Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • Negreanu

  • Mesaje scrise: 946
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Mi-au zis luni,cand am deschis dosarul de dauna, ca o sa-mi faca o evaluare si o sa-mi bage banii in cont.Daca nu o sa-mi convina suma respectiva o sa platesc avansul la service iar daca va fi nevoie de diferenta asigurarile vor plati.
Skip ads

  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Daca ti-au virat banii in cont si tu ai fost de acord cu suma, ei au terminat cu dosarul tau, e inchis cazul.
Nu vor mai plati nimic la nici un service, indiferent cat te costa pe tine.
Asa ca trebuie sa gasesti variante mai ieftine ca sa te incadrezi in banii aia daca nu vrei sa mai pui din buzunar.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Negreanu a scris:Astazi am primit raspunsul: mi-au virat in cont 771lei. Mi se pare putin si cel mai probabil o sa ma duc intr-un service care colaboreaza cu Astra Asigurari sa o repare.
771 de lei?
Mi se pare putin avand in vedere culoarea metalizata si faptul ca trebuie sa schimbi si bara.
Numai vopsitul si vopseaua cred ca depasesc 400 lejer...
Eu la ce am la masina nu accept mai putin de 1000 de lei. Si masina fiind alba am sanse mari sa gasesc piese sh la culoare...
Am gasit usa + aripa de alta culoare la 230 de lei (ambele).
Insa vopsitul ma roade cel mai mult...
Usa ca usa dar aripa trebuie si data cu anticoroziv (acolo e permanemt umiditate).
  • Negreanu

  • Mesaje scrise: 946
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Decat sa astept dupa asigurari m-am hotarat sa accept propunerea lor..Momentan banii nu au fost virati in cont. Astazi am sunat la ei si au zis ca in maxim 5 zile lucratoare. Daca nu as fi fost multumit mi-au zis ca as fi platit avansul la service,iar daca ar fi fost nevoie de diferenta plateau tot ei..Am preferat varianta asta pentru ca nu vreau sa stau cu masina blocata prin service.O sa ma duc sa dau o declaratie ca sunt de acord cu suma respectiva si asa se termina toata povestea.
Skip ads

  • kosfunny

  • Mesaje scrise: 271
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Sintra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Sfatul meu :
Te duci la un service repari masina si achiti factura apoi te duci la asigurator , depui actele si soliciti diferenta de bani.
Atentie daca in 30 de zile asiguratorul nu este notificat in scris ca nu esti multumit de despagubire pierzi dreptul de a mai primi alti bani !
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
in cat timp trebuie sa dea astia de la asigurare raspuns la o dauna pe RCA?
  • Negreanu

  • Mesaje scrise: 946
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2010

  • Mesaj Privat
In 2 zile mi-au dat raspuns. Ai un nr. de telefon pe dovada de reparatie. Suna acolo si intreaba.
  • kosfunny

  • Mesaje scrise: 271
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Sintra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2007

  • Mesaj Privat
jgyprime a scris:in cat timp trebuie sa dea astia de la asigurare raspuns la o dauna pe RCA?


Raspuns la ce ? Ai cerere de despagubire ?
Timpul maxim in care asiguratorul este obligat sa faca o oferta de despagubire este de 3 luni de la data avizarii daunei !
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Da, sa-mi zica si mie ce e cu dosarul de dauna...
Sun la ei de vreo 3 zile de 3 ori pe zi, ma duc zilnic la ei si nu e nimeni acolo...
  • kosfunny

  • Mesaje scrise: 271
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Sintra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Pai ce sa spuna? Pe nota de constatare trebuie sa fie scris ce acte mai sunt necesare la dosar.
E reparata masina? E trimis deviz ?
Cu toata bunavointa vreau sa te ajut dar esti prea succint intr-o problema ce poate fi complexa !
Plus de asta conversatiile trebuie sa se faca in scris , pe mail sau prin hartii depuse cu nr de inregistrare .
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Nu, masina nu e reparata.
A facut acum fix 2 saptamani pozele si de atunci nu mai stiu nimic de dosar...
Si nici nu raspunde latelefon...
Si nici la sediu nu e nimeni...

Nici nu stiu daca mai e nevoie de vreun act sau sa trebuiasca sa ma duc la service pentru evaluari...
Nimic...
  • kosfunny

  • Mesaje scrise: 271
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Sintra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Pai masinile le repara service-urile nu firmele de asigurari. Daca stai dupa ei poti astepta si 3 luni de zile pana cand iti vor face o oferta , in general derizorie. Du-te la un service sa iti faca reconstatare si deviz .
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
A raspuns azi pe la vreo 12
mi-a zis ca dosarul s-a aprobat si sa ma duc la ei maine sa discutam,
eu sincer sa fiu, fara 1000 de lei (in regie proprie) nu plec de acolo.
m-am interesat, o aripa + usa de producator se duc la peste 450 de lei, vopsitul e peste 300 de lei la ambele repere, montajul la fel, 2-3 ore de manopera si garantat trec de 1500 de lei...
si la urma urmei ma duc la reprezentanta sa le dea o factura de 1500 de euro daca nu le convine...
  • nanutza

  • Mesaje scrise: 341
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Sfatul meu este sa mergi direct in service si sa nu iti bati capul cu ei .Mergi la un service care detine contract de colaborare cu societatea de asigurare . Cei de la service trimit actele , dosarul la cei de la asigurare ,dosar ce contine si devizul. reparatiei. .
Se asteapta raspuns de la ei daca este aprobata suma pt reparatia masinii.
Daca sunt de acord cu devizul se introduce masina in service pt reparatie si te vor contacta cei de la service cand este gata masina .
In momentul cand este gata masina cei de la service vor trimite pozele si devizul celor de la asigurare .
Vei fi chemat sa iei masina din service si sa semnezi actele .

Cei de la serviceul unde a fost reparata masina isi vor astepta bani de la firma de asigurare.

Daca doresti sa iti iei singur piesele , sa alergi sa le vopsesti , montezi ,demontezi ce trebuie pe la masina si crezi ca iti vor ramane in mana niste banuti buni se merita dar pt 100-150-200 ron nu merita.

PT o astra h un far + partea din grila, cea cromata + o bara aftermarket , de montat cele 3 piese cei de la astra asigurari au vrut sa aloce 560 ron.
Pret far original hella =660ron
Pret grila doar partea cromata =190
Pret bara aftermarket =190
Total serviceul a luat de la ei 1040 ron si JEGOSII vroiau sa ii dea unui var 560 ron si celebrul pretext ca se gaseste bara aftermarket cu 200 ron +far sh cu 150-200 ron si pt grila 5 lei pt a fi lipita pe interior.

Niste scarbe astia de la astra si euroins.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Problema e ca eu nu pot sta fara masina...
  • Maniacu86

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Stiu ca nu-i frumos sa scriu aici, dar am zis ca are oarecum legatura cu asigurarile si sa nu mai deschid un nou topic. In aceasta dimineata a intrat in mine unu care s-a gandit sa taie soseaua Mihai Bracu in 2, sa treaca peste doua linii de tramvai si o linie continua si sa shimbe sensul de mer. Individul nu a stat sa ne intelegem, a plecat direct de la locul accidentului. Din nebunia aia, am reusit doar sa-i retin culoara masinii si numarul de inmatriculare. Exista un site prin care pot afla si marca automobilului pe baza nr. masinii? Din ce am verificat, are asigurare valabila la Asirom, sa speram ca politia sectorului 2 o sa-si faca treaba si ca nu voi avea probleme cu asigurarea, decontarea sau mai stiu eu ce.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
te duci direct la politie si reclami accidentul + fuga de la locul faptei.
cred ca e suficient sa te duci cu numarul de inmatriculare si sa le zici culoarea (la urma urmei nu esti baza de date a politiei).
daca ai si un martor sau o filmare a evenimentului e si mai bine.

nu mai sta pe ganduri, direct la politie.
  • Maniacu86

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Am fost mai devreme la Politie si am facut declaratia. Mi s-a comunicat ca, daca individul nu vine benevol sa declare accident-ul, va dura ceva vreme pana la finalizarea anchetei. Sper totusi sa fie un raspuns pozitiv pentru mine cat mai rapid si sa-mi repar masina.
  • Negreanu

  • Mesaje scrise: 946
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2010

  • Mesaj Privat
@jgy ai rezolvat pana la urma?
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
nup...
pana la urma am fost cu masina la service, au facut constatarea si a ramas sa-mi schimbe aripa, lukas si plasticul ala de sub aripa...
pentru usa trebuiau sa faca nu stiu ce constatare ca nu se poate repara si sa o schimbe...
sambata se fac 2 saptamani de cand am fost la service si nu m-a sunat nimeni...
luni ii sun eu (nu am chef sa-mi stric un weekend prelungit pe chestia asta)...
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR