Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • IonutAxi

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Zafira 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Salut . Am un opel zafira adus din Anglia. Pana anul asta am avut asigurare acolo , ITP , absolut cu tot eram in regula . Dar vara asta m-am gandit sa o incriu si am luat de 2 ori numere rosii pentru 2 luni , si mai am de luat pentru o luna. Iar eu acum daca ii fac din nou asigurare pe numerele care le-am avut din Anglia am voie sa circul cu ea ?
Skip ads

  • octaviantomescu

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2016 B16DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2009

  • Mesaj Privat
poti face asigurare pe seria de sasiu si poti circula linistit indiferent de numere rosii sau definitive, dupa ce o inscrii.
  • raul-constantin

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Salut! Sa o inscrii in Ro adica? Vezi ca sunt asigurari speciale, pe o luna, in vederea inmatricularii, sau cam asa ceva. Mai nou eu iau de pe http://romasig.ro/ ca are livrare gratuita si reducere de 5%, intreaba ce e cu asigurarea pt inmatriculare sau inregistrare, ca e pe o perioada mai scurta, deci mult mai ieftina. Cum a zis si Octavian, la asigurare dai seria sasiului.
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
- Ce am inteles de la colegul ca masina avut numere de Anglia.
- Si aici in tara si-a scos numere rosi.
- Si el doreste sa inscrie asigurarea pe numerele de Anglia pe care le are masina.

Deci ai epuizat 2 randuri de numere rosi 60 zile. Si mai ai un rand de 30 zile. Asigurarea se face pentru o luna pentru fiecare rand de numere rosi.

Deci ori o inmatriculezi RO.
ori
Daca ai numerele din Anglia, si ai talon valabil pe masina si pe numerele din Anglia
Cred ca dupa cele 30 zile de numere rosi, ii pui numerele vechi si faci asigurare pe ele, si scoti masina din tara.
(vezi ce spun colegi.)

http://stiri.autovit.ro/201...e-numerele-rosii/
intreaba la un birou de acte auto te vor lamuri mai bine.

Poate gresesc.

____________________________________________________________________________________________________

intrebarea mea este:
Cat poate circula o masina cu numere straine pe teritoriul româniei?
Daca pui numerele de Anglia masina trebuie sa paraseasca teritoriul româniei, dupa ce trec maximum 90 de zile de la introducerea acestora în þarã


[quote] SECÞIUNEA a 6 a
Circulaþia autovehiculelor în traficul internaþional
https://www.pdc.ro/codul-rut...-international-40

Art.82. (1) Autovehiculele ºi remorcile înmatriculate în România pot trece frontiera de stat pe
drumurile publice, dacã îndeplinesc condiþiile cerute pentru a fi admise în circulaþia internaþionalã,
iar conducãtorii lor posedã permis de conducere valabil, în condiþiile stabilite prin tratatele la care
România este parte sau care este eliberat de autoritãþile competente ale statelor membre ale
Uniunii Europene sau Spaþiului Economic European ori a cãrui valabilitate este recunoscutã în
aceste state pe bazã de reciprocitate.
(2) Autovehiculele ºi remorcile înmatriculate în alte state pot trece frontiera de stat ºi pot circula
pe drumurile publice din România, dacã îndeplinesc condiþiile tehnice prevãzute în Convenþia
asupra circulaþiei rutiere, încheiatã la Viena la 8 noiembrie 1968 ºi ratificatã de România prin
Decretul nr.318/1980, dar numai pe perioada cât sunt asigurate pentru cazurile de rãspundere
civilã ca urmare a prejudiciilor produse prin accidente de autovehicule.
(3) abrogat
(4) Autovehiculele ºi remorcile înmatriculate în alte state, deþinute de persoane care au sediul sau
domiciliul în România, pot fi conduse pe drumurile publice pe o perioadã de maximum 90 de zile
de la introducerea acestora în þarã, dacã sunt asigurate pentru cazurile de rãspundere civilã ca
urmare a pagubelor produse prin accidente de circulaþie.
(5) Persoanele care ºi au stabilit domiciliul ori reºedinþa sau, dupã caz, au rezidenþa normalã în
România pot sã îºi înmatriculeze autovehiculele sau remorcile la autoritatea competentã pe raza
cãreia au domiciliul, reºedinþa sau, dupã caz, rezidenþa normalã.
(6) Autovehiculele înmatriculate în statele care nu sunt semnatare ale Convenþiei asupra
circulaþiei rutiere, prevãzutã la alin. (2) sunt obligate sã poarte în partea din spate semnul
distinctiv al statului care a efectuat înmatricularea. [/quote]

Poate gresesc.
Skip ads

  • IonutAxi

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Zafira 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Nu mai vreau sa o inscriu . Vreau doar sa-mi fac din nou asigurare pe numerele care le-am avut din Anglia , si va intreb daca am voie sa circul cu ea ? Poate nu mai am voie , ca am luat numere rosii si acum fac asigurare pe alea din Anglia.. poate nu e bine .. nu stiu exact .
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Trimite un mail la Politia rutiera poate te lamuresc mai bine. (ce, cum, cand.)


Ultima modificare facuta de T.ion la Mie 19 Nov, 2014 2:30 pm, modificat de 9 ori in total
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Pai in teorie masina nu mai e inmatriculata in anglia din moment ce ai scos numere rosii in romania.
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Atunci trebuie sa o inscrie din nou in Anglia cu numerele vechile sau altele noi?
Ca nu inteleg.
Skip ads

  • micky001

  • Mesaje scrise: 1,318
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 1997 x20se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Din momentul in care ti-ai scos primul rand de numere rosii,provizorii,masina a trecut sub inregistrarea statului roman.Numerele de Anglia si-au pierdut vala bilitatea si inmatricularea,se face iesirea din inregistrarea de provenienta si se inregistreaza la noi.Riscul este cel... cunoscut.Punerea in circulatie pe drumurile publice a unui autovehicul neanregistrat... Tocmai din acest motiv cei care au "expirate "toate cele trei randuri de numere provizorii,cand in sfarsit se hotaresc sa le faca texane,le cam duc pana acolo catarate pe platforme.Dar banuiesc stiai toate astea.
  • IonutAxi

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Zafira 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Tataru ion a scris:Atunci trebuie sa o inscrie din nou in Anglia cu numerele vechile sau altele noi?
Ca nu inteleg.
Nu trebuie sa o inscriu din nou. Acolo e inca inscrisa doar ca nu am asigurarea facuta , dar pot sa o fac fara problema , problema este daca am voie sa circul cu ea asa. Ce am inteles la un coleg mai sus ca nu mai am voie sa circul cu alea de anglia .
  • IonutAxi

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Zafira 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2013

  • Mesaj Privat
micky001 a scris:Din momentul in care ti-ai scos primul rand de numere rosii,provizorii,masina a trecut sub inregistrarea statului roman.Numerele de Anglia si-au pierdut vala bilitatea si inmatricularea,se face iesirea din inregistrarea de provenienta si se inregistreaza la noi.Riscul este cel... cunoscut.Punerea in circulatie pe drumurile publice a unui autovehicul neanregistrat... Tocmai din acest motiv cei care au "expirate "toate cele trei randuri de numere provizorii,cand in sfarsit se hotaresc sa le faca texane,le cam duc pana acolo catarate pe platforme.Dar banuiesc stiai toate astea.
Iar eu daca nu vreau sa o mai inscriu in Romania nu mai pot circula deloc cu ea ? Ce pot face ?
  • IonutAxi

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Zafira 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Tataru ion a scris:Trimite un mail la Politia rutiera poate te lamuresc mai bine. (ce, cum, cand.)
Care e e-mailul lor ? Crezi ca imi vor raspunde ?
Skip ads

  • IonutAxi

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Zafira 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Tataru ion a scris:- Ce am inteles de la colegul ca masina avut numere de Anglia.
- Si aici in tara si-a scos numere rosi.
- Si el doreste sa inscrie asigurarea pe numerele de Anglia pe care le are masina.

Deci ai epuizat 2 randuri de numere rosi 60 zile. Si mai ai un rand de 30 zile. Asigurarea se face pentru o luna pentru fiecare rand de numere rosi.

Deci ori o inmatriculezi RO.
ori
Daca ai numerele din Anglia, si ai talon valabil pe masina si pe numerele din Anglia
Cred ca dupa cele 30 zile de numere rosi, ii pui numerele vechi si faci asigurare pe ele, si scoti masina din tara.
(vezi ce spun colegi.)

http://stiri.autovit.ro/201...e-numerele-rosii/
intreaba la un birou de acte auto te vor lamuri mai bine.

Poate gresesc.

____________________________________________________________________________________________________

intrebarea mea este:
Cat poate circula o masina cu numere straine pe teritoriul româniei?
Daca pui numerele de Anglia masina trebuie sa paraseasca teritoriul româniei, dupa ce trec maximum 90 de zile de la introducerea acestora în þarã


SECÞIUNEA a 6 a
Circulaþia autovehiculelor în traficul internaþional
https://www.pdc.ro/codul-rut...-international-40

Art.82. (1) Autovehiculele ºi remorcile înmatriculate în România pot trece frontiera de stat pe
drumurile publice, dacã îndeplinesc condiþiile cerute pentru a fi admise în circulaþia internaþionalã,
iar conducãtorii lor posedã permis de conducere valabil, în condiþiile stabilite prin tratatele la care
România este parte sau care este eliberat de autoritãþile competente ale statelor membre ale
Uniunii Europene sau Spaþiului Economic European ori a cãrui valabilitate este recunoscutã în
aceste state pe bazã de reciprocitate.
(2) Autovehiculele ºi remorcile înmatriculate în alte state pot trece frontiera de stat ºi pot circula
pe drumurile publice din România, dacã îndeplinesc condiþiile tehnice prevãzute în Convenþia
asupra circulaþiei rutiere, încheiatã la Viena la 8 noiembrie 1968 ºi ratificatã de România prin
Decretul nr.318/1980, dar numai pe perioada cât sunt asigurate pentru cazurile de rãspundere
civilã ca urmare a prejudiciilor produse prin accidente de autovehicule.
(3) abrogat
(4) Autovehiculele ºi remorcile înmatriculate în alte state, deþinute de persoane care au sediul sau
domiciliul în România, pot fi conduse pe drumurile publice pe o perioadã de maximum 90 de zile
de la introducerea acestora în þarã, dacã sunt asigurate pentru cazurile de rãspundere civilã ca
urmare a pagubelor produse prin accidente de circulaþie.
(5) Persoanele care ºi au stabilit domiciliul ori reºedinþa sau, dupã caz, au rezidenþa normalã în
România pot sã îºi înmatriculeze autovehiculele sau remorcile la autoritatea competentã pe raza
cãreia au domiciliul, reºedinþa sau, dupã caz, rezidenþa normalã.
(6) Autovehiculele înmatriculate în statele care nu sunt semnatare ale Convenþiei asupra
circulaþiei rutiere, prevãzutã la alin. (2) sunt obligate sã poarte în partea din spate semnul
distinctiv al statului care a efectuat înmatricularea.


Poate gresesc.
Faza cu circulatul pe teritoriul mai mult de 90 de zile este exclusa .. Cunosc multi oameni care fac au masini aduse din Anglia si fac acolo asigurare in fiecare luna si circula asa cu ele de ani buni . Si nu i-a mai intrebat nimeni de cand e masina si ce se intampla ..
  • IonutAxi

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Zafira 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2013

  • Mesaj Privat
octaviantomescu a scris:poti face asigurare pe seria de sasiu si poti circula linistit indiferent de numere rosii sau definitive, dupa ce o inscrii.
Poti fi mai explicit te rog frumos ca nu am inteles exact cum trebuie facut . Multumesc
  • octaviantomescu

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2016 B16DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2009

  • Mesaj Privat
In cazul ca vrei sa o inscri pe RO, cand inchei asigurarea, spui broker-ului ca pe polita sa treaca in locul numarului de inmatriculare seria de sasiu. Daca nu a fost inca radiata din Anglia, cum spui mai sus, atunci cred ca va trebui sa faci asigurare acolo. Atentie insa la cele 90 de zile...
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Mai poti scoate doar un rind de numere rosii si apoi faci ce vrei cu ea dar nu sa circuli pe drumurile din RO .Tu esti deja inregistrat in baza de date cu seria masinii pe numere rosii.
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Du-te si cere un sfat la politie de unde ai depus actele pentru numere rosi. (ii explici situatia)
Asa cred ca afli concret ce te intereseaza.

Faza cu asigurarea sa fie ultima problema dupa mine. (asigurarea o poti face ori cand.)
Ce se intampla dupa ce expira al 3-lea rand de numere rosi. (90 Zile de numere rosi).

Cred ca aceasta este intrebarea la care trebuie sa gasesti un raspuns si repede zilele trec...
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR