Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
interesant suna uleiul asta dar pretul e ciudat ca sunt diferente mari de la un vanzator la altul...
Skip ads

  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
da, eu am luat cu 190 lei /5 l
  • ov3

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2010 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Salutare. Se apropie si la mine schimbul (Astra H 1.7 cdti, 110 cai cu DPF) si sunt intr-o mica dilema. Am citit in mare parte topicul si in urma discutiilor si recomandarilor voastre am decis sa merg fie pe Motul X-clean 5w40 fie Ravenol VMO 5w40. Am inteles ca ambele se "pupa" foarte bine cu diesel-urile cu DPF. Mentionez ca in prezent am in masina GM Dexos 2 5w30. Nu cred sa fie vreo problema ca trec la o alta vascozitate, cu toate ca de uleiul actual am fost multumit. Am masina de un an si jumatate doar si cum nu stiam mai multe am mers pe uleiul recomandat de producator. Multumesc.
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
ov3, la DPF nu baga altceva decat ulei special pentru motoare cu DPF.
Skip ads

  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
liberlamare a scris:
intra aci si vezi ce ulei iti recomanda
Recomandare Lubrifiant


Aveti grija si cu site-urile astea care recomanda ulei.
La masina mea A20DTH cu DPF, printre alte uleiuri care sunt OK, imi recomanda si 8100 X-CESS 5w40, care nu e C3 pentru DPF, iar la cutie recomanda 75w90, iar Opel recomanda 75w80.
La acelasi tip de motor (doar ca i-au mai dat 5CP in plus), nu mai recomanda X-CESS, deci OK, dar ia sa vedeti ca pentru aceasi cutie recomanda alt ulei, adica un ATF.
Cineva care nu stie, poate nimeri exact pe variantele proaste Shocked , asa ca.... atentie Exclamation
  • mitosu

  • Mesaje scrise: 787
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 a16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2012

  • Mesaj Privat
liberlamare a scris:
mirceacaragin a scris:idea este ca vreau sa pun in masina MOTUL, se pare ca e ok din ce citesc aici, nu vad nemultumiri in ceea ce il priveste...dar nu stiu de care sa pun...xclean sau xcess....clar il vreau pe cel mai bun mai ales ca am si DPF

eu am pus Motul 5 w30 specific dexos 2, nu simt nicio diferenta fata de defunctul Mobil 1 5w30 ESP formula, poate simte motorul, la urmatorul schimb voi testa uleiul GM.


mai bine ramai pe motul dexos2 decat sa treci pe gm dexos2.
  • ov3

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2010 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2014

  • Mesaj Privat
florinianc a scris:ov3, la DPF nu baga altceva decat ulei special pentru motoare cu DPF.

Mersi de sfat, in specificatiile uleiurilor amintite de mine mai sus am vazut ca ambele erau recomandate masinilor cu DPF.
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
mitosu a scris:
liberlamare a scris:
mirceacaragin a scris:idea este ca vreau sa pun in masina MOTUL, se pare ca e ok din ce citesc aici, nu vad nemultumiri in ceea ce il priveste...dar nu stiu de care sa pun...xclean sau xcess....clar il vreau pe cel mai bun mai ales ca am si DPF

eu am pus Motul 5 w30 specific dexos 2, nu simt nicio diferenta fata de defunctul Mobil 1 5w30 ESP formula, poate simte motorul, la urmatorul schimb voi testa uleiul GM.


mai bine ramai pe motul dexos2 decat sa treci pe gm dexos2.

oi vedea abia acum l-am pus in motor, vad eu cum stau cu banii la data schimbului, inclin sa merg in jos cu consumabilele, prea multi bani mananca masina.
O sa caut ceva intre cele doua ca pret undeva in jur de 140-150 lei /5 L, la bemzinara voi reveni sigur la uleiul GM, acum am luat motul si pentru ea.
Skip ads

  • opelvn

  • Mesaje scrise: 529
  • Locatie: Vrancea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2006

  • Mesaj Privat
La uleiul Liquy Molly era vorba de piata germana si era vorba de vanzari si market share nicidecum nu am ridicat in slavi marca respectiva..nu sant din gama pt un schimb de ulei gratis sau pt un schimb cu adaos 0% sa tip pe forumuri pt o marca..
Ca enerveaza tare unii vanzatori sau beneficiari de schimb gratuit de la reseleri nu e problema mea..
Ca LIQUY MOLLY e cea ai vanduta marca de ulei pt autoturisme ( light duty) in GERMANIA in ultimii trei ani e o evidenta stiuta public si e bine sa cunoasca si userii forumului..nu e nicidecum reclama....
Cel mai mare fabricant marca germana de produse finite de lubrifiere este FUCHS.LUBRICANTS .locul 10 in lume. .ca sa nu spuna lumea ca tin cu vre-o marca anume.
FUCHS este folosit inclusiv de GM ln GERMANIA la factory filling( umplere de fabrica)
"In Europe Mercedes Benz, BMW, VW, Audi, SEAT, Skoda and General Motors all choose FUCHS products as factory fill for their prestigious cars. FUCHS engine oils meet the latest and most demanding specifications set including the latest ACEA C1, C2 and C3 low SAPS approvals. "
Primele 3 locuri in 2014 ca market share in lume la companii producatoare (Segment lubrifianti) sant ocupate in ordine de 1. SHELL 2.,EXXON (MOBIL), 3.BP
  • ov3

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2010 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Dilema: cu uleiul din motor nu am facut decat 5000 km, insa s-a facut un an de zile de cand il am. Mai pot merge cu el sau trebuie neaparat sa il schimb acum? Very Happy
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
eu am 3.000 facuti si un an, il mai tin pana in iarna
  • Decebalus

  • Mesaje scrise: 407
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2008

  • Mesaj Privat
mirceacaragin a scris:idea este ca vreau sa pun in masina MOTUL, se pare ca e ok din ce citesc aici, nu vad nemultumiri in ceea ce il priveste...dar nu stiu de care sa pun...xclean sau xcess....clar il vreau pe cel mai bun mai ales ca am si DPF



Salut,

Dacã ai DPF trebuie musai X-Clean care are norma C3.

Spor !
Skip ads

  • lovendall

  • Mesaje scrise: 150
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Buna ziua, pentru un astra h 1.7 cdti ce are peste 200k ce sa mai folosesc, mentionez ca am avut 5w30 Gm si il papa serios, acum am 5w40 Mobil 1 si pe aceste il papa dar mai incet. Un sfat, o idee?
Multumesc
  • mitosu

  • Mesaje scrise: 787
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 a16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2012

  • Mesaj Privat
lovendall trebuie sa incerci un ulei 5w40 o idee mai vascos, peste 14,5 la 100'C , ceva de genul ;lm
  • lovendall

  • Mesaje scrise: 150
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Multumesc de raspuns, am cautat pe site-uri de specialitate si sunt vro 3 feluri de 5w40 L M, care este cel mai bun? M-ar ajuta un link sau denumirea exacta. Multumesc
  • Decebalus

  • Mesaje scrise: 407
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2008

  • Mesaj Privat
mitosu a scris:lovendall trebuie sa incerci un ulei 5w40 o idee mai vascos, peste 14,5 la 100'C , ceva de genul ;lm


Am vazut cã noul Castrol Edge TD 5w40 are norma Dexos 2 și pare interesant.

Eu sunt fan Motul si dacã nu ai DPF încearcã Xcess 5w40, iar dacã ai DPF atunci Xclean tot 5w40.

LM sunã bine, însã parcã sunt prea vãscoase Smile
  • opelvn

  • Mesaje scrise: 529
  • Locatie: Vrancea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2006

  • Mesaj Privat
BP lauda noul CASTROL EDGE TITANIUM fortificat cu titanium asigura cu 15% mai mic coeficientul de frecare...

http://www.bp.com/en/global...castrol-edge.html
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
@opelvn SI nu e normal ca vanzatorul sa isi laude marfa? Lucrez in domeniul vanzarilor, si daca o sa vad ca un produs se vinde pentru ca scrie pe el ca are particule din aur in compozitie, o sa promovez acel produs, chiar daca sunt povesti cu pesti ceea ce e pe eticheta. Sunt curios cum de exista inca oameni maturi care cred in povesti cu zane...
  • mitosu

  • Mesaje scrise: 787
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 a16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Decebalus a scris:
mitosu a scris:lovendall trebuie sa incerci un ulei 5w40 o idee mai vascos, peste 14,5 la 100'C , ceva de genul ;lm


Am vazut cã noul Castrol Edge TD 5w40 are norma Dexos 2 și pare interesant.

Eu sunt fan Motul si dacã nu ai DPF încearcã Xcess 5w40, iar dacã ai DPF atunci Xclean tot 5w40.

LM sunã bine, însã parcã sunt prea vãscoase Smile


omul are consum de ulei deja cu 5w40 si practic ii trebuie un ulei bunicel cu care sa mai mearga o perioada.
acum depinde cu cat ulei completeaza la un interval de 10 000km.

cat despre edge si cel anterior avea norma dexos2. Surprised
  • opelvn

  • Mesaje scrise: 529
  • Locatie: Vrancea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2006

  • Mesaj Privat
florinianc a scris:@opelvn SI nu e normal ca vanzatorul sa isi laude marfa? Lucrez in domeniul vanzarilor, si daca o sa vad ca un produs se vinde pentru ca scrie pe el ca are particule din aur in compozitie, o sa promovez acel produs, chiar daca sunt povesti cu pesti ceea ce e pe eticheta. Sunt curios cum de exista inca oameni maturi care cred in povesti cu zane...



De aceea le au pus la Castron bulinuta la magnacucu prinde bine la "mase" dau cu unghia si gata l-au convins. pe cetatean... culmea ca vind si cu pret mare asta arata ca eticheta lucioasa vinde...95% din clienti habar nu au de norme, fise uleiuri sau performante nu le spune nimeni ca posircarii vand in est SLABA norma SL (120 micron limita uzura pe cama) iar in vest numai SM si SN (90 micron limita uzura pe cama) gargara vinde la "mase" e o arta sa vinzi un ra...at frumos ambalat ca pe o prajitura. E o vorba in vanzari --- "Fiecare ca...at de marfa are ca...at lui de cumparator"
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR