Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • mitosu

  • Mesaje scrise: 787
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 a16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2012

  • Mesaj Privat
oricum topicul asta e inutil, comparatia dintre opel si dacia renault nu-si are rostul, masini din clase diferite si conceptii diferite.
fiecare marca e buna pentru segmentul de piata destinat.

asa ca fapt banal eu nu am auzit de motor pe benzina opel sa ajunga la 500 000 km fara segmentare,poate sunt si astfel de motoare.
Skip ads

  • bgd92

  • Mesaje scrise: 859
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Pai nu ai auzit pt ca toate au sute de mii dati inapoi avand in vedere ca opel s-a importat la greu si romanul a vrut mereu sa faca afacerea vietii cumparand cea mai ieftna masina..sa numai vorbin de diesel..
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Visse a scris:Daniel, daca-mi aduc bine aminte, la prima discutie avuta prin telefon, afirmai cai ai interfete de buna calitate, facute in Germania si software imbunatatit de cei doi prieteni ai tai care lucreaza la Audi, calitatea lor fiind mult mai buna decat a interfetelor aduse de domnul din Dambovita care aduce clone de slaba calitate din China.Tot telefonic afirmai ca ai o Astra J motor A20DTH, iar la aproximativ o saptamana cand ti-a sosit interfata, mi-ai spus ca astepti putin sa cauti o masina ca a mea sa faci probe la interfata,sa fi sigur de ea, de ce cand conform spuselor tale aveai deja una.Pe aici pe forum afirmi ca dai factura la ce vinzi, la mine nu a sosit nici o factura, deci cine face afirmatii nesimtite?Sa mai continui cu gogosile scoase de tine ?Cred ca nu mai are rost sa lungim discutia.


pirvu_daniel a scris:Iar e nesimțire crunta, Visse.
În nicio discuție nu am vorbit în rãu un competitor din piațã. Cu atât mai puțin pe dl. Olteanu. As vrea sa îți ceri scuze public pentru minciuna asta. Toate telefoanele au aplicații de call recorder și o îți demonstrez minciuna. De asemenea cred ca ți-am zis ca doresc sa îmi spui cum crezi ca ne-am putea recompensa pentru faptul ca ai ales sa aștepți interfața înlocuitoare și nu banii pe loc.
Nu știu ce interfața ai primit tu. Întrucât vorbești de Germania presupun ca e vorba de Opcom Pro. Ca de acolo iau Opcom Pro și VAG Com Pro. Acele interfețe le iau de la cineva din Germania. Acele interfețe sunt alta calitate decât clonele aduse din China. Poți sa le desfaci sa faci diferenta.
Am mai explicat. Eu cumpãr mașini executate silit. La fel cum am cumpãrat și alte lucruri. Asa au fost cumpãrate și cele 2 mașini.
Ți-am emis factura și ție. Se întâmplã de foarte multe ori sa nu le trimitem din dorința de a le trimite în aceeași zi. O sa ți-o caut și o sa ți-o trimit.


Visse a scris:Daniel,eu nu aveam de unde afla de unde aduce domnul din Dambovita si tu interfetele, decat de la tine, nu am de ce sa-mi cer scuze, faptul ca negi ce ai spus candva spune ceva despre tine, daca ai inregistrarea audio a discutiei telefonice, te rog sa o postezi, cat priveste trimiterea facturii aceeasi scuza daca nu ma insel ai avut-o si in discutia cu domnul din Dambovita pe topicul Opel vs Golf 7, i-mi cer scuze domnului Olteanu ca l-am bagat in discutia mea cu Daniel, iar aici inchei discutia .


pirvu_daniel a scris:Visse, Dl. Olteanu e un om care a fãcut extrem de multe pentru acest forum. Niciodatã nu s-a întâmplat sa vorbesc de rãu pe cineva. Mai ales pe dl. Olteanu pentru care nu am niciun motiv câtuși de mic sa fac asta. Eu am cumpãrat de la dansul la început mai multe interfețe de o calitate extrem de buna și bag mana în foc pentru dansul la oricine de calitatea lucrurilor pe care le vinde. O sa caut înregistrãrile convorbirilor. Mi-ai pus in gura vorbe pe care nu le-am spus. Și nu îți face cinste.
Interfața pe care ți-am vândut-o e la mine. A avut un releu defect. E reparata și eu fac diagnoza cu ea. Dacã ți se pare nelalocul lui ca ți-am oferit banii pe loc fãrã sa ajungã interfața inapoi, tu ai acceptat sa mai aștepți o luna dupã ea ca erau sãrbãtorile și eu depind de furnizorul din Germania și te-am rugat sa te gândești cum am putea sa ne recompensam pentru întârziere. Lucrurile electronice se strica și se vor strica mereu. Eu zic ca am fost mai mult decât fair play și nu meritam ironia și rãutatea ta. Dar știi cum e, clientul are întotdeauna dreptate și îmi pare rãu cã ai rãmas dezamãgit ca ne-ai ales.
Te lãmuresc și cu facturile fiscale. La noi se rãspunde la 3 numere de telefon. Noi nu știm ce vindem unul și ce vinde celalalt. De asemenea se aleargã foarte mult pe teren prin service-uri. Facturile fiscale se fac doar pentru societãți și ce se da chitanțã în timpul zilei. De asemenea tu dacã faci comanda la 5 noi nu avem timp sa îți facem factura dacã vrei sa prinzi Fan Courier un sau Posta la 6. De aceea peste 80% din facturi nu sunt puse în plic și se fac seara. De aceea și am fãcut apel în topic ca cine are nevoie sa ne dea email sa le-o trimitem.
Și eu am încheiat aici. Așteptãm run-ul cu interfața pe care i-am trimis-o azi colegului Kspic.
Sa ne întoarcem la Renault vs Dacia.


WTF?!? Esti OFF TOPIC

In familie s-a cumparat acum ceva vreme un Fluence pentru a inlocui un Megane 2 sedan. Noroc ca nu s-a vandut repede Megane-ul, ca pe Fluence incepuse sa se cojeasca cam tot ce inseamna plastic si vopsea + inevitabilele probleme ale DCI-ului. Fluence-ul s-a vandut in pierdere seriosa dupa 30000 km, s-a mai mers o perioada cu Megane sedan de fabricatie TR si apoi inlocuit acum cateva zile si asta cu o Astra H 1.9 CDTI 2007 cu 300000 km.care se incapataneaya inca sa mearga OK.
  • marius_george

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Asa este eu am opel vectra b din 1995 si merge foarte bine sant foarte multumit de ea arata si merge IMPECABIL. Un colelg de munca care a luat un renault clio nou facut in turcia dupa 2 ani ia pus husa pe volan ca se cojea volanu Smile))))))))
Skip ads

  • Silviu1393

  • Mesaje scrise: 407
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2013 A17dte
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2013

  • Mesaj Privat
bgd92 a scris:Pai nu ai auzit pt ca toate au sute de mii dati inapoi avand in vedere ca opel s-a importat la greu si romanul a vrut mereu sa faca afacerea vietii cumparand cea mai ieftna masina..sa numai vorbin de diesel..

In mare parte ai dreptate,dar stim cu totii ca lesinaturi cu sute de mii de km ,bineinteles dati inapoi la 98k s-au importat de-a lungul timpului nu numai de la Opel,ci si VW ,Ford,BMW,Seat,Audi,Fiat,etc. La celelalte marci au fost rare cazurile de consum de ulei de 1l/1k km,in schimb 1,6-le (si nu numai el)de la Opel este vestit pentru problema asta,mai rare cazurile la motoarele z16xep.
Si trebuie sa recunoastem ca Renault sunt profesori in motoare pe benzina, ca si fiabilitate.
  • bgd92

  • Mesaje scrise: 859
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Da, normal ; la vw niciodata nu s-a simtit uzura ; masinile lor pur si simplu nu le simti ca "imbatranesc"...nu isi schimba mersul, sunetul motorului, nu incepe cutia sa caraie, motorul sa consume ulei, greierii sa cante cu veselie, etc...de audi / bmw / mercedes nu are rost sa vorbesc...daca veti avea pe mana unul cu 1.000.000 km intretinut exemplar si in bord cu 200.000 nu veti face diferenta ; la renault incep greierii sa cante din fabrica, la opel cutia face figuri de cand e proiectata...mai au multe de invatat si ei ; dar pana atunci, multi se bucure ca sunt ieftine la achizitie...dar scumpe la intretinere ( cum este Renault )
  • marius_george

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Daaaa...ce sa zic vesnica poveste vw mai bun ca opel de unde le scoate-ti?
Eu cred ca sant cam la fel
  • Silviu1393

  • Mesaje scrise: 407
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2013 A17dte
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Se simte uzura si la VW,si motoarele lor(mai ales 1.6 16V de pe golf4) se mai da pe ulei,dar nu ca ale noastre. Cu capul jos trebuie sa recunoastem ca ale noastre sunt cele mai nehalite cand vine vorba de ulei.
Te inseli tu @bgd92,am vazut si VW la care nu te auzi in masina de motor care,uimitor ,inca mai merge.Au si ei greierasi,mai un crrr mai un poc pe la cutie,varsta isi pune amprenta pe orice masina,fie ea Rolls sau Chrysler.
Cert este ca VW oricum este peste Opel,nu cu mult dar este peste. Audi face poarte cam din aceeasi clasa cu VW,sa nu uitam ca Audi este 95% VW,putin mai sus la fiabilitate(sa zicem) si fac masini mai luxoase si mai bine dotate.
BMW si Mercedes deja fac parte din alta categorie si nu cred ca trebuiesc amintite pe aici(vorbind de masinile decente,nu lesinaturile de pisici din 90 jumate rugina de ele).
Renault in afara de motoare si cutii nu stiu sa faca nimic bun.
Skip ads

  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Silviu, stai linistit:) ca pisicile alea din 90 ruginite jumate se p.....a pe opelurile noastre:))) ALEA...de restul nu avem ce discuta..Smile
  • Silviu1393

  • Mesaje scrise: 407
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2013 A17dte
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2013

  • Mesaj Privat
De restul nu avem ce discuta,dar sa nu exageram cu epavele Germaniei Wink
  • gabytzuxxl

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Silviu1393 a scris:Se simte uzura si la VW,si motoarele lor(mai ales 1.6 16V de pe golf4) se mai da pe ulei,dar nu ca ale noastre. Cu capul jos trebuie sa recunoastem ca ale noastre sunt cele mai nehalite cand vine vorba de ulei.
Te inseli tu @bgd92,am vazut si VW la care nu te auzi in masina de motor care,uimitor ,inca mai merge.Au si ei greierasi,mai un crrr mai un poc pe la cutie,varsta isi pune amprenta pe orice masina,fie ea Rolls sau Chrysler.
Cert este ca VW oricum este peste Opel,nu cu mult dar este peste. Audi face poarte cam din aceeasi clasa cu VW,sa nu uitam ca Audi este 95% VW,putin mai sus la fiabilitate(sa zicem) si fac masini mai luxoase si mai bine dotate.
BMW si Mercedes deja fac parte din alta categorie si nu cred ca trebuiesc amintite pe aici(vorbind de masinile decente,nu lesinaturile de pisici din 90 jumate rugina de ele).
Renault in afara de motoare si cutii nu stiu sa faca nimic bun.


Audi e premium alaturi de BMW si Mercedes. Ce tot indrugi tu acolo ?
Ca e facut de grupul VAG, e altceva...
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Smile) Epave...
Frate nu mai ridicati in slavi ceva ce nu merita...
Cand pisica avea clima in 90 si telefon si perdelute electrice opelu se incalta cu fesu Smile))
Sau motorul de 2.0 dupa pisica aia epava de zici tu de ce matura cu un 2.5 de la opel din 2000?...
De epava...
Esti depasit serios...Smile)

Trebui sa fim realisti...are si opelul +urile lui...dar nu comparai cu bmw-ul...nici ala din 1900 ca nu are rost...si o matura facuta de bmw este mai buna decat o matura facuta de opel Smile)
Skip ads

  • gabytzuxxl

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Ce vrei acum...uni nu-si vad lungul nasului.
E mai bun "opalul" doar pentru ca au unul.
Sa nu uitam ca in 90' pisicile aveau dublu climatronic, iar la opel dadeai la manivela.
  • Silviu1393

  • Mesaje scrise: 407
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2013 A17dte
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Nu am negat ca la vremea lor erau cu muuult peste Opel,nu putem compara Vectra A cu Pisica(sunt din aceeasi generatie). Nimic de zis aici. Ma refeream strict la epavele care vin in ziua de azi la noi in tara. Cu sute de mii de km si rugina cat cuprinde. Mai vin si unele in stare foarte buna,dar cam rare cazurile.
BMW a fost si va fi mereu o clasa premium,si niciodata nu se va compara cu un Opel din aceeasi generatie.
M-ati inteles total gresit. Respect BMW, sunt niste masini bune. Niciodata nu se pot compara cu Opel.
Eu am faut referire strict la pisicile din `90 cu enspe mii km la bord,pline de rugina, motor 1,6 si geamuri la manivela. Stiti cu totii ca au impanzit tara, doar pentru emblema de pe capota.
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
De amesteci...

Poftim cum arata una din 90...
Ai ceva sa obictezi la ea?


Sunt si cazane...la fel cum gasesti cazane de la orice marca...
Am vazut un cazan din 2009 de la mercedes un A clase cred ceva de genul....dar asa era propietarulll cand a scos-o din spalatorie a dat cu ea in gard l-a durut in banana...arata ca o coaja...si nu poti spune ca sunt jafuri...intelegi?

Sa nu generalizam la asta ma refer...
LA fel mai citesc pe fb, net, etk...
Masina x e praf, y e buna...de ce? ca am vazut eu una pe strada...
Asta nu este un termen de comparatie...
Concret?...concret cum pot spune eu ca logan de DESCHIOLEAZA! am patit si eu la loganul meu si multi taximetristi intrebati...toti aveau parbrizul spart:)) dc? pai se onduleaza caroseria...pfff, il schimbam cand o vindem ca dupa nu o mai miscam sa tina 0 saptamana doua..
Nu ma intereseaza parerea pupincuristilor de dacia! ca eu daca intreaba un taximetrist intra aici si spun au 700.000km doar cu uleiul schimbat...
Eu nu am auzit si merg mult cu taxiul...am eu ghinion de nu dau de un logan impecabil..

Gasesti cazane si de la opel, bmw, porche...gasesti si, nu ca asa sunt...
  • Silviu1393

  • Mesaje scrise: 407
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2013 A17dte
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Da frate,am zis,daca nu ai observat,ca mai sunt si unele in stare buna si foarte buna. Dar strazile sunt pline de astfel de cazane de nu dai mucii pe ele. Nu stiu cum o fii pe la voi,dar daca stai vara pe bulevard in Curtea de Arges,din 20 de masini 1-2 sunt cazane dastea,si cazaturi nu masini bune(ca cea din poza atasata de tine).
Cazane sunt din toate neamurile,vorba aia. Sa fie sa va pozez o Corsa D care acum un an arata ca noua(cand a adus-o) si acum e bufnita prin fiecare coltisor?
Mi-e mila cand vad masina aia,ca stiu ce a fost de ea.
Un Logan am vazut impecabil, si il vad mereu. Omul l-a cumparat nou in 2007,si are 45.000 km cu el,reali. Are un magazin si nu face decat naveta casa-magazin cu el si mai o ieseala "la oras" Smile).
E full option,1.6 16V. Merge impecabil masina aia. Revizii numai in reprezentanta,a fost luata pe leasing masina.
E singurul Logan la care ma uit cu placere si care ma atrage.
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Corect...
Fiecare firma are cazanele ei. Din pacate Dacia mai multe...dar pentru ce este cumparata nu merita obiectii...atat dai atata face...
Era o discutie pe topicul de xenon ca de ce nu pot fi omologate lupele aftermarket pe masinile care nu au xenon din fabrica deloc..
Pai normal ca nu merge...cine abia are bani de o dacie nu mai viseaza la clima, trapa, xenon bla bla bla...
Dacia in primii ani a scos butoanele cu impuls pe motiv ca isi prindeua obositii capul cand urca geamul fara sa apese pe buton( explicatia unui prieten de lucra la dacia in militari) Smile)

Tot aici era un obosit ce ura opelul ca i-a picat pompa de injectie....
Adica...nu am inteles...doar pe opel pica?..Motive...cand nu ai bani sa dai 100 lei pe un schimb de placute la opel , spui ca e proasta si iti iei dacia sa dai 30 lei Smile)) ....
Daca fiecare ar recunoaste adevarul gol golut, ar fi un vs frumos civilizat...
Dar...cum trece pagina incep iar porcarii de genul dacia tine de o viata si restul te pisi pe el...

Sau...
Fiecare isi cumpara masina care si-o permite SI DUPA...intetinerea...daca ne c....m pe noi sa cumparam nustiu ce masina si dupa ce proasta e masina mi-a picat un amortizor si nu am bani el...intri pe un forum, masina x e proasta?
Respect pentru un coleg de pe forum de aici.
A vazut 2,3 picaturi de antigel s-a dus a demontat motorul a facut ce trebui reparat montat gata masina boboc...nu a intrat pe un VS zicand bagami-as in el de opel astra G....
Dar asa se intampla cand nu ai bani de o masina...e proasta...
  • Silviu1393

  • Mesaje scrise: 407
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2013 A17dte
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2013

  • Mesaj Privat
DA la sectiunea xenon chiar eu am zis chestia asta cu xenonul pe Logan. Nu stiu de ce,dar mie mi se pare normal sa se poata omologa,bineinteles cu anumite conditii(la fel ca si folia de pe geamuri).
Sunt multi pasionati care le place sa investeasca in masini vechi(nu neaaparat Dacia Logan) si poate vor xenon , dar nu gasesc OEM pentru ca acea masina nu s-a produs cu xenon de fabrica. Cum ar fi Vectra A,Astra F de la Opel.(chiar ieri am gasit pe YT o Astra F Caravan super frumos facuta,prin DE daca nu ma insel)
Asta este adevarat,ca unii nu stiu sa isi vada lungul nasului si nu recunosc ca i-a picat una si alta din cauza ca nu a facut schimburile la timp sau nu a rulat cu ea corespunzator si dau vina pe producator ca nu le-a facut cum trebuie(in mintea lor sa tina o viata de om fara intretinere).
P.S. Stiu eu pe unu cu Pisica,si-a luat amortioare din dezmembrari.


Ultima modificare facuta de Silviu1393 la Mie 16 Apr, 2014 6:04 pm
  • bgd92

  • Mesaje scrise: 859
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Vw si opel la acelasi nivel...o da..asta e faza zilei...george, trezeste-te tati..vw a fost si va fi intotdeauna peste opel cu 10 clase ; vw este aproape o masina premium ; arata-mi si mie la opel masini care sa concureze cu CC-ul, Tiguan, Touareg, Phantom, Eos, hai sa zicem ca passat o puteti compara cu insignia chiar daca pierde la toate capitolele si golf 7 cu astra desi e la mintea cocosului ca nu ai ce sa compari ; opel nici acum nu e in stare sa faca o cutie de viteze banala care sa nu ii faca probleme...nu vorbim de cutii automate care nu suporta nicio comparatie cu DSG-ul...intrati fratilor pe fiecare site ( opel / vw ) vedeti ce motorizari au, confgurati-va modele ca sa vedeti diferenta ca de urcat intr-unul cred ca doar cu gandul a-ti facut-o si apoi scoateti porumbelul pe gura...dar vorba colegului de mai sus, opal e bun ca asta aveti si ca romanul doar asta e in stare sa faca sa isi laude caruta...cat despre pisicute, au fost niste masini pe cinste ; tehnologie de varf pt vremea lor, cum bmw a avut intotdeuna...numai comentati aiurea si vedeti-va lungul nasului...
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,661
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
In ceea ce priveste rezistenta caroseriei la rugina, VW intotdeauna sta mai bine la acest capitol. Probabil si la cutiile de viteza (totusi nu pot sa spun 100% sigur, ca eu am cutie ISUZU pe a mea si sunt multumit) insa la motoare e greu de spus ca VW a fost mai bun chiar si cu 'o clasa' peste motoarele de pe Opel. La categoria motoare pe benzina, in general cele de pe Opel sunt mai bune (fiabilitate/putere/consum) insa la capitolul motoare diesel e muuult de vorbit... exista argumente pro Opel sau pro VW, in functie de fiecare motorizare in parte. Multe motorizari diesel au fost mai bune la VW, insa au fost unele la Opel chiar mai bune (fiabiltate/raport putere-consum) fata de motorizarile echivalente de la VW. Motorul de 1.7 de la ISUZU a fost muuulti ani intr-o pozitie aparte la Opel, VW neavand un motor de cilindree echivalenta cu aceleasi performante sau mai bune. Ma refer aici la cei ce doreau un motor mai mic decat 1.9l pentru avantajul de a avea taxe mai mici/consum mai mic/ asigurare mai ieftina peste tot unde s-a vandut Astra G prin Europa.

VW nu e o marca premium (AUDI este marca lor premium) desi Passat-ul de la VW ar putea avea o clasa de calitate proprie (este un etalon pentru masinile de clasa D). Totusi, in 1997 Opel a vandut mai multe Vectra B decat VW modelul Passat, asta spune multe despre Vectra B - singura masina de clasa D care s-a vandut la un moment dat mai bine decat Passat-ul de la VW. Si asta din motive obiective, gasiti o gramada de referinte la acest subiect pe Internet (indiferent de ce a spus clown-ul ala de Clarkson la TopGear).


Ultima modificare facuta de ahappyuser la Mie 16 Apr, 2014 7:22 pm, modificat de 2 ori in total
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR