Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa D
  • marusu

  • Mesaje scrise: 474
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Corsa 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2010

  • Mesaj Privat
merge facut,dar la un bun electrician sa fie frumos ca de tiganii e plina lumea
Skip ads

  • pontilius

  • Mesaje scrise: 223
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Daca ai CD30 MP3 merge dar este foarte mult de desfacut.
  • marusu

  • Mesaje scrise: 474
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Corsa 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2010

  • Mesaj Privat
de preferat ar fi sa scoti mufa undeva pe la bricheta
  • Marius Dumitru

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Am observat azi cã ușa dreapta spate se deschide chiar dacã mașina e închisã din telecomandã(ușa nu se blocheazã). La o inspecție mai atentã, am vãzut cã ușa asta e singura la care zona cu mecanismul de închidere era mizerabilã(plinã de un fel de mâzgã uscatã/praf). Am curãțat-o cât de bine am putut cu o cârpã + WD-40 și am mai dat și cu puțin ulei, deși WD-40 curãțã și lubrifiazã în același timp. Am închis/deschis de câteva ori din telecomandã ca sã pãtrundã bine, dar din pãcate problema nu a dispãrut. Ca sã închid mașina ca lumea, trebuie sã las ușa deschisã, sã închid din telecomandã, abia apoi sã închid ușa.

Ați mai întâlnit așa cveva? Bãnuiesc cã ar trebui desfãcutã și curãțatã mai ca lumea.
O sã încerc sã mã documentez mai bine(Haynes) și sã vãd dacã reușesc singur.
Skip ads

  • marusu

  • Mesaje scrise: 474
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Corsa 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2010

  • Mesaj Privat
cel mai bine este sa desfaci sa vezi care e problema acolo,posibil sa si rezolvi,inchizi fara panou si vezi cum se manifesta.bafta!
  • bgd92

  • Mesaje scrise: 859
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Am avut ei eu aceasta problema la corsa D..inchideam mai intai din butonul din interior apoi usa soferului se inchidea din telecomanda ; din pacate nu am reusit sa ii dau de cap...la cate probleme avea asta mi se parea una minora..
  • Adrian83

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Buna ziua,

Sunt nou pe forumul asta si am nevoie de o sugestie. Am un Corsa D din 2007, 5 usi, 1.2L/12XEP. Am nevoie sa-mi cumpar pentru concediu un kit complet de portbagaj+barele transversale. Am tot cautat pe net niste oferte de pret si diferite variante. M-am oprit la proddusele de la THULE chiar daca sunt ceva mai scumpe (Thule Rapid System 753 + Thule WingBar si cutia Thule Motion 800 Negru Metal). Totusi cutia mi se pare putin cam lunga pentru masina mea ...205 cm. Insa nu am gasit foarte multe poze pe net sa-mi dau seama cum arata corsa d cu diferite portbagaje. Nu as vrea totusi ca masina mea sa arate ciudat cu un portbagaj gigant Smile insa nici prea mica sa nu fie ... stim cu totii ca nu prea e loc in portbagajul masinii Smile. Aveti vreo sugestie in sensul asta? Are cineva de pe aici portbagaj pentru corsa D? m-ar interesa sa vad si niste poze. O solutie ar fi sa ma duc la un reprezentant si sa "probez" acolo niste variante insa nu sunt in tara si ma intorc chiar cu 3 zile inainte de concediu Sad( ... ma gandesc ca nu ar fi destul timp sa vad foarte multe variante atunci. Daca s-a mai discutat undeva pe forum aici despre problema asta va rog frumos sa-mi specificati unde ... sa nu va plictisesc prea mult Smile. Va multumesc.
  • Marius Dumitru

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Am mai depistat douã probleme, una destul de mare, și aș vrea sã știu dacã s-a mai confruntat cineva cu așa ceva:

1. Contactul este blocat, nu pot rãsuci cheia. Fãrã a avea vreo legãturã cu blocarea volanului. Bag cheia și nu pot rãsuci deloc în contact, decât dacã o mai mișc, o apãs puțin mai tare înãuntru sau pur și simplu forțez. Foarte urât. Am dat de vreo douã ori cu WD-40 înãuntru și nu prea am rezolvat nimic.

2. Macaraua de la geamul electric dreapta fațã face un zgomot urât, ca și cum ar avea nisip în ea și se freacã de tablã, o cârâialã-hârâialã urâtã. Am desfãcut ușa și am observat cã mai fusese umblat, zona era murdarã de o mâzgã neagrã uscatã, ca niște resturi de la o vaselinã veche îmbibatã cu praf. Am șters cu cârpa cât am putut, am dat cu WD-40 din abundențã, vaselinã, iar acum pe lângã cã nu am scãpat de zgomot, geamul se deschide doar pânã pe la jumãtate.
Skip ads

  • marusu

  • Mesaje scrise: 474
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Corsa 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2010

  • Mesaj Privat
salut! daca zici ca ai desfacut nu ai observat sa fie rupt vreun nit de la macara,e posibil sa fi cedat unul si poate nu ai observat,cand actionezi macaraua sare de pe nit,zgarie in tabla si nici nu mai poate ridica pana sus pentru ca se lasa in jos din cauza nitului,sa te uiti atent,ne-am uitat trei oameni si nu ne-am dat seama ca e rupt un nit.bafta la rezolvare!
  • Marius Dumitru

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Nu am mai umblat pânã acum la vreo macara, din acest motiv nu m-am bãgat la mai mult decât sã o curãț/ung. Dacã s-a rupt vreun nit, e posibil sã observ fãrã sã scot macaraua cu totul? Am observat cã șina aceea pe care culiseazã geamul este prinsã cu nituri, dar nu cred cã la acele nituri te referi. Am mai vãzut cã tot pe lângã șina asta vine cablul de jos, printr-un scripete mic(astea le-am observat orbește, bãgând mâna și acționând geamul sus-jos). Chestia e cã acel cablu stã lipit și freacã de șinã, ceea ce cred cã nu e normal. Sãrit de pe scripete nu l-am simțit la mânã.

Pânã sã desfac geamul, el funcționa sus-jos complet, dar era acel zgomot, acea hârjâialã foarte deranjantã. Acum, dupã ce doar l-am uns, zgomotul tot se aude, iar pe la jumãtate se blocheazã. Dacã vreau sã scot macaraua cu totul, trebuie scos întâi geamul, apoi tãiate/gãurite cu bormașina acele nituri cu care e prinsã? La remontare se pot pune șuruburi în loc?

Mersi.
  • marusu

  • Mesaje scrise: 474
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Corsa 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2010

  • Mesaj Privat
trebuie sa desfaci doar capitonajul fara sa umblii la geam si actionezi geamul sa vezi ce se intampla ,se prinde inapoi tot cu nituri nu ai cum sa pui suruburi pentru ca geamul trece prea aproape si o sa le atinga,cel cu problema il scoti cu bormasina si il inlocuiesti cu unul mai mare din otel nu din aluminiu ca nu tine,daca desfaci observi ce se intampla acolo,poate nu e asta,poate sa fie acel mic scripete gripat,nu stiu...o problema poate avea mai multe cauze Confused sper ca nu te-am incurcat mai mult decat sa te ajut
  • pontilius

  • Mesaje scrise: 223
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mar 2011

  • Mesaj Privat
La o resetare te-ai gandit?
Skip ads

  • danidnc1@yahoo.com

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Buna,
Cand mi-am facut ITP-ul mi-a spus tipul de acolo ca am mici scurgeri pe amortizorul dreapta spate.
Acum cand mi-am curatat rotile( gentile), am observat ca era umed amortizorul...si mi-am adus aminte de el
Ce se poate intampla daca mai aman schimbarea lui? ( trebuie neaparat schimbat?)( am citit riscurile..)
Ideea e ca o folosesc destul de putin, nu merg cu viteza excesiva, in curbe am viteza ok....mai pot merge asa cu ea?
Multumesc
  • cristidb

  • Mesaje scrise: 1,135
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Daca a curs probabil e deja uzat, oricum in scurt timp pierde complet eficienta. Amortizoarele si arcurile se schimba pereche.
Ce se poate intampla? Roata topaie in loc sa stea lipita de asfalt. Franaeaza foarte prost.
  • catab80

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Corsa 2010 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Va salut! Vreau sa cumpar un corsa d 1.2 80 cp. Pt a face naveta la munca ..si as vrea sa stiu dac sunt masini ok ca si fiabilitate ca si consum..? Merita sa arunc 4000 de eur pe una din 2010 1.2 .?sau mai bn un seat ibiza .sau skoda fabia? Va s fi recunoscator pt sfaturi si pareri! Multumesc!
  • mariuca92

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Cunoaste cineva unde as putea gasi polita portbagaj pentru opel corsa d 1.3 in 5 usi?
  • pontilius

  • Mesaje scrise: 223
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Cata80, la astea si WW polo ramasesem cand am cautat masina si am ales corsa d. Pe langa alte plusuri este mai incapatoare.
  • marusu

  • Mesaje scrise: 474
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Corsa 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2010

  • Mesaj Privat
daca nu gasesti polita se poate confectiona,eu unu asa am facut,cauta la tutoriale si ai sa vezi,daca ai un pic de rabdare o faci mai buna si mai rezistenta decat cea originala.bafta!
  • liviugeorge

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Salutare,

Acum cu schimbatul de anvelope de iarna, baietii mi-au rupt un prezon in interior, cine stie un service bun in Bucuresti unde sa merg sa il rezolv ?

Am inteles ca sunt diverse metode, cu o unealta speciala sau cu un burghiu se da o gaura in el
  • danikon

  • Mesaje scrise: 432
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Corsa 2008 z13tdj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Salut
Din pacate, am avut si eu o experienta neplacuta cu niste destepti de la o vulcanizare din Targoviste si anume au reusit performanta de a rupe 2 prezoane si asta din cauza folosirii pistolului pneumatic la strangerea prezoanelor. fapt ce ia costat pe baieti un butuc +rulment nou.
Total gresit -prezonele se infileteaza cu mana cateva ture apoi se strang numai cu cheia (eventual pt pretentiosi cu dinamometrica)
De cand am luat jante de aliaj imi schimb singur anvelopele vara/iarna si am scapat si de nervi si pe prostiile altora si mai ales de bani .

Referitor la colegul liviu george ii recomand sa se duca la un atelier mecanic bun -detin toate sculele pt extragerea prezoanelor rupte in principiu se da gaura cu un burgiu mic pe centrul prezonului rupt ,apoi se foloseste extractorul cu gija pt a nu se strica filetul de pe butuc.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa D

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR