Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • kinderasu

  • Mesaje scrise: 1,613
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2011

  • Mesaj Privat
iguana. cam 60% e vina ta. probabil teai luat dupa pret.. probabil un chilipir.
stiind ca are urechile rupte si refacute clar a fost o deformare plastica.
In plus stiind ca are defiect trebuia pe loc sa le pui pe masina.
Acum sa nu crezi ca ii tin partea lui seth.
e si vina lui ca nu tia spus sau poate nu stia.
Teapa nu o prea vad. In schimb o prostie facuta de tine da.
Daca se livra prin curier .. e alta mancare de peste.
Skip ads

  • Loghin Reny

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Eu consider ca mentalitatea asta in care cel ce cumpara trebuie sa fie de vina ca nu verifica de 10 ori ce cumpara este total gresita.
Daca asta vi se pare o normalitate inseamna ca ne meritam soarta cu varf si indesat.
Corect, din punctul meu de vedere este sa-l blamam pe cel care a vandut si nu a avut decenta sa-l informeze pe cumparator de problemele pe care le are produsul lui.
Cu atat mai mult cu cat cumparatorul era un membru al acestui club.
De ce trebuie sa inghitim smecheriile ordinare si sa facem compromisuri?
Eu nu-l consider vinovat pe cel care a crezut in sinea lui ca face o afacere cu un OM si nu cu un smecheras.
Sunt de acord cu ideea ca vanzatorul sa fie suspendat din acest club, nu ca s-ar invata minte, dar macar noi restul care suntem corecti sa aratam ca nu toleram nesimtirea si hotia.
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
+1
  • Vectra sri

  • Mesaje scrise: 879
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Astra 2002 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2012

  • Mesaj Privat
ma bag si eu ca musca in lapte ... dar stiti ce mi-a zis tata mie cand mi-am luat prima masina ? deschide bineeeee ochiiiiii ca daca iti iei teapa , o iei pe barba ta , cel ce vinde un produs indiferent care ar fi el mereu va "omite" anumite chestii despre produsul in sine , si cel mai probabil este si el om sarac in majoritatea cazurilor ,si nu il va interesa ce constati tu dupa ce ai dat banii, asa ca a fi om nu-i intamplare, dar sa fii om corect e lucru mare. Si eu sunt de acord sa i se suspende contu insa asta nu il va face om corect si nici nu isi va recupera pagubitul banii , sau ma rog eu zic ca ar putea macar sa i dea 100 de lei inapoi pagubitului , asa ca sa fie fair play , ca de dat banii inapoi complet si stopurile inapoi la vechiul proprietar nu cred ca se va intampla.
Skip ads

  • iGuana_05

  • Mesaje scrise: 266
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Da, este invatatura de minte pentru mine. Cum am spus si anterior, am folosit un cuvant prea dur °tepar°, insa am mai cumparat de la colegi de pe forum din alte localitati prin posta romana chiar si totul a fost super ok (Dandobre, Kay si mai sunt dar nu imi vin in minte acum, oameni foarte seriosi ! )
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
tocmai asta e problema, daca le ridica de la posta discutia garantat era aceeasi...
le-ai luat, ai vazut poze ti-ai asumat raspunderea
garantez ca vanzatorul nu era de acord cu returmarea produsului.
mie mi se pare o teapa clara si il cred pe cumparator decat sa cred vanzatorul...
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Deja e teapa ca nu vrea sa lamureasca in vre-un fel problema. Mai departe, o mica vina o are si cumparatorul...
  • bx3m

  • Mesaje scrise: 870
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Eu tot refuz sa cred ca inca gandim asa : e si vina ta, ca nu te-ai uitat
Ah da, pentru linistea lui da, ar fi trebuit sa fie atent, dar cel putin mie nu mi se pare a fi un defect detectabil la prima vedere. Si de aici pana la "trebuia sa deschida bine ochii" mi se pare ca se cam legitimeaza intr-un fel astfel de practici. Poate omul chiar nu stia la ce sa se uite, din punctul lui de vedere trebuia sa ia produsul respectiv si sa il duca unui mecanic sa i-l monteze. Una dintre cele mai mari prostii de zicale romanesti, care reflecta oarecum caracterul unora : Nu e prost ala care cere, ci ala care da ...
Skip ads

  • seth87

  • Mesaje scrise: 367
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2009

  • Mesaj Privat
K nu ma ascund d nimeni si nu este nimic de lamurit,daca eram tepar mai auzeati de mine.Multumesc celor care sunteti d acord cu mine,cei care spun ca intru pe forum doar sa vand va invit sa vizionati discutiile despre anumite modificari(upgradari)aduse masinii si nu mai vorbiti prostii.Toti am avut sau avem cate ceva de vanzare,eu momentan nh sunt in tara si daca etam la fel procedam,am pe masina o pereche identica de stopuri,cea pusa in vanzare nu a fost probata pe masina mea.
Cumparatorul a avut ocazia sa le vada,studieze,pune pe masina sa puna becuri in ele etc,ca a fost grabit ca nu stiu ce motive a avut,nu era nici o graba nu l presa nimeni.
Nu mo se pare normal sa vii dupa aceea cum ca au defect,deci u ai avut sansa sa le examinezi cat ai vrut insa eu cat au fost in posesia ta nu stiu ce ai facut,nu spun ca le ai avariat u.
In curand va intra si masina la vanzare Smile,acum o sa devin si samsar de masini.
Daca se considera ca trebuie suspendat contul sa se suspende.multumesc
  • iGuana_05

  • Mesaje scrise: 266
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Mult ti-a luat sa dai un raspuns. Cel mai probabil ti-ai luat teapa la randul tau cu perechea asta de stopuri, din moment ce spui ca mai ai inca una la fel pe masina. Ca doar nu le-ai luat sa le ai de rezerva, no? Dar sa o lasam balta ca m-am impacat cu ideea ca pe tine te fac 250 lei. Salut si sa fi sanatos!
  • buldozer2

  • Mesaje scrise: 738
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2014 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Aveau sau nu aveau defectul in momentul cand au fost vandute omului? Daca il aveau si tu nu l-ai specificat in anunt si nici nu l-ai adus in atentia cumparatorului te face, cel putin pe formul asta, un tepar! Nu poti pune un anunt cu poze facute strategic si defecte omise in descriere, in speranta ca nu se prinde cumparatorul, iar daca se prinde trecem la urmatorul pana apare un fraier sau unu de buna credinta! Am inteles ca ai avut o discutie cu colegul KAY legate de stopuri iar cand a pus intrebari despre starea lor estetica si a vrut sa le vada nu ai mai raspuns la mesaje! Asta ce denota?
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Ce aiurea...pleci afara sa faci bani si te bucuri la 3 lei pe niste stopuri:)...
Skip ads

  • bx3m

  • Mesaje scrise: 870
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Nu stiu daca e chiar asa, ca se bucura la 2 lei cand el castiga numai el stie cat si cum. Daca produsul avea un defect de care tu nu ai stiut, mi s-ar parea normal sa il iei inapoi - asa iti poti demonstra buna credinta.
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Nu ma intereseaza cat castiga si cum.
Ce este urat, se bucura la acei 3 lei( suma fictiva) nu am citit cat au fost stopurile, cand ar putea frumos sa le ia inapoi. Cand cumperi de pe forum sincer nu studiezi ca de pe mercador...ca na. Am cumparat si eu multe au venit niste c.....i acasa am lasat asa nu m-am ambalat ca erau niste obositi.
Eu atat inteleg. Omu a stiut de aceea lu KAY nu i-a mai raspuns probabil stiind ca. KAY este tipicar de fel si pica din prima si posibil informa si pe altii..
Oricum trist..
Teapa de pe site-ul asta am luat la greu jante peste 1000 lei, masina 2800 euro...dar ce sa le fac la lesinati?...sa se bucure ei cum este si cazul de fata:)
  • iGuana_05

  • Mesaje scrise: 266
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Exact @pustiu_pst ai perfecta dreptate in toate Very Happy ... va dati seama ca acum iar nu o sa mai apara prin peisaj Smile
  • Red_dog

  • Mesaje scrise: 1,112
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2003 z18Xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Daca esti cinstit seth87, da-i omului banii inapoi pentru ca stiai ca sunt defecte. Nu inteleg cum dracu am ajuns sa facem vinovat omul care cumpara de pe clubopel ca nu s-a uitat bine. Poate omul s-a uitat cat a cunoscut el, si cand le-a pus pe masina si-a dat seama ca nu se potrivesc. Ce inseamna asta sa vindem obiecte pe clubopel la care sa nu mentionam defectele ascunse...pai ce facem aici? cautam necunoscatorii sau "fraierii" ca in targ?
Este TEAPA toata ziua!
Ar trebui luata atitudine fata de el,altfel incepem si aici ca in restul tarii sa incurajam manevrele si hotiile, in loc sa le sanctionam! Teoretic, ar trebui sa fie o comunitate de pasionati ai marcii nu de smenari, iar daca se infiltreaza astfel de specimene sa fie marginalizate.
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Din seria "TEPE" vi-l prezint pe:
MARIUS din comuna Mogosoaia, Jud. Ilfov cu nr. de tel. 0766936119 care imi comanda un ecran GID, vorbim la telefon, ne scriem mesaje, i-l trimit cu palta RAMBURS asa cum am stabilit si ...pauza. Se da ranit nu raspunde la sms, nu raspunde la telefon, zice la curier ca nu are timp, ...etc.
Asa ca daca aveti de-a aface cu el mare grija !

CristianTM.
  • viper1988

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 1993 TC4EE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2012

  • Mesaj Privat
salut stimati colegi,propun urmatorul lucru :nu mai acceptati livrare prin curier fara "verificare colet " inainte sa platiti!(ca sa nu mai spun ca acest serviciu costa cativa lei , cred ca 10 ,si ar trebuii platit de vanzator! daca da dovada de bun simnt si corectitudine)


p.s parerea mea este ca rubrica vand/cumpar tinde sa devina un "job " pentru unii utilizatorii (sau firme) care nu prea au treaba cu "ajutatul" acestui forum(prin postari bineinteles) ,ci nu doresc decat sa vanda (nou sau sh) la preturi exagerate!
exemple (traite de mine ) la unele anunturi
1.reconditionare caseta directie opel vectra a:in jur de 1000 lei -noua in magazin 1200!
2.jante pe 14 aliaj 4x100 (vechime aprox 10-15 ani ,incomplte lipsa un capac prezoane) 500 !
3.scaune sport opel astra (vechime cam 10 ani ceva ornamente plastic lipsa,nespecificate in anunt si decat reglaj inaltime sofer si lombar ) 350 !
4.butoane incalzire in scaun opel vectra a (nu mai precizez vechimea ca nu are rost..fara beculete funcionale nespecificat in anunt ) 140 lei !

la toate logic+transport si nici macar unul nu a vrut sa verific colrtul inainte de plata !

concluzia ...va las pe voi sa decideti daca parerea mea este buna sau proasta...
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Regula de baza este ca el poate cere oricat, este marfa lui. Tu cu banii tai decizi, ai info cata vrei, tu esti victima daca arunci banul aiurea.
Am pus info pe forum cu incalzire in scaun, noi noute rezistente+butoane...complet dar Renault pentru Logan si atunci am dat cam 140lei, set pentru scaune fata deci doua ! Nu se portivesc la Opel ? La oricare si minim de munca, inca iti mai speli si jegul acumulat. Daca nu cauti si nu citesti e treaba ta...
  • viper1988

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 1993 TC4EE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2012

  • Mesaj Privat
salut, nu am cumparat nimic din piesele enumerate mai sus (ca doar nu eram nebun)! Ideea de baza era ca si ceilalti utilizatori sa ceara date suplimentare (sa nu ia de bun doar ce scrie in anunt) si sa ceara livrare cu verificare colet! Daca vanzatorul nu vrea sigur are ceva de ascuns!

P.S si pentru a fi sincer pana la capat, tipului cu butoanele incalzire in scaun i-am spus ca oricum fratele meu lucreaza la fan courier in localitatea unde trebuie sa ajunga coletul si o sa il desfac inainte asa ca sa imi spuna clar daca au ceva ,si atunci a spus de beculete!(bineinteles ca a fost momeala dar tipul a muscat)
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR