Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • kosfunny

  • Mesaje scrise: 271
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Sintra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2007

  • Mesaj Privat
In procura trebuie sa se mentioneze faptul ca tatal tau te imputerniceste pe tine sa il reprezinti in relatia cu asiguratorul X pentru obtinerea despagubirilor din evenimentul rutier din data de ... eventual sa si primesti tu banii .Oricum, notarii stiu ce trebuie.
Apoi te programezi la constatare, dupa care aproape sigur va fi nevoie de reconstatare si un deviz estimativ pentru a vedea daca este dauna totala sau nu. Oricum asa teoretic este simplu dar parcursul dosarului poate avea diferite cursuri , depinde de la caz la caz.
O suma pe care o sa ti-o ofere asiguratorul nu cred ca iti poate spune nimeni in faza asta dar poti fi sigur ca este putin posibil sa te multumeasca la prima strigare .
Skip ads

  • CIPRIAN_17_CIP

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Kosfunny si daca nu ma multumeste la prima strigare ce trebuie sa fac?
  • kosfunny

  • Mesaje scrise: 271
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Sintra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2007

  • Mesaj Privat
In primul rand trebuie sa studiezi legislatia si sa vezi care sunt drepturile si obligatiile atat ale tale cat si ale asiguratorului si sa ai grija ca dosarul sa fie beton. Asta este regula generala.
Ca si caz particular ar trebui sa te duci sa faci reconstatare si un deviz estimativ la un service FARA CONTRACT ( mai mult ca sigur ti se vor cere bani pentru asta daca nu se repara masina la ei) , il depui la asigurator si ii soliciti in scris sa ti se comunice valoarea maxima de despagubire. Daca devizul depaseste 75 % din valoare masina poate fi considerata dauna totala si primesti minim acei 75 % daca nu duci epava la Remat. In situatia ta nu e cazul .
Apoi depui cererea de despagubire si astepti banii .

Asta ar fi in mare procedura .
  • viforel

  • Mesaje scrise: 882
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Parerea mea sincera .... ca orice ai face, cand ajungi sa primesti banii dinpartea asiguratorului sau cand trebuie sa primeasca service ul in vederea repararii ... firma de asigurari are tot interesul sa dea cat mai pututin sau deloc. Am avut tangenta cu tagma asiguratorilor, au standarde de viata relativ ridicate si ca sa si l mentina ... cresc valoarea asigurarilor. In fiecare an inventrsza cstr ceva ... ba bonus malux(care se aplica,mai mult nu), ba corelarea cu daunrle ... sanchi ca au crescut .... ba mai stou ce ...Prosteala pe fata ...
Skip ads

  • kosfunny

  • Mesaje scrise: 271
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Sintra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Pe lumea asta daca nu iti cunosti drepturile si nu lupti pentru ele te cam musca toti, nu doar firmele de asigurari care pana la urma sunt ca oricare alte firme private ce vor sa faca profit . Normal ca daca au posibilitatea sa se agate de o chichita legala pentru a diminua sau refuza plata o vor face cu siguranta. Nu te iarta statul, d-apai un agent economic.

In daune, daca faci dosarul ca la carte si esti dispus sa mergi pana in panzele albe asiguratorul nu are ce face si trebuie sa te despagubeasca corect, chiar cu eventuale penalizari si daune morale.
Problema este ca romanul are cateva mari defecte, se crede atotstiutor si crede ca i se cuvine orice si asta asa, batand din palme. Iti vrei drepturile ? Atunci lupta pentru ele , tu sau apeleaza la altii care se pricep, consultanti, experti , avocati etc. dar de, e cam greu sa bagi mana in buzunar chiar daca se poate recupera si aceasta cheltuiala suplimentara .
  • mihaidarie

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Buna ziua! Am avut accidentul pe data de 25/06/2014, in urma caruia am primit asigurarea(carpatica) de la vinovat. pe data de 27/06/2014, am fost impreuna la agentia de la autogara rahova pt poze si intocmire dosar. la final am primit un document de introducere in reparatie a vehiculului cu serie si nr dosar, spunandu-mi inspectorul daune ca voi primi sms in maxim 10 zile. Astazi,21/07/2014,ora15:52, am primit sms in care scrie: -stimate client, pt solutionarea dosarului RA36..... va invitam la sediul Carpatica asig la care ati avizat dauna. dupa 3 telefoane date miercuri,joi si vineri, saptamana trecuta! Unde trebuie sa merg, rahova sau unirii si cam cat ma mai plimba pe timpul si banii mei?! Va rog , respectuos, sa ma lamurit/indrumati si pe mine ce sa fac exact, pt ca nu ma pot invoi zilnic, de la servici! Va multumesc anticipat. Stima!
  • mihaidarie

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2013

  • Mesaj Privat
buna ziua! am fost astazi la carpatica asig la unirii si mi-a completat acceptarea ofertei de despagubire cu suma si contul meu unde va urma sa vireze banii. am intrebat si a zis ca maxim 30 zile primesc banii, iar alta treaba cu ei nu mai am. am primit copia cu nr inregistrare si semnaturi, iar acum astept banii si caut usi dreapta gri Smile sper sa nu fiu ghinionist si sa primesc banii in cel mai scurt timp. voi reveni dupa ce primesc banii/raspuns. Sanatate si fara evenimente nedorite!
  • kosfunny

  • Mesaje scrise: 271
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Sintra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Sa inteleg ca vi s-a comunicat o suma pe care ati acceptat-o ?
Skip ads

  • mihaidarie

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Da. Suma de 5900 pt service, iar la solicitarea mea, fara tva, 4758 lei. inca sunt in asteptare.
  • mihaidarie

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2013

  • Mesaj Privat
buna ziua! nici un raspuns, parere, sfat?! astept, multumesc!
  • kosfunny

  • Mesaje scrise: 271
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Sintra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Termenul legal de efectuare a platii in cazul in care dosarul este complet este de 10 zile !
Daca trece acest termen faceti reclamatie pe mail la ASF iar in CC este bine sa se treaca si adresa oficiala de mail a asiguratorului .
  • mihaidarie

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Va multumesc frumos! maine voi ''avertiza'' Carpatica, ca mai sunt 2 zile si trec cele 10 zile. intrebare: cele 10 zile trebuie sa fie lucratoare, banuiesc?! Daca marti nu primesc banii, miercuri fac reclamatie la ASF. Sper ca e bine. Va multumesc.
Skip ads

  • kosfunny

  • Mesaje scrise: 271
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Sintra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2007

  • Mesaj Privat
In lege nu se specifica daca sunt zile lucratoare asta insemnand ca sunt zile calendaristice.
  • Adrian2009

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Am nevoie de un sfat... Am avut un accident cu masinuta mea, o basculanta ce venea din sens opus a facut stanga in fata mea, fara sa-mi acorde prioritate, intrand direct in mine. Rezultatul...masina mea dauna totala, nu cred ca mai poate fi ceva reparat, eu cu clavicula fracturata. Am sunat la asigurari la Carpatica, m-au programat sa merg la ei pt constatare, sa-mi plimb adica masina pe platforma 28 km pana la ei. Problema mea este ca eu am avut alcoolemia 0,7 in aerul expirat, bausem doua sticle de bere, nu stiam ca voi fi nevoit sa mai fac un drum cu masina. Pentru asta mi se va intocmi dosar penal, dar intrebarea mea este: cei de la Carpatica se vor folosi de aceasta, evitand sa-mi plateasca, astfel, daunele ? In PV de la politie scrie clar ca soferul basculantei a fost vinovat, chiar nu puteam evita sub nicio forma accidentul. Un sfat imi poate da cineva ? Multumesc
  • Red_dog

  • Mesaje scrise: 1,112
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2003 z18Xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Din cate stiu eu, nu ar avea nicio treaba ca ai baut tu. Din cate imi aduc aminte, asigurarea plateste chiar daca era baut soferul vinovat.
  • Adrian2009

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Teoretic asa ma gandesc si eu, sau asa cred ca ar fi corect. Daca am baut, ma sanctioneaza pentru asta politia / judecatorul, nu vad de ce ar trebui sa platesc eu pentru greseala altuia care mi-a distrus masina si printr-un noroc am scapat fara probleme mai grave, avand numai clavicula rupta.
  • Red_dog

  • Mesaje scrise: 1,112
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2003 z18Xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Nu ar trebui niciodata in lumea asta sa aiba vreo importanta faptul ca ai baut tu. Pai daca te bate unul si iti rupe clavicula, tu fiind beat...ala nu mai e vinovat? Logic gandind...la fel si cu accidentul. Ce daca erai tu beat...el era treaz cand a produs accidentul..din vina lui!
  • Adrian2009

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Corect asa este. Pana la urma, daca esti beat crita, traversezi pe trecerea de pietoni si un sofer neatent te accidenteaza, soferul vinovat trebuie sa plateasca, nu ? Beat sau treaz, fiecare trebuie sa-si asume vina pentru faptele comise. Sper ca tot asa sa gandeasca si cei de la Carpatica ! Va voi tine la curent cu ce se intampla. Dar mi se pare o mare aberatie si faptul ca imi cer sa duc epava pe platforma, pana la ei. Asa mi-au spus ieri la telefon. Daca gandesc logic, platforma pana acolo ma costa 200 lei, daca o aduc si inapoi, inca 200 lei. Ei spun ca imi vor deconta factura de transport ! Nu e mai ieftin pentru ei sa vina un " domn" angajat al lor, sa faca poze masinii ? Motorina pana aici l-ar costa 20- 30 lei, mult mai ieftin decat platforma ?
  • kosfunny

  • Mesaje scrise: 271
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Sintra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Chiar daca ai baut daca se dovedeste ca vinovatia apartine exclusiv celuilalt sofer trebuie sa primesti despagubiri.
Daca masina este dauna totala nu vei primi bani separat pentru transport si pentru alte daune pricinuite de lipsa de folosinta decat pe cale judecatoreasca .
Te sfatuiesc sa mergi la asigurator , sa completezi instiintarea de eveniment, sa depui ce acte ai de la Politie . Tot in scris le comunici si locul in care se afla masina cu mentiunea ca doresti sa valorifici epava dupa o anumita perioada pe care ti-o alegi tu spre comunicare, perioada in care epava sta la dispozitia lor.
In acelasi timp deschizi separat si dosar de dauna pentru vatamare corporala !

Succes !
  • Adrian2009

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Multumesc, informatiile primite imi sunt de mare ajutor. Mai am o nelamurire: dosarul de dauna pentru vatamare corporala se deschide separat, tot acum. Numai ca eu inca nu stiu cate zile de ingrijiri medicale voi avea, am fost la IML zilele trecute iar medicul mi-a spus ca dureaza aprox 1 luna pana voi primi rezultatul, ei vor solicita spitalului municipal radiografia facuta in noaptea accidentului ( eu am dus radiografia care o aveam, facuta la o saptamana dupa aceea ), si toata corespondenta asta intre IML - Spital, dureaza. Oricum, va fi nevoie de operatie, mi se va pune tija, etc, e clar ca vor fi ceva zile de ingrijiri medicale. Dosarul de vatamare corporala se deschide acum si va ramane deschis pana cand IML se va pronunta ?
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR