Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • Phantom

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2008

  • Mesaj Privat
chiriac_cds a scris: Vorba colegilor, dusteR = aro


Se pare ca nu ai mers cu un aro in offroad. E ca si cum ai compara S class cu o caruta. Putini romani stiu ce face un aro in toate mintile lui.

Cat despre duster si offroad... vorbim de doua lucruri diferite, La offroad se folosesc in special japoneze dar nu mai noi de '99. Dupa ce o sa te bagi in noroi cu un duster si apoi cu o batranica mai sus mentionata, o sa iti dai seama despre ce vorbesc.
Skip ads

  • bogo-s

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2002 z 16 Xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2014

  • Mesaj Privat
parerea mea, daca cineva ar avea in mana cash 15-17000 euro.... nu cred ca nimeni s-ar incumeta la dacia, venind vorba de opel VS dacia...
pe 17000euro, prefer un insignia, antara full Smile)) decat un duster nou
  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
daca ai avea ...
  • Shellshock

  • Mesaje scrise: 156
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Si eu care vreau pe 5 ianuarie sa dau banii pe passatul nou sau un opel inisgnia....mai bine Dacia dUSTER
Arata incredibil, ma mir ca nu am vazut modelul nou pana acuma.
Iar daca o insignia ar fi 17.000e full ar fi alegerea si mai usoara la o asa diferenta de pret
Skip ads

  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
bai baieti sunteti rau intentionati din lipsa de experienta, eu am si insignia si duster si pot spune doar ca dusterul imi aduce mai mari satisfactii decat insignia. Dusterul 4x4 este superb, numai odata sa te scoata din rahat atunci cand crezi ca ai belit-o si te-ai indragoastit de el. Iarna si in teren accidentat.
Duasterul pe autostrada nu este insignia dar tot acolo ajungi chiar daca cu o ora mai tarziu. Si cum nu prea avem noi drumuri pe placul insigniei, aleg dusterul castigator.
Insignia este o masina plina de electronica, sensibila dar care castiga ca imagine oriunde ruleaza. Este o masina superba si afara si in interior.
Service-ul nu-l comentez sunt la fel de scumpe...sper doar peste cativa ani sa spun ca insignia este mai fiabila....dar am dubii.
Duster 4x4 este masina perfecta pentru tara noastra, munte, mare, vara, iarna.....si cu un portbagaj deasupra ai rezolvat si spatiul pentru concediu.
  • Phantom

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Compari insigninia cu duster. De ce nu compari si cu excavator. Face mai multe lucruri, nu se impotmoleste, scoti si bani cu el, si tot acolo ajungi... chiar daca cu 10 ore mai tarziu. Nu comparati merele cu pepenii.
  • Madalin1796

  • Mesaje scrise: 558
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2015

  • Mesaj Privat
De ce comparati un suv (nu e un suv pur, tinde spre crossover) cu o berlina? Eu as alege duster-ul in pofida fronterei. Am mers cu ambele (nu ca sofer ci ca pasager) si dusterul e o masina mai buna (poate si pentru ca e mai noua): e mai confortabila, arata mai bine, gasesti pe ea ce gasesti si pe o berlina (piele, navigatie, cruise control etc).
  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Phantom a scris:Compari insigninia cu duster. De ce nu compari si cu excavator. Face mai multe lucruri, nu se impotmoleste, scoti si bani cu el, si tot acolo ajungi... chiar daca cu 10 ore mai tarziu. Nu comparati merele cu pepenii.


Phantom ai dreptate dar m-am exprimat in cunostinta de cauza sa stii cu ce am in palmares. Frontera nu am, mokka, nu am... eu m-am exprimat clar pentru cei care stau in dubii ce masina sa-si cumpere intre insignia si duster, titlul topicului este opel v.s. duster, deci ?. Eu am spus ca merita DUSTER ca masina de familie, aventura si cool.
Se compara sa stii, ca tot 4 roti au si fac acelasi lucru, te duc de la A la B. Aceasta este esenta.
Sa stii ca eu nu tin neaparat sa fac 100 km/h in 8 secunde....din semafor in semafor.
Skip ads

  • Shellshock

  • Mesaje scrise: 156
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Baieti prefer oricand un passat model nou cu motorul cel mai mic cu care ajung mai tarziu decat cu dusterul cel mai puternic...
Intr-o comparatie dintre doua masini nu doar viteza maxima si acceleratia conteaza...Si tare imi e cand dai cu dusterul intr-o groapa la ce greutate are si betzele de suspensii ce le are ..ramai acolo
  • alexandru.iulian

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Are cineva vreo indoiala daca vrea Insignia sau Duster?De ce ar face comparatie intre aceste masini, tinand cont ca un este un fel de SF si alta un fel de caruta?Cu tot respectul
  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Alexandru te inseli amarnic. Dacia este o masina corecta iar insignia nu este un Sf nici pe departe.
Dusterul este polivalent iar daca vara sau iarna cochetezi cu iesiri la munte sau pe plaja la mare acesta te va duce si te va aduce dupa coclauri.
Insignia este o masina masiva, sensibila mai puernica insa se simte bine pe autostrada, pentru oras este cam mare.

Eu le detin pe amandoua si va sfatuiesc sa va luati duster 4x4. Nu-l subestima !
  • kinderasu

  • Mesaje scrise: 1,613
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Gusteru ... da e bun pt strazile noastre. No comment! am participat la un testdrive, dar ca pasager cu un pilot experimentat si ma bagat pe un spatiu amenajat de ei cu pante la 45 grade, hartoape diverse nebunii.
Evident daca bagai insignia, corsa, astra f,g,h (masini de clasa mica) .. ramaneam dracu agatat. Comparatia e aiurea.
Daca am fi pus Frontera VS Guster... clar Frontera chiar daca e de generatie veche.
Cand eram mic pustan stiu ca am mers cu tata la Cluj .. o adevarata distractie aveam spatiu in spate garla! Pe atunci ce sa stiu de sofat.

Ca si dotari Gusteru clar depastete frontera, Dar nu ne putem lega de anii de fabricatie diferiti.
Cu toate astea .. Am mai mare incredere in frontera decat in guster ... ma cam prins frica la acel testdrive dar am rabdat.
Skip ads

  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Orice e mai bun decat un Duster........eventual si o caruta trasa de un cal, nu? La aia ai avantaj ca iti trebuie doar paie, 4 scanduri si 4 cauciucuri SH cu DOT din '90! Superb!
  • Negreanu

  • Mesaje scrise: 946
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2010

  • Mesaj Privat
O parere a unui coleg despre Frontera: https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=131839
  • alexandru.iulian

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2014

  • Mesaj Privat
hog33 a scris:Alexandru te inseli amarnic. Dacia este o masina corecta iar insignia nu este un Sf nici pe departe.
Dusterul este polivalent iar daca vara sau iarna cochetezi cu iesiri la munte sau pe plaja la mare acesta te va duce si te va aduce dupa coclauri.
Insignia este o masina masiva, sensibila mai puernica insa se simte bine pe autostrada, pentru oras este cam mare.

Eu le detin pe amandoua si va sfatuiesc sa va luati duster 4x4. Nu-l subestima !


Este posibil.Dar imi este greu sa inteleg ca cineva va ajunge la aceasta comparatie, pt ca vin din clase diferite, echipari diferite.Cand am zis " caruta " nu era la genul propriu, poate ca nu imi place mie si este o parere personala.Oricum este o comparatie fortata.Cu tot respectu.
  • micky001

  • Mesaje scrise: 1,318
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 1997 x20se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Duster VS Antara,Logan VS Astra, Dokker VS Zafira,Sandero VS Corsa... Boeing VS Rombac! Interesant! Smile



  • rhydin

  • Mesaje scrise: 1,369
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Exteriorul imi place la Duster, interiorul insa lasa de dorit, mai ales ca nu este ieftina. Totodata sa mai vorbim si de confort, cum stai in antara cum stai in duster.
  • Negreanu

  • Mesaje scrise: 946
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2010

  • Mesaj Privat
De Antara multi colegi de aici sunt nemultumiti.Diferenta de pret nu o puneti? Impozit si asigurari de la 2,2cdti vs 1.5dci?
  • kinderasu

  • Mesaje scrise: 1,613
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Negreanu a scris:O parere a unui coleg despre Frontera: https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=131839

corect dar nu ai luat in vedere tehnicile de proiectare si utilizare dintre anii de fabcricate a fronterei si a dusterului.
daca opel ar reproduce frontera cu tehnologia de acum existenta nu cred ca ar mai avea belele respective.
  • S.Andrei

  • Mesaje scrise: 200
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2002 y17td
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2008

  • Mesaj Privat
micky001 a scris:Duster VS Antara,Logan VS Astra, Dokker VS Zafira,Sandero VS Corsa... Boeing VS Rombac! Interesant! Smile

Duster 17.000 euro vs Antara 25.000 euro - diesel
Logan 8.800 euro vs Astra 15.000 euro - benzina
Doker 14.000 euro vs Zafira 22.500 euro - diesel
Sandero 9000 euro vs Corsa - 11.700 euro - benzina

Preturile au fost facute folosind configuratoarele online iar la Dacia am ales dotari de bun-simt ( geamuri electrice, aer-conditionat ).

Sunt de acord ca Opel este peste Dacia, dar este si o diferenta semnificativa de pret.
Daca tot este vorba de Antara: cate ati vazut pe strada ?
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Chestionar

opel vs duster
raman cu opel 80%
duster 19%
458 voturi

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR