Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Byke

  • Mesaje scrise: 3,357
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Mersi Daniel! Merge si all around perfect, depinde unde il folosesti. Stii tu bine lucrurile astea.
Skip ads

  • Szabados Antonela

  • Mesaje scrise: 444
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Prima ( diagonala ) si a 9-a sunt favoritele mele Byke .
Curate , simple / stock .
https://www.flickr.com/photos/94186910@N03/ , aici gasiti ceva din munca mea. Daca mai este cineva care are pagina pe Flickr sau 500px si vrea sa dea un semn de viata pe acolo ...astept Razz
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat

poate cineva mai amator asa ca mine are ceva de invatat...
  • Byke

  • Mesaje scrise: 3,357
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Mai amator, mai profi, cu totii ne folosim de tertipuri pentru cadrul perfect. Fie cu telefon, compact, bridge, dslr sau pe film de 35.

De la mine doar zburatoare lately.


Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
eu sunt 0 barat in ceea ce priveste pozele...
asa ca niste tips & tricks sunt bune oricand...
  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
sunt multe de pus la punct ca sa faci fotografie cu adevarat ..necesita timp si daruire ..dar fiecare incearca sa faca cat poate


  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Salut! Am un Nikon 5100 cu un obiectiv 18-300 ! Initial am zis ca, cu obiectivul asta rezolv toate probleme, dar nu a fost asa! de ce? Pentru ca daca fac poze noaptea si trebuie sa activez blitul sau am o lumina de sus, obiectivul e prea lung chiar si pe 18mm si imi ies in poze umbre de la obiectiv, lucru foarte frustrant! Ok solutia este un blitz, dar de care? Nu sunt profesionist si de aceea nu as vrea sa ma arunc la sb 700 in sus, l-am vazut pe cel mai mic din gama nikon si ma gandeam la el dar in acelasi timp nu as vrea nici sa arunc bani aiurea si ma gandesc ca poate ar fi mai bine sa iau ceva mai de calitate gen sb700 etc! Voi ce ziceti, din cei care aveti? Se merita un blitz din asta mare? Nu ingreuneaza aparatul destul de mult, ca si asa este greu de la obiectiv, sau sa merg pe cel mic ca isi va face treaba? Sau chiar daca pun un blitz problema mea cu umbra tot va fi?
Urmatoarea chestie este ca am zis ca acest obiectiv il voi folosi si la fotografii macro lucru care m-am inselat! Unde e greseala? Cele de macro au ceva anume? Ce recomandati pentru macro? Tot vad pe site-uri Sigma 105mm! Voi ce parere aveti despre el?
Multumesc! :
  • octaviantomescu

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2016 B16DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Am avut si eu aceeasi problema cu umbrele, obiectivul fiind 18-105. Datorita limitarii bugetului, am optat pentru un blit Nissin Di622 Mk2, care a rezolvat problema. Intr-adevar, adauga la greutatea aparatului cand este montat pe acesta, dar pentru rezultate bune se poate face abstractie de asta. In functie de situatie, poate fi folosit si montat pe talpa lui si comandat de la distanta. Recomand o documentare pe forumuri dedicate fotografiei (ex. nikonisti) , unde se poate face o imagine mai clara asupra avantajelor oferite de diversitatea de modele. O sa gasesti acolo si aspecte legate de fotografia macro.
Skip ads

  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Ursu/\82 a scris:Salut! Am un Nikon 5100 cu un obiectiv 18-300 ! Initial am zis ca, cu obiectivul asta rezolv toate probleme, dar nu a fost asa! de ce? Pentru ca daca fac poze noaptea si trebuie sa activez blitul sau am o lumina de sus, obiectivul e prea lung chiar si pe 18mm si imi ies in poze umbre de la obiectiv, lucru foarte frustrant! Ok solutia este un blitz, dar de care? Nu sunt profesionist si de aceea nu as vrea sa ma arunc la sb 700 in sus, l-am vazut pe cel mai mic din gama nikon si ma gandeam la el dar in acelasi timp nu as vrea nici sa arunc bani aiurea si ma gandesc ca poate ar fi mai bine sa iau ceva mai de calitate gen sb700 etc! Voi ce ziceti, din cei care aveti? Se merita un blitz din asta mare? Nu ingreuneaza aparatul destul de mult, ca si asa este greu de la obiectiv, sau sa merg pe cel mic ca isi va face treaba? Sau chiar daca pun un blitz problema mea cu umbra tot va fi?
Urmatoarea chestie este ca am zis ca acest obiectiv il voi folosi si la fotografii macro lucru care m-am inselat! Unde e greseala? Cele de macro au ceva anume? Ce recomandati pentru macro? Tot vad pe site-uri Sigma 105mm! Voi ce parere aveti despre el?
Multumesc! :

cumpara linistit SB700 (si eu am unul care nu il mai folosesc) si pentru macro iti trebuie obiectiv special (Sigma este buna ca firma sar nu stiu despre acel tip de obiectiv daca este sau nu bun dar ca si tip este super ok fiind echivalentul celui de la Nikon 105mm). Ca sa stii si tu, obiectivele macro au alta constructie interna care ii permite sa focalizeze mult mai aproape si astfel se obtine efectul de macro cu factorul de minim 1:1. In functie de necesitate si bani iti poti cumpara un astfel de obiectiv sau poti folosi, cum am facut eu la inceput, lentile macro (am si eu un set care nu il mai folosesc), pe care apoi nu le-am mai folosit cand am primit obiectivul de macro Nikon 105mm. Ai de unde alege...
  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru raspunsuri! Tocmai mi-am facut cadou de craciun un SB700! Pentru macro mai astept poate de pasti ceva Smile) !
  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat

  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
sa il folosesti sanatos. SB700 este un blit super fain si iasa bine pozele cu el Smile
Skip ads

  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Mersi! Sper sa fie ok! Smile
  • Byke

  • Mesaje scrise: 3,357
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Iar aviatie? Iar! De sezon. Cine vine la studio, poate vedea si printuri de mari dimensiuni Wink



Mai multe imagini aici ( http://www.studiov.ro/?p=338 )
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,089
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Daca toot e vorba de aviatie vin si eu cu poze:
- drona si-a facut un selfie

-prima aeronava Wizz Air la Iasi:

  • Byke

  • Mesaje scrise: 3,357
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Cu dedicatie pentru Tudor (2011)
Cred ca ti-e dor de ea...



  • tudor.onofrei

  • Mesaje scrise: 804
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Oare?!
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Schimbat tara...


  • mihnea_alex

  • Mesaje scrise: 239
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Salutare .
Și eu sunt un amator al pozelor și vreau sa va întreb ceva.
Vreau sa fac niște poze cu mașina și nu știu unde .
Poate cineva sa îmi recomande niște locuri mai vintage prin București sau prin apropiere(și prin tara, poate o sa am ocazia sa le vizitez). Știu de Academia Romana și de ,Palatul parlamentului, dar sunt deja cam vechi Și toatã lumea are poze cu ele.
Am gãsit niște poze pe net , fãcute în doua benzinarii parasite ,una la calugareni din câte am înțeles (dar nu știu nimic mai mult ).
http://imagizer.imageshack....8/4766/SsovAI.jpg

Și încã una , este cea fãcutã la calugareni, unde a filmat Smiley un videoclip: http://imagizer.imageshack....38/126/iJvQdC.jpg
Nu caut neapãrat benzinarii ,deși ele mi se par cele mai interesante .
Mulțumesc!
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Benzinaria este din cãlugãreni, dar care? De Giurgiu?
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR