Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning
  • nelula

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jun 2014

  • Mesaj Privat
[quote="pustiu_pst"]Nu stiu cat de ok este sa o ridici mai mult...
stiam ca are si ea punctul ei de greutate...
Daca este prea inalta nu se pierde stabilitatea?
Intreb...?[/q uote]
Skip ads

  • Oryps

  • Mesaje scrise: 424
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z20NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Salut!am tot citit topicul insa nu stiu de unde sa incep.In ceea ce priveste motorul meu,Z18XER,cu ce m-ati sfatui sa incep pentru o crestere de putere?vreau sa ajung undeva la 160 CP.M-am gandit sa evit resoftarea si filtru sport(stiu,nu e putere,e sunet) ptr ca sunt undeva la 400 €,bani ce i-as putea investi intr-o alta galerie sau evacuare.Cu ce ma sfatuiti sa incep?
Merci!
  • virusux

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2013

  • Mesaj Privat
admisie turbina cu tot ce contine ea si o evacuare tip serpisori
  • Oryps

  • Mesaje scrise: 424
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z20NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Da,la admisie si serpisori ma gandeam si eu.Turbo nu ptr ca ies teoretic mai ieftin daca cumpar un motor turbo.
dar si asta implica alta transmisie
Nu o sa pun turbo si sa raman cu 5 trepte:).Ma mai gandeam insa la un compresor.
Skip ads

  • Kissdragos

  • Mesaje scrise: 285
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Insignia 2010 A20DTC
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Din punctul meu de vedere,primul model de jante arata mai bine
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Eu sunt curios de la ce vine puterea. De la spoilere sau de la jante Very Happy
  • BV19MAX

  • Mesaje scrise: 2,562
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
virusux, ca sa pui turbo pe o aspirata ai de munca. Trebuie sa decomprimi motorul in primul rand, ca altfel o sa ai detonatii si nu te poti folosi de presiunea data de turbo la adevarata ei valoare.
  • Oryps

  • Mesaje scrise: 424
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z20NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Da, nici nu ma gandesc sa pun turbo Smile! mai bine cumpar motorul 1.6 turbo, insa e o investitie prea mare. M-am uitat pe site la DBilas de o admisie si au una la 1.000 euro, plus un update la ECU. Acum, ei zic ca iti da 20 de cai in plus, insa daca dupa update trebuie sa folosesc benzina de 98, mai bine o resoftez, scot oarecum 15 cai si mai pun si un filtru K&N (pentru sunet, bineinteles), ajung la 400 euro, dar nu 1.000. Momentan astept sa ma lamureasca cei de la DBIlas daca trebuie sa schimb si benzina Smile!
Skip ads

  • BV19MAX

  • Mesaje scrise: 2,562
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
clar trebuie sa o schimbi. Pentru mai multa putere ai nevoie de mai mult avans. Cu benzina de 95 nu te poti duce prea in spate cu avansul.
  • Oryps

  • Mesaje scrise: 424
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z20NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Conform celor de la DBilas,nu trebuie schimbata.In fine,nu investesc atatia bani ptr aproximativ 20 de cai.Sa nu mai zic ca trebuia sa ma duc in Germania ptr asta.In ceea ce priveste compresorul,a mai montat cineva?e scump?greu de montat?merita?
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Ma cam indoiesc ca vrei sa te apuci de kompresor care costa o galagie si ceva de bani, daca nu erai dispus sa dai 1000E pentru inceput celor de la DBilas..
Dar ca idee stiu ca a existat la cineva pe un logan daca imi amintesc la ora asta, era ok doar ca dupa sa zic 1 an...a bubuit motorul...
  • Oryps

  • Mesaje scrise: 424
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z20NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Da,deci ma las pagubas. Altceva decat resoftare/filtru/admisie/evacuare nu prea vad Smile! sau o vand si imi iau altceva turbo Very Happy.
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
1,9 cdti de 200 CP e cea mai buna alegere. Consum decent, putere peste media din zilele de astazi la aceiasi capacitate cilindrica Very Happy
  • Oryps

  • Mesaje scrise: 424
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z20NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Da, nu imi aminti. E urmatorul meu motor daca o vand pe a mea,sper pe un GTS..din pacate am stat de vorba cu cineva cu un GTC. Avea motorul asta cu IDS...dar cati bani a bagat omul in ea...m-a cam speriat, alternator de 3 ori picat, galerie dusa, egr de doua-trei ori picat, o planetara, ambreiaj, amortizoare fata...deci m-a pus pe ganduri. Bine, omul a fost sincer, a zis ca nu o iarta. In Bucuresti avea 10% consum (nesoftata).
A, si i-am dat userul tau sa te caute ptr o resoftare Smile))))!
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Faptu ca i-a picat alternatorul de 3 ori ma gandesc la ghinion sau o problema la ceva, dar nu cred ca este ceva general...
Mai stiam eu pe cineva care mereu dar mereu...dupa iarna aripa spate stanga o lua rugina:))) Doar la el ca alte masini din categoria aia nu avea probleme:))
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Noh, si eu am bagat ceva in a mea, cam multicel as spune, si sunt constient ca o sa mai bag, insa mi se pare o masina corecta pentru ceea ce ofera.
In 206 1.4 HDI nu am bagat nimic(doar ulei si un filtru de ulei) pret de 11000 km, asta judecand dupa faptul ca masina a trecut de pragul celor 200000 km. Comparativ cu vectra care in aproape 30000 si astia sub pragul de 200000 ma tot suparat... Totusi, senzatia nu se compara, in Pug zici ca mergi cu roaba, desi drept sa spun ma surprinde cat de bine trage pentru 1400 cmc(probabil de la resoftare Laughing ), insa e multumitor ca nu sare de 5%, in vreme ce vectra are pe oras 10-12%(care o prinde, ala ii da numa' talpa)

Z19DTH e motorul care resoftat va satisface orice utilizator, la cum "trage" ii ierti toate pacatele, nici nu vreau sa-mi amintesc cum trage pe Astra GTC care e usurica comparativ cu balena mea. Probabil din fericire pentru doamna mea, nu se preteaza la modificari hardware, lucru bun ca nu investesti aiurea, dar sa fim seriosi, unde sa il duci peste 200 cp din sub 2000 cmc cand in ziua de azi motoarele din aceiasi categorie cilindrica deabia cu doua turbine au 200 cp.
  • ionutzuuu

  • Mesaje scrise: 94
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2007 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Motorul stoc de 1,7 CDTI se poate modifica doar din soft, sau trebuie si alte imbunatatiri?
Daca ii mai adaugi cai in plus e posibil sa prapadesti turbina, injectoare in timp ?
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Z17DTx il poti modcifica doar soft, nu cred ca s-ar justifica modificari hardware.
Pentru o exploatare corecta nu vei simti minusuri sau plusuri in fiabilitate.
  • ionutzuuu

  • Mesaje scrise: 94
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2007 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2014

  • Mesaj Privat
eu am Z17DTH (varianta de 101 cp )
  • albundys

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y 20 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Salut.La motorul meu y2.0dth cu 101CP,cat cresc caii putere doar din resoftare?Sau daca se poate?
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR