Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett
  • Tony Montana

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Mures
  • Masina: Kadett 1985 1300
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2007

  • Mesaj Privat
M-am apucat de reparatia caroseriei la Opelul Kadett, pe care il detin de ceva vreme, din 2006. Mai exact este vorba de un Opel Kadett E din anul 1985, caroseria hatchback, motor de 1300 cmc, benzina, carburator Solex.
Postez mai multe imagini. poate unii dintre voi mai aveti ceva idei sau sugestii.
Reparatia caroseriei are loc la un tinichigiu din Targu Mures, un atelier la curte cum se zice.
Skip ads

  • Tony Montana

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Mures
  • Masina: Kadett 1985 1300
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Reparatiiile au continuat. Pragurile se schimba cu unele noi. Podeaua a mai fost reparata in partea din fata, acum 3 ani.
  • Tony Montana

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Mures
  • Masina: Kadett 1985 1300
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Reparatiile au continuat. Schimbat praguri. Taiat pragul vechi, interior si exterior apoi sudat pragul nou. Reparat si tablaria de la aripile dreapta, fata si spate.
  • Tony Montana

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Mures
  • Masina: Kadett 1985 1300
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Continuat si pe partea stanga, pragul si zona aripilor. Demontat tot interiorul.
Skip ads

  • boci76

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2007 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2010

  • Mesaj Privat
cat au costat pragurile?
  • bgd92

  • Mesaje scrise: 859
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Nu il faci un albastru OPC, un interior recaro, niste jante frumoasa ceva ? Very Happy
  • Tony Montana

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Mures
  • Masina: Kadett 1985 1300
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2007

  • Mesaj Privat
boci76 a scris:cat au costat pragurile?


Buna, pragurile au costat cam 90-100 ron bucata, nu mai stiu, ca le-a luat tinichigiul meu de la un dealer de piese auto. La sfarsitul lucrarii facem socoteala.
Se gasesc cred ca si sub 90 de ron/prag.
  • Tony Montana

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Mures
  • Masina: Kadett 1985 1300
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2007

  • Mesaj Privat
bgd92 a scris:Nu il faci un albastru OPC, un interior recaro, niste jante frumoasa ceva ? Very Happy


Buna, legat de culoare, vreau sa-l fac la varianta lui originala, adica exact codul de culoare marcat pe caroserie:

cod 537 almandinrot metallic, in traducere rosu almandin, vopsea glazurit si cu lac standox
El a fost revopsit de doua ori cred, odata inainte s-o am eu si odata am mai vopsit-o eu dar cu o vopsea ieftina si culoarea maro, un fel de amestecatura ce avea tinichigiul respectiv la vremea respectiva. Nu era cu un cod anume de culoare iar ulterior cand i-am mai facut ceva reparatii a fost foarte greu sa nimeresc aceeasi nuanta. Acuma am zis ca o aduc la culoarea ei originala, cum a iesit din fabrica. Sunt locuri unde se vede clar culoarea ei originala.

Legat de interior vreau sa-l las identic, inca e intr-o stare destul de buna. Poate la scaunul soferului sa vad daca il mai repar cumva. Jenti le las aceleasi, eventual le curat si revopsesc iar capacele le revopsesc deasemenea. Daca nu ies bine capacele atunci o sa iau 4 capace noi originale, daca mai gasesc.
Skip ads

  • costi petrescu

  • Mesaje scrise: 380
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1991 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Multa bafta in reconditionare !
Apreciez oamenii care readuc la viata o masina mai "batrana" !
  • Tony Montana

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Mures
  • Masina: Kadett 1985 1300
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Reparatiile la caroserie si pregatirile pentru vopsit continua.
  • Tony Montana

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Mures
  • Masina: Kadett 1985 1300
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Lucrarile au continuat dar mai incet. La incheietura usilor deja s-a dat deja cu un prim strat de vopsea, asa arata varianta originala. La aripi s-a dat cu sprit chit si apoi s-au finisat din nou.
  • Tony Montana

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Mures
  • Masina: Kadett 1985 1300
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Inlocuit ambele aripi fata. Am gasit doua aripi(una rosie si una verde) in stare mai buna si fara rugina. Inlocuit si haionul. Al meu era destul de "copt" pe dinauntru. Parbrizul urmeaza si el sa fie schimbat.
Skip ads

  • Tony Montana

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Mures
  • Masina: Kadett 1985 1300
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Lucrarile au continuat ceva mai incet. Aplicat un prim strat de vopsea pe unele elemente.
  • Tony Montana

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Mures
  • Masina: Kadett 1985 1300
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2007

  • Mesaj Privat
S-a aplicat si stratul final si apoi lacul protector. Capacele la jenti se repara si ele. Deocamdata s-a dat un strat de grund.
  • deleted-61307

  • Mesaje scrise: 750
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Foarte tare.
Cine face operatiunea? Personal sau prieten ceva sau mester 'cunoscut'?
  • Tony Montana

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Mures
  • Masina: Kadett 1985 1300
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Buna Mariod, operatiunea a fost facuta la un tinichigiu dim Targu Mures, ce lucreaza la el la curte, garaj.

Masina a fost gata abia acum o luna de zile, o vreme nu s-a mai lucrat la ea, apoi lucrarile au fost reluate. De luat-o de la garajul respectiv am luat-o abia acum cateva zile.

A fost schimbat parbrizul, s-a montat unul nou. Ambele oglinzi au fost schimbate, cu altele noi, 62 ron bucata, sunt destul de ieftine in comert. Montat antena telescopica manuala, noua. Antena veche era cu motoras dar nu mai functiona. Schimbat si farul stanga cu unul second hand. Schimbat si ansamblul cu motoras pentru stergatoarele de parbriz, tot second hand. La mine una din bucse avea un joc. La schimbarea haionului a trebuit sa mut si incuietoarea de pe alt haion deoarece al meu nu se mai potrivea, gasit tot de pe o masina donatoare, foarte ieftin. Schimbat busonul de la rezervor cu unul nou, 24 ron de la Unix auto. Cel vechi se rupse-se cheia in el si devenise inutilizabil. Schimbat suportii de nr inmatriculare cu ceva nou, 10 ron. Schimbat si placutele de inmatriculare cu altele noi, cele vechi erau cam uzate, astea au fost 40 ron la serviciul de inmatriculari. Schimbat unele clipsuri pentru fete usi.
S-a dat cu ceara amestecata cu ulei pentru cavitati si pe sub masina si aripi pentru protectie rugina. Suflat si in praguri cu compozitia respectiva.
ITP-ul facut acum doua zile, masina nu avea nici o problema cu exceptia becului de la marsarier care era ars. Mai am un motoras de la rezervorul de apa pentru parbriz care nu mai vrea sa functioneze dar il schimb cat de curand cand ajung prin dezmembrari.
Masina mai are defecte la partea estetica dar asta este pentru o masina de aproape 30 de ani.

  • Tony Montana

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Mures
  • Masina: Kadett 1985 1300
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Restul de poze.
  • vlad-OPC

  • Mesaje scrise: 1,080
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Foarte misto a iesit ! De unde ai luat antena ? Imi place cum arata, vreau si eu una Very Happy
  • Tony Montana

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Mures
  • Masina: Kadett 1985 1300
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Antena a luat-o tinichigiul, stiu ca are un dealer care ii aduce unele piese. Si functioneaza foarte bine, eu am legat-o la radioul de la masina, are o mufa normala. Nu trebuie s-o ridic si prinde orice post. Inainte aveam o antena de interior, de plastic, care era lipita de parbriz, dar nu stiu de ce nu mai functiona in ultima vreme.
  • vlad-OPC

  • Mesaje scrise: 1,080
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Am inteles, am vazut in poze, ca podeaua la pasager era in stare foarte OK, eu am avut probleme cu o gaura ( culmea facuta din fabrica ) sub aripa fata dreapta, pe unde intra apa direct pe langa ECU si ajungea sub pres ... pana am gasit cauza , a ruginit podeaua Neutral
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR