Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
da, stiu, insa timpul proprietraului (nu era masina mea) nu mi-a permis efectuarea unei lucrari mai profesionale. Oricum, efectul are durata destul de lunga, iar eu am incercat sa evit sa polizez foarte adanc in suprafata.
Skip ads

  • deleted-11331

  • Mesaje scrise: 768
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2007

  • Mesaj Privat
aco_008 a scris:Ar fi bine daca ai pune folie pe faruri acum, dupa ce le-ai polishat. Altfel se vor ingalbeni la loc foarte repede.
aici te contrazic colegule. De 2 ani jumate urmaresc un astra g si nu da vre.un semn ca si.ar reveni acea matuiala. As pune un link dar sa nu se inteleaga ca este publicitate. Insa am sa pun cateva fotografii.
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
La astra g am polishat profesional farurile si dupa 12 luni erau galbene. Nu mate, doar galbene.
La actuala masina am pus folie pe faruri imediat dupa polish, au trecut 6 luni de atunci si arata ca in prima zi.
  • deleted-11331

  • Mesaje scrise: 768
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Daca s.au ingalbenit inseamna ca nu stapanesti procedura foarte bine. Ce polish ai folosit ?
Skip ads

  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Nu am facut personal polishul, persoana respectiva a folosit polish 3M, avea 3 tuburi din care a facut diverse combinatii, iar la urma a dat cu un sealant. A 2a oara tot el a facut polishul, aceeasi metoda, doar ca am pus si folie.
La polish, oricat de usor ar fi, se inlatura stratul protector UV de pe far, de aceea se ingalbenesc.
  • deleted-11331

  • Mesaje scrise: 768
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Inseamna ca a folosit polish de caroserie mai mult va sigur de aici si problema imgalbenirii. Sa vad cum stau cu timpul si poate vin la o intalnire la sala polivalenta pt o demonstratie. Cel mai bun exemplu !
  • florinbucsa

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2008

  • Mesaj Privat
o mica rezonditionare a unui semnalizator de pe o skoda octavia:
produse folosite:menzerna po 203 pe un burete mediu menzerna si un wetsanding cu P1000 si P3000 pe acele doua ciobituri pe care am reusit sa le reconditionez putin.daca foloseam smirghel de P600,poate chiar si mai aspru as si reusit sa scot mai bine acele ciobituri,dar nu am avut smirghel mai fin.
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Florin , indiferent ce le ai face si ce produse profi folosesti nu te tin mai mult de 1 an si trebuie sa repeti(oare se merita la ce costuri implica ceva profi) , chiar si cu folie aplicata pe ele.Spun din propria experienta de la farurile mele !
Skip ads

  • deleted-11331

  • Mesaje scrise: 768
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2007

  • Mesaj Privat
florinbucsa a scris:o mica rezonditionare a unui semnalizator de pe o skoda octavia:
produse folosite:menzerna po 203 pe un burete mediu menzerna si un wetsanding cu P1000 si P3000 pe acele doua ciobituri pe care am reusit sa le reconditionez putin.daca foloseam smirghel de P600,poate chiar si mai aspru as si reusit sa scot mai bine acele ciobituri,dar nu am avut smirghel mai fin.
polishul folosit de tine are efect dar doar un timp. Deoarece e polish de caroserie, se vor ingalbenii asa cum a spus colegul mai sus nu.i decat o chestiune de timp... Gabiopel - cand mai ajungi in bucuresti ti le voi polisa eu si ma vei pomenii si peste câțiva ani !
  • florinbucsa

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2008

  • Mesaj Privat
nu am cumparat nimic pentru acest semnalizator.toate materialele le aveam de mult timp.asta e pasiunea mea.
@Otomega25@: ce polish de plstic folosesti? am si eu plast x de la meguiar's,dar nu m-a impresionat cu nimic.
  • deleted-11331

  • Mesaje scrise: 768
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Ei si tu acum... Smile de care folosesc... Oricum nu e plast x aceeasi parere ca si tine. Numai perseverând si continuând sa faci asta vei ajunge sa stapanesti foarte bine si sa respecti procedura, mereu vor iesi si bine si durabil efectul. Daca la tine e pasiune la mine e nevoie... nevoia de bani, de a ajuta pe altii,de a face ceva si cu asta ma ocup in timpul liber.
  • cosmache

  • Mesaje scrise: 139
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2010

  • Mesaj Privat
marius_nt a scris:salut am comandat de curand o solutie ''minune'' numita xerapol mi-a recomandato kapix.e pt curatat farurile si zgarieturile de pe ele.
inainte

dupa


Asta am facut si eu la a mea ieri , dar nu cu xerapol , am frecat cu smilgher de 500 prima data asta insemnand vreo 1 ora , dupaia cu 1200 tot cam asa vreo ora , dar in permanenta apa cand frecati , precizez ca farurile mele au fost mai jalnice ca cele din poza de mai sus , prin ale mele nu se mai vedeau becurile inauntru , deci va dati seama cum au fost... si le-am scos la lumina acuma sunt albe , tipla curate ti-e drag sa te uiti la masina , dupaia dupa ce am terminat de slefuit cu ambele smilghere am facut o pasla pentru bormasina si am frecat cu pasta de dinti si apa in permanenta asta pentru luciul farului am facut , si tot costul farurilor a facut 16 lei , sper sa va fie de ajutor , tot ce trebuie sa mai fac acuma este sa cumpar un spray cu lac sa dau pe ele si atat. Numai bine !
Skip ads

  • cimpeanu sergiu

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2002 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2014

  • Mesaj Privat
cum pot repara un far putin matuit?




[edit] topicuri unite
  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,916
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Se polisheaza si se pune folie de protectie. Iese ca nou. 50+50 Ron la noi in oras. De bucata...
Pentru polishare se demonteza
  • cimpeanu sergiu

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2002 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2014

  • Mesaj Privat
pot face treaba asta si acasa..?
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
da se poate
  • matei ion 64

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2014

  • Mesaj Privat
mai bine altul nou la 130-170 lei
  • cimpeanu sergiu

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2002 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2014

  • Mesaj Privat
da Matei Ion 64
dar faza e ca un far il am nou iar unul e cel original,dak il schimb iar sunt diferente,asa ca m.am gandit sa.l polisez pe cel vechi si sa.l apropii cat mai mult de ala nou...diferentele de cel matuit si cel nou nu sunt mari dar parca se poate remedia..
  • doraptor

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Daca te hotarasti sa-l faci acasa ,recomand Xerapol.
  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Eu am farurile polishate la Vectra C.
Arata foarte bine si se mentin bine, nu au fost demontate... s-a izolat i jurul lor si s-a lucrat cu grija.
Nu cred ca farurile de 130 de lei se compara cu cele originale (fie ele si polishate).. parerea mea.
O zi buna.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR