Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra A
  • miai

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Salut ! Detin un Opel Vectra A din anul 1992, 1.8i, benzina. Recent, m-am lovit de o problema si anume schimbarea filtrelor si a uleiului. Dupa cateva drumuri pe la service-uri, 3 la numar - toate service-urile din Drumul Taberei - Bucuresti - am constatat cu stupoare ca pentru un schimb de FILTRU ULEI + FILTRU AER + FILTRU COMBUSTIBIL (toate marca MANN, nu stiu de ce toti recomanda aceasta marca si doar aceasta marca) + SCHIMB ULEI (5 litri), pretul pentru o revizie variaza intre 450 - 530 lei.

530 lei pentru o revizie la un Opel Vectra A din '92. Am zis ok, astea sunt preturile. Si pe urma m-am mai documentat un pic, gratie internetului. Am constatat ca aceste filtre variaza intre 10 si 25 lei fiecare iar uleiul de 5 litri (pana acum era folosit Mobil S2000 si am zis sa caut asta) costa 120 lei. Deci un total pentru materiale ar fi pe undeva pe la 170 lei, fara sa aleg cele mai ieftine filtre si un ulei ok.

Intrebarea mea e urmatoarea:

Cunoasteti vreun service prin Bucuresti unde manopera nu ar fi 300 - 400 lei pentru o simple revizie la un Opel Vectra A? (pe internet nu am avut noroc sa gasesc pana acum) Sau stiti daca asta e pretul standard pentru o revizie?

Multumesc anticipat!
Skip ads

  • nicusor_sef89

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2012

  • Mesaj Privat
dar dece nu incerci sa te documentezi si sa le schimbi chiar tu
ca este foarte simplu
cauti locatia filtrelor pe masina ( asta daca nu sti unde sunt ) si le schimbi tu ca nu necesita nici un reglaj special iar acei 300 de lei ii investesti in altceva necesar masinii

P.S in valcea un schimb de filtre si ulei cu materialele clientului costa 30 de lei
  • miai

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Problema este ca am gasit filtrele mai sus mentionate si vad ca sunt de marimi diferite... Poate cineva care a mai schimbat singur filtrele imi poate recomanda o solutie... Sa le schimb eu nu stiu daca e o idee atat de buna, d-aia exista mecanici si service-uri. Dar atatia bani pentru un serviciu relativ usor pentru ei mi se pare jecmaneala... O sa ma mai interesez la alte service-uri si daca vad ca raspunsul e acelasi, peste 470 lei, ma bag sa le fac eu... Trist totusi.
  • deleted-61307

  • Mesaje scrise: 750
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Iti schimb eu toate filtrele + uleiul, te astept in weekend daca vrei.
Iti cumperi uleiul si filtrele(Mann sunt cele mai bune, dar poti cumpara si champion sau altceva - iar de dimensiuni daca te duci cu talonul la magazin auto iti vor da ei exact ce ai nevoie)
Faci cinste cu o bere si e ok.
Skip ads

  • nightmare9127

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2014

  • Mesaj Privat
Salut! Imi puteti spune si mie va rog cat ulei intra la un motor de 2.0 85kw? Benzina. Multumesc!
  • deleted-61307

  • Mesaje scrise: 750
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2011

  • Mesaj Privat
4- 4.5 litri cu tot cu filtru.
  • nightmare9127

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2014

  • Mesaj Privat
multumesc mult mariod
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR