatele". nu ineteleg de ce. am cauciucuri de iarna destul de bune pe masina. o fi de la amortizoare?


Sigur e de la amortizoare si apoi de la bucse
  • weroGt

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2015

  • Mesaj Privat
sal .
doresc sa pun arcuri sport , si totodata amortizoare spate.
ce recomandati .. arcuri sport de la magazin de tuning auto .. sau sa caut de la o vectra b sport ?.
amortizoare o sa cumpar noi .. am citit destul despre problemele create de amortizoare. . deci . banu jos .. nou .. fara batai de cap
  • gabytzuxxl

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Alea de la Vectra sport sunt fix pix, iti irosesti timpul degeaba cu ele.
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Și pixul este bun pe lângã alea...
Combinația Bunã amortizoare bilstein cu arcuri h&r. Mai low cost...
Ca așa mai sunt variante dar nu cred ca vrei sa afli prețul. .Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR