Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • kosfunny

  • Mesaje scrise: 271
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Sintra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Ai grija ca si cei din service au obiceiul sa intarzie lucrurile netrimitand imediat cererile de reconstatare sau devizele spre accept. Pot chiar spune ca nu au primit raspunsuri daca au mult de munca si nu se pot apuca repede de masina ta. Roaga-i sa iti trimita si tie pe mail cererea pe care au trimis-o .
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
ieri am vorbit cu cei de la euroins, si din cate am inteles, cei de la service nu au trimis nimic...
@kosfunny aveai dreptate...
am vorbit cu reprezentantul euroins si am decis (telefonic) sa mi se dea o rezolutie pentru rezolvarea problemei in regie proprie deoarece cei din service-ul agreat nu sunt seriosi...
azi urmeaza sa vorbesc sa vad cati bani imi da...
  • Negreanu

  • Mesaje scrise: 946
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Nici in ziua de astazi nu am primit banii de la Astra Asigurari!
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
pai parca virasera banii in cont de acum cateva saptamani...
atat de mult dureaza transferul bancar?
Skip ads

  • Negreanu

  • Mesaje scrise: 946
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Asa mi-au zis atunci..Dupa ce am verificat am vazut ca de fapt nu au efectuat plata..Am sunat si la Bucuresti si au zis ca o sa faca o cerere de urgentare a platii.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
dar oare plata cash nu se poate face?
doar cu viramente si atat?
la urma urmei eu daca ma duc cu cash sa platesc RCA-ul la ei nu cred ca ma refuza...
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
asea...
azi am fost la euroins si mi s-a oferit 1215 lei pentru reparatie.
am facut si cererea pentru reparatie in regie proprie...

am gasit deja piesele pe culoare si impecabile la 600 de lei (chele) si ma gandesc sa vad cum ma incadrez financiar si sa le cumpar inainte sa-mi vireze banii...
pana la urma cred ca e mai sigur asa decat sa las masina prin service cine stie cat timp...
  • CIPRIAN_17_CIP

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Salut,

Revin cu detalii la primul post al acestei discutii (poate vor fi utile cuiva).

1. Am mers ca un cetatean de buna credinta, singur la euroins sa deschid dosarul. Dupa completarea tuturor documentelor necesare mi s-a spus sa astept inspectorul sa vina la expertiza.
2. A venit inspctorul, a facut constatarea.
3.Rezultatul: dauna totala.
4. Valoare despagubire: epava+18230 lei
Am zis, asta este, pierderea mea, am mers am spus ca sunt de acord cu suma si sa mi se plateasca. De aici incepe distractia:

Euroins: "Nu putem plati pana nu se inchide dosarul de cercetare penala deschis pe numele soferitei vinovate". Deja ma bagasera in sah, nefiind dispus sa astept pana la finalizarea cercetarilor avand in vedere ca era vacanta judecatoreasca. Am contractat o firma de recuperari creante (pentru cei interesati pot da detalii in PM: date de contact), 5% din deviz comision si s-au apucat de treaba. Au facut plangere catre ASF, somatie de plata cate Euroins, inca o adresa de la politie care sa intareasca anexa 2 eliberata in seara accidentului, etc. Si a venit si raspunsul celor de la Euroins catre ASF : "asteptam finalizarea cercetarilor prin care sa se demonstreze vinovatia penala a ...." , o ineptie, vinovatia este de un singur fel, esti sau nu vinovat, raspunderea putand fi de 2 feluri, civila sau penala. Le-a fost comunicat ca acest raspuns nu este in regula, au cerut si ei o adresa de la politie care sa sustina anexa 2. Si dupa toate astea, au zis ca tot nu se poate efectua plata. Cei de la firma de recuperari s-au folosit de un articol din lege care spune ca se poate efectua plata in baza unui angajament prin care daca in urma cercetarilor se constata ca vinovatia nu apartine persoanei incriminate din primele cercetari, sa dau banii inapoi. Zis si facut, am semnat si asta, li s-a trimsi solicitare de urgentare a platii (cu notificare ca deja a fost deschis un proces impotriva Euroins), inca o plangere catre ASF si in cele din urma mi s-a comunicat ca dosarul a ajuns in departamentul financiar in data de 17.09.2014 si ma astept ca pana luni marti sa intre banii.
Toata aceasta mizerie (procedura) dureaza incepand cu 20.06.2014.

Voi reveni cu detalii/concluzii in momentul incare vor intra banii.

Drum liber !
Skip ads

  • kosfunny

  • Mesaje scrise: 271
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Sintra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Eu sincer nu stiu care e faza cu asa zisa firma de recuperari creante care ti-a cerut 5 % ? Ce au facut ei pentru tine eu fac demult gratis pentru colegii de forum. Intelegeam daca iti plateau ei despagubirea minus comisionul iar tu le cedai dreptul de despagubire . Adica le vindeai creanta !
Eu prin proiectul Am Dauna asa procedez in multe cazuri de acest gen . In rest, consultanta si informarea e gratuita !
  • CIPRIAN_17_CIP

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Kosfunny, nu stiu daca a fost cea mai inteleapta alegere pe care am facut-o contractand o firma de recuperari creante, dar natura jobului/firma in care lucrez nu imi permitea sa merg la euroins sa completez documentele, se merg la politie sa solicit nu stiu ce adresa, nu as fi stiut legislatia astfel incat sa completez acel angajament si in acest moment exista un proces deschis impotriva euroins de care se ocupa tot ei. Acum se poate sa ai dreptate, dar si cu 5% in + sau in -, pentru linistea mea ca are cine sa se ocupe si sa puna presiunepe cei de la Euroins, cu plangere la ASF si somatii de plata..., consider ca a fost alegerea cea mai buna la momentul respectiv, avand in vedere ca am nevoie de masina la fel ca de aer. Acum daca ar fi sa fiu din nou pus in aceeasi situatie nu cred ca as mai alege aceeasi varianta intrucat actiunile intreprinse de ei sunt minore, asta in cazul in care nu ajungi la proces.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
jgyprime a scris:asea...
azi am fost la euroins si mi s-a oferit 1215 lei pentru reparatie.
am facut si cererea pentru reparatie in regie proprie...

am gasit deja piesele pe culoare si impecabile la 600 de lei (chele) si ma gandesc sa vad cum ma incadrez financiar si sa le cumpar inainte sa-mi vireze banii...
pana la urma cred ca e mai sigur asa decat sa las masina prin service cine stie cat timp...
nu s-a virat inca nici un leut...
nesimtire totala la cei de la euroins...
  • kosfunny

  • Mesaje scrise: 271
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Sintra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Daca nu faci reclamatie la ASF si nu trimiti zilnic mailuri la financiar@euroins.ro slabe sperante sa vezi banii curand !
Lichiditatile sunt putine si se merge pe principiul "sugarul care nu plange nu primeste tata "
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
sunt pe naiba putine lichiditatile...
au asigurarile mici si ia lumea de la ei ca "e ieftin"...
crede-ma ca stiu foarte bine cum e cu banii in firmele de asigurare si ce profituri au...
  • CIPRIAN_17_CIP

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Rezolvat!

Am rezolvat in cele din urma problema recuperarii banilor de la Euroins.In decursul posturilor am mai prezentat actiunile intreprinse (contractare firma recuperari creante, plangere ASF, deschidere proces impotriva Euroins, angajament de plata semnat ), actiuni ce ma asteptam sa duca la o rezolvare mai rapida, dar ce sa vezi nu a fost asa. In ultima luna am sunat in fiecare zi in departamentul call-center si am facut solicitare de urgentare la plata, am dat peste 15 mail-uri catre financiar@euroins.ro (kosfunny vreau sa iti pun ca degeaba, deci nu e o solutie), am primit raspuns doar la primul mail prin care mi se comunica faptul ca au luat act de solicitarea mea si vor face o cerere de urgentare a platii. In cele din urma satul sa mai astept (trecusera mai bine de 4 luni), am mers la sediul Euroins in cladirea in care se afla departamentul financiar, am discutat telefonic cu cineva de la receptia departamentului financiar si i-am solicitat sa vorbesc personal cu cineva in masura sa imi dea un raspuns. Am fost indrumat spre cladirea unde se afla centrul de daune, sa fac o cerere (solicitare) de intrare in audienta si sa astept sa fiu sunat, zis si facut, m-am dus. Pana in cealalta cladire "am uitat" ca trebuie sa fac o cerere si sa astept ( de parca nu asteptasem destul), s-au umflat penele pe mine si m-am dus chitit sa nu plec de acolo pana nu vorbesc cu cineva, domnisoara de la receptie daune a crezut ca glumesc atunci cand i-am zis ca nu plec pana nu vine cineva de la financiar sa vorbeasca cum mine. Dupa 45 de min de stat in fata receptiei de la daune, m-a intrebat " Dvs nu glumiti? Chiar aveti de gand sa stai aici?" si i-am explicat ca pe banii mei in permit sa glumesc dar cand se afla la mine in buzunar nu la ei in cont, s-a apucat sa dea cateva telefoane si cateva mail-uri (eram deja de 2 h acolo) si am primit raspunsul : "Maine aveti banii in cont, puteti merge acasa. " Si ce sa vezi a doua zi la ora 15:00 cand am verificat contul, SURPRIZA, aveam toti banii in cont.
In momentul de fata am lasat procesul la care astept primul termen sa curga si nu neaparat pentru valoarea penalitatilor pe care le voi recupera ( care nu cred ca vor depasii 100 euro) ci pentru satisfactia personala, ca stiu ca vor platii cheltuieli de judecata, pe mine acest proces nu ma costa nimic.

Recomand tuturor celor ce se afla in aceeasi situatie sa procedeze la fel (mutati-va in sediul Euroins), da roade.

Mission accomplished !
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
tu poti face asta, eu nu...
din pacate pentru mine eu daca fac 4 drumuri de bucuresti pentru diversele reclamatii o sa ma coste mai mult decat suma pe care mi-ar da-o pentru dauna...
  • kosfunny

  • Mesaje scrise: 271
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Sintra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Ciprian , am si eu o intrebare, cam la cat ai evalua stresul si alergatura ta ? Intreb asa, ca un studiu de piata pentru serviciile pe care le ofer prin firma mea de consultanta si prin site-ul amdauna.ro . Intentionez sa cumpar drepturi de despagubire in accidentele usoare si vreau sa fac niste calcule.
Multumesc !
  • CIPRIAN_17_CIP

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Kosfunny, la cate fire de par alb mi-au iesit, avand in vedere ca eu sunt dependent de masina (lucrez cu ea zi de zi), stresul, nervii , bataia de joc, timpul (care nu e la discretie, cel putin pt mine) si in ultimul rand banii consumatii (comisionul firmei de recuperari+carburant consumat pana la euroins), toate acestea zic eu nu se pot valorifica. Dacaas fi avut posibilitatea sa imi vand dosarul, il dadeam de mult si credema ca as fi renuntat la niste bani multi, doar sa stiu ca am scapat. Din punctul meu de vedere idea ta este una foarte buna si pe langa beneficiile pe care le vei avea tu, pot spune din experienta ca vei aduce beneficii si celor aflati in aceeasi situatie ca mine.
  • Negreanu

  • Mesaje scrise: 946
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2010

  • Mesaj Privat
@jgy poti sa ceri nr dosarului de dauna,dupa suni la Bucuresti si ii ameninti cu reclamatii,ii jignesti un pic si se rezolva..Asa am facut eu si a doua zi aveam banii virati.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Am trimis un mail cu cc la ambele adrese de office de la csa.
Trimit zilnic reply la acel mail pana imi intra banii.
  • Negreanu

  • Mesaje scrise: 946
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Cel mai bine e asa: suni la sediul euroins care ti-a facut dosarul de dauna, o sa-i intrebi "de ce nu s-a efectuat plata?" si o sa-ti dea nr de dosar si nr celor de la euroins Bucuresti...Acolo trebuie sa insisti cu telefoane si amenintari...Am sunat de vreo 3 ori si nu au virat banii...Dupa ce i-am amenintat cu reclamatii la toate institutiile abilitate, le-am zis ca imi trebuie masina sa plec in strainatate si ca nu pot sa stau dupa ei,a doua zi am avut banii virati in cont. La mine a fost vorba de Astra...Iti recomand sa faci la fel!
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR