Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • szian

  • Mesaje scrise: 1,173
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2010

  • Mesaj Privat
tutorial demontare plafon scrie la functia CAUTA si vei gasi cum se desface
Skip ads

  • aquagen

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Salut. Recent si eu am patit la fel cu tapiteria de plafon, nu se putea nicicum sa scap, daca exista o problema, trebuie sa o am si eu, la mine arata ca in salile de nunta, lipseau doar fontitele.
Cu ajutorul pozelor si tutorialelor de pe forum, mi-am facut ceva curaj si m-am apucat pe cont propriu sa repar problema, dar m-am lovit de clipsurile de parasolar.
Am observat ca sunt mai multe tipuri si nu am gasit niciunde explicatii cum se demonteaza ambele clipsuri.
Eu am modelul asta :

Nu inventez roata la caruta, dar mi-au dat de cap acele clipsuri, aproape ca am rupt panoplia aia de rasina si balamaua de la parasolar.
1. La clipsul cu balama, se desurubeaza (surubul) cu o surubelnita torx si din partea unde era surubul se trage inspre afara, cum spunea si un coleg de pe forum, atentie sa nu se rupa sistemul de prindere, trebuie putin fortat cu o surubelnita plata.

2. La clipsul 2, acela care tine parasolarul in loc, la asta m-am chinuit de era sa rup tot....., se foloseste o surubelnita si se impinge dintr-o parte, intre clips si panoplie, pana cand cedeaza, apoi se apasa din partea cealalta. Ea (clema de metal) se deschide in gaura, si nu ai cum sa o tragi afara, doar in felul asta. Clema care tine clipsul trebuie indoita la loc, pentru ca e neutilizabila dupa demontare.


Dupa ce am demontat plafonul si am tras jos tapiteria originala, am observat ca panoplia era umeda la mijloc, iar acolo buretele se decojea chiar si cu unghia, am curatat-o complet cu o perie de sarma.
Motivul, cred eu, este ca se formeaza condens (pe vreme ploioasa si iarna ) si plafonul se umezeste si se infiltreaza apoi prin panoplie in burete si in felul asta adezivul din burete nu mai tine materialul. Iar apoi cand dau caldurile, tavanul se incinge si usuca extrem panoplia si din cauza acestor cicluri de mii de ori, in ani, se dezlipeste tapiteria.
Eu am gasit in Timisoara la un magazin : http://texline.eu/applicati....php/products/140
material special pentru tapiterie si cu adeziv spray de la Tesa, voi incerca zilele astea sa o lipesc, dupa ce se usuca panoplia.
Totusi, chiar daca rezolv problema, intre tavanul masinii si panoplia cu tapiterie, ar trebuie ceva izolatie, pentru ca acest condens se formeaza foarte des.
Eu am demontat panoplia dupa o vreme ploiasa.
Voi ce parere aveti, ati observat cumva acest condens ???
  • aquagen

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Salutare. Am lipit intr-un final materialul textil, dar am avut cateva probleme.
Spray-ul Tesa e bun pe portiuni mici, pe portiuni mari, cu cat avansam si se consuma din el, jetul era tot mai subtire si cu scapari, lasand portiuni neacoperite si am pierdut vremea cu ele, pe langa faptul ca sa incarcat cu lipici in unele locuri.
Deci , Sprayul cu adeziv nu il recomand.
Dupa manevra nereusita, amluat diluant nitro si am sters tot lipiciul, apoi am lasat la uscat pavilionul la soare cateva ore.
A doua oara am folosit Prenandez Moment Universal la 800 ml, ceva asemanator cu Bison, care ajunge la limita limitelor pentru un pavilion de Hatchback, pus in strat subtire.
Dupa cum scrie si pe eticheta adezivului, dupa aplicare se lasa putin, cam 5-10 minute maxim, ca sa nu treaca prin textil si ramane pata.

Se intinde materialul treptat pe toate formele pavilionului si se preseaza, nu e cine stie ce stiinta sau indemanare. Problema este ca nu iese cum trebuie, daca materialul nu e elastic si nu are minim 2 sau 3 mm. Eu am lipit un material care se foloseste la tapitere de scaune, adica foarte rezistent, nu prea elastic si este format din 3 straturi, dar in total nu depaseste 1,5 mm si se observa cute in anumite locuri.

La magazin aveam in mana un material ca o blanita fina de soricel cu burete mai gros, putin cenusiu, era si placut la atingere, ala ar fi fost bun, dar eu vroiam sa arate ca la passat.........imi vine sa-mi dau palme, dar asta e.

Daca as face inca odata, atunci ar iesi ca din fabrica., dar nu mai am nervi.
Ce pot sa spun este ca, in locul unde este lipit materialul, nu se mai poate dezlipi, pur si simplu e de nedezlipit.
Bafta.....
  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,003
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Am constatat cu stupoare ca si la masina mea incepe sa se desprinda tapiteria de pe plafon. Pe laterale, in zona manerelor si in portagaj.
Acum stiu ca trebuie sa ma gandesc la o tapiterie noua, adeziv, timp de lucru, etc...
Am totusi cateva intrebari:
1. Cauza acestei desprinderi sa fie doar temeraturile mari? Ma indoiesc. La masina mea, in ultimele luni am constatat ca in perioadele ploioase, in masina se simtea umezeala. Ar trebui sa vad pe unde sunt acele aerisiri.
2. Exista cumva posibilitatea ca apa de ploaie sa se infiltreze pe langa acele bare de pe plafon? Masina mea este o Astra G Caravan. Talpa antenei am schimbat-o iarna trecuta si stiu ca am strans bine surubul de fixare.
3. Daca optez sa retapitez plafonul cu vinilin, mai trebuie sa pun acel burete?
4. Cum arata plafonul tapitat cu vinilin negru? Nu este prea sumbru?
5. Exista cumva vreun tutorial pentru schimbarea tapiteriei de pe plafon?
Multumesc.
Skip ads

  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,003
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Am facut cateva fotografii cu plafonul masinii mele.

Oricesfaturi in cunostinta de cauza sunt binevenite.
Multumesc in avans.
  • Alyn93

  • Mesaje scrise: 564
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Salut! Si eu am avut fix aceeasi problema...chiar pe zona mai mare! Si in cunostinta de cauza iti spun ce am incercat !

Am incercat sa injectez prenandez/Adeziv Bison si sa tin presat cu mana- Concluzie nu a mers s-a desprins dupa 2 zile! Pe lagna faptul ca se pot injecta doar zone mici!

Am incercat cu feonul sa incalzesc pt a revigora putin lipiciul vechi! Evident nu a mers!

Am gasit la mine in oras pe cinva care retapita dar cu material negru si imi ramaneau stalpii albi ceea ce nu m-a convenit! 250 lei pret!

La final am gasit la o masian dezmembrata un plafon in stare foarte buna aproape nici murdar l-am cumparat pret: 150 lei cu totul l-am montat si totul e ok! Iar pe cel vechi vreau sa incerc sa-l refac revin cu detalii! Sper ca am fost de ajutor numai bine!
  • adrianopolis

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Zafira 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Oct 2014

  • Mesaj Privat
ADEZIV Bizon -nu cumparati si nu folositi acest adeziv nu este bun de nimic am dat 30 lei pe un adeziv bizon pe care scrie ca este profesional va spun cu parere de rau ca plang dupa bani ,dupa ce am incercat sa lipesc ceva a doua zi nici macar nu sa inchegat era tot lichid , este acel adeziv care este format din 2 tuburi . am mai cumparat si celalalt la tub albastru dar si cu acela este la fel .VA ROG SA SESIZATI ORGANELE DE CONTROL ASTIA DAU TEAPA LA NIVEL MARE .PROTECTIA CUMPARATORULUI UNDE ESTE ,CINE LE A DAT VOIE SA VANDA ACEA APA CU ZAHAR?
  • serbanscout

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Sunt din Caras-Severin , si am refacut tapiteria la Astra mea in aceasta iarna , si a iesit zic eu super ok , cine are nevoie de sfaturi sau o mana de ajutor sa ma contacteze .In caz ca nu vrea sa se streseze , pot face eu lucrarea contra cost bineinteles Smile 0748832345 .



Skip ads

  • nikmada

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2008 Z17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Caut prinderile astea cu arici pentru Plafonul de la GTC Sad
Plus prinderea capacului de la piciorul plafonului,la portbagaj in dreapta.. Sad p.s Asa arata una intreaga. Un site sau o idee de prindere Sad (fara lipit) Multumesc !!
  • Pietonul

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 1.7
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Salut! M—am ambiționat si eu sã lipesc pânza tapițeriei de pe plafon la astra g caravan. Mã gândeam cã pot da cu adeziv si o lipesc efectiv dar m—am lovit de acel burețel care era fãinã efectiv. ÃŽntr—un final am demontat tot, mai greu cu parasolarele cum spunea un coleg dar cu mici avarieri la acel clips.. au ieșit.Am curãțat acel burete cu o perie de covoare, l—am aspirat si am trecut la lipirea pânzei vechi pe care în prealabil am spãlat—o la masinã Very Happy. Acum încep problemele: acel carton suge foarte mult adeziv(gen perlandez bison) cam 600g. I—am dat odatã neputând lipi nimic, dacã puneam mult trecea prin pânzã, prea puțin îl sugea cartonul, am dat peste tot si l—am lãsat 24 ore la uscat. Am cumpãrat piele ecologicã(vinilin crem),încã un litru de adeziv si m—am apucat de treabã, a fost ok cu lipitul dar cu atenție la zona curbatã a parasolarelor,am folosit cãldurã de la un feon de pãr, câtiva clești de rufe si un pic ținut presat. A iesit bine, geu a fost cu montarea acelor mânere care nu mai intrau la loc, am fost nevoit sã scot clipsurile care intrã în plafon, sã montez mânerele în suport si cu clipsurile apoi tot ansamblul sã—l împing în locasul de pe plafon pânã au fãcut clic clipsurile. Cost 80 lei pielea, 50 perlandezul bison.. tot130. Dacã luam de la dezmembrãri mã costa 150 plafonul si 50 manopera. Deci..socotiți voi dacã se meritã Very Happy
  • Red_dog

  • Mesaje scrise: 1,112
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2003 z18Xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Cred ca se merita, mai ales ca ai pus alt material, practic nou. Dar cum ai facut pana la urma? Ai lipit vinilinul peste panza lui, sau nu ai mai lipit panza, care cazuse si si lipit doar vinilinul?
  • Pietonul

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 1.7
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Nu am mai folosit pânza, a rãmas doar vinilinul lipit pe cartonul cãruia i—am îndepãrtat acel strat de burete. Faza.mișto e cã se poate spãla cu orice produs de curãțat fãrã a fi demontat Very Happy
Skip ads

  • Pietonul

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 1.7
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Nu am mai folosit pânza, a rãmas doar vinilinul lipit pe cartonul cãruia i—am îndepãrtat acel strat de burete. Faza.mișto e cã se poate spãla cu orice produs de curãțat fãrã a fi demontat Very Happy
  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,003
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Interesanta varianta cu vinilin sub aspectul usurintei in curatarea ulterioara.
Poti sa pui niste poze a vedem cu ti-a iesit?
Cat vinilin ai cumparat? De unde? Ai gasit ceva se semene la culoare cu ornamentele din plastic de pe stalpi?
  • Pietonul

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 1.7
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Am luat din Hornbach vinilinul si adezivul, culoarea nu am gãsit—o pe gri identic, este un pic mai deschis dar este ok. As pune și poze dacã aș sti cum se face Very Happy
  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,003
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Imediat sub fereastra in care scrii mesajul, ai un buton cu un aparat foto si textul "Adauga imagini".
Dai click pe el.
Apoi click pe butonul "Alegeti fisierul"
Alegi fisierul de la tine de pe PC.
Pentru mai multe fotografii, repreti pasii de la "Alege fisierul"
La final, dai click pe butonul "Trimite"
  • Pietonul

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 1.7
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Am luat din Hornbach vinilinul si adezivul, culoarea nu am gãsit—o pe gri identic, este un pic mai deschis dar este ok. As pune și poze dacã aș sti cum se face Very Happy
  • Pietonul

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 1.7
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2012

  • Mesaj Privat

  • Red_dog

  • Mesaje scrise: 1,112
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2003 z18Xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2009

  • Mesaj Privat
ti-a iesit destul de bine tinand cont ca nu esti tapiter Smile.
  • Pietonul

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 1.7
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Cu mici exceptii..da, dacã ar fi sã o mai fac încã odatã cu siguranțã ar iesi mai bine de atât. Am mai fãcut mai demult acea cãmașã de la schimbãtor si frâna de mânã. Very Happy
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR