Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra A
  • Patrocle1

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor
Am o simpla intrebare legata de flansa telescop (cred)
Este normal sa aiba asa o distanta flansa aia fata de caroserie Mie nu imi bate prin gropi dar cel putin pot sa spun ca imi sunt cam moi arcurile pe fata In pozitia asta masina se afla cu rotile pe pamant Stanga ,Dreapta
Skip ads

  • deleted-61307

  • Mesaje scrise: 750
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Nu, sunt duse complet.
Treaba cu arcurile moi e alta, e posibil sa fie alea originale si poate s-au dus, e posibil ca si amortizoarele sa fie praf, asa ca masina sta mai mult pe arcuri si atat.

Flansele sunt destul de ieftine, undeva la 100 de lei ambele si de o firma mai buna.Gasesti si la 50-60, dar firme mai proaste.
  • john-nero

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Vectra 1991 16 sv
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2014

  • Mesaj Privat
ai rezolvat mai stau asa ridicate
  • Patrocle1

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Din pacate am observat ca are scurgeri si amortizorul si fasaie cand ma apas pe o parte deci ar trebui ceva amortizor complect ,si cum sarbatorile se apropie si am pe ce strica banii,am inceput sa caut pe la dezmembrari dar sunt ca si ale mele.iar nu as risca sa iau de pe net ceva ce nu vad eu cum sta pe masina.Mai caut......
Skip ads

  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
de obicei, daca masina este foarte lasata, problema vine de la arcuri, care sunt obosite.
  • micky001

  • Mesaje scrise: 1,318
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 1997 x20se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Amortizoarele nu-ti tin masina mai sus sau mai jos,arcurile o fac .Amortizorul este doar absorbant de socuri ."Simptoma" prezentata este 100% arc... moale,cum scrie si colegul de mai sus.Daca ai si amortizorul obosit...,cam trebuie schimbat tot ansamblul.Daca la franare/demaraj coboara sau urca botul masinii intr-un mod "artistic",la franare de urgenta ori in viraje n-o sa fie prea placut...Si flansele sunt cam duse,nu exagerat insa,am vazut si ...mai distantate.Ai sa incepi sa auzi si bataile,daca zici ca absorbantele sunt moi.Rolul absorbantului este de a absorbi socul si la comprimare ,cand treci peste un damb,si la extensie cand calci intr-o groapa.Capatul inferior este fix pe ansamblul fuzetei,cel superior unde-i flansa,ori daca ridici roata pe cric,arcul se destinde iar acea distanta "dispare".Deci,cam tot ansamblul da semne de boala.Repet,doar...semne.In functie de cum iti raspunde la franare ori balans in viraj,decizia iti apartine cand sa le schimbi.
  • traian lita

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1994 gm
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2014

  • Mesaj Privat
salutare domnilor,
as avea si eu o problema pe tema asta am schimbat flansele la telescoape ca erau sparte treaba ie ca pe partea stanga am pus second hand ca am gasit la cine va numai una si pe partea dreapta am pus noua din magazin si rulmentu si i-mi troncane pe dreapta
  • [cj]sharky

  • Mesaje scrise: 277
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Sunt si telescoape ieftine in care se comporta si ca amortizor, cat si ca arc, arcul din ele fiind destul de tzapan.
M-am pricopsit cu unele ieftine, ca na, masina veche, luam ce-i mai ieftin ca nu o tin mult (m-am razgandit intre timp)

Marca starman, sau asa ceva.
Ridica usor masina, iar flansele de sus nu stau tot timpul lipite de oala, transmit gropile spre caroserie si mai nasol e ca se dezarmeaza in stationare, si se rearmeaza la prima oscilatie.
Practic prima groapa care o iei provoaca o oscilatie destul de mare, ca si cum nu ai avea amortizoare. De la a doua oscilatie amortizorul incepe sa isi faca treaba, si ramane armat cateva ore.
In rest tin ok de 5 ani si 30mii km (circul rar), nu curg, dar se putea si mai bine.
Concluzia e ca nu merita sa va zgarciti la 100-150lei, cumparati ceva decent.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR