Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • frontera

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2008

  • Mesaj Privat
astept cu interes alte idei Smile

sau daca imi poate da cineva o schema (sau pcb) de opelscanner care sa "se pupe" cu interfata mea

sau daca are cineva opel scanner sa-l incerc pe masina mea, doar ca proba sau chiar il cumpar ... ca deja am creierii varza de la frunzarit pe net Smile
Skip ads

  • stelica_33

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2013

  • Mesaj Privat
Va salut d-lor,
Am o interfata op-com,v1.45,verificata pe alte masini si merge,intrebarea mea este,
a reusit cineva sa se conecteze la C14NZ,cu ce program si ce versiune de firmware,sau ma rog,in ce mod ati reusit.
Am citit tot topicul,dar din pacate f multe link-uri sau poze nu mai exista,am intrebat si-n stinga si-n dreapata,dar nimic concret
O sugestie,un sfat?
Multumesc.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Pe Astra F m-am conectat cu OPcom 2010 fw 1,39 + adaptor la 10 pini.
In meniu arata cam asa:

  • stelica_33

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2013

  • Mesaj Privat
Ok,o sa trec pe versiunea respectiva,dar la schimbare trebuie schimbat si winhex,ID ?
Va multumesc.
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Schimbi versiunea la PIC in 1.39.
Daca nu ai cu ce, ma contactezi in YM si povestim acolo.
  • chempes

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Salut am si eu o intrebare gasesc undeva un tabel cu coduri de eroare explicate cumva cauze,remedieri,ordine de verificare a defectiunilor?
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
In TIS....
  • bozo

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 1996 x20se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2012

  • Mesaj Privat
nu prea le am cu electronica, astfel vin cu o intrebare pentru voi:
Protocolul KW82 se poate converti printr-un adaptor, ceva sa dea semnal compatibil obd2?
Am un trip computer care stie SAE J1850 VPW SAE J1850 PWM ISO 9141-2 ISO 14230 KWP2000 ISO 15765 CAN, iar masina mea are kw82
Skip ads

  • DarkAngel

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Buna ziua! am imprumutat un OP COM RoHs 090820B version de la un cunoscut si as vrea sa-l folosesc pe un Opel Vectra B din 1996 - X16XEL beleaua e ca nu mi-a dat si softul pentru el. Am downloadat si instalat interfata dar inteleg ca mi-ar trebui si driver-ul pentru el de care nu dau nicicum pe internet. Ma poate ajuta cineva ? Nu vreau decat sa-mi resetez erorile intrucat mi-am schimbat motorul si mi-a ramas inicatorul de la EGR aprins.
  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,916
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
@DarkAngel ...ai PM.
  • DarkAngel

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2006

  • Mesaj Privat
multumesc @catastefan !
  • codeflavour

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2004 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2013

  • Mesaj Privat
salutare am cumpar si eu o interfata opcom dar porcaria de program cu care a venit nu merge nici macar pe windows xp am incercat diferite alte programe si tot nimic, pe el scrie doar ODB2 si Opel tech2 usb. este o interfata USB->COM
imi puteti spune de unde pot descarca un program care sa mearga. deocamdata am o tona de programe dar nu merge niciunul e foarte frustrant, imi vine sa-i crap fasolea lu' baiatu' de pe ebay. Laughing
asta e din imagine
http://www.obdiichina.com/i...pel-tech2-usb.jpg
Skip ads

  • deleted-42852

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Scuze dar aia nu este o interfata OP-COM
Apoi ce programe ai primit?
Trebuie sa functioneze cu o versiune veche de AB-COM ( paraca asa se numea )
Acum o alta intrebare. Pe ce masina ai vrea tu sa testezi?
Aceasta versiune cu interfata respectiva nu functioneaza ( sau ar trebuie sa functioneze ) pe masini pana in 2004 si doar pe motor.
Bafta multa
  • codeflavour

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2004 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Opel vectra C pana 2004 iar motorul este Z19DT
eu cand zic op com ma refer la soft http://www.op-com.hu/
fix softul de mai sus mi-a venit pe cd, doar ca este o versiune care nu merge pe absolut niciun sistem de operare
interfata este OBD 2, nu odb cum am zis mai sus
la ce te referi cand zici, doar pe motor?
  • deleted-42852

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2009

  • Mesaj Privat
1. Interfata nu este un op-com si nu va merge cu nici o varianta crackuita de op-com
2. softurile de pe www.op-com.hu nu sunt crackuit sunt originale si nu functioneaza decat cu interfata originala
3. Interfata aceea nu va functiona in nici un fel pe masina ta fiidca Vectra C este pe CAN BUS iar interfata pe care ai primit-o este un KKL practic
4. Probabil softul primit de tine este AB-COM ( o varianta veche premergatoare op-com )
Cred ca tu nu ai gresit din start cand ai cumparat interfata fara sa te interesezi ce iti trebuie
Bafta multa


P.S. - indiferent daca gasesti softul potrivit pentru interfata aceea oricum nu va functiona pe masina ta
  • codeflavour

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2004 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2013

  • Mesaj Privat
ok bun am inteles. nu ca ar fi vreo mare pierdere ca a fost destul de ieftin. in principiu de aia si l-am luat. dar nu l-am luat ca si gura casca, scria ca este compatibil :
za contraption: http://www.ebay.com/itm/271523129037

za description.
Compatible Models:

² 1997: CORSA-B TIGRA ACTRA-F VECTRA-B CALIBRA OMEGA-B FRONTERA MONTEREY SINTRA

² 1998: CORSA-B TIGRA ACTRA-F ACTRA-G VECTRA-B OMEGA-B FRONTERA MONTEREY SINTRA ARENA

² 1999: CORSA-B TIGRA ACTRA-F ACTRA-G ZAFIRA VECTRA-B OMEGA-B FRONTERA-B SINTRA ARENA MOVANA

² 2000: AGILA CORSA-B TIGRA ACTRA-F ACTRA-G ZAFIRA VECTRA-B OMEGA-B FRONTERA-B ARENA MOVANA

² 2001: AGILA CORSA-B CORSA-C ACTRA-F ACTRA-G ZAFIRA SPEEDSTER/VX220 VECTRA-B OMEGA-B FRONTERA-B CAMPO VIVORO MOVANA

² 2002: AGILA CORSA-B CORSA-C ACTRA-F ACTRA-G ZAFIRA SPEEDSTER/VX220 VECTRA-C/SIGNUM OMEGA-B FRONTERA-B CAMPO VIVORO MOVANA

² 2003: AGILA CORSA-B CORSA-C MERIVA ASTRA-G ZAFIRA SPEEDSTER/VX220 VECTRA-C/SIGNUM OMEGA-B FRONTERA-B VIVORO MOVANA

² 2004: AGILA CORSA-C MERIVA ASTRA-G ZAFIRA SPEEDSTER/VX220 VECTRA-C/SIGNUM VIVORO MOVANA

Package Contents:

² 1 x OBD2 Tech2 USB Diagnostic cable

² 1 x CD Software.

Note: Support Win XP SYSTEM ONLY

ceea ce pentru mine este frustrant este ca nici macar nu pot incerca pentru ca software-ul cu care vine imi da eroare cand incerc sa-l instalez. iar eu banui ca celelalte programe - am incercat mai multe, nu-l detecteaza, nu numai din cauza ca e o chinezarie dar si pentru ca e usb2serial si astea mereu au o hiba cu driverele. de instalat se instaleaza bine ms.

in fine, asta e. ms de ajutor. Smile
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Vectra aia la care se refera prin 2004 este de fapt half can.
A ta e full can.
Pe a ta nu se va conecta nici la ecu pentru ca nu stie sa comunice cu el.
Incearca daca poti sa o pui pe o astra g din 2003 sau pe o vectra b de exemplu si ai sa vezi ca se va conecta... asta daca nu e defecta...
  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Ei lasa, half can e altceva, pe radio si poate cateva alte componente la vectra c. Ma uit mai tarziu in tis cum e diagnoza la motor, poate nu e can.

LE: da, se pare ca diagnoza se face pe can bus. Scula aia nu stie decat de k-line (rs-232).
  • deleted-42852

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Inainte de instalarea programului dezactiveaza antivirus-ul si vezi daca iti mai da eroare. In general softurile crack-uite nu sunt binevazute de Antivirusi. Apoi daca se instaleaza cum trebuie poti sa pui softul respectiv in Exceptiile antivirusului si dupa aceea poti reactiva si Antivirusul.
Acum vad ca vorbim in zadar dar nu ai mentionat ce versiune de soft ti-a trimis pe cd. Ca sa stim daca ai primit ce trebuie sau ai alceva pe cd si nu va functiona niciodata.
Eu cu mult timp in urma mi-am facut o interfata identica cu aiai pe care o ai tu dintr-un VAG 409 kkl cu multiplexor cu rezistente de 27 Ohm pentru a putea functiona pe toate controlerele aflate pe liniile de k ( 3.7.8 si 12 )
Dar daca masina ta este pe CAN interfata nu va functiona niciodata. ( si mai mult ca sigur este )
Bafta multa


P.S. Lista pe care a pus-o in anuntul de pe ebay este preluate probabil de altii iar acea este acoperirea softului propriuzis nu acoperirea interfatei. A nu se confunda acoperirea pe masini si controlere a softului si interfata primita. Pentru ca si acel soft AB-COM ( predecesorul op-comului folosea o interfata asemanatoare celei chinezesti pe care o folosim noi acum. Asa numita OP-COM Revision A.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
liviu2004 a scris:Ei lasa, half can e altceva, pe radio si poate cateva alte componente la vectra c. Ma uit mai tarziu in tis cum e diagnoza la motor, poate nu e can.

LE: da, se pare ca diagnoza se face pe can bus. Scula aia nu stie decat de k-line (rs-232).
interfata respectiva as putea fi convins ca nu stie sa comunice cu ecu de z19dt*
Poate comunica cu z18* sau z16* sau y2* insa garantat nu merge pe diesel euro 4....
La vectra c cu z19* comunicarea cu ecu se face exclusiv pe can. Am incercat k line si efectiv nu gaseste nimic de pe masina.. ca si cand modulele nu ar fi instalate pe masina...
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR