Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,662
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
In poza se vede ca este selectata echiparea Titanium, cred ca se vede destul de clar, sau... ? Dotarile se gasesc in TAB-ul alaturat, se numeste 'Serienausstattung' si daca intereseaza pe cineva nu are decat sa caute si sa-l acceseze.

Alta versiune de 1.8 nu exista, decat asta la care cand nu mai ai benzina poti sa bagi cativa l de tuica de 40 grade... glumesc acum, evident... dar numai versiunea asta Flexifuel exista la motor cu capacitate de 1.8 pe Focus 2 [2006 -2010].



Parerea mea e ca la masina asta (datorita motorizarii duale) trebuie sa ai un mecanic care sa o stie bine, altfel... devine scump in caz ca apar ceva probleme la motor. Din punctul meu de vedere e un model de Focus 2 mai special.
Skip ads

  • Y-GreK

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Va multumesc pentru aprecierile facute, intr-adevar, este echipare Titanium, dar ma indoiesc ca motorizarea aceasta functioneaza si cu bioetanol...sincer sa fiu nu stiu.La haion nu am inscriptia "Flexifuel", cum am vazut la modelele de vanzare din DE.La ce ar trebui sa ma uit ca sa fiu sigur?
  • aurel01

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2011

  • Mesaj Privat
buna seara, vin si eu cu o intrebare, la buget de vreo 13000, voi ce ati alege intre insignia 2000 d 160 cp si bmw e90 2000 d 163 cp? mentionez ca fac in jur de vreo 40000 km pe an si nu iau in calcul nici gpl nici benzina, nu sunt genul meu Very Happy
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Daca nu ai dealuri de urcat iarna si te multumesti cu mai putin spatiu la picioare in spate, BMW e mai OK. Evident, mai conteaza si numarul de km reali.
Skip ads

  • Negreanu

  • Mesaje scrise: 946
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2010

  • Mesaj Privat
eu unul as alege intre Audi A4 si Passat CC.
  • aurel01

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2011

  • Mesaj Privat
de frumoase, sunt frumoase si audi si cc, dar din cate am inteles de pe forumul audi si ei au problemele lor cu fiabilitatea. mai studiez
  • cyber

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 y17dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Mergi pe bmw Smile am avut placerea sa conduc unul de 163hp din 2008 2.0 confort, dinamis, sportivitate tot ce vrei Smile merita fiecare banut!
  • increatul

  • Mesaje scrise: 1,636
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Toata lumea lauda sportivitatea BMW, dar nimeni nu comenteaza fiabilitatea, cel putin la diesel.
Va spun eu: 320d e46 150cp, clapete aspirate in motor (cazuri intalnite), 320d e90 163cp, turbine picate (40-50% din posesori), 320d 177cp, lantul de la distributie rupt (destule cazuri). Din pacate si la motoarele pe benzina sunt probleme, N42 cu valvetronic are problemele lui, greu de depistat multe (chiar si cu intinzatorul de lant exista o problema dar asta se rezolva usor).

Una peste alta, cand am fost dincolo sa-mi iau, cautam ceva cu 4 clindri benzina, puteam in banii de Astra H sa iau si un e46 FL 316/318i, dar cunoscand problemele am preferat un Astra H 1.8, destul de dotat.
Daca nu ai probleme la ea, mai mult ca sigur ca o sa-ti faca placere sa ai un Bmw, iar motorul N42 pare destul de economic, cel putin din datele oficiale.
Skip ads

  • mihaiadrian

  • Mesaje scrise: 632
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Cine stie cate sute de mii de km aveau masinile de care vb dar bietele de ele aratau doar 100.000 . Majoritatea e46 au real minim 300.000 km.
  • increatul

  • Mesaje scrise: 1,636
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Defectele de care vb sunt defecte de fabricaþie, la câþi producãtori ai mai vãzut sã fie aspirate clapetele în admisie, indiferent de nr de km?

Apoi, la e90 320d, sondajul de 40-50% e fãcut în afara, deci e vorba de posesori de maºini noi.

Ruperea distribuiei, iarãºi, defect de fabricaþie, se poate rupe pana-n 50.000km (vezi pe forumul bmw cã au un topic de 100 de pagini).
Chiar ºtiu ce vorbesc, am avut bmw ºi o sa-mi mai iau, dar deocamdatã am evitat. Sper cã motoarele de generaþie nouã, cu turbo, sa fie mult mai bune.
  • iuly,iuly,iuly

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2013

  • Mesaj Privat
Salutare. Vreau sa cer o parere.anul trecut in vara mi-am cumparat astra g 2 usi, 1900 euro neinscrisa adusa din austria 150 j cv mii km (nustiu daca reali) , din 2001 z16se. probleme mari nu am avut cu ea , taxe mici, schimb de ulei, filtre, kit distributie, pompa apa ,curea alternator ,bujii ,reconditionare ecu etc. in schimb am un mare regret psihic si anume ca nu am ales bmw e46.

Deci eu am dat pe astra g 1900 euro (cu ceva modificari suspensii sport,jante 17 ,faruri engel eyes, stopuri led) , si tot acolo (parcu auto targu mures) era un frumos e46 din 99 cu 1700 euro (gri cu albastru) si mia fost putin frica de consum ca avea 1.9 benzina. deci cat am dat pe astra g 1900 euro taxa 250 bmw e46 1700 euro taxa 500 euro , deci acceeasi bani in principal.
Eu tot citesc pe diferite furumuri bmw e46 mult superior la astra din toate punctele de vedere , si fiabilitate si preturi mai mari etc, lauda multa pentru e46.

O zic romaneste am fost chiar atat de prost la momentul achizitiei, am dat cu batu in balta? sa-mi raspunda careva pentru ca posesorilor de astra g mereu ne dau peste nas posesorii de e46 sis satul de asta stiind c-am facut eu singur alegerea.
Ce-ati fi ales in locul meu sincer.
Eu si sa vreau sa o schimb cu un e46 nu gasesc cu toate cai inscrisa si am reconditionato cam cu toate consumabilele necesare.
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Nu stiu ce BMW in mintile lui iti luai tu la 1700 E. Daca masina care ai luat-o iti satisfice nevoile, nu vad de ce te stresezi. Nu ai cum sa compari BMW cu Opel, BMW e net superior din toate punctele de vedere. Singurul lucru care ma impiedica sa detin un BMW, e tractiunea spate.
Skip ads

  • UNHleaSHD

  • Mesaje scrise: 1,356
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Stai linistit ca era un cazan masina.

Uita-te pe forumuri cu, cat se vinde 1 intretinut.

Daca ala era proaspat adus la 1700? Pune cheltuielile de drum + profitul celui care l-a adus si vezi cat a costat masina. De asemenea uita-te pe site-uri germane si vezi cat costa masina luata de la proprietar, si-o sa te convingi.
  • increatul

  • Mesaje scrise: 1,636
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Am fost eu în aceeași situație cu tine, dar aveam de ales intre e46 facelift si astra h, si normal ca am ales H-ul. Sincer, intre G si e46, poate as fi ales e46, dar personal nu cred ca ai gresit. Un e46 la 1700euro probabil e o mare cazatura, nu poti sa iei un bmw doar ca e bmw, iar ulterior sa concluzionezi ca nu se mai opreste din mâncat bani, ori ca a fost rãsturnatã de vreo doua ori.
Posesorii de bmw romani sunt ingamfati, poti sa iti cumperi un opel insignia de 10 ori mai scumpa si vor zice ca tot coaja lor e mai buna.
De fiabilitate mai mare nu poate fi vorba la bmw, bucura-te de masina ta pt ca sigur e mai fiabilã si mai putin costisitoare.
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
In general posesorii romani de masini premium sunt ingamfati..........ce sa faci, defect profesional, fuduli si cu pantalonii rupti in fund Smile.
  • iuly,iuly,iuly

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2013

  • Mesaj Privat
De mers am mers cu 2 persoane pricepute si am controlat opelu, mi-au dat verdictul ca e bun si asa este si in ziua de azi (din cand in cand mai apare cate o mica problema cu cheltuiala minora da e normal) deci puteam sa controlez si bmw-ul sa vad daca era bun sau nu , da imi era frica de consum la motor 1.9 si da si umpic de tractiunea pe spate fiind prima masina. De la Vrancea am ajuns la Targu Mures si dormit pe la hotel pentru a gasi o masina deci am cautat nu m-am dus la prima gasita. Si sa stiti ca sunt foarte multe e46 cu preturi accentuate pe 2000 euro (neinscrise), doar ca sunt din 99-00 si au euro 3 (taxa putin mai marisoara). Mai e chestia ca fac putin km pe an fiind plecat mai mereu din tara (masina sta abandonata asta e) deci si sa am un bmw e46 umpic foit nuas baga multi bani in el sa nu sa strica la fiecare mie de km. salutari si mersi pentru raspunsuri.
  • iuly,iuly,iuly

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2013

  • Mesaj Privat
Inca o data multumesc pentru raspunsuri, si da posesorii bmw sunt fuduli si mandri la volan , cu toate ca si e46 e invechit deacum. cu masina am facut doar 14-15 mii km , si probleme ce le-am avut au fost reconditionare ecu (normal la z16se) ,si defecte ce le-am mai provocat eu ca imi place sa-mi bag nasu , in rest am bagat numa consumabilele in 14-15 km (includ si anvelope,jante in consumabile) , si nici consumabilele nu le-am schimbat chiat toate ca inca sunt bune (frani, discuri, ulei servo,lichid frana). deci am luato bn cu 1900 euro consider eu. am poze la garaj cum am facuto.
  • increatul

  • Mesaje scrise: 1,636
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Bafta mai departe si sa te bucuri de ea. Ca idee, ca sa vezi cat valoreaza un bmw intretinut, eu am vandut (inainte sa iau H-ul) un e36 din '92 aproape chel (nici geamuri electrice n-avea) cu 1750eur.
  • iuly,iuly,iuly

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2013

  • Mesaj Privat
Am inteles cum sta treaba un e36 la pret de astra g e un bmw terminat , in care se vor baga multi bani de reparatii. Deci diferenta intre un e46 bunisor si un astra g e cam de 1000 euro m-am lamurit. e36 care l-ai dat cu 1750 pariez ca era cu taxa platita, eu ma refer la preturile masinilor cu taxa neplatita , ca idee cat face opelu meu inscris (poze la garaj).

p.s. marcile mele preferate in ordine sunt AUDI (absolut toate modelele),ALFA ROMEO (abdolut toate modelele), FORD (mondeo in special) , cand voi aveai bani oi da o diferenta pentru un audi a4 b6 sau un ford mondeo mk3 ,alfa romeo sunt prea rau vorbite chiar daca-i a-2a marca pentru mine.

cer niste explicatii daca se poate la niste preturi

http://www.autovit.ro/bmw-318-C34530695.html

http://www.autovit.ro/bmw-318-C34524430.html (cu gpl la 2500 euro)

http://www.autovit.ro/bmw-316-C34514394.html

http://www.autovit.ro/bmw-316-C34485585.html

si pot continua cu masini e46 in jur de 2000 euro , ne explica si noua (tuturor cititorilor) treaba cu preturile mici? e plina piata de preturile de genu.
  • increatul

  • Mesaje scrise: 1,636
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
E36 pe care l-am vandut eu (1992) l-am dat la 1750eur cu taxa platita. E46 (1998+) la pretul asta se gasesc intr-adevar multe, fara taxa platita.

Dar nu stiu, toate pe care le-ai pus tu sunt naspa, sterse, chele, uzate, km dati inapoi. Sa o luam pe a treia, arata bine, dar 121000 km niciodata. Noxele CO2 nu au cum sa fie 158, iar calculul taxei e mincinos.

Pe a ta nu stiu cat sa iei, vreo 2000 (banii bagati in masina rareori ii mai recuperezi, timpul trece, valoarea masinilor scade).
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR