Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Opel Antara
  • gutab

  • Mesaje scrise: 291
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Antara 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Merlucio a scris:Oricum, daca nu ajunge pana miercuri cel târziu,sunt hotãrât sa refuz masina.Stiu ca ar fi o nebunie dupã ce am asteptat atât,dar vine o situatie ca aceasta in care trebuie sa-i tratezi pe unii cu aceeasi moneda.Eu sper sa nu fiu nevoit sa iau aceasta decizie,dar m-am saturat sa profite de timpul si de banii nostru. Si eu fac comert iar regula e simpla: nu preiei comenzi daca nu esti in stare sa le onorezi. Când dai un termen de livrare trebuie sa iei in calcul mai multe posibilitati,printre care si unele întârzieri care pot sa aparã. Pun pariu ca daca ar spune dealerul de la început termenul real de livrare,jumãtate dintre noi ar pleca in secunda urmãtoare din reprezentanta respectiva. Deci pot fi acuzati de inselaciune ,mai ales ca la mijloc exista si un contract in care de multe ori e stipulat cu totul altceva. Chiar daca nu avem sanse cu mailuri la GM ,Opel sau OPC ,mãcar sa le arãtãm ca nu suntem naivi cum ne cred. De mentionat ca sunt si reprezentante cu dealeri ok ,dar nu in provincie unde foamea e mare. Multa rãbdare si bafta colegilor cu întârzieri la livrarea masinilor.

Este o masura radicala. Ei vor gasi cumparator. Iar tu ramai fara masina. Daca ai patit avans vei primi banii greu inapoi. In cont nu in mana. Trage pe penalitati.
Daca e in afara contractului calculeaza-le penalitati. Si atentie la chestionarul de satisfactie. Punctaj minim.
Skip ads

  • Merlucio

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2014 XER 1,6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Felicitari ,asta da veste buna!
  • Merlucio

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2014 XER 1,6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Salut, Gutab" stiu ca ai dreptate dar când vezi cum profita de munca ta , nici nu stii ce decizii sa mai iei.Eu unul am fãcut sacrificii pentru aceasta masina si când vad ce se întâmplã ,ajung sa gândesc si la astfel de solutii.Dar sa speram ca o sa vina sãptãmâna viitoare.
  • vlad_g

  • Mesaje scrise: 165
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Antara 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Eu am luat-o de ieri.
Contractul l-am semnat pe 4 aprilie. Termenul era 15 august, dar este o masina care se afla deja in coada de comenzi, am ales-o doar, nu am configurat-o atunci.

Prima impresie e pozitiva, chiar imi place. Mai putin parcarea pe vechiul meu loc, unde intram din prima cu un Smart ForFour Very Happy
Am facut si cativa kilometri prin oras, pe seara, cu trafic moderat. Consumul mediu imi indica 10.8l/100km - 2.2 CDTI AT 184CP. Fara ECO, cu AC, dar si fara sa ma dau la masina.
Daca in mod normal (mai aglomerat) va ajunge in jur de 13l/100km ma voi declara mai mult decat multumit. Totusi masina e grea si aerodinamica nu e punctul forte al SUV-urilor.
Trebuie sa ma apuc de citit manualul. Cand pun contactul bordul arata mai ceva ca un pom de Craciun.
Pentru navigatie trebui sa setez / incarc vreo harta? N-am citit manualul doar am apasat butonul map si apare doar o mare pata alba, cu cursorul de pozitie in centrul ei.
Skip ads

  • gutab

  • Mesaje scrise: 291
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Antara 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Foarte fain....
Cu navi nu te pot ajuta ca ei nu am. Ma cert cu ei pe tema asta. Stiu ca a harti teleatlas din 2012. Iar softul este de la Bosch din 2012.
Sa o folosesti 1.000.000 km fara reparatii
  • vlad_g

  • Mesaje scrise: 165
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Antara 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Multumesc!
  • moldovas00

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Antara 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2014

  • Mesaj Privat
In acest moment toate actele sunt facute . Imi monteaza aparatorile de noroi si am plecat............
  • gutab

  • Mesaje scrise: 291
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Antara 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Merlucio a scris:Oricum, daca nu ajunPun pariu ca daca ar spune dealerul de la început termenul real de livrare,jumãtate dintre noi ar pleca in secunda urmãtoare din reprezentanta dealeri ok ,dar nu in provincie unde foamea e mare. Multa rãbdare si bafta colegilor cu întârzieri la livrarea masinilor.

Tocmai ca foamea e mare ar trebui sa se poarte ca atare. Daca tragi tzepe la 1-2 clienti ti se duce vestea si nu mai vad vanzari cat e Dunarea de mare. Daca are grija de client atunci atrage si pe altii.
Probabil ca dupa ce s-a discutat aici DiBas s-ar putea sa-si piarda su mai mult din clientii daca sunt atat de neseriosi.
Vor ajunge sa se cumpere numai din Buc si s-ar putea ca se service-ul sa fie facut tot in Buc.
Cand am comandat masina cei de la Opel Victoria mi-au dat o varianta mai scumpa cu aproapr 2000Euro. Asa am ajuns sa iau din Buc de la Union Motors. Iar pe Adina am bazait-o foarte mult la cap pana a am luat masina. Dar m-a ajutat in permanenta.
M-am dus la Radacini Motors, in Bv. Nici nu s-au uitat la mine. Deci nu au nevoie de masini la vanzare.
Skip ads

  • gutab

  • Mesaje scrise: 291
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Antara 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2009

  • Mesaj Privat
moldovas00 a scris:In acest moment toate actele sunt facute . Imi monteaza aparatorile de noroi si am plecat............

bravo. Ai si navigatie?
  • gutab

  • Mesaje scrise: 291
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Antara 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2009

  • Mesaj Privat
moldovas00 a scris:In acest moment toate actele sunt facute . Imi monteaza aparatorile de noroi si am plecat............

bravo. Ai si navigatie?
  • moldovas00

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Antara 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Am renuntat la navigatie de la bun inceput pentru ca este inutila pentru Romania. Am vorbit cu cei de la Di-Bas Ph si o sa-mi monteze un aftermarket cu Android care nu face mai mult de 400 euro adica la jumatate de pret fata de cel cu care vine dotat Antara. Garantia nu se pierde din moment ce voi face modificarea la ei.
Am luat masina si dupa primul drum Ploiesti - Buzau am ramas incantat . Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy .
  • moldovas00

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Antara 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2014

  • Mesaj Privat
vlad_g a scris:Eu am luat-o de ieri.
Contractul l-am semnat pe 4 aprilie. Termenul era 15 august, dar este o masina care se afla deja in coada de comenzi, am ales-o doar, nu am configurat-o atunci.

Prima impresie e pozitiva, chiar imi place. Mai putin parcarea pe vechiul meu loc, unde intram din prima cu un Smart ForFour Very Happy
Am facut si cativa kilometri prin oras, pe seara, cu trafic moderat. Consumul mediu imi indica 10.8l/100km - 2.2 CDTI AT 184CP. Fara ECO, cu AC, dar si fara sa ma dau la masina.
Daca in mod normal (mai aglomerat) va ajunge in jur de 13l/100km ma voi declara mai mult decat multumit. Totusi masina e grea si aerodinamica nu e punctul forte al SUV-urilor.
Trebuie sa ma apuc de citit manualul. Cand pun contactul bordul arata mai ceva ca un pom de Craciun.
Pentru navigatie trebui sa setez / incarc vreo harta? N-am citit manualul doar am apasat butonul map si apare doar o mare pata alba, cu cursorul de pozitie in centrul ei.

S-o stapanesti sanatos!
Skip ads

  • gutab

  • Mesaje scrise: 291
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Antara 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2009

  • Mesaj Privat
moldovas00 a scris:Am renuntat la navigatie de la bun inceput pentru ca este inutila pentru Romania. Am vorbit cu cei de la Di-Bas Ph si o sa-mi monteze un aftermarket cu Android care nu face mai mult de 400 euro adica la jumatate de pret fata de cel cu care vine dotat Antara. Garantia nu se pierde din moment ce voi face modificarea la ei.
Am luat masina si dupa primul drum Ploiesti - Buzau am ramas incantat . Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy .


Esti sigur? Pt ca cei de la Opel mi-au spus altceva. "Daca montez aftermarket pierd garantia sistemelor cu care intra in contact device-ul". Verifica.
  • Merlucio

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2014 XER 1,6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Salut,ieri a ajuns si masina mea,dar o sa intru in posesia ei abia sãptãmâna viitoare. Ceva legat de leasing si RAR spunea dealerul.Deci la mine cu presiuni a funcționat.Va doresc calatorii plãcute si sa auzim de bine.
  • gutab

  • Mesaje scrise: 291
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Antara 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Sa o stapanesti sanatos si sa alergi cu ea multi km.
ptin cine ai facut leasing-ul?
Ai vazut-o? Sa nu fie o "gaselnita" a lui. Si eu tot prin leasing am luat-o si nu a fost nicio problema.
  • Merlucio

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2014 XER 1,6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2014

  • Mesaj Privat
UniCredit leasing ,am fost ieri si am vãzut masina.M-ia zis ca dureazã pana plãtesc cei de la leasing si pana fac ei ceva la rar. Acum nu stiu cum sunt procedurile, eu oricum am fãcut toate platile din luna mai.Si spunea ceva de cartea masinii,eu am mai avut masina noua si stiu ca iti da doar autorizatie provizorie val.o luna. Tu ai luat-o mai repede ,sau ai asteptat câteva zile dupã ce a ajuns la dealer?
  • gutab

  • Mesaje scrise: 291
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Antara 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2009

  • Mesaj Privat
A sosit dimineata si dupaamiaza am luat-o.
toate actele au foat facute cand a intrat masina in tara astfel incat nu am asteptat decat sa o spele.
  • Merlucio

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2014 XER 1,6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Adica sa inteleg ca nu trebuie sa astept ca firma de leasing sa transfere banii in contul lor ,ca el cam asa imi zice si faza cu Rar-ul. Curios ca toate la mine merg altfel decat la alti clienti.Sad
  • ag.profu99

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Antara 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Salve
Sunt nou pe aici...insa cred ca este locul potrivit pentru a afla cat mai multe sfaturi despre proaspata mea masina...un Antara din 2007...are vreo 165.000 km,automata,piele,navigatie,senzori de tot felul,etc, insa nu cu asta vreau sa ma laud.....ci doresc sa aflu cate ceva despre intretinerea ei.....
Ceea ce cred ca este foarte importatant,este distributia....vechiul proprietar a schimbat-o la 120.000.....(varianta de motor scrisa in carte este Z20S, cred ca acelasi de pe Captiva).....acum eu la ce rulaj trebuie sa o schimb din nou?
A schimbat uleiul si filtrele insa a ramas neresetat acel martor din bord(lampa lui Aladin cu cheita langa ea)....stie cineva cum se reseteaza?
Din cate am citit pe aici se pare ca o problema a acestei masini este si consumul de carburant.....pe computerul de bord imi arata in jur de 14,5 in oras.....insa o sa il fac si pe cel babesc din plin in plin...sa vedem ce iese......

Cam atat am avut de spus pentru inceput.....astept cu nerabdare raspunsurile voastre!

cu respect
,tomitza
  • gutab

  • Mesaje scrise: 291
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Antara 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Merlucio a scris:Adica sa inteleg ca nu trebuie sa astept ca firma de leasing sa transfere banii in contul lor ,ca el cam asa imi zice si faza cu Rar-ul. Curios ca toate la mine merg altfel decat la alti clienti.Sad

Mi-e un pic greu sa spun. Dar la mine din momentul in care masina a plecat din Ungaria s-au inceput si formele de predare. Numerele rosii le da dealer-ul. Inscrierea in circulatie o face leasing-ul un baza documentelor primite de la dealer.
numerele definitive le scoate leasing-ul. Eu am avut nr preferentiale gratuite.
nu cred ca are vreo legatura una cu alta. Masina vine, o iei iar ei isi fac treaba. Omologare de tip exista.
Eu am luat masina in 20.05 iar CIV-ul a fost luat in evidenta la politie in 23.06.
Cred ca e altceva.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Opel Antara

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR