Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Opel Antara
  • cmusat2000

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Timis
  • Masina: Antara 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Nu se lamenteaza nimeni, insa pe o geanta de bani, primesti un produs care nu corespunde cu descrierile tehnice puse la dispozitie de dealer. Asta se cheama publictate mincinoasa cu scopul de a dezinforma clientul care va achizitiona produsul aducand producatorului profit necuvenit.

Prohodul il vom face dupa 2017, cand intra in vigoare noile norme UE privind motoarele non-euro, si motoarele cu emsii CO2 mai mari de 200grame.
Pentru informare la Londra sa-ti folosesti automobilul cu emisie mai mare de 200g platesti o taxa de 16lire/ZI!, marile orase din UE au deja zone rosii in care nu intri daca ai peste 200g, in momentul in care directiva europeana va fi votata, ne vom distra cu Antarele noastre in jurul blocurilor. O directiva europeana se pune imediat in aplicare in toate statele membre, nerespectarea legislatiei europene implica activarea unor cauze de infrigement pt tara respectiva, pe domeniul mediului, in speta de ce vb noi aiurea pe aici.

Nici nu pot sa va spun ce mult imi doresc sa scap de Antara mea, cand urc in ea si simt volanul ca de tractor imi creste tensiunea. Mad

Toate cel bune
Skip ads

  • gutab

  • Mesaje scrise: 291
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Antara 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Adihor
Nu se lamenteaza nimeni. Dar fiecare isi spune parerea despre aceasta masina. Cum nu se cunosc prea multe date, oficial, despre masina, cred ca experienta proprie este cea mai buna. Nu e vorba de cantat prohodul, dar pe site, la opel au fost publicate foarte multe date eronate.
Cred ca toti de aici am fost ff incantati ca a aparut acest model cu imbunatatirile sale. Ca orice masina are avantaje si dezavantaje. Si incercam sa le identificam.
  • adihor

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Antara 2014 Z22YH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2014

  • Mesaj Privat
Ok
Asta am dorit sa aflu defapt
Si eu doresc sa imparasesc din experienta mea,precum si sa beneficiez de a celorlati de pe forum!

In alta ordine de idei,ce parere aveti despre posibilitatea unui tuning la motor pentru a reduce nivelul de noxe sub 200?
Adica 199 sau ceva de felul acesta?-apropo de directiva europeana cu privire la noxe?
As renunta la cativa cai putere versus a nu mai putea circula cu masina.......... Rolling Eyes
  • adihor

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Antara 2014 Z22YH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2014

  • Mesaj Privat
Verificati acest link:

http://www.rbn-tuning.ro/in...7-eco-tuning.html

SIgur,sant o multime de firme care se ocupa cu asa ceva....

Am dat de una chiar in DE care livreaza un BOX(unitate separata) ce se ataseaza la computerul motorului si descarca softul in comp dupa care il poate reintroduce pe cel original ,la dorinta
E valabil ptr 3 instalari(licente)
Pret 500 EUR
Skip ads

  • adihor

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Antara 2014 Z22YH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2014

  • Mesaj Privat
Sau acestea,mai ieftine

http://www.chipexpress.com/products/3437/

http://www.tdi-tuning.co.uk...135_kw_C3252.html

http://www.tuningbox.net/Op...W-350Nm-X-7196/en
  • vlad_g

  • Mesaje scrise: 165
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Antara 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Dar la ce ar folosi acest tuning? Ca doar nu o reomologati individual...
Taxele se platesc pe tip de masina, nu vine nimeni sa vada ce iese pe teava ta de esapament.
  • adihor

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Antara 2014 Z22YH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2014

  • Mesaj Privat
Ma gandesc ca daca ar fi o posibilitate de reomologare pe modelul respectiv ,am scapa de interdictile de circulatie viitoare.
Era o idee...am supus-o dezbaterii...
nu stiu daca e o solutie....

Si btw ar folosi mcar la reducera consumului ,daca nu si la altceva,deoarece din cele postate pe forum ,consumul este o problema a tuturor

Acesta e link-ul cu softul reversibil si 3 licente

http://eds-motorsport.de/ca...uning-System.html
  • vlad_g

  • Mesaje scrise: 165
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Antara 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Omologarea individuala e scumpa si cu timp pierdut o gramada. Nu e o solutie.
Skip ads

  • adihor

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Antara 2014 Z22YH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2014

  • Mesaj Privat
Omologare individuala autovehicule:

http://www.rarom.ro/article...al%C4%83--94.html

Omologarea individualã se efectueazã pentru vehiculele rutiere prezentate la RAR ºi care se gãsesc într-una din urmãtoarele situaþii:

a) vehicule rutiere noi, fabricate, importate sau introduse în România, în numãr de cel mult 10 bucãþi de acelaºi tip, de cãtre aceeaºi persoanã juridicã sau fizicã. Sunt exceptate vehiculele noi pentru care se poate prezenta originalul certificatului de conformitate emis de cãtre constructor.
b) vehicule rutiere utilizate, care nu au mai fost înmatriculate în România. Sunt exceptate vehiculele care au fost înmatriculate ultima datã într-un stat membru al Uniunii Europene ºi a cãror configuraþie nu diferã de aceea cuprinsã în documentul de înmatriculare.
c) vehicule rutiere înmatriculate în România, dar la care s-au modificat caracteristicile constructive menþionate în CIV.

Omologarea individualã se acordã unui vehicul care are un numãr de identificare valid, îndeplineºte condiþiile constructive precizate în RNTR-7 ºi care a fost declarat admis la verificarea stãrii tehnice efectuatã în baza planului de operaþii din RNTR-1.
Un vehicul cãruia i s-a acordat omologarea individualã primeºte de la RAR cartea de identitate a vehiculului.
  • adihor

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Antara 2014 Z22YH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2014

  • Mesaj Privat
Ce inseamna scumpa?
  • varan

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Antara 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2014

  • Mesaj Privat
Buna seara
Alta varianta
http://www.race-chip.ro/chi...a-2-2-cdti-1-1837
  • adihor

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Antara 2014 Z22YH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2014

  • Mesaj Privat
Cine vrea sa fie primul (cobai)?

M-as baga...................

N-ar fi rau daca este cineva care a incercat deja,sau are instalat un box,ne-ar da niste amanunte despre experienta respectiva!
Skip ads

  • gutab

  • Mesaje scrise: 291
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Antara 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Pai si eu, dar pierd garantia masinii
  • adihor

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Antara 2014 Z22YH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2014

  • Mesaj Privat
In cazul atasarii unui BOX cu mufe de interconectare,nu cred ca se poate detecta ceva......
La dealer/service se merge in caz de ceva fara acest dispozitiv conectat.
Doar in cazul in care se intervine fizic asupra ECU(calculator motor),asa numita remapare(reinscriere program in memoria flash)
poate ca s-ar detecta ceva....

Orcum pe mine m-ar interesa optimizarea consumului nu cresterea de putere/cuplu............
  • adihor

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Antara 2014 Z22YH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2014

  • Mesaj Privat
Apropo de experienta.....
Am constatat ca pe automat(cutie) frana de motor nu este de loc eficienta....Pe manual in schimb,daca intervin prin retrogradare in treapta mai mica reusesc,ce-i drept putin,sa mai reduc din consum.......moment in care schimb din nou intr-o treapta superioara ......

Daca *injinerii* de la Opel ar fi fost mai inteligenti/atenti ar fi implementat in softul cutiei automate acest amanunt,dar.....
  • gutab

  • Mesaje scrise: 291
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Antara 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2009

  • Mesaj Privat
adihor a scris:In cazul atasarii unui BOX cu mufe de interconectare,nu cred ca se poate detecta ceva......
La dealer/service se merge in caz de ceva fara acest dispozitiv conectat.
Doar in cazul in care se intervine fizic asupra ECU(calculator motor),asa numita remapare(reinscriere program in memoria flash)
poate ca s-ar detecta ceva....

Orcum pe mine m-ar interesa optimizarea consumului nu cresterea de putere/cuplu............

din ce scrie pe site e o reducere substantiala. Am sa vorbesc cu reprezentantul din Bv sa vad ce spune.
Voi ati vazut ca au crescut numarul de Antara?
  • gutab

  • Mesaje scrise: 291
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Antara 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2009

  • Mesaj Privat
adihor a scris:Apropo de experienta.....
Am constatat ca pe automat(cutie) frana de motor nu este de loc eficienta....Pe manual in schimb,daca intervin prin retrogradare in treapta mai mica reusesc,ce-i drept putin,sa mai reduc din consum.......moment in care schimb din nou intr-o treapta superioara ......

Daca *injinerii* de la Opel ar fi fost mai inteligenti/atenti ar fi implementat in softul cutiei automate acest amanunt,dar.....

La cutie automata nu prea ai frana de motor. foarte putin se simte, aproape imperceptibil.
Daca treci, manual, in treapta inferioara, s-ar putea sa te ajute dar daca turatia atinge un anume prag atunci va trece singura in treapta superioara. Ai incercat?
  • adihor

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Antara 2014 Z22YH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2014

  • Mesaj Privat
Am incercat.Dar de jos in sus pe manual nu merge..adica treptele de viteza..e ceva normal
Doar la franare daca esti in orice treapta(pe manual) te aduce singura la 1 pana stationezi.Dar asta cred ca e ceva clasic la automata.
Nu am incercat kick down pe manual....
Am vb cu un prieten si mi-a confirmat ca la o alta cutie/autoturism(mini cooper) exista functia sport (se seteaza din bord).Acolo exista frana de motor -evident din soft!
  • adihor

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Antara 2014 Z22YH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2014

  • Mesaj Privat
[/quote]din ce scrie pe site e o reducere substantiala. Am sa vorbesc cu reprezentantul din Bv sa vad ce spune.
Voi ati vazut ca au crescut numarul de Antara?[/quote]

Au crescut datorita pretului.bun............sau mai degraba corect!


Cand m-am hotarat(martie) asupra achizitiei eu nu am avut informatiile acestea la dispozitie-vreau sa spun toate postarile din luna mai incoace!
  • gutab

  • Mesaje scrise: 291
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Antara 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2009

  • Mesaj Privat
adihor a scris:Am incercat.Dar de jos in sus pe manual nu merge..adica treptele de viteza..e ceva normal
Doar la franare daca esti in orice treapta(pe manual) te aduce singura la 1 pana stationezi.Dar asta cred ca e ceva clasic la automata.
Nu am incercat kick down pe manual....
Am vb cu un prieten si mi-a confirmat ca la o alta cutie/autoturism(mini cooper) exista functia sport (se seteaza din bord).Acolo exista frana de motor -evident din soft!

DA. La oprire, pe manual, trece singura pana la 1. La plecare, daca depaseste o anumita turatie trece singura in treapa superioara.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Opel Antara

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR