Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • TzuTzu77

  • Mesaje scrise: 122
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Salut colegi,

Redeschid acest topic pentru ca am nevoie de sfaturi in legatura cu achizitia unei Vectra C.
De ceva timp simt nevoia unei masini mai mari, iar de cateva luni am in familie o Vectra C 2.0 DTI. Am facut cateva sute de km cu ea si sunt incantat de confort, dotari, mai putin acel motor care mi se pare extrem de puturos.
Cand voi reusi sa vand masina din dotare, sper sa am la dispozitie 5500-6000E pentru a cumpara o masina (incluzand taxa daca nu e platita).
Ca si caroserie as inclina spre caravan sau Signum, dar nu exclud nici hatchback sau sedan.
La motorizare e clar, 1.9 CDTi - aici intervine problema: ce avantaje/dezavantaje au cele doua variante? Am observat ca cele de 150 cai sunt ceva mai scumpe si mai putine pe piata, dar ma tenteaza mai mult datorita posibilitatii de crestere a puterii prin resoftare. Pentu cei care au condus, cat de mare e diferenta intre cel de 120 si cea de 150, eventual si resoftate la 160, respectiv 200?
De cateva luni tot studiez piata, citesc despre probleme si sincer ma cam sperie, am vazut destul de multe probleme comune gen volanta, alternator, DPF.
Ca an de fabricatie, sunt unele probleme remediate la modele mai noi, si daca da, incepand cu ce an? As prefera un model facelift, dar n-as zice nu la una fara in stare buna si an bun. Exista diferente intre ele, bineinteles in afara de aspect?
Ce ma intereseaza cel mai mult ar fi problemele electrice si ale motorului la care sa fiu atent.
La o reprezentanta ar putea depista majoritatea problemelor in urma unui test, sau sa merg la un service in care am incredere si cunosc mecanicii?
Orice sfat e binevenit, vreau sa iau o masina pe care sa o tin minim 3-4 ani, si as vrea sa fac o alegere cat mai buna.
Skip ads

  • TzuTzu77

  • Mesaje scrise: 122
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Desi vad ca nu s-a inghesuit nimeni sa raspunda la primele intrebari, mai revin cu cateva.
Sunt cateva dotari la care tin neaparat, cum ar fi geamuri electrice spate, cruise control, eventual si incalzire in scaune. Cat de greu ar fi de montat ulterior, si cam ce modificari si costuri implica? Binenteles in afara de costul pieselor in sine.
Multumesc,
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=48800
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=41900
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=90547

daca ai folosi functia de cautare ai gasi tot ce ai nevoie
  • Red_dog

  • Mesaje scrise: 1,112
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2003 z18Xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Eu am o vectra C 1.8 benzina. 122 cai. Se misa bine masina, si i-am pus si gaz. Daca nu te sperie gaz-ul pe masina si iti ajung caii benzinarei, eu iti recomand una pe benzina la care sa ii pui o instalatie buna de gaz. Mai ales ca benzina e mai ieftina la inscris, si mai usor de intretinut. Despre diesel nu pot sa iti spun mare lucru, decat ca am intreles ca mai bune ar fi motoarele de 120 de cai, pt ca ele nu ar avea o anume problema cu tija swirl, piesa ce ar fi cam scumpa. Despre dotarile de care ai spus...mai bine o cumperi cu ele din fabrica, e mai complicat si iti va manca timp si bani mai multi sa le faci, decat daca o iei direct cu ele. Bafta mare, sa iti alegi o masina buna de care sa te bucuri!
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
pilotul automat costa undeva pe la 150 de lei cu tot cu activare (asta daca platesti la cineva sa-ti activeze, ca se poate face si moca).
geamurile electrice spate in functie de noroc ajung 100 de euro.
incalzirea in scaune... depinde ce pui... au pus unii rezistente de la logan (?) si merg foarte bine.
satisfactia de a le face cu mainile tale: priceless
  • TzuTzu77

  • Mesaje scrise: 122
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2007

  • Mesaj Privat
jgyprime - multumesc de linkuri, nu e vorba ca mi-e lene sa caut, vroiam sa stiu de la cei care au facut daca merita. Am vazut ca nu e oricum chiar simplu, in afara de CC, si cum la partea electrica nu ma pricep, trag concluzia ca e mai indicat sa gasesc o masina gata dotata.

Red_dog - am condus si Insignia si Zafira B cu 1.8 de 140 de cai si nu mi-au placut. consumul n-ar fi neaparat o problema, dar singura optiune pe benzina pt mine ar fi 2.0 turbo, care e destul de rar. La diesel, probabil o sa incerc sa conduc ambele variante inainte de a ma decide.
  • Armin93

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Dupa cum scrie si in titlu, am gasit un vectra c, din 2006.
masina are 190.000 km, si dau pe ea 3300 de euro.de aratat arata super ( in poze ) - urmeaza sa o vad cand merg acolo , la sfarsitu lunii sper.

Cam la ce ar trebui sa ma astept la kilometrii pe care ii are ? Si ce ar trebui sa verific cand merg dupa ea ?
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
kit ambreiaj, galerie admisie, turbina, injectoare, posibile probleme electrice (unele simplu de rezolvat, altele costisitoare), bucsaraie si directie (daca e circulata prin romania),
incearca sa-ti gasesti una fara filtru de particule (avem motorina proasta in romania si se va regenera foarte des).

in rest, chestii care le gasesti la aproape orice masina care are aproape 10 ani vechime...
Skip ads

  • increatul

  • Mesaje scrise: 1,636
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
jgyprime a scris:kit ambreiaj, galerie admisie, turbina, injectoare, posibile probleme electrice


L-ai spart Smile)
Ai uitat sa zici volanta. Totusi, poate au schimbat si cei dinainte ceva.
  • Armin93

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2015

  • Mesaj Privat
la alea ma gandeam si eu deja Smile) nu-i prea roz situatia...
Am nevoie de masina euro 4, mai ales daca nu are taxa ...


am citit despre regenerare si despre filtru...din cate am inteles se poate si anula...dar asta dupa ce-mi platesc taxa... o fi mai bine sau mai rau fara el ?
  • increatul

  • Mesaje scrise: 1,636
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Mai bine. Anulare hard+soft, +o resoftare daca tot faci asta. Stiu baietii care se ocupa cu asa ceva sa iti explice mai clar, dar merita din cate stiu eu.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
increatul a scris:
jgyprime a scris:kit ambreiaj, galerie admisie, turbina, injectoare, posibile probleme electrice


L-ai spart Smile)
Ai uitat sa zici volanta. Totusi, poate au schimbat si cei dinainte ceva.
l-m pseudoinclus in kitu de ambreiaj...
Daca zici volanta, multi care vin de la benzinare stiu ca costa 200 de lei...
Skip ads

  • dr_tzyghe

  • Mesaje scrise: 408
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2014

  • Mesaj Privat
daca are clima sa verifici neaparat butonul pentru reglarea ventilatiei: cand dai scroll sa aiba un reglaj fin si prompt si daca apesi pe el sa intre in menu-ul pentru aer conditionat. nefunctionarea corespunzatoare poate fi destul de neplacuta cand vrei sa opresti aerul si sare de la 2 la 7 Very Happy, plus ca e si destul de scump de inlocuit (se inlocuieste tot panoul de comanda daca nu ma insel). bafta la achizitie.
  • mihai_ionescu

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Salutare,
La ce bani aș gãsi un Vectra (varianta cu spate scurt, GTS parcã) de prin 2005-2006 sau mai nou, fãrã probleme?
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Vectra c gts e practic o berlina cu haion. Aceeasi lungime ca berlina.
Cel mai probabil cauti un signum care e o vectra c break mai scurta.
Ca si lungime signum-ul e cu 2,5 cm mai lung decat berlina/gts.
  • mihai_ionescu

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Da, ai dreptate. Berlina cu haion. Care sunt sansele reale de a gasi o masina ok in jur de 5000 euro?
  • increatul

  • Mesaje scrise: 1,636
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Pai cauta si tu pe olx/autovit si pune link aici pentru diverse pareri. Sau cauta si la sectiunea vanzari de aici.
  • MaxDDM

  • Mesaje scrise: 709
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Corsa 2008 Z17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mar 2011

  • Mesaj Privat
TzuTzu77 a scris:Salut colegi,

Redeschid acest topic pentru ca am nevoie de sfaturi in legatura cu achizitia unei Vectra C.
De ceva timp simt nevoia unei masini mai mari, iar de cateva luni am in familie o Vectra C 2.0 DTI. Am facut cateva sute de km cu ea si sunt incantat de confort, dotari, mai putin acel motor care mi se pare extrem de puturos.
Cand voi reusi sa vand masina din dotare, sper sa am la dispozitie 5500-6000E pentru a cumpara o masina (incluzand taxa daca nu e platita).
Ca si caroserie as inclina spre caravan sau Signum, dar nu exclud nici hatchback sau sedan.
La motorizare e clar, 1.9 CDTi - aici intervine problema: ce avantaje/dezavantaje au cele doua variante? Am observat ca cele de 150 cai sunt ceva mai scumpe si mai putine pe piata, dar ma tenteaza mai mult datorita posibilitatii de crestere a puterii prin resoftare. Pentu cei care au condus, cat de mare e diferenta intre cel de 120 si cea de 150, eventual si resoftate la 160, respectiv 200?
De cateva luni tot studiez piata, citesc despre probleme si sincer ma cam sperie, am vazut destul de multe probleme comune gen volanta, alternator, DPF.
Ca an de fabricatie, sunt unele probleme remediate la modele mai noi, si daca da, incepand cu ce an? As prefera un model facelift, dar n-as zice nu la una fara in stare buna si an bun. Exista diferente intre ele, bineinteles in afara de aspect?
Ce ma intereseaza cel mai mult ar fi problemele electrice si ale motorului la care sa fiu atent.
La o reprezentanta ar putea depista majoritatea problemelor in urma unui test, sau sa merg la un service in care am incredere si cunosc mecanicii?
Orice sfat e binevenit, vreau sa iau o masina pe care sa o tin minim 3-4 ani, si as vrea sa fac o alegere cat mai buna.


TzuTzu77 o sa plangi apoi dupa 2.0 DTI..iti spune eu din prorpria-mi experienta......motoarele 1,9 CDTI de la italienti..oricat m-ar injura cei de aici...sunt tare proaste..cu multe probleme si sensibile la motorina proasta din Romania...multe probleme la volanta..galerie de admisie..senzori Common Rail...sii sunt destule crede-ma......
Daca tot vrei ceva nou orienteaza-te spre mtotrizarea Diesel actuala de pe Insignia (dra tu spui ca nu ti-a placut).
Sau resofteaza 2.0 DTI (ar fi cel mai indicat) si ai sa vezi atunci performante.
Motoarele de 2.0 si 2.2 DTI rezista foarte bine resoftarii...sunt proiectate sa reziste.... nu cer motorina de calitate..nu s einfunda injectoarele cand iti este lumea mai draga...nu au probleme cu volanta...
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Max, probleme au toate masinile sh.
Depinde de norocul de la momentul achizitionarii...
Ce e drept o buna parte dintre problemele pe care le are 1.9 nu exista la 2.0 respectiv 2.2.

Eu dupa ce am mers si pasager si sofer cu vectra c berlina pe 1.9 cu 120 cp si pe 2.2 cu 125 cp (deci cam aceeasi putere a motorului, diferenta de 5 cp nu e cine stie ce) pot zice ca un 1.9 e peste 2.2...
Motorul meu are 8 valve, deci nu exista probleme cu tija swirl (care exista la 1.9 150 cp dar nu exista la 2.2) si nici clapetii aia de pe galeria de admisie nu-i am (pe care un 2.2 ii are, altfel dar ii are)...
Eu am cumparat masina cu volanta dusa (batea rau) si am schimbat-o dupa 6 luni de la achizitie
Acum am aproximativ 60000 de la schimbare si inca nu se aude nimic.
Vreo 3 ani am mers cu motorina din alte surse decat peco si nu mi s-a infundat nimic (injectoare, pompa, etc). Doar am schimbat filtrele mai repede decat normal (preventiv).
Singurul dezavantaj al 1.9 relevant fata de 2.2 e distributia. Dar schimbata la timp nu ai probleme.
Motorul 1.9 se comporta altfel in turatii, e mai flexibil, mai silentios, e mai rafinat, etc...
Cireasa de pe tort, 6 trepte. Ideala la drum lung.

Insa, eu unu' (dupa 4 ani si jumatate de diesel) nu as cumpara la ora actuala motor diesel...
As cumpara o benzina turbo, insa nu de capacitate mica, un 1.8, 2.0 (pe o masina mare motoarele mici sunt cam inutile)...
Ce iei pe mere dai pe pere la diesel.
  • Florin91

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 2005 z19td
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Vreau sa iau si eu un vectra c nu ma pricep la ele dar imi plac mult tot caut pe diferite situri si am gasit asta.
fabricat 09.2005
176000 km
1.9 cdti 150 cp
Dotare vehicul
ABS
airbag
airbag copilot
airbaguri laterale
climatizare
computer de bord
control tractiune
faruri de ceata
geamuri cu actionare electr.fata
instal. climatiz. automata
închidere centralizata
jenti aluminiu
radio
senzor parcare
servodirectie
sistem antifurt
sistem de navigatie
tempomat
Pret 3650 pe mine ma intereseaza daca merita sau sa mai astept si sa caut.
nu imi plac toate vectrele doar genul asta (adica spoiler fata, volan 3 spite, tapiterie, faruri, si neaparat sedan+gri metal) si gasesc cate una la 4-5 luni.
Daca vedeti bube va rog sa le scrieti eu am gasit 3.

Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR