Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • deleted-93144

  • Mesaje scrise: 266
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Astazi am facut o nefacuta. Am schimbat stergatoarele si ca idiotu de mne le.am lasat in aer si bineintele cel de la pasager a cazut si mi.a fisurat pe partea neagra parbrizu si a facut ramificari..stiu ca or sa se extinda..ideea e trebuie sa ma duc la politie sa declar sau pot sa ma duc direct la service sa il schimb? Multumesc
Skip ads

  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
fisurile se extind,cred ca poti sa te duci sa-l schimbi fara hartie de la politie
  • deleted-93144

  • Mesaje scrise: 266
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Stiu ca se vor extinde..oricum pana nu se extind nici nu ma gandesc sa il schimb...trag de el sa se faca mai rau...oricum era zgariat si de la stergatoare si vroiam sa il polishez. Dar nu stiu exact daca trebuie foaie de la politie, multi zic ca ar trebui...
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
te duci la un atelier de inlocuit parbrize si intrebi,nu te costa bani o intrebare,poate doar combustibilul pana acolo
Skip ads

  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Incearca mai intai sa vezi daca iti pot face baietii de la geamuri relipirea parbrizului. Nu cred ca trebuie nici o foaie de la politie. Unei vecine i-au aplicat ceva lipici sau ce saracia si a mai mers cateva luni daca nu si ani.
  • Op3l

  • Mesaje scrise: 528
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Depinde de crapatura daca se extinde sau nu ( o poza ar fi buna). Modul de reparare consta in realizarea unei gauri cu un burghiu foarte fin in capatul crapaturii ( pentru stoparea fisurii) , dupa aceea in lungul crapaturii se face un mic "sant" cu o freza ca alea de la stomatolog ulterior se aplica o pasta transparenta .Costa vreo 20 RON repararea unei fisuri de 10 CM.
Rezultatul este multumitor cam 90 % adica foarte greu se vede unde a fost reparat.
  • deleted-93144

  • Mesaje scrise: 266
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Pun o poza sa vedeti exact...multi au zis ca nu se mai poate face
  • tirnaveni

  • Mesaje scrise: 555
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2008 Z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Ba da se poate .se schimba parbrizul cu unul nou Razz
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,457
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Fugi cat mai repede la un centru de parbrize, si vezi ce zic (merita reparat/trebuie schimbat)
Nu ai nevoie de nicio hartie de la politie.
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,831
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Acolo merita reparat.
  • r0b01993

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2014

  • Mesaj Privat
Orice crapatura se extinde , doar punctele de la pietricele in cele mai fericite cazuri nu se extind . In maxim 7-10 zile o sa ai parbrizu varza . Poti sa te duci la service-uri sa iti acopere gaurile , dar aia e preventiv ...

Am patit la fel cu un Sprinter Smile . Si eu credeam ca nu se ramifica , primele 3-4 zile a fost doar floarea initiala . Dupa , a inceput tot parbrizul ...
Si masina avand casco , l-am schimbat pe casco fara foaie de la politie ... Confused
  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Nimeni nu o sa se puna sa repare un parbriz care are crapaturi care ajung pana in margine, ceea ce vad ca ai si tu. Deci urmeaza sa il schimbi. Nu e nevoie de nici un fel de dovada de la politie pentru asta. Daca aveai lovit parbrizul ca si cand ar fi ajuns un om/animal in el, atunci la centrele de parbrize pareai suspect de accident si erau indreptatiti sa iti ceara dovada de la politie. O zi buna.
Skip ads

  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
...
  • Op3l

  • Mesaje scrise: 528
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Trebuie date vreo 5 gauri pentru opri tendinta de a se crapa in continuare. Sa stii ca inlocuirea unui lucru orginal cu o porcarie de prabriz la 400 RON nu este o afacere . Parbrizele la 300-400 RON toate dar absolut toate se zgarie chiar si de la functionarea stergatoarelor nici nu mai vorbesc de stergatoare uzate.De racleta n-are rost sa mai zic. Cam 3 din 5 parbrize din astea deformeaza campul vizual in anumite puncte cam ca la purtarea de ochelari de vedere nepotriviti.
P.S. Ieftin si bun nu exista.
  • george_eu25

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A1.7 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Very Happy Very Happy
Rad ca zicea Op3l de parbrize pe producator si sub postul lui era reclama la parbrize....
Am trimis ieri o intrebare la firma respectiva si azi m-au sunat.....380lei un parbriz cu senzor de ploaie,parasolar de culoare albastra si tenta verzuie.Asta cu montajul la ei la sediu.Daca se dorea montajul in alta parte mai costa intre 20 si 50 lei in functie de distanta!
Acum eu ii dau perfecta dreptate lui Op3l ca e alta calitate la ala de la "mama lui",dar sa dai 1200-1300lei pe un parbriz original parca nu prea merita,tinand cont de calitatea drumurilor din romania!Sa dai atatia bani pe un parbriz original si apoi cand iesi in trafic te trezesti cu griblura sau pietricele aruncate in parbriz parca te face sa te razgandesti!
Prefer unul ieftin care sa-l schimb o data la 2 ani daca e cazul,decat sa dau multi bani pe unul original....
Referitor la vizibilitate eu nu am constatat nici o diferenta fata de un parbriz original.Spun asta ca am mers si cu alte masini la care s-a schimbat parbrizul.E mai mult o chestie psihologica "nu e original.deci nu e bun"!Figuri....!
  • Op3l

  • Mesaje scrise: 528
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Originalitatea consta in detalii.Unii le vad , unii nu. Intotdeauna ce este orginal (ma refer la echiparea de fabrica) este mai bun, replicile altor producatori in general au de suferit la capitolul materiale respectiv calitatea executiei uneori considerandu-te norocos ca piesa respectiva a tinut X km.
Fiecare poate sa foloseasca piese de la marca NoName cu fabrica situata in tara Nicaieri , dar sa nu aiba prea multe asteptari de la piesa respectiva ... gen: " am luat o pietricica si s-a spart" " proaste piese de Opel.. "
P.S. Opel Astra H fabricatie 2004 pentru Romania , rulaj 390 000 km parbriz original fara ciupituri. Merita cei 12 milioane?
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Depinde, fosta vecina si-a schimbat la masina de firma parbrizul la 4 luni dupa ce a primit masina... totul tine de noroc.
  • deleted-93144

  • Mesaje scrise: 266
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Am vazut ca pe masina am pilkinton...si tot pilkinton o sa pun cand il voi schimba. In bucuresti imi cereau vreo900 de lei in constanta 675 (momentan sunt aici), nu vreau sa mai dau bani pe repartii care nu vor tine, m,am hotarat sa il schimb. De cand l.am spart crapaturile nu au inaintat momenta, cand incep sa inainteze il voi schimba, pana atunci il las asa.
  • george_eu25

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A1.7 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Op3l,cum am spus sunt de acord cu tine ca capitolul calitate,dar nu pentru romania...
In afara nu ai sa vezi tu tiruri fara "fusta" dupa rotile din spate (ca sa nu arunce pitricele) ca isi iau amenda de ii ustura curu !La noi rar e invers!Nu ai sa vezi tu drum plin de griblura cum e la noi si multe altele....Da,in conditiile de drum de afara as merge fara ezitare pe unul foarte scump,dar asa...Sa pun unul de 1200lei si sa ies pe autostrada in spatele uni tir din ala parca nu imi vine!
  • deleted-93144

  • Mesaje scrise: 266
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Revin cu problema cu parbrizu...crpatura a inaintat si acum am inceput sa caut parbriz, vreau sa stiu daca parbrizu de astra h in 5 usi sau caravan se potriveste pe GTC? Am gasit la dezmembrari originale pilkington la 250-300 de lei dar nu stiu daca se potrivesc, ca nu erau de de pe GTC. Multumesc
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR