Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa B/Combo B
  • M.P.

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 1993 1.4i
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2009

  • Mesaj Privat
vreau sa deschid topicul pentru niste sugestii pentru un opel corsa B din 93 doar cu evacuarea schimbata,ce as mai putea face la motor sa cresc puterea?am masina doar de o luna si sunt curios ce i`as putea face!
Skip ads

  • gcom61

  • Mesaje scrise: 935
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Meriva 2005 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Ai uitat sa spui tipul motorului.De 1,4 sunt de 60 si 82 caluti ;tu ce cod motor ai?
  • M.P.

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 1993 1.4i
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2009

  • Mesaj Privat
acum im amintisem si eu de motor e 1,4 benzina si tipul motorului e C14NZ masina are 44kw/5200rpm Smile
  • gcom61

  • Mesaje scrise: 935
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Meriva 2005 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Tu ai motor C14NZ.Schimba-l cu C14SE de 60 kw (82 caluti).
Skip ads

  • M.P.

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 1993 1.4i
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2009

  • Mesaj Privat
nu ca nu vreau sa fac o investitie asa mare si radicala,ma gandeam la alte modificari..filtre,galerii etc.
  • gcom61

  • Mesaje scrise: 935
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Meriva 2005 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
https://www.clubopel.com/vie...p?p=625743#625743
  • Lorand

  • Mesaje scrise: 1,375
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 1997 X14SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2008

  • Mesaj Privat
M.P. a scris:nu ca nu vreau sa fac o investitie asa mare si radicala,ma gandeam la alte modificari..filtre,galerii etc.

motorul e mai ieftin decat o galerie buna cap coada plus filtru aer sport si etc...la dezmembrari in jur la 200eu gasesti motor...evacuare buna cap coada minim 500eu
  • alexandrudicu

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Eu nu inteleg un lucru, daca aveai bani de aruncat de ce nu ti-ai luat o masina mai buna din start, mai scumpa si cu motor mai mare. Acum tu ai motor de 60 de cai, vrei sa bagi 2-300 de lei si sa o faci Ferarri ? Zici ca ai masina de o luna, nici nu te-ai obisnuit bine cu ea si vrei galerii si tobe. Bucura-te de ea si la viitoarea masina, ia-ti una mai performanta.
Skip ads

  • electronistul

  • Mesaje scrise: 1,123
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2012 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Vezi cã s-a mai fãcut operaþiunea asta, cu rezultate bune. Se schimbã chiuloasa, împreunã cu alte piese aferente ºi poþi rãmâne cu acelaºi cod pe motor (deci nu mai treci la RAR pentru omologare) ºi ai mai mulþi cai. Citeºte aici ºi ia legãtura cu oamenii care au fãcut deja schimbarea asta pentru mai multe impresii ºi sfaturi.
  • klau_box

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2009

  • Mesaj Privat
gcom61 a scris:Tu ai motor C14NZ.Schimba-l cu C14SE de 60 kw (82 caluti).

eu am motor tot de 1.4 si am 66 kw .. 90 de cai ...
  • M.P.

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 1993 1.4i
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2009

  • Mesaj Privat
alexandrudicu a scris:Eu nu inteleg un lucru, daca aveai bani de aruncat de ce nu ti-ai luat o masina mai buna din start, mai scumpa si cu motor mai mare. Acum tu ai motor de 60 de cai, vrei sa bagi 2-300 de lei si sa o faci Ferarri ? Zici ca ai masina de o luna, nici nu te-ai obisnuit bine cu ea si vrei galerii si tobe. Bucura-te de ea si la viitoarea masina, ia-ti una mai performanta.
pai ca sa iti explic eu masina asta am primit`o cadou asa ca nu am ales`o eu

si klau il vinzi?cu cat cati km are?
  • bboytyby

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Arges
  • Masina: Corsa 1996 n14sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2010

  • Mesaj Privat
salut am o corsa b cu motor 1.4i 60 cp si vreau sa ii maresc puterea ;
stiu k mai e o versiune de 1.4Si cu 82 cp cum fac ce schimb sa ajunga la acea valoare?
sau vreau sa pun motor de 1.4 16v ecotec de la o corsa c pe caroserie , sunt curios daca merge si daca se potriveste pe cutia asta veche sau treb sa cumpar motorul cu cutie cu totul

Bine ati venit pe forum,va pun la dispozitie cateva recomandari pentru evitarea neplacerilor,
CAUTA si vei gasi , Ce trebuie sa am in vedere pe acest forum ? si Regulament General
edit by StefanTolos

Skip ads

  • MariusMeMo

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Prietene iti dau un sfat, eu am tot corsa C14NZ 60CP, am mers cu C14SE adica cel cu 82CP,am mers cu X 14 XE adica 14i 16v, si nu se simte diferenta enorma, sincer e vorba doar plecatul de pe loc... tu turezi mai mult motorul si tot cam pe acolo esti,un motor 16V il tureaza la plecarea de pe loc la ex 5000RPM si tu sa pleci lafel ca el la un motor 14i simplu trebuie sa turezi pana la podea, deci cred ca faci o investitie.. care nu prea vad rostul.
SI inca ceva, tu la c14nz pe viitor vei probleme minore, pe cand la 14SE nu apar prob si cand apar... de iti vine sa schimbi motorul cu tot,nu mai vb de 16V ca nu are rost.
Am un amic care are SE si am mers ieri cu ea, are 82 CP si zic hai.. sa vad diferenta, mie unu mi sa parut ca i NZ ul meu il face, dabia pleca de pe loc cu turatie tata.. nu gluma,si prima oara cand am cumparat corsa aveam ocazia sa iau 16V dar am mers cu ea.. si la aia ft putin sa simtit diferenta, dar mia zis si propietarul.. " amice sa sti ca la asta te costa mai mult piese motor etc.
  • bboytyby

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Arges
  • Masina: Corsa 1996 n14sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2010

  • Mesaj Privat
ms de sfat
  • paul_co8min

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 1997 X12SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2013

  • Mesaj Privat
buna ziua! Din pacate vad ca nu prea s-a mai discutat pe aceasta tema de multicel. Am si eu o corsa B X12SZ cu 33 kw/ 45cp. Sunt mega multumit de masina mea, functioneaza ireprosabil, dar....pt ca intotdeauna exista un dar, singurul lucru ce ma deranjeaza este faptul ca trage cam greu la deal. Ma tenteaza si pe mine sa imi iau un motor X14SZ, in nici un caz altul cu 44kw/ 60 cp. As dori si eu pareri pro/contra si daca se poate pentru cei mai avizati sa imi spuneti daca trebuie schimbat si calculatorul. Eu unul cred ca nu ar trebui decat remapat pentru admisia de 1.4. Cutia de viteze se potriveste oare?
Dar astept pareri.Va multumesc.
  • kellu

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Arges
  • Masina: Corsa 1997 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Am si eu aceeasi problema ca tine: 1.2 si 45 cai. Dar m-am obisnuit deja... ii dau turatii mai mari. Cand o sa fac rost de bani, o sa-mi iau alta masina mai puternica sau ii pun la asta motor de Opel Corsa OPC 1.6 daca o merge. Pretul unui asa monstrulet cred ca este pe la 1500-2000 Euroi cu tot cu cutie si ce mai trebuie acolo pentru transplant. Problema nu sunt banii, ca-i fac eu da-i incolo, problema e daca merge pus pe modelul asta. Astept raspunsuri. Multumesc.
  • Iliuta85

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Corsa 1995 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Salut ,vand eu corsa b cu motor 1.4 x14xe 90cp,motorul e impecabil!
  • Cipilica1

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Corsa 1998 x10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Kellu, mã indoiesc cã vei gãsi motorul de pe Corsa OPC la banii care zici tu, mai ales cu toate anexele. Iar dacã susții cã banii nu sunt o problemã atunci te asigur cã poți face tot ce vrei tu.
Petru toți ceilalți, știm cã primul lucru pentru a crește puterea unei mașini este schimbarea motorului cu altul mai puternic, însã întrebarea este: ce putem face motorului ce echipeazã mașina pentru ai mãri performanțele?! Scurt și la obiect.
Și mai concret mã intereseazã pentru x10xe (piese, prețuri, situri, relații=cineva care face/a fãcut). Mulțumesc.
  • paul_co8min

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 1997 X12SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2013

  • Mesaj Privat
de dexemplu, pentru a mari performanta motorului se poate umbla, din cate stiu de catre o persoana foarte bine cunoscatoare, la softul calculatorului care stabileste parametrii injectiei. in schimb pe langa performanta creste foarte tare consumul. Pentru un plus de putere la viteze mici, de exemoplu se pot pune roti mai mici, chestie testata de mine, dezavantajul fiind ca la aceeasi turatie cu roti pe 14 de exempllu vei avea o viteza mai mare decat cu roti pe 13. oricum, acel plus de putere nu e atat de mare incat sa il simti foarte bine.
  • kellu

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Arges
  • Masina: Corsa 1997 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Un intelectual rezolva problemele, un geniu le evita.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa B/Combo B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR