Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • johnnyliv

  • Mesaje scrise: 601
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Daca montez proiectoare pe o masina, care din fabrica nu a fost prevazuta cu proiectoare,conform seriei de sasiu, pot sa le omologhez?
Exemplu:
La o Astra G s-au montat: blocul de lumini cu proiectoare si proiectoarele (originale); s-a programat calculatorul si functioneaza proiectoarele.
Totul intr-un service autorizat.
Se pot omologa? Pot avea probleme cu cei de la RAR/ITP/POLITIE?
Skip ads

  • king2pin

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 1.7 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jan 2012

  • Mesaj Privat
atata timp cat sunt cele originale care normal vine masina din fabrica .... nu ai inci un fel de problema si nici omologare nu iti trebuie....
si ca sa nu se ia politia de tine .... foloseste-le doar pe timp de ceata adica 3-4 ori pe an. Very Happy
  • johnnyliv

  • Mesaje scrise: 601
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Pai o sa se foloseasca doar pe ceata, atat.
Atunci e bine...
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Eu am auzit ca se leaga si de aia care nu au tapiteria originala la masina Mr. Green

Stai relax, nu au de unde sa stie ca ai sau nu proiectoare, si chiar daca, nu se consuma autoritatile la tot felul de cazane cu csenoane si opinci, daramite in cazul unor simple proiectoare, si alea originale.
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Salut.
Eu am pus proiectoare pe masina mea, masina mea neavand asa ceva din fabrica.
Proiectoarele sunt exact modelul care ar fi fost puse pe masina daca era si optiunea asta (luate sh de la conegi de forumm, cu instalatia originala, cu bloc de lumini original, modificat UEC, pus tranzistoare de putere, etc totul facut dupa schema originala a masinii).
Daca nu decodezi seria de sasiu a masinii nu ai cum sa-ti dai seama ca masina nu a avut proiectoare (am pus pana si LED-ul din bord de culoare galbuie).
Pana acum nu s-a legat nimeni de mine si am fost oprit de nenumarate ori in trafic...
Nici la ITP nu am avut probleme.
  • johnnyliv

  • Mesaje scrise: 601
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Am montat proiectoarele pana la urma pe instalatia originala, am schimbat UEC-ul si blocul de lumini si merge perfect. Am si martorul de proiectoare in ceasuri...este la fel precum cea originala.
Am vorbit cu cineva de la RAR si a zis ca atata timp cat nu am mai multe lumini in afara de faruri si proiectoare(dar nu mai mult de 2 proiectoare...nu 4 cum au cei cu masini off-road) care se regasesc pe masini cu dotari mai multe, este totul legal.
Numai bine.
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR