Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  • iuliusdobre

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Spania
  • Masina: Vectra 1997 X 20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Multumesc de indrumare.
Te rog, imi poti da un model sau ceva sa stiu ce releu caut? Merge orice releu de 12V?
Skip ads

  • cornel18

  • Mesaje scrise: 541
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Da. Orice Releu(modulul de parcare are un consum foarte mic. Poate 1A. Pentru linistea ta poti pune si de 30 A. Eu personal am pe masina unul de 2A de 3 ani de zile.) de 12 V(releu auto). Chiar daca are 5 sau 4 picioruse.

ex:


pini:
- 86 si 80 sunt de la bobina
- 30 e de la alimentare 12 V bricheta
- 87 e de la cablu alimentare modul parcare (daca nu e 87a)

Iti recomand sa cumperi si un soclu la el.
  • iuliusdobre

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Spania
  • Masina: Vectra 1997 X 20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Multumesc. Am facut comanda de asta.
Presupun ca de la bobina sunt 85 si 88 si ca nu conteaza care se leaga la GND si care la marsarier.
  • cornel18

  • Mesaje scrise: 541
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Nu.
Skip ads

  • teoboss

  • Mesaje scrise: 193
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Salutare are cineva idee unde se opresc firele de la butonul de parking din bord la o vectra c 2003(nu are senzori de parcare dar as vrea sai pun originali)si nu am decat instalatia trasa pana la buton dar nu stiu unde se opreste.Multumesc
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Cel mai probabil se opreste in bcm.
Sper sa am timp sa ma uit maine in tis...
  • teoboss

  • Mesaje scrise: 193
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Multumesc mult astept raspunsu de la tine
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
ajunge fix in BCM.
schema:

WH = alb
RDYE = rosu-galben
GYYE = gri-galben
BN = maro
Skip ads

  • teoboss

  • Mesaje scrise: 193
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Multumesc frumos colegu!
  • anutzu21us

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2004 Y19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Va salut, am un vectra c caravan si am luat un set de senzori parcare spate, kit cu 4 senzori si afisaj digital. Kitul imi sta in portbagaj de vreo 3-4 luni, sperand ca o sa am timp sa il montez personal, o intrebare am aruncat la un service pt manopera si am realizat ca e mai scumpa manopera decat kitul.
Cum perioada de bibilit masina e pe sfarsite (vine iarna), am zis sa incep montarea.
Ma intereseaza un sfat, mai ca la prosti, pe unde trag toate cablurile? Senzorii in bara spate, cutia neagra o montez langa tabloul de sigurante din portbagaj spate stg, diplayul il pun pe bord, stg sau mijloc, dar pe unde bag toate cablurile?
Stiu ca vreau multe, dar nu gasesc un tutorial cu cea mai importanta operatiune.
Va multumesc.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
senzorii in bara ii bagi cum stii mai bine (urmaresti schema de montaj de pe hartiile senzorilor).
tragi firele in masina si pui cutia neagra in asa fel incat sa ajunga toate firele de la senzori la ea (adica nu incerci sa o bagi prin bord ca nu au cum sa ajunga firele) dar nici sa nu existe posibilitatea sa o lovesti cu ceva ce bagi in portbagaj
spatiu e suficient cat sa o poti pune unde vrei tu prin portbagaj.
apoi firul de la cutie pana la display il tragi prin ornamentele interioare de la praguri (sa nu se vada).
display-ul poti sa-l pui in spatiul de documente de sub panoul de clima (si aici nu vei vedea nici un fir pentru ca totul va fi prin spate, va trebui totusi sa gauresti cutia aia sa tragi firul) sau pe oglinda retrovizoare a masinii (acolo poti trage firul prin ornamentul de la stalp si pe sub copertina, scoti 1-2 cm pana la oglinda si cam atat)
alimentarea o poti face din firul de mers inapoi al triplei din dreapta... parca la vectra c se aprinde si stanga, caz in care o poti alimenta de la oricare dintre cele 2 in functie de unde pui cutia...
  • anutzu21us

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2004 Y19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc pt raspuns, nu e ce caut eu. Pe mine ma intereseaza pe unde trec firele din bara in compartimentul stg spate, langa tablou, si de la tablou tocmai in fata sus pe bord in stanga. Am inteles ca este un capacel sub bara spate, unde duce acel lacas?
Ma interesa ceva mai amanuntit sa pot incepe montajul cu lectiile pregatite.
Multumesc.
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
parerea mea e ca firele le poti trage pe langa firul care iese din portbagaj pentru lampile de la numar... alea de se fixeaza pe bara...
  • buggy234

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Signum 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2014

  • Mesaj Privat
A incercat cineva sa puna senzori originali pe Vectra C?
Istalatia originala senzori+comp+cabluri+buton bord originali legata la sistemul masinii, masina nu a venit cu asa ceav din fabrica?
Mersi
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Pai cred ca doar un senzor sh costa cat un kit aftermarket de senzori...
  • Mari-rds

  • Mesaje scrise: 481
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2010

  • Mesaj Privat
~200 ron / senzor
  • buggy234

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Signum 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2014

  • Mesaj Privat
da, intradevar sunt mai scumpi , gen 100lei / senzor + modulul+ cablurile , treci de cateva sute de lei, dar ma interezeaza aceasta varianta pentru ca e originala si nu trebuie nimic in plus adaugat la masina! E pur si simplu vorba de gustul meu. daca ma poate ajuta cineva cu informatii daca se poate pune si ce trebuie facut (inafara de achizitia pieselor Smile ) as fi foarte recunoscator.
Mersi. Drumuri bune
  • Mari-rds

  • Mesaje scrise: 481
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Iti trebuie mult mai multe lucruri de pus pe masina daca optezi pt varianta oem decat daca optezi pt senzori aftermarket wireless.
Si eu doream oem dar sunt prea multe, costuri prea mari
  • buggy234

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Signum 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Saca sti exact ce trebuie, imi spui si mie? Eu stiu doar de urmatoarele: -senzorii 4 sau 8, - butonul din bord, - modulul senzorilor, - cablurile de legatura intre senzori; Nu stiu exact daca mai trebuie cabluri suplimentare de la modul la senzori si de la modul la butonul masinii ( posibil masina precablata). Daca e precablata masina , cum se poate verifica? Am inteles ca mai trebuie un difuzor care ar trebui sa fie pe plafonul masinii. Daca sti mai multe te rog impartaseste informatiile si cu mine sau daca cunosti pe cineva care are aceste informatii as vrea sa il contactez. Mersi.
  • Mari-rds

  • Mesaje scrise: 481
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Iti trebuie platbanda de pe plafob care sa stie de senzori. Modulul cu pincode-ul, senzorii, rec-ul care sa stie de senzori, mufa in spatele butonului fals pt senzori si de la bcm la modul fire trase, + fire trase din fata pana la modul. Niste senzori wireless aftermarket sunt cat e 1 senzor oem ca pret.

Decizia iti apartine. Eu de curand am vrut sa fac alarma oem functionala iar BCM-ul de l-am luat nu stie de scaune incalzite . Si din acest motiv nu mai fac alarma pana nu hasesc bcm care sa stoe si de scaune incalzite ....
Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR