Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  • marusu

  • Mesaje scrise: 474
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Corsa 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor!Acesta este primul meu tutorial si sper sa fie in regula din toate punctele de vedere. De ce m-am hotarat sa confectionez aceasta si sa postez acest lucru? Pentru ca:1 in magazin mi se pare ca are un pret cam exagerat,de la 400 ron in sus; 2 nu o aveam si nici nu am gasit second-hand; 3 pentru cei ce doresc sa isi monteze boxe pe ea nu se merita sa fie stricata cea originala. Nu am avut banii necesari pentru achizitionarea acesteia dar nici nu am avut rabdare sa mai astept prea mult asa ca m-am hotarat sa o ,,croiesc,, personal. Am reusit sa vad la un prieten cum arata cea originala si m-am pus pe treaba. Pentru inceput am facut polita dintr-o bucata de carton pe care am decupat-o pana mi s-a parut mie ca ar fi bine.



O bucata de carton nu te costa nimic,mai ales ca lucrez in domeniul mobilei,dupa ce am masurat-o si probat-o de mai multe ori am cautat o bucata de placaj pe care l-am decupat exact dupa carton,acesta primindu-l de la niste colegi si am mai facut rost de niste bucati de polistiren ce vin in ambalajul masutelor de sticla pentru a face o margine ca un fel de contur,pentru a da cat mai bine.daca pe viitor am sa doresc sa imi montez niste boxe pe ea m-am gandit ca era momentul sa le fac atunci sa imi fie mai usor asa ca am masurat boxele ce le-as dori( sony Xplod pentru ca si cd-playerul este aceeasi marca),marginea de polistiren am lipit-o cu prelandez si am asteptat o zi sa se usuce cat mai bine.



Intre timp am mai apasat peste tot mai mult insistand pe colturi si la imbinari

Am cumparat o bucata de mocheta de 50/400 asa a fost cel mai util,cel putin asa am considerat eu,aceasta m-a costat 20 ron



Se subintelege ca pana in momentul acesta am lucrat 2 zile,a 3 zi am lipit fata intinzand prelandez foarte fin si subtire insistand mai mult la colturi pentru a iesi un contur cat mai frumos



In ziua 4 am lucrat la colturi iar unde a fost nevoie pentru a se intari si a se intinde cat mai frumos am folosit holtzsuruburi,pana seara lipind si partea inferioara. In ziua 5 am decupat un pic din partea inferioara pentru a introduce ghidajul care va functiona pe post de rulment,acesta fiind mijlocul de plastic de la bobina de papiota



Acesta l-am lipit cu superglue asa ca am putut sa imi continui imediat treaba,am cumparat de la piata 2 capse de blugi si am dat gaura in colturile din spate cu un burghiu de 6 dupa care am lipit acestea



Pentru balans am folosit 1 siret pe care l-am topit un pic la partea superioara si prin indoire s-a lipit la temperatura formand bucla care vine prinsa de masina iar la partea de jos mi-am sacrificat capetele de la hanorac Smile



In final eu zic ca a iesit destul de bine.



Eu sper ca a iesit bine,poate voi fi apreciat,poate nu dar eu oricum sunt mandru de ce am realizat,in week-end mi-am prezentat polita prietenilor mei.

Bafta tuturor iar daca pot ajuta cu ceva nu ezitati... Very Happy


edit by StefanTolos Wink
22-Feb-13 7:05:12 PM
  • king2pin

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 1.7 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jan 2012

  • Mesaj Privat
super tare ... o ideie originala. si cu mult profesionalism realizata.
  • marusu

  • Mesaje scrise: 474
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Corsa 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2010

  • Mesaj Privat
multumesc! asa e... cand nu prea dispui de lichiditati iti vin idei,uneori chiar foarte bune. Respect
  • booghibooghi

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2005 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2014

  • Mesaj Privat
de cand caut si eu o polita cred ca ma sa imi fac si eu una!
  • marusu

  • Mesaje scrise: 474
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Corsa 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2010

  • Mesaj Privat
spor la treaba! e simplu daca ai habar cat de cat si multa rabdare,mie mi-a iesit foarte bine,daca te pot ajuta cu ceva nu ezita.bafta!
Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR