Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • prazvan89

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Salut. Am achizitionat in acest weekend , dupa cum spune si titlul un Astra Caravan Z16XEP benzina. Din calculatorul de taxa, mi-a iesit undeva la 570-580E (ceea ce mi se pare enorm, dar in fine). Masina este inmatriculata in 2006 (nu s-a platit taxa la ea). Eu am facut contract de vanzare-cumparare pe ea, si din ce am inteles, trebuie reinmatriculata (si platita taxa de mediu). Se poate sa imi spuna cineva si mie pasii pe care trebuie sa ii urmez? Am inteles de la unele persoane ca nu trebuie sa fac tot RAR-ul, ci doar identificarea, altii spun ca trebuie sa fac tot RAR-ul .. Nu mai inteleg nimic... Someone a little help ?
Skip ads

  • bgd92

  • Mesaje scrise: 859
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2011

  • Mesaj Privat
De ce vrei sa dai niste bani la stat? Mergi asa cu ea ; sunt in aceeasi situatie ca si tine ; z16xep cumparata acum 2 luni, 2006, doar ca e astra G ; o treci la financiar, actele sa fie in permanenta valabile si n-ai treaba ; doar sa fi atent sa fi in regula cu masina ca sa nu ti se suspende talonul ca atunci o sa ai de cheltuit niste bani ;
Inmatricularea se face ca la orice masina normala ; de trecut normal ca treci pe la rar sa iti faca noxele si sa stabileasca taxa mi se pare ;
  • george_soferu

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Meriva 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2010

  • Mesaj Privat
SIGUR merci la RAR Smile Apoi te duci la administratia locala ca sa o declari (nu de alta, dar tre' sa platesti impoz. pe ea); ai 30 de zile la dispoz., de cand o cumperi, s-o declari la Directia de taxe si impozite. Depui cerere tip ANAF sa ti se calculeze timbrul de mediu, primesti suma, o platesti. Apoi iti inchei RCA; iti recomand brokerul http://romasig.ro/ pt ca are calculator care iti arata oferte pentru toate buzunarele si livreaza acasa gratuit. Trebuie sa ai RCA-ul la dosarul pe care il depui pentru inmatriculare. Si taxa de la cec platita, ultima data era mai putin de 40 lei. Cu toate chitantele, actele pe care le ai pana in momentul asta puse intr-un dosar, te prezinti la DRPCIV ca s-o inmatriculezi. Sper ca n-am omis ceva.
  • prazvan89

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Am fost la RAR, mi-au luat 150 de lei pe autenticitate + noxe (pe care nu mi le trecusera pe carte, noroc ca m'am uitat acolo). Mi'au pus 161g,ceea ce dupa calculatorul de pe anaf inseamna undeva la 577€..Sa zicem ca e ok..Cam mult, dar ok
Skip ads

  • Duciuc

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Cum stabilesc emisiile CO2? Eu am trecut in brif la Astra-u de la avatar 140 mixt. Urban 178.
  • prazvan89

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Au un tabel cu fiecare masina in parte, fiecare model, fiecare an..Si ti le trec de acolo
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR