Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • Dariescu Claudiu

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Asa am sperat si eu, am schimbat arcuri, amortizoare, rezultatul a fost acelasi, mai ales daca aveam o persoana in spate. Cind am pus 205/50/16 nu a mai atins deloc. E posibil la motorul de 1.6 sa se simta la demaraj, consum, la mine diferenta e insesizabila.
Pina faci 200.000 sa pice caseta, cred ca schimbi masina!Wink)
Skip ads

  • alonso01

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Eu am mai razuit si din plasticul acela si nu mai atinge ca inainte..mai atinge partea stanga unde amortizorul de acolo este mai putin eficient decat cel de pe dreapta.
O sa inlocuiesc si amortizoarele(imi sta mie pe creier Smile)) ) si o sa vad cum sta treaba dupa..oricum daca "pica" vreo oferta cu 205\50\16 o sa le iau si pe astea Very Happy
Chiar o fi adevarata chestia cum ca , caseta ar pica la 100k-200k km? Smile)
Masina o sa stea mult timp la mine in posesie Smile)
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Nu este adevarata...te poate tine si o viata caseta...poate cadea si maine...
Eu la una din vectra am 14"in talon si de 3 ani doar cu 17 am mers si suspensie sport si nu a avut caseta nici pe draq...
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Nu caseta de directie sufera la schbarea et-ulii janyelor ci flansele, bucsele si pivotii.
Caseta de directie face acelasi lucru mecanic.
Skip ads

  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Da...
Depinde cand shcimbi Et-ul jantei. Daca pui jante tot de Xkg ca originala este ok. Treci pe mai multe kg ea mecanic depunde mai mult efort
  • alonso01

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Deci in afara de flanse, bucsi si pivoti (care pana acum nu am probleme cu astea) treaba cu,caseta de directie nu este valabila..adica ar putea sa cada sau nu..
OZ-urile pe care le am acum au et 37, 7j si cantaresc 18kg ..cele originale au et 49, 6j si 17 kg..le-am cantarit cu tot cu anvelope..1kg diferenta nu cred ca ar afecta chiar asa de mult...nu?
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Nu cat sa provoace ceva repede...in timp indelungat probabil..dar slabe sanse...
Diferenta prea mica ca sa afecteze si restul, parerea mea..
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Voi va dati seama ca masa rotii e cam praf in ochi.
Masina goala are peste 1 tona si voi ziceti ca jantele si anvelopele atarna?
Adica anvelopele stau pe sosea si jantele au cam aceeasi pozitie relativ la sosea.
Cand face caroseria tangaj in functie de viteza sau directia de mers (inainte sau in curba) fortele pe care le exercita caroseria asupra bucselor sunt enorme comparativ cu cateva kg in plus de la o roata la cealalta...
Skip ads

  • stefonisandel

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2009

  • Mesaj Privat
alonso01 a scris:Salutare baieti!
Am trecut si eu la jante pe 16(nu m-am uitat sa vad ce et si ce j au:))..dar din ce am vazut pe net ar avea 7j si et 37 ) si cele de pe spate imi ating in carenajul acela negru din dreptul coltului barii , la o greutate mai mare pe spate cand trec peste unele denivelari sau cand iau viraj mai strans.
Acum am 205.55.16(astea erau disponibile..nu le-am cumparat)..inainte am avut 196.60.15
Chiar vor fi probleme mari la articulatii, planetare, caseta de directie cum am mai citit pe acest topic? Mentionez ca nu circul zi de zi cu masina..de 2-3 ori(cel mult) pe saptamana.
Am inteles ca s-ar schimba si consumul...creste mult sau asa putin?
Am vazut ca recomandat este 205.50.16..cu astea ar mai trebui sa atinga?(o persoana mai "babana" in spate si cate bagaje in portbagaj..cam asta e standardul de greutate cu care umblu din cand in cand Smile)...)
M-am uitat in cartea masinii sunt scrise doar anvelope cu roti pe 14 si pe 15, dar in manualul de utilizare al masinii la 1.6 16v Z16XE sunt admise si cele pe 16..205.50.16
Pe spate arcurile au fost schimbate anul trecut si au fost "abuzate cam de 4-5 ori..aprox. 500kg in masina..familie "cu greutate" dar nu cred ca s-au "inmuiat" asa repede.
Ma gandeam ca pana fac rost de 205.50.16 sa razuiesc plasticul acela ca sa nu mai atinga..dupa ce am pus jantele am testat cu aprox. 300kg pe spate si roata nu atinge in aripa...ar fo ok daca mai razuiesc plasticul acela?

Salut ,din cauza ET-ului m-ai mic si a anvelopelor mai linalte ti freaca in aripa,daca sunt originale de Opel,proabil sunt de pe Asrta H la acesta este ET 37,la G e 49,in prima faza incearca cu gume de 205/50 si daca nu ori treci la jante cu ET 49,ori mergi cu pasageri mai putini.Si eu am avut acees problema,am pus jante modelul in Y cu cauciucuri 205/55/16 de pe H ,arata superb dar imi freca in aripiile spate,cu parere de rau am renuntat la ele si am pus cele standard de G cu 205/50/16. ET 49 si acum e ok Bafta.
  • Cristy2008

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Salutare, eu am 205/55/16 ET49 si nu ating deloc.
  • stefonisandel

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Nu ating pt ca ai ET 49 si nu 37 intre ET 49 SI ET 37 este ceva diferenta.
  • mihaistatie

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Salut. Am un Astra G caravan cu jenti de tabla momentant. Am gasit jante de aliaj de la Dotz cu tot cu gume la un pret foarte bun si au 205"45""16. Se potrivesc la mine pe masina?
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
ce et si j au jantele?
tie pe astra g ti-ar trebui 205/50/16
  • stefonisandel

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2009

  • Mesaj Privat
mihaistatie a scris:Salut. Am un Astra G caravan cu jenti de tabla momentant. Am gasit jante de aliaj de la Dotz cu tot cu gume la un pret foarte bun si au 205"45""16. Se potrivesc la mine pe masina?

Buna ,ca sa ti se potriveasca jantele trebuie sa aiba distanta intre prezoane 110 daca ai prinderea cu 5 prezoane sau 100 daca ai prinderea cu 4.Cum ti-a mai zis un coleg standard la Astra G este 205.50.16,poti merge si cu acelea dar pe riscul tau.
  • danezu09

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Ce ET au jantele acestea ? Sunt pe 15, am anvelope 195/60/R15 momentan, vreau un upgrade la jante pe 16' sau 17' sau 15' dar alt model, nici eu nu sunt hotarat , ce ET-uri se potrivesc, minim si maxim sa stiu ce sa caut.. Rolling Eyes
  • alonso01

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Et 49 si 6j...au astea pe 15
Eu am pe 16 cu ET 37 si 7j si nu imi ating in aripa pe spate ,doar in carenajul din plastic din dreptul coltului barii.Ating deoarece am 205\55\16...ideal este 205\50\16...asta daca vrei sa pui pe 16.
Eu zic ca sa cauti ceva pe 16..nu se vad nici prea mari nici prea mici si le poti trece si in talon\cartea masinii cu o adeverinta de la o reprezentanta Opel, adeverinta cu care te duci la RAR si se rezolva totul.
Cu et 37 si 7j rotile vin "la fata"..adica nici prea inauntru dar nici prea inafara(uita-te pe topicul de prezentare de la mine ca sa vezi cum vin)
Deci, cred ca ar trebui sa cauti ceva care sa aiba et 37..maxim..zic eu..mai intereseaza-te si vezi ce zic si altii Very Happy
  • danezu09

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jul 2014

  • Mesaj Privat
ET37 la jante pe 16?
  • alonso01

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Da, sunt OZ Superturismo WRC..et 37 scrie pe ele:))
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Et37 sunt bune la astra h si vectra c.
Tie indiferent de diametru iti trebuie un et 49 sau apropiat.
  • danezu09

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Pai asta ma intereseazã ET minim și maxim.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR