Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B
  • 13 ZAF

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2012

  • Mesaj Privat
salut am si eu o problema la o zafira din 2006 cand opresc motorul se aude un zgomot ciudat ca niste clopotei.
  • aflorii nicusor

  • Mesaje scrise: 718
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Tigra 2006 Z1.3 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Si la mine este la fel. Se aude undeva in partea din fata . E posibil sa fie pe la galeria de admisie la tablele de protectie. Nu le baga in seama caci te vei obisnui.
  • 13 ZAF

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Cineva mi-a zis ca sa desprins catalizatorul si asta ar fi cauza
  • aflorii nicusor

  • Mesaje scrise: 718
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Tigra 2006 Z1.3 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Daca ar fi desprins catalizatorul in primul rand ai avea o gramada de fum in habitaclu ca s-ar ridica in comparimentul motorului si de acolo in masina (fumul), plus ca ai avea un sunet strident la evacuarea gazelor. Din cate am vazut eu in jurul pieselor ce se infierbanta (gen galerie esapament, turbina, toba esapament, DPF ) sunt niste table de protectie din aluminiu. Dupa o perioada, in zona unde sunt prinse aceste table cu piulite, se mananca tabla iar piesele raman in aer (asta am patit-o pe propria piele cu protectia din spatele tobei de esapament). Singura solutie, urci masina pe o rampa si incepi a verifica la toate protectiile din aluminiu si imposibil sa nu gasesti vreo una care sa balangane in aer. Succes.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR