Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • deco2xavi

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2014

  • Mesaj Privat
vas ruga sa-mi spuneti si mie cine a cumparat teci pentru injectoare si la ce pret mentionez am un opel astra h cdti 74kw din 2005 si mi sau corodat tecile si imi baga antigel in baie
Skip ads

  • nelu.1270

  • Mesaje scrise: 581
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Eu am asteptat dupa inlocuirea termoflotului 5 ani de zile sa dispara uleiul din vasul de expansiune cu multe spalari si clatiri,dar din pacate imi baga mult,mult ulei in vas (ca ma si sperie) nivelul in baia de ulei e normal,fara spuma sau altceva,ma gandesc ca pot fi tecile de pe chiulasa....dar sunt destul de scumpe 90-100lei bucata+oringuri, plus ca nu vreau sa dau jos chiulasa,daca as gasi un extractor de teci la cineva......un prieten mecanic imi spune ca termoflotul ala nou" inlocuit sa spart/fisurat membrana(adica iar 500-600lei?).....nu stiu ce sa zic sau ce sa fac,ulei cum spuneam am la greu in vas,mai ales vara. Crying or Very sad
  • mad2max

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Anuleaza termoflotul si apoi vezi daca mai intra ulei...daca tot mai intra sunt tecile de vina.
Eu merg cu el anulat de 3 ani, am cunostinte care au cel putin 5 ani cu el anulat fara pb si motoare care au cel putin 250k km(p bord)
  • nelu.1270

  • Mesaje scrise: 581
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Mad2max multumesc ...ma gandeam la acest lucru,dar am zis sa se curete furtunele de ulei lipit pe interior,sa pot face diferenta atunci cand il voi anula.Tu mai ai ulei in vas dupa atat timp de anulare? .ms.
Skip ads

  • mad2max

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Nu mai am ulei in vas....dupa ce am anulat termoflotul i-am dat o perioada forja (cam o luna) si a iesit tot ce mai era pe furtune in vas, pana nu a mai iesit deloc Smile.
  • nelu.1270

  • Mesaje scrise: 581
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Ce ai pus intre cele doua furtune in locul termoflotului ?
  • mad2max

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Un tub de pexal, asta am avut la indemana(desi mai indicat era un tub metalic).Oricum nu au fost probleme, bucata e la locul ei intreaga.
Bine, operatiunea nu am facut-o eu ci Angi de aici de forum(DB77AAA), om de nota 20 care m-a ajutat de fiecare data.
  • mihaigasknu

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Aug 2014

  • Mesaj Privat
salutare. aceeasi problema am avuto si eu cu ulei in vasul de expansiune si a fot din termoflot.
termoflotul este un radiator de racire ulei.
am schimbat termoflotul, am curatat instalatia de racire care este foarte necesara si am schimbat antigelul. toata afacerea a costat undeva la 1200 lei.
doar piesa m-a costat 700 lei, dar gasesti si mai ieftine. bafta
Skip ads

  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Salutare stimati colegi, am si eu o problema cu opelul meu, motor y1,7dt an 2000, si anume, de vreo 2 ani tot aveam urme de ulei in vasul de expansiune, numai ca in ultimul timp am foarte mult! la suprafata lichidului de racire e tot negru si daca bag un obiect, sau degetul spre exemplu se lipeste un strat destul de consistent de ulei. am tot citit pe forumuri de aceasta problema des intalnita la acest tip de motor, insa nu stiu ce sa fac prima data, sa schimb termoflotul, sa verific tecile...poate cineva care are cunostinte, sau a asistat la verificatul acestor teci, ma poate ajuta cu un sfat, cum pot ajunge la ele? cum se verifica? vreau sa anulez termoflotul sa vad daca continua sa mai bage ulei in vas. masina pana acum nu consuma ulei, dar acum in 7000km a consumat 1 litru, iar de antigel nu mai vorbesc, consuma undeva la 1 litru la 100km.
Consumul acesta excesiv de antigel se datoreaza mai degraba tecilor de la injectoare sau a termoflotului?
Rog colegii care au mai intalnit aceasta problema sa ma ajute cu o idee, cu un sfat. Orice sfat e binevenit. Va multumesc anticipat
  • doryx

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Salut. Poti sa anulezi termoflotul ca sa nu iti mai bage ulei in vas.Verifica si carcasa termostatului, la mine pe acolo pierdea mult antigel.
  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
salut colegu, se simtea umezeala pe langa termoflot atunci cand puneai mana pe el?
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Posibil sa ai termoflotul spart. + injectoare sper sa fie numai atat.
Pentru schimbat tecile nu este nevoie sa desfaci motorul mergi la cineva care stie cu ce se manca.
Y17DT - Pierdere mare de antigel
Cred ca esti al 7-lea din 24 noiembrie.

uleiul cum se prezinta?
Skip ads

  • radu69octavian

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Frontera 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2011

  • Mesaj Privat
buna seara
am o frontera din 1997, 2.5 diesel, am planat chiuloasele(4),am segmentat-o,am shimbat garnitura de chiuloasa stransa cu cheie unghiulara si dinamometrica,spalat tot ce se putea spala,facut 40 mii km si pana intr-o zi cand am observat ca antigelul nu mai era albastru ci devenise maro.I-am facut cateva spalari cu apa amestecata cu otet dupa care am mai facut cam 5 mii km dupa care vasul de expansiune s-a umflat ,a scos un fum alb si...am adus-o acasa pe platforma
Ma poate ajuta cineva?
  • ylye

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2015

  • Mesaj Privat
salut...am si eu o problema imi vine ueiul din baie in vasul de expansiune si nu stiu dc...am schimbat garnitura de la chiuloasa am schimbat acum 2 ani si tecile de la injectoare acum 3 ani termoflotul si acum mam trezit k imi buieste uleiul din vas de apa...ma poate ajuta cineva
  • ylye

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2015

  • Mesaj Privat
am un opel astra g din 2000 motorul 1.7 dti
  • lorincz.stefan

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2016

  • Mesaj Privat
am si eu astra g 17dt-din2000. in august 2014 a aparut ulei in vasul de expansiune. l-am dus la servis, s-a schimbat racitorul de ulei.in iulie 2015 iar a aparut ulei in vas. fiind in garantie piesa,amdus-o iar la medic.Nu stiu ce i-a facut, dar la mijlocul lunii aprilie 2016 iar a aparut uleiul in vas,parca mai mult ca inainte!Nu mai stiu ce sa fac ?
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Termoflotul se verifica,dar probleme mai apar le "tecile" injectoarelor sau chiar la garnitura de chiulasa(mai greu...dar...!). Acum se vad meseriasii,cit is de meseriasi...
  • lorincz.stefan

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2016

  • Mesaj Privat
Nu stiu cum sa ajung la adevarata cauza ,radiatorul afost schimbat in sept.2014,inaug.2015 iarasi si acum am parca mai mult ulei in vas!
  • chris opel

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mai 2016

  • Mesaj Privat
g_poturlu a scris:Salutare!

Am observat la masina fratelui meu depuneri de ulei pe peretii vasului de expansiune si pete de ulei ce plutesc in antigel. Motorul este 1.7 DTI (Y17DT).
De unde a aparut acel ulei? Eu am cateva presupuneri dar as vrea sa le verific comparandu-le cu parerile voastre.

Toate cele bune,

Gabi
din cate am auzit este vorba de termoflot,de acolo mai apare ulei in vas!
  • miticuta mitici

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Astra 2002 1.7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2016

  • Mesaj Privat
Nu stiu de unde cumparati voi termoflot la 450 ron si ziceti ca este ieftin eu am cumparat ieri unul cu 190 ron nou pt un opel astra 1.7dti din 2002 deci verificti ofertele inainte nu cheltuiti in plus hai noroc
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR