Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • mihaidarie

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2013

  • Mesaj Privat
@shc Nokian vreau si eu sa imi cumpar, dar 195/65/15 am gasit la 230 lei buc. tu pe r14 nu gasesti mai ieftin? a gasit cineva Nokian dimensiunea mea mai ieftin decat 230 lei? Va multumesc,stima!
Skip ads

  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
shc a scris:10x pentru raspunsuri . Sa vedem ce preturi imi face, "last price" cum s-ar zice Very Happy
Dunlopurile a zis ca mi le da 200 lei bucata ... sigur le duc 190 lei/buc( ar fi tentant), Vredenstein snowtrac3 la 225 lei/buc si Nokian WR D3 cica la 230 lei/ buc , dar cred ca pot obtine pretul de pe net de 220 lei/buc( as incerca ) . Ma mai documentez putin + parerile dvs. si sigur voi alege bine Very Happy .

@borsy test ADAC 2015 nu se face la ultimele modele de anvelope iesite pe piata ?... zic asta deoarece nevazand Nokian pe acolo, mi se pare cam dubios , fiind recunoscuta ca firma care fabrica printre cele mai renumite anvelope de iarna, testate foarte bine/ amanuntit . Acum scuza-ma daca gandesc mai la rece asa :d ... dar Sava Ekimo si Fulda kristal ... fata de orice Nokian dedicat iernii ... nu stiu .. Very Happy. Plus ca de Dunlop winter response 2 nu ma indoiesc de calitatile lor, ca si anvelope de iarna , dar difera foarte mult de winter response (simplu) - cele pe care as avea ocazia sa le iau la pret bun .
Inca o data , chiar mi se pare suspect testul asta din simplul motiv ca Nokian nici nu apare pe acolo ... ce zici? Te intreb ptr. ca mai mult ca sigur ai citit mult mai multe decat mine referitor la acest aspect si chiar as aprecia daca mi-ai raspunde de ce nu e mentionat nici un model Nokian in testul asta si totusi e mentionat sa zicem un Pirelli pe ultimele pozitii, care se stie ca nu au nici o treaba cu cauciucurile de iarna , de altfel si dpdv al raportului calitate/pret se poate obs. ca "marca face pretul" . Sa-i iubeasca oare pe italieni mai mult decat pe finlandezi ( tara nordica de altfel in care conditiile meteo iarna bat spre extrem )?
Chiar sunt contrariat Smile)).


Nokian WR D3 sunt anvelope high performance si WR A3 ultra high performance, de asta nu sunt trecute in test, ele sunt testate pe dimensiunile de 16 si 17. La dimensiunile de 14-15 inch sunt testate cele premium touring, deci in cazul tau as merge pe testele ADAC, respectiv Dunlop. Bafta.
  • shc

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2014

  • Mesaj Privat
pai Nokian WR D3 nu cred ca gasesti mai jos de 240 lei/buc la dimensiunile pe care le-ai dat tu acolo, binenteles noi si fabricate prin 2013. Zi-mi si mie de unde le iei daca e asa, ca eu nu am gasit mai ieftine Very Happy. 10x
  • shc

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2014

  • Mesaj Privat
borsy a scris:
shc a scris:10x pentru raspunsuri . Sa vedem ce preturi imi face, "last price" cum s-ar zice Very Happy
Dunlopurile a zis ca mi le da 200 lei bucata ... sigur le duc 190 lei/buc( ar fi tentant), Vredenstein snowtrac3 la 225 lei/buc si Nokian WR D3 cica la 230 lei/ buc , dar cred ca pot obtine pretul de pe net de 220 lei/buc( as incerca ) . Ma mai documentez putin + parerile dvs. si sigur voi alege bine Very Happy .

@borsy test ADAC 2015 nu se face la ultimele modele de anvelope iesite pe piata ?... zic asta deoarece nevazand Nokian pe acolo, mi se pare cam dubios , fiind recunoscuta ca firma care fabrica printre cele mai renumite anvelope de iarna, testate foarte bine/ amanuntit . Acum scuza-ma daca gandesc mai la rece asa :d ... dar Sava Ekimo si Fulda kristal ... fata de orice Nokian dedicat iernii ... nu stiu .. Very Happy. Plus ca de Dunlop winter response 2 nu ma indoiesc de calitatile lor, ca si anvelope de iarna , dar difera foarte mult de winter response (simplu) - cele pe care as avea ocazia sa le iau la pret bun .
Inca o data , chiar mi se pare suspect testul asta din simplul motiv ca Nokian nici nu apare pe acolo ... ce zici? Te intreb ptr. ca mai mult ca sigur ai citit mult mai multe decat mine referitor la acest aspect si chiar as aprecia daca mi-ai raspunde de ce nu e mentionat nici un model Nokian in testul asta si totusi e mentionat sa zicem un Pirelli pe ultimele pozitii, care se stie ca nu au nici o treaba cu cauciucurile de iarna , de altfel si dpdv al raportului calitate/pret se poate obs. ca "marca face pretul" . Sa-i iubeasca oare pe italieni mai mult decat pe finlandezi ( tara nordica de altfel in care conditiile meteo iarna bat spre extrem )?
Chiar sunt contrariat Smile)).


Nokian WR D3 sunt anvelope high performance si WR A3 ultra high performance, de asta nu sunt trecute in test, ele sunt testate pe dimensiunile de 16 si 17. La dimensiunile de 14-15 inch sunt testate cele premium touring, deci in cazul tau as merge pe testele ADAC, respectiv Dunlop. Bafta.


am inteles ... pacat , chiar eram curios cu Nokianurile astea Very Happy
10x inca o data.
Skip ads

  • mihaidarie

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2013

  • Mesaj Privat
de multe ori , eu asa caut NOKIAN- http://www.compari.ro/Categ...na&orderby=1, Doar ca eu nu comand pe net , ci merg si vad ce cumpar! o ultima intrebare pt cunoscatori/experti: Ce ati alege dintre Nokian si Dunlop, in limita a 240 lei /buc maxim. DUNLOP - http://www.compari.ro/Categ...rna&orderby=1 Astept raspuns, multumesc!
  • mihaidarie

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2013

  • Mesaj Privat
@borsy http://www.nokiantyres.com/...res/nokian-wr-d3/
  • Dariescu Claudiu

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Gata frate , am inteles topul ADAC.................. am inteles, dar eu o sa merg cu Goodyear Ultra Grip!
  • mihaidarie

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Acum 10 min am facut comanda pe emag la oferta NOKIAN wrd3 195/65/15 , 199,99 lei bucata! ce bine ca am asteptat black friday Smile economie de cel putin 120 lei la 4 bucati.
Skip ads

  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Si la cele de vara care este Top 5 (Pub)

acum a fugit in jos. Laughing
  • georgeleus

  • Mesaje scrise: 872
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2008

  • Mesaj Privat
mihaidarie a scris:Acum 10 min am facut comanda pe emag la oferta NOKIAN wrd3 195/65/15 , 199,99 lei bucata! ce bine ca am asteptat black friday Smile economie de cel putin 120 lei la 4 bucati.


Sa le stapanesti sanatos !
Sa ne spui si noua data de fabricatie inscriptionata pe ele.
  • mihaidarie

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2013

  • Mesaj Privat
nu le platesc daca nu corespund descrierilor de pe emag! SpecificațiiAnvelopa iarna Nokian WR D3 195/65 R15 91TCod: T428106-BF14
Dimensiuni
Latime (mm):195Inaltime:65Diametru (inch):15
Caracteristici tehnice
Anotimp:IarnaIndice sarcina:91Indice viteza:T Economie de carburant:C Franare pe suprafete umede:C Tip vehicul:Turism DOT:2014 Nivel de zgomot (dB):72dB
  • georgeleus

  • Mesaje scrise: 872
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Deci DOT ala spune data de fabricatie... ok. Asa sa fie !
Skip ads

  • schneider369

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Mi-am luat si eu Nokian W D3 , tot ce pot spune pana acum : zgomot mic la rulare , se comporta excelent pe carosabil ud (franare , plecare de pe loc , stabilitate in curbe) . Astept zapada sa vedem de ce sunt in stare. Eu le-am luat cu 950 ron (4 buc , 195/65 R15 , DOT 2014)
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
DOT...este format din 4 cifre primele doua reprezinta saptamina din anul de fabricatie iar celelante 2 anul in care sunt fabricate
  • danpet

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
E bine de stiut ca inca mai exista la vanzare (numai second-hand) cu DOT din 3 cifre.NU LUATI ASA CEVA,SUB NICIO FORMA!
Acestea sunt fabricate inainte de 2000! La acestea,primele 2 cifre indica tot saptamana,iar ultima,anul,astfel:
-daca dupa cele 3 cifre exista un triunghi,a treia cifra,inseamna dupa anul 1990.
-daca nu exista acel triunghi,ultima cifra inseamna dupa 1980!
Am vazut unele care aratau exceptional...posibil "fardate"...
  • mihaidarie

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2013

  • Mesaj Privat
mihaidarie a scris:nu le platesc daca nu corespund descrierilor de pe emag! SpecificațiiAnvelopa iarna Nokian WR D3 195/65 R15 91TCod: T428106-BF14
Dimensiuni
Latime (mm):195Inaltime:65Diametru (inch):15
Caracteristici tehnice
Anotimp:IarnaIndice sarcina:91Indice viteza:T Economie de carburant:C Franare pe suprafete umede:C Tip vehicul:Turism DOT:2014 Nivel de zgomot (dB):72dB

Buna ziua! confirm cele spuse mai sus si respect pt eMag de data asta. Au DOT 4214 ( fabricate in saptamana 13-19 octombrie 2014). Au costat 799,96 RON. Transport gratuit fan courier. Sunt f multumit. Avand si clasele C si C cred ca a meritat cautarea si asteptarea. Cel mai ieftin acum costa 229Ron. Imi pare rau si dupa Dunlop winter response2 la 240ron/buc.dar e mai bine asa la buget. Abia astept sa o incalt mai tarziu pe Zamfirica Smile
@danpet , in martie 2013 am cumparat 2 anvelope Michelin de vara ca noi 100ron/buc. cu dot 193triunghi. le-am folosit 2013 si 2014 primaveri,veri,toamne. Cu unul am mers si vreo 50m pe pana. Le-am folosit si poate le voi folosi tot pe spate. O saptamana buna va doresc !
  • mihaidarie

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2013

  • Mesaj Privat
schneider369 a scris:Mi-am luat si eu Nokian W D3 , tot ce pot spune pana acum : zgomot mic la rulare , se comporta excelent pe carosabil ud (franare , plecare de pe loc , stabilitate in curbe) . Astept zapada sa vedem de ce sunt in stare. Eu le-am luat cu 950 ron (4 buc , 195/65 R15 , DOT 2014)

salut. unde sunt fabricate? Ale mele in Russia. Sunt foarte multumit, maine merg mai mult cu ele,dar ce e nou e nou. Astept sa vad diferente si la consum acum Smile Salutari si drumuri bune!
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
se justifica o diferenta de pret de 25 % intre BF Goodrich si Debica ?
  • georgeleus

  • Mesaje scrise: 872
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Conform unei clasificari, Goodrich e "Marca Medie", iar Debica e "Marca Buget".
Avand in vedere ca mai exista si "Marci Premium" si niciuna nu figureaza aici, nu cred ca are rost sa-ti bati capul cu diferenta.

Din experienta iti pot relata despre BF Goodrich, am avut pe Navara de serviciu si anvelope de vara, si de iarna.
Destul de proaste ambele. Cele de vara sunt plastice si pe caldura si in noroi stem fiii ploii, iar cele de iarna nu ajuta mai mult decat niste PointS-uri.

Despre Debica nu ma pot pronunta personal, insa foarte multa lume am auzit ca e multumita de modelul "Frigo". ...parca Frigo ii zice.

My 2 cents.
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
eu vreau un all sezon pentru DEbica e 208 iar GF 249
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Chestionar

Ce marca recomanzi?
Barum 0%
Bridgestone 0%
Continental 7%
Debica 7%
Dunlop 15%
Goodyear 7%
Falken 0%
Fulda 0%
Hankook 15%
Kumho 0%
Matador 0%
Michelin 23%
Nexen 0%
Nokian 15%
Pirelli 0%
Sava 0%
Semperit 0%
Toyo 0%
Vredestein 0%
Yokohama 7%
13 voturi

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR