Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C
  • raven11

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Salut MihaiGSm, da si tu mai multe detalii cu privire la problema expusa in ultimul post, cam pe unde se produce infiltrarea apei in portbagaj?!
Skip ads

  • popescuionescu2012

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Va salut ! de curand am fost inundat la pedale la corsa mea C. Am gasit ceva sfaturi utile aici vis a vis de cutia cu relee schimbat garnitura coapta cu silicon,rezolvat ! insa apa a reaparut pe sub buretele de la COLOANA DE DIRECTIE ....Ceva sfaturi cum scapde scurgerile de la axul coloanei ?
  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,468
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
curata parafrunzarele de sub parbriz
  • popescuionescu2012

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2014

  • Mesaj Privat
am curatat tot traiectul de sub amsamblu stergatoare,,,,,, chiar dupa am fost la spalatorie si am cerut jet pe parbris in plus ....ALTE IDEI DE UNDE AR PUTEA APA SA SE INFILTREZE DOAR PE SUB PRESUL MIC DE LA COLOANA SE DIRECTIE
Skip ads

  • popescuionescu2012

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2014

  • Mesaj Privat
chiar nici o corsa nu a luat apa la pedale din alte cauze decat gauri de scurgere si cutie cu relee?.......eu inca incerc sa imi dau seama pe unde intra apa in zona superioara a pedalei de accceleratie si coloana de directie.....nici o parere?
  • popescuionescu2012

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2014

  • Mesaj Privat
http://youtube.com/watch?v=3tVb8CFOEp8
  • popescuionescu2012

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2014

  • Mesaj Privat
cum scot plasticul de sub acceleratie ?...ca sa il etansez cu silicon?
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
trebuie sa dai bordu jos,acel plastic/burete urca pana sub bord(dar nu este nevoie)prea mult de munca aiurea
rezolvarea problemei cu apa in masina la pedale este foarte simpla,pentru cine vrea sa faca singur,si crede ca se descurca
se scot plasticele de sub parbriz,cu atentie ca se pot rupe
se scoate amsamblu stergatoare,cu ocazia asta se mai unge pe la articulatii,si lagare de la brate stergator,boala lor sa se gripeze
se scoate lichidu de frana din vas,se trage usor de furtunelu care alimenteaza pompa de ambreiaj,nu-l cutati sau rupe,si se astupa capatu scos cu o bucatica de carpa curata,sa nu intre mizerie in furtun
se demonteaza pompa de frana de pe servofrana,2 puilite cu cheia de 13mm,se scoate cu atentie de pe servosi se ridica fara a indoi/cuta/rupe conductele de frana,se da intro parte
din interioru masinii se scot 2 piulite care tine servofrana si boltu care tine tija de la servofrana pe pedaua de frana,siguranta de la bolt iese cam greu(trebuie lumina sa vedeti cum se scoate)
acum se poate scoate servofrana afara ,curatat bine de tot masticu/siliconu care este de jur-imprejurul tablei de care se prinde servofrana,
se curata noroiu/pamantu ramas cu un sprei curatitor de frane si se sterge bine cu o carpa curata,fara urme de ulei/vaselina pe ia
se da pe marginea tablei unde se imbina cu caroseria cu SILICON DE BAIE DE ULEI,este un silicon/mastic special pentru asa ceva ,NU chestiile de la magazine de piese care miros a otet(alea rosii sau negre),alea dupa un timp se vor desprinde singure si va intra apa mai multa ca inainte(este un mastic de culoare negru/cenusiu care nu are miros si se curata al naibii de greu de pe degete)
dupa 2-3 ore se poate monta totu la loc in ordine inversa demontarii,se va acorda o mare atentie inelului de cauciuc care este pe pompa de frana,unde se prinde pe servofrana,daca lai pierdut motoru va merge ca un c,,,, si nu vei avea frane eficiente,ultima operatie este umplerea vasului cu lichid de frana CURAT si aerisirea franelor si a ambreiajului
operatia asta am facuto la o corsa si a scapat de intrarea apei in masina,
Skip ads

  • Ryco1

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Arges
  • Masina: Corsa 2002 1200
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Am avut o Supernova care m-a terorizat cu apa dupa ploi.Nu-mi doream decat o masina care sa nu bage apa si sa aiba servodirectie.Mi-am luat Corsa C si ca intr-un cosmar urat azi dimineata am gasit apa sub presul de la pedale.Cred ca este un blestem pe capul meu, sa am parte numai de masini care fac apa. Shocked
  • nastasaflorin

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Corsa 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Poate gresesc, dar cred ca am idee despre care poate fi una din cauze. Poate sa intre apa pe la caseta de directie.Aceasta are in cap(partea care intra habitaclu, spre coloana de directie) un soi de protectie, ca un pahar oval.In interior are bagat un soi de chit ca plastilina menit sa etanseze pe "gaura" spre habitaclu.
Daca acolo, din cauza timpului, s-a pierdut etansarea - poate intra apa atunci cand treci prin balti cu viteza... Eu a trebuit sa inlocuiesc caseta de directie si cu ocazia asta am vazut ca nu mai era etansare buna - am adaugat mastic inainte de montajul final.
  • Ryco1

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Arges
  • Masina: Corsa 2002 1200
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Apa a intrat cand masina era in stationare si venea de undeva de sus, Idea din dreptul ambreiajului. Idea
  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Cutia BCM sau garnitura servofrana. Ambele super usor de rezolvat, cateva surubelnite corecte si cateva chei.
Skip ads

  • Ryco1

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Arges
  • Masina: Corsa 2002 1200
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Deocamdata am siliconat cutia cu relee.Astept iarasi o ploaie sa vad rezultatul
Exclamation
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
rico citeste mai sus cum am facut eu tot la o corsa si credema in masina aia nu mai intra apa decat ce se scurge de pe incaltaminte,
  • Ryco1

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Arges
  • Masina: Corsa 2002 1200
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Dupa siliconarea capacului cutiei cu relee,astazi a venit o ploaie teribila si am gasit masina uscata perfect.Cine si-ar putea imagina ca poate baga apa pe acolo ?Noroc cu acest forum,ca nu stiu daca cineva putea sa-i dea de cap. Idea
  • Shiva

  • Mesaje scrise: 1,976
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Ce silicon ati folosit pt. reizolat?
  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,468
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Shiva de la silicon sanitar pana la victor reinz ce te lasa buzunarul, recomandat este un silicon pentru garnituri.
  • Ryco1

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Arges
  • Masina: Corsa 2002 1200
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Exact! Eu am folosit Bison transparent.
  • grigorasdragos

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Corsa 2005 1,3dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Va salut dragi colegi si eu am avut probleme cu apa pe la cutia cu relee dar am rezolvato cu silicon cu care se lipeste parbrizul,marea problema cu apa e ca garnitura care face contact cu caroseria de la cutia cu relee se scoace in timp de la soare si acolo e buba, dati jos cutia cu sigurante curatati si dati silicon, dupa o sa mai aveti apa in dreptul la pedala de frana acolo ajunge pe la pompa de servo care si aia e fixata cu o garnitura care in timp imbatraneste,eu am fost nevoit sa dau tot bordul jos ca sa pot demonta pedalele altfel nu se poate ,sper ca vam putut ajuta ,numa bn.
  • cosminpopa

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Corsa 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Salut. Am ai eu probleme cu apa sub pres . De fiecare data cand ploua si merg cu masina e ud sub pres , mai mul in partea stanga a presului , cam pe la jumatatea lui. Mentionez ca sub pedale si in zona mansonului de la capota e uscat uscat. Doar acea zona e uda, o portiune aprox 20x20. Multumesc
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR