Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • vasile2009

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Spuneti-mi va rog ..stie cineva cum se desface carcasa filtrului de ulei de la z18xe pentru a se schimba garnitura...curge ulei la imbinarea dintre corpul carcasei si motor
Skip ads

  • vasile2009

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Va salut. Poate sa-mi spuna cineva cum desfac carcasa filtrului de ulei . Curge pe acolo , intre motor si carcasa filtrului ulei.
  • vasile2009

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Astai cel mai bine pazit secret se pare.....NASA frate
  • johnnyliv

  • Mesaje scrise: 601
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2011

  • Mesaj Privat
E greu sa desfaci carcasa fara sa fie urcata masina pe un elevator.
Spatiul e foarte strans acolo si nu e tocmai simplu sa dai jos filtrul de ulei fara ca masina sa fie sus.
Este necesara cheie pentru model de filtru de ulei metalic rotund.
Du-te la un service pentru a scapa de munca multa si murdara. Costa foarte putin...cred ca maxim 30 lei treaba asta.
Atentie sa nu stranga prea tare filtrul de ulei la montaj...eventual sa il stranga mecanicul bine cu mana daca e meserias bun.
Skip ads

  • auras112

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Pierderea esti mai mult ca sigur din cauza uleiului.La motoarele Opel(restul marcilor nu stiu) uleiul se pune astfel:
-0-100.000km 5W
-100.000-200.000km 10W
Iar dupa 200.000km se pune 15W.Daca gresesc va rog sa ma corectati !
  • doraptor

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Daca este vorba despre carcasa filtrului,se scoate filtrul de hartie,in interiorul carcasei este un surub pe centru care il prinde de motor,cap hex de 6 parca ( nu sunt sigur),desfaci ,vor curge aprox 100 g ulei,pui garnitura noua de preferat GM este putin mai speciala canalul in care sta are spatii de dilatare.Preferabil este sa fie motorul si uleiul nu foarte incins.La montaj curata bine locul pt a vedea daca mai curge ulterior. Bafta.
  • vasile2009

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2010

  • Mesaj Privat
SUper mercy...am cautata ael surub in disperare nu il gasesc ..pe centru este o teava f scurta taiata oblic pe care intra cartusul de hirtie..Am incercat sa introduc un imbus pe gaura din teava in speranta ca este un sector hexagonal...nimic inrra cheia pina in baie....am niste poze facute cu telefonul am sa incerc sa le pun...azi am schimbat ambreiajul pentru ca sa infiltrat mu;lt ulei in carcasa cutiei.......Multumesc pentru raspuns am sa incerc sa pun pozele
  • doraptor

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2014

  • Mesaj Privat
In interiorul suportului de filtru sunt gauri pentru circulatia uleiului, toate in jurul acestui surub ,el este putin ingropat,acoperit de nervuri facute pt rezistenta cartusului (aluminiu).Foarte posibil sa fie si jumatate plin cu ulei.Eu am plans putin pana l-am descoperit,am reusit introducand pe rand diferite hexuri,mai ajuta si o lanterna dar tre sa nu ai ulei in el.
Skip ads

  • doraptor

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Mai exista posibilitatea sa nu fie toate la fel,pt ca atunci cand am luat filtru am fost intrebat de nr motor .Pana la nu stiu ce numar filtrul este putin diferit.Nu doresc sa te induc in eroare.Sper sa reusesti.Ce este sigur ,se prinde de bloc motor cu un surub din interior.
  • doraptor

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2014

  • Mesaj Privat
http://www.bertoneclub.eu/i....php?topic=2455.0 asta te va ajuta.
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
auras112 a scris:Pierderea esti mai mult ca sigur din cauza uleiului.La motoarele Opel(restul marcilor nu stiu) uleiul se pune astfel:
-0-100.000km 5W
-100.000-200.000km 10W
Iar dupa 200.000km se pune 15W.Daca gresesc va rog sa ma corectati !

Am mai auzit/vazut treaba asta la cateva persoane, si nu sunt deloc deacord. La cele cu filtru de particule ce ulei 10w sau 15w bagam?
  • bondys

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Salutare bãieți am un opel vectra b 2001 motor Z18xe am avut în motor ulei castrol 5w30edge bidon auriu și acum am pus 5w40magnatec și motorul este mai zgomotos se aude ca un frecat unde vin rolele dințate la distribuție posibil sa fie de la ulei ? Și încã ceva înainte de a schimba uleiul am schimbat și distribuția am pus curea continental și role ina se poate sa se auda zgomot si de la distributie ?va rog sa mã ajutați va mulțumesc!
Skip ads

  • doraptor

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Sal,cand cureaua este foarte intinsa ,,fasie,, unii mecanici o pun intentiont mai intinsa pe motiv ca dupa ceva timp se mai lasa.In instructiuni se spune ca la un anumit numar de km dupa schimbare se inspecteaza\regleaza cureaua.Dupa aprox 500 km zgomotul ar trebui sa dispara in mare parte.Culmea este valabil chiar si la cele cu intinzator automat.
  • bondys

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Sincer am schimbat uleiul crezând ca este uleiul de proasta calitate și am pus motul 5w40 se aude lafel în zona distribuției pana sa schimb ulei și ddistribuție motorul era ff silențios Sad
  • cosmin_zfc

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 2002 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2011

  • Mesaj Privat
oneill a scris:buna! imi spune cineva din ce cauza pocneste cind virez volanu stinga-dreapta la opel vectra c 2002 z18xe?

Salut iti pocneste din cauza rulmentilor de la telescoape ce vin deasupra pe telescop boala la vectra c asta a fost prima problema cand am cumparat masina acuma 5 ani numa sa n-ai surpriza sa fie si flansele de la telescop duse eu am avut obosite si telescoapele si flansele si am schimbat tot ansamblul de sus pana jos fara arc care erau ok si de 5 ani nu am mai avut probleme dar am pus ceva piese mai bune.Daca iti schimbi rulmenti de la telescop eu am pus ( febi blinstein) is ft ok bine eu ti-am zis am schimbat tot ansamblu
telescoape- monroe
flanse -sachs
rulmenti - febi si grija mai mare la gropi Smile
  • cosmin_zfc

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 2002 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Salutare si eu is la al 5 schimb de ulei vectra c z 1.8 xe 2002 si am folosit primul schimb pe aral masina a avut 95000 km cand am luato in 2009 in momentu de fata am 145000 a fost bun si aralu 5w 40 high tronic dar un prieten de are tot la fel m-a sfatuit dupa primul schimb sa trec pe castrol magnatec C3 5W40 un ulei super bun si am lipsa intre 200- 300 gr de la schimb la schimb eu la 12000 km il dau jos inclusiv toate filtrele schimbate la fiecare schimb ca doar suntem in romania Smile))
  • bondys

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Am rezolvat problema baieti a fost cureaua contiteh de proasta calitate am pus curea gheit si motorul este silentios ca inainte .
  • mariusbmm

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Timis
  • Masina: Zafira 1999 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Va salut. Cei care aveti manualul Opel, spuneti-mi va rog cat da cartea consumul de ulei /100km pt motorul z18xel. Masina este o Vectra B 2 caravan din 2001 motor 1.8 z18xel , benzina. Multumesc.
  • cata_magnat

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2014

  • Mesaj Privat
La inceputul manualului apare 1 L/ 1000 Km, dar pe la indicatiile schimbului zice ca e normal un consum maxim de 0.6 L/ 1000 Km


Am facut cate un Print Screen la pag din manual.

In realitate mie la Zafira 2001, Z18XE la 10.000 Km imi mananca 0.5 - 0.6 L.
  • mariusbmm

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Timis
  • Masina: Zafira 1999 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Multumesc. Stiam ceva, dar nu mai eram sigur. Masina mananca acum undeva la 0.5 litri la 1.000 km. Eu zic ca la consumul asta si daca s-ar trece la 15w40, tot ar consuma ceva. Momentan in ea ii Gm 10w40, dar il bea ca pe apa. Aveti careva vreo idee ininte de schimbat semeringuri/ ghjdaje supape si/sau eventual segmenti. Masina are 198.000 km si motorul merge ok, fara fluctuatii, nu da cu fum dupa ea..cel putin nu se observa.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR