Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • iuly,iuly,iuly

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2013

  • Mesaj Privat
o intrebare cu raspuns scurt si obiectiv , cum zice si topicu opel vs bmw 320 , care e diferenta intre un astra g intretinut (inscris cu taxa platita) si cu investitii in el , si un bmw e46 chel fara pretentii (inscris cu taxa platita) da de asemenea sa nu aiba probleme, diferenta in euro sa stiu cat ar trebui sa pregatesc in cazul unui schimb.
Skip ads

  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
bmw bun?
minim 2000 euro...
  • iuly,iuly,iuly

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2013

  • Mesaj Privat
pfff, la diferenta asta schimb cu un audi b6 si asa merg si pe masina mea preferata.
cred ca exagerezi ca mi-am amintit ca gasisem in targ sa mai dau 2500 euro pe e46 din 2005, impecabila motor 2.0 motorina inscris ,6 viteze plus mansalier, deci eu vorbesc de un bmw mult superior la un e46 (varianta mai veche) din 99-00 pe benzina .
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
...un e46 din 2005 la 2500 euro pe motorina = masina cu volan pe miloc probabil...facut din cutii de pepsii..
Nu are cum sa coste un bmw din 2005 cat un opel din 2000 in stare buna...
Imposibil..ala nu e bmw..
Nu stiu cunostintele tale in bmw, ale mele sunt slabe ca am rupt legatura de mult cu bmw, dar din ce imi aduc aminte de bmw-urile ieftine fugeam, pentru ca sunt pline de ciuciungareli..gen grupuri sudate si tot asa..
Eu credeam ca daca tot vrei bmw sa iei un bmw care sa il plimbi...nu la care sa te uiti doar sincer..
STiu cand am cumparat al doilea opel, am fost sa vad un e46 din 2001 la 3600 euro si era prafete..fiecare piesa un gri diferit, motoru spalat cu 1h inainte si deja dalea ulei pe colo pe colo...de restul nu mai vorbesc, sarma la esapament...

Eu ti-am spus de la inceput, bmw bun?
Daca ti se pare diferenta mare opelul tau + 2000 euro pentru e46 bun, inseamna ca vrei bmw doar pentru ca este bmw..nu conteaza daca merge sau nu..
Skip ads

  • iuly,iuly,iuly

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2013

  • Mesaj Privat
nuuuu , astra mea plus diferenta 2500 euro , omu o vindea cu 4800 euro , 5000 la variante, si eu iam propus opelu meu la 2500 euro si diferenta 2500 euro si era interesat numa ca nu aveam bani.
  • fullrespect

  • Mesaje scrise: 441
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Era interesat cã apuca sã scape rapid de coajã. Fiþi rezonabili, ce naiba.
  • iuly,iuly,iuly

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2013

  • Mesaj Privat
cu opelu daca fac socotelile am ajuns in jur de 3000 euro cu toate investitiile. da pan la urma sa strang pentru un audi cum mi-am dorit totdeauna , si opelu abia astept sa pun mana pe el sal termin si sai dau drumu de pe o rapa ca ca mai bine de atat nu-i vreau sincer.

si apropo is multi care si-au luat e46 la preturi ca opelu meu si merg cu ele mandri de nau nici pe dracu masinile.
  • increatul

  • Mesaje scrise: 1,636
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Pai daca esti convins cã vrei bmw de ce ne-ai mai intrebat pe noi? Vinde opelul, da-i foc, sau fa-l dauna totala si ia-ti un bmw la 2-3000. Dacã tu te simti mai bine in el.
Probabil "tovarãșii" tai de acasa fac mișto de tine ca au cate-o coaja de bmw si tu un opel, ca na, ei sunt șmecheri.

Dacã vrei sã fi cu adevarat bazat, ia-ti un e90 sau e60 si le-ai închis gura.
Skip ads

  • iuly,iuly,iuly

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2013

  • Mesaj Privat
Da este exact cum zice increatul , care are o coaja de bmw rade de noi cu opel si ne face sa ne para rau de achizitia facuta. da mai e o chestie. am cautat acum pe net si un opel astra g 2-3 usi 1.6 euro 4 este cam tot in jur de 1900-2000 euro neinscris , de ce masina mea n-ar face 2500 euro avand taxa platita, consumabilele schimbate (nu vrajeala cum pun altii in anunturi), imbunatatiri tuning etc? eu asta nu inteleg la opel oricat bagi in el pretu ramane acelasi imi spune careva de ce?
  • increatul

  • Mesaje scrise: 1,636
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Rad de tine daca le permiți, eu am optiuni si imbunatatiri pe-a mea de unii cu bmw/audi doar viseazã. Sa nu mai zic ca nici nu am ce discuta cu 316/318i nici in linie dreapta nici pe curbe.

Ti-am scris mai sus, la orice masina luata neinscrisa, pierzi mult in niciun an. Se devalorizeazã orice, nu numai opel.
  • iuly,iuly,iuly

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2013

  • Mesaj Privat
Da multumesc pentru sfaturi. 2500 euro cred ca-i face totusi. un ford mondeo mk3 e mai eftin decat un e46 nu?
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
iulyiuly, vezi de treaba si stai in banca ta. Si bmw e tot metal si se strica si ala. Si crede-ma ca nu iti va placea momentul in care va trebui sa bagi adanc mana in buzunar ca sa il repari. Am vazut si eu ca pe strazi e plin de bmw si toti sunt mandri de ele. Dar ca in ele suna ca intr-o caruta, ca nu merge aia si aia nu iti zice niciunul... Am avut de reparat ceva la un e39, ce-i drept, masin utza mai vechiutza, dar era full! Piele, telefon, navi, comenzi pe volan, dar pe dedesubt plin de rugina, un brat spate era legat cu sarma, toba mai avea putin pana la prima ploaie, motorul tragea in suturi pana la 2500rpm, deci desigur ca si consumul era pe masura...
Pe drum, toti astia cu tractiune spate cam stau cuminti din cate am observat, iar iarna parca au o caramida sub acceleratie, asa merg...
Si nu am vazut pana acum vreunul sa isi scoata banii bagati in tunning pe vreo masina.
Skip ads

  • iuly,iuly,iuly

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2013

  • Mesaj Privat
multumesc pentru raspunsuri, imi face placere sa stiu ca pune valoare si pe upel si nu aud chestia tipic romanului *eu cu banii aia imi luam nustiu ce masina x *
  • iuly,iuly,iuly

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2013

  • Mesaj Privat
lasand marcile de o parte priviti linkul
http://drpianale.wordpress....mw-3-compact-e46/
  • mad2max

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Hoinarind pe net am dat peste videoclipul urmator....chiar surprinzator testul 3...
http://www.youtube.com/watc...KNNcQ1t7XPY#t=660
  • increatul

  • Mesaje scrise: 1,636
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
F fain testul. Dar ma intreb ce au comparat de fapt, bmw are motor mult mai mare. Probabil s-au luat dupa un anumit segment de pret.

Oricum, noul opc e genial, a scos cel mai bun timp pe circuit.
  • darius_x

  • Mesaje scrise: 187
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2009

  • Mesaj Privat
320i 150cp s-au facut pana la inceputul anului 2000, dupa 320i are capacitatea cilindrica de 2.2 si 170cp...ambele variante sunt in 6 cilindri
  • FBogdan

  • Mesaje scrise: 494
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006 Z20LER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2010

  • Mesaj Privat
BMW merita daca-ti permiti sa-l intretii. Costurile sunt evident mai mari decat la Opel, mai ales la modelele incepand din 2004.
Stiu pe cineva cu un BMW 525D Touring fabricatie 2005. De 3 ani nu mai bagase bani in masina in afara de revizii. Anul acesta s-a decis sa o readuca in mintile ei total (are garantie 100.000km la tot ce a schimbat), insa l-a costat 18.000 lei distractia ~ 4000 Euro.
Faceti voi matematica, eu zic ca nu merita decat daca te tine bine portofelul si nu te intereseaza ca pierzi valoarea investita in caz de vanzare.
Bafta!
  • sec233ast

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Antara 2012 A22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Si inca o treaba ca nici BMW nu este ce a fost ar fi tabla foarte slaba la E46, am vazut cateva cum arata sub praguri, jale exact cum era Vectra A la pasajele spate de la roti, dar alea macar nu erau galvanizate.
  • kellu

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Arges
  • Masina: Corsa 1997 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Apr 2014

  • Mesaj Privat
BMW e masina de fite. Daca ai bani si nu stii cum sa te dai mare cu ei, iti iei BMW. Eu unul, daca as avea 5000 de euroi, nu i-as da pe o asemenea masina, in conditiile in care, cu aceiasi bani, imi iau una cu vreo 5 ani mai tanara si mai ieftina la intretinere... adica Opel. In fond, ambele fac acelasi lucru, cu o mica diferenta: cu BMW-ul ai prestanta, admiratie, gagicute etc. Eu am trecut de faza asta. Smile)
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR