Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • andarez

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Cine are trecute noxele in carte la un opel vectra b din 96-...? ma intereseaza ce noxe se trec, co2 sau care... mai trebuie prezentata masina ca la diesel cu filtru de particule, sau doar actele? cat e trecut la voi valoarea noxelor? . scade cu mult taxa de prima inmatriculare daca ai trecute noxele? ca am inteles ca sunt 2 formule de calculare, una care include si alta care nu include emisia co2. cea care nu include emisia e mai mare.
Skip ads

  • sorin03aib

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Signum 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2007

  • Mesaj Privat
La masinile euro 2 cum este a ta nu se iau in calcul noxele, dabia de la euro 3 in sus, sa nu mai vorbim de filtrul de particule care de prin 2006-2007 a inceput sa se puna.
  • andarez

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2008

  • Mesaj Privat
pai asa ziceam si eu, de la euro3 in sus conteaza noxele, da ma contrazicea un coleg de serviciu .
ms fain de raspuns. bafta.
  • defero

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2008 z13dth 90cp
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2008

  • Mesaj Privat
- in cartea de identitate au trecut la co2 o valoare de 124g, dar in cartea tehnica scrie 129g - daca la prima vedere s-ar parea ca sint in avantaj, in realitate cum o sa fie cu rar-ul in viitor? va rog sa-mi dati un sfat (ce sa fac?) - masina este noua si abia azi mi-au dat cartea pe care am refuzat-o pentru ca era trecuta culoarea rosie si nu metro cum este ea de fapt! multumesc!
p.s - milioane de scuze...., acum am vazut unde am postat Sad - daca poate un moderator sa mute ii multumesc - intrebarea ramine insa valabila indiferent de tipul masinii!
Skip ads

  • ZoomZero

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2008

  • Mesaj Privat
RAR-ul e unitatea specializata in Romania.

Nu vad de ce ai avea probleme in viitor. Cartea tehnica a fost emisa de producator dar RAR-ul nu o ia in calcul, Ei au sursele lor... asta e.
  • G_S_C

  • Mesaje scrise: 817
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Salut
Poate ma lamureste cineva, in care acte ale masinii este specificata ca masina ar fi dotata cu filtru de particule, cum este cazul meu, ptr ca eu nu am gasit nimic scris, in schimb RAR-ul cere asa ceva daca vrei sa-ti treaca in cartea masinii ca ar avea filtru de particule.
E trecut ca un cod, are cineva idee?
  • ZoomZero

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Suna la RAR...
  • CosmineLis

  • Mesaje scrise: 359
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Am un vectra B 04.1997 X16XEL . E posibil sa o scoata euro 1? Luni merg la rar si am ceva emotii... Rolling Eyes
Skip ads

  • 09mihai

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2008

  • Mesaj Privat
si eu ma tot x16xel din 97, si am euro 2, o sa vezi ca o sa fie euro 2. iar taxa te va costa in jur de 800 de euro.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Codurile motor la Opel:
X=E2;
Y=E3;
Z=4
  • turtle

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2008

  • Mesaj Privat
În cartea tehnicã (în limba germanã) de la maºina mea (Opel Vectra B din 2001) vãd cã pentru motor Z16XE cu cutie manualã e datã valoarea 173g/km.
Dar ºtie cineva ce emisii CO2 trec cei de la RAR în CIV pentru maºina asta - diferã mult de valoarea datã de producãtor? Urmeazã sã fac programare pentru înscriere menþiuni CO2 în CIV ºi eram curios.

Mulþumesc.
  • inspectoratul

  • Mesaje scrise: 755
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2008

  • Mesaj Privat
turtle a scris:În cartea tehnicã (în limba germanã) de la maºina mea (Opel Vectra B din 2001) vãd cã pentru motor Z16XE cu cutie manualã e datã valoarea 173g/km.
Dar ºtie cineva ce emisii CO2 trec cei de la RAR în CIV pentru maºina asta - diferã mult de valoarea datã de producãtor? Urmeazã sã fac programare pentru înscriere menþiuni CO2 în CIV ºi eram curios.

Mulþumesc.


Salut,

Eu am Z18XE si mi-a iesit e4, deci nu trebuie sa iti faci probleme cu rar-ul Smile
Skip ads

  • turtle

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2008

  • Mesaj Privat
inspectoratul a scris:Eu am Z18XE si mi-a iesit e4, deci nu trebuie sa iti faci probleme cu rar-ul Smile


Maºina e înmatriculatã din aprilie (Euro 4 cum zici ºi tu), voiam acum emisii CO2 în CIV ca sã-mi recuperez diferenþa între taxa de poluare ºi taxa de primã înmatriculare plãtitã de mine. Am amânat-o ºi aºa destul ºi acum vreau sã iau banii ãia înapoi cât se mai poate cã ºi aºa am avut mari emoþii auzind de noul OUG (208 ºi apoi 218), noroc cã prevede explicit faptul cã cei în situaþia mea îºi pot încã recupera diferenþa de taxã.

Revenind la subiect, am fost azi la RAR ºi mi-au înscris 178 g/km faþã de 173 g/km cât e valoarea datã de producãtor. Oricum, conform OUG 50/2008 taxa specificã pentru gama 151-180 g/km e aceeaºi (1€ / 1g CO2) deci diferenþa de taxã va fi minorã.
  • poe

  • Mesaje scrise: 207
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Salutare,

As vrea sa vand si eu masina, cumparata de noua in 2003, opel vectra C, motor Z16XE, in cartea de identitate nu scrie emisia de CO2, dar este scris undeva E4 deci este Euro4, unde pot afla exact cat este? Aceasta taxa o va plati cumparatorul? Din cate am vazut este 2.2 EUR pe 1g/Km la cursul 4.4485.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR