Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning
  • m.nyck

  • Mesaje scrise: 322
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Montajul il pot face fara nici o problema dar nu se gasesc in Romania acesti senzori.
Cel putin eu nu am gasit pe google.
Skip ads

  • B74LEL

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Salut ,

Cine doreste , ii pot da un link pe PM cu un site de unde se poate cumpara modulul gata facut la 182.15 RON .Este mai scump dar pentru cine nu mai are rabdare pana la gasirea unei solutii mai ieftine este disponibil . Se bazeaza pe accelerometru nu pe ABS .Merge pe orice masina . Mai are un modul pt. KIA la 120 euro care se bazeaza pe viteza masinii (masoara reducerea de viteza ) . Deci se poate face si fara ABS asta ar fi ideea . Momentan sunt scumpe dar sun sanse sa se mai ieftineasca .

Bafta,
  • danielliviu

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Sistemul AFU (Asistenta la Franarea de Urgenta) pe langa faptul ca la sesizarea unei decelerari bruste acctioneaza in continuare franele la maxim (pana la eliberarea pedalei), lucreaza impreuna cu ABS-ul. In plus, pot confirma pe Logan (cele care au in dotare acest sistem) functioneaza in felul urmator: la franarea brusca, in functie de valoarea decelerarii - sesizata de la senzorul de viteza - actioneza si luminile de avarie pentru atentionarea participantilor la trafic din spate.
Acest sistem nu functioneaza obligatoriu cand intra abs-ul sa nu blocheze roata - deoarece acest lucru poate inseman o franare slaba dar pe suprafete alunecoase.

E o idee buna un modul care sa faca sa clipeasca stopul de frana central la o franare violenta, dar nu sa palpaie la orice apasare a franei sau tot timpul cat stai cu piciorul pe frana la semafor de exemplu. Am mai vazut asa ceva si la Peugeot parca.
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
pot spune ca am vazut zilele trecute cum se manifesta la un H (cum zicea si Edwin) ... nu era ud asfaltul, ci doar a franat tipa din acel H putin mai brusc (fortata de cel din fata) ... in jur de 5-7 sec. i-au palpait stopurile de frana (triple si suplimentarul)...
Skip ads

  • McFly

  • Mesaje scrise: 1,851
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
m.nyck a scris:Montajul il pot face fara nici o problema dar nu se gasesc in Romania acesti senzori.
Cel putin eu nu am gasit pe google.

Daca vorbesti de MMA7260, eu am gasit aici in Tg-M la 25 lei. Evtl daca sunteti interesati pot cumpara mai multe si le trimit prin posta.

  • musafirul.nepoftit

  • Mesaje scrise: 109
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 1.4
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Daca tot eu am deschis topicul, va zic ca am avut optiunea asta montta pe masina de circa 2 luni.SI arata in felul urmator si functioneaza la apasarea pedalei de frana indiferent de viteza.Cine il doreste sa-l aibe pe masina sa ma contacteze.
  • denisCT

  • Mesaje scrise: 1,408
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Si cand stai la semafor in panta vine craciunul pentru cel din spate?
  • musafirul.nepoftit

  • Mesaje scrise: 109
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 1.4
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Cand stai la stop, ori stai cu frana de mana ori cu stopul suplimentar palpaind.
Skip ads

  • m.nyck

  • Mesaje scrise: 322
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2007

  • Mesaj Privat
McFly a scris:
m.nyck a scris:Montajul il pot face fara nici o problema dar nu se gasesc in Romania acesti senzori.
Cel putin eu nu am gasit pe google.

Daca vorbesti de MMA7260, eu am gasit aici in Tg-M la 25 lei. Evtl daca sunteti interesati pot cumpara mai multe si le trimit prin posta.


Da de senzorul respectiv este vorba.

Daca sunt doritori pot face montajul daca am senzorul respectiv contracost bine inteles.
Dar cea mai buna solutie ramane tot comanda data de modulul ABS, stopurile sa lumineze intermitent doar cand intra ABS-ul.

PS: Am vazut un logan cu modulul ala care functioneaza la apasarea pedalei de frana si e mai rau ca un pom de craciun Laughing
  • boby1510

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2012 a20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2008

  • Mesaj Privat
pt musafirul nepoftit vino la mine sa vezi cum am facut si daca iti place te rezolv, stopul din mijloc de la luneta clipeste la franare ca cele de la f1
  • narcky_cypycu

  • Mesaje scrise: 657
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2009

  • Mesaj Privat
S-a abandonat proiectul?
  • marafet001

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: GT 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Vreau si eu asa ceva. cum ne putem vedeam sau lasa-mi un nr de telefon ! tks
Skip ads

  • mihalache_nicu

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Stie cineva daca la Break Vectra C trebuie sa se aprinda la frana si becurile de pe haion si al doilea stop de ceata dreapta tot de pe haion?
  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
si eu as fi interesat de un asemene modul sa clipeasca stopul suprimentar ,sau chiar toate cele 3 becuri de frana doar atunci cand franarea este foarte puternica ,Si ce facem daca nu am abs care sa comande aceasta aprindere ,se poate fara abs.
  • musafirul.nepoftit

  • Mesaje scrise: 109
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 1.4
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2007

  • Mesaj Privat
V-am spus ca eu am acest modul pe care l-am dat jos cand am avut-o in service si acum il vand. Cat esti dispus sa dai pe el? Si legat de palpairea lui, afla ca dupa 3 aprideri ramane aprins continu ca si cand tii apasata pedala.
  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,003
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Pana la urma, are cineva o solutie buna pentru un Astra G ? Ma intereseaza pentru libramobilul meu.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
si eu sunt interesat de un astfel de modul dar asa cum spunea si Claudiu sa faca palpairea doar cand este o franare brusca sau cand intra ABS ca altfel este chin pentru cei din spate si "ce mie nu imi place altcuiva nu ii face" Smile
  • BV19MAX

  • Mesaje scrise: 2,562
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Cea mai simpla si ieftina varianta este sa luati semnal de la ledul de abs din bord, tras pana in hayon. Cu 2 tranzistori, un mos-fet si un bipolar + ceva rezistente si un capacitor se face un modul care intrerupe circuitul spre lampa suplimentara atunci cand becul de abs este aprins.
Cea mai profi varianta este cea cu accelerometru si microcontroller.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR