Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • georgeleus

  • Mesaje scrise: 872
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Nu stiu de ce vrei allseason.
Dar daca asta-ti doresti cu adevarat, nu sunt eu omul sa te sustin.

...iarna esti constient ca esti in ilegalitate cu ele sper.
Bafta !
Skip ads

  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
de ce sa fie, au marcajul corespunzator,masina umbla doar prin oras si km foarte putini asa ca nu se justifica doua perechi de cauciucuri, pana acum a circulat cu cele din fabrica de vara .
PS
daca nu sunt o solutie buna mai bine cumpar de vara si gata, cand e zapada sta in garaj.
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
georgeleus a scris:
...iarna esti constient ca esti in ilegalitate cu ele sper.
Bafta !


Fals.
  • georgeleus

  • Mesaje scrise: 872
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2008

  • Mesaj Privat
liberlamare a scris:de ce sa fie, au marcajul corespunzator

M+S pe allseason ? No sh!t !

daca nu sunt o solutie buna mai bine cumpar de vara si gata, cand e zapada sta in garaj.

Cu asta pot fi de acord.
Un pneu de vara calitativ e semnificativ mai performant pe uscat si ploaie pe carosabil cald decat un totsezon.

Aco, daca tot te bagi in seama, elaboreaza.
Chiar la inceputul lui Noiembrie am primit instiintare oficiala (de la firma) ca in caz de eveniment in perioada de dupa-ntai este direct plasat in culpa cel care nu are pneuri de iarna.
...inutil de mentionat ca in caz afirmativ nici asigurarile nu te despagubesc.
Skip ads

  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Pneurile allseason sunt un compromis intre pneurile de vara si cele de iarna, avand performante inferioare atat vara cat si iarna fata de cele de vara, respectiv fata de cele de iarna. Fiind allseason inseamna ca pot fi folosite si iarna deci sunt M+S, altfel erau "some seasons", ele fiind optimizate mai mult pentru iarna decat pentru vara. Daca parcurgi distante mici anual, pneurile allseason sunt o solutie dpdv
financiar.
Avand simbolul M+S, pneurile allseason sunt considerate ca si pneuri de iarna, iar chestia cu 01 nov nu are nici o relevanta. Legea spune ca trebuie sa ai pneuri de iarna (M+S) in conditii de carosabil cu gheata, polei sau zapada. Daca in iulie e zapada pe sosea trebuie sa ai anvelope de iarna, iar daca in noiembrie sunt 20grC poti merge fara probleme cu cele de vara,
In Auto Bild (Ro) nr.22 din 30.10.2014 e prezentat un test cu anvelope allseason pe zapada, ud si uscat. Din cele testate rezulta ca cele mai bune ar fi Pirelli Cinturato AllSeason, GoodYear Vector 4Seasons, Vredestein Quatrac Life si Uniroyal Allseason Expert.
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
100% instiintarea tine de regulamentul vostru intern, anvelopele all-season veritabile sunt legale iarna, pe zapada.
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
liberlamare a scris:de ce sa fie, au marcajul corespunzator,masina umbla doar prin oras si km foarte putini asa ca nu se justifica doua perechi de cauciucuri, pana acum a circulat cu cele din fabrica de vara .
PS
daca nu sunt o solutie buna mai bine cumpar de vara si gata, cand e zapada sta in garaj.
Gindeste-te ca ai o masina de 1504Kg +adaosuri= crezi ca se merita sa pui cauciucuri ALL care sunt ....nici cal si nici magar ...pe TARANESTE!!!!!!Treaba ta dar eu nu te sfatuiesc .... Evil or Very Mad :evil:La cit ai dat pe masina ...te zgircesti deja la siguranta ta....mai bine vinde masina ,cumpara o masina ,,usoara,, ieftina fara prea mare siguranta si iti ramin bani si CAUCIOACE!!!! Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Teste 2014 pe anvelope all season http://www.tyrereviews.co.u...son-Tyre-Test.htm A se vedea si graficul cu distantele de franare.......dpmdv in anumite conditii sunt o varianta buna (Vredestein Quatrac Lite sunt foarte echilibrate).........oricum mult mai buna decat ca..turi SH din 2005 NOI.
Skip ads

  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
tase a scris:Gindeste-te ca ai o masina de 1504Kg +adaosuri= crezi ca se merita sa pui cauciucuri ALL care sunt ....nici cal si nici magar ...pe TARANESTE!!!!!!Treaba ta dar eu nu te sfatuiesc .... Evil or Very Mad :evil:La cit ai dat pe masina ...te zgircesti deja la siguranta ta....mai bine vinde masina ,cumpara o masina ,,usoara,, ieftina fara prea mare siguranta si iti ramin bani si CAUCIOACE!!!! Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil

asa o sa fac
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
aco_008 a scris:100% instiintarea tine de regulamentul vostru intern, anvelopele all-season veritabile sunt legale iarna, pe zapada.

Nu sunt legale daca nu au stampila cu M+S conform legii si eu nu am vazut care sa aibe asa ceva pe acest tip de anvelope...
Asa ca acest tip de anvelope sunt din punctul meu de vedere risipa de bani. Mai bine iei 8 cauciucuri second vara si iarna dar cu profile bune decat 4 all-season noi...
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Tu poate nu ai vazut dar eu da........deci sunt cu M+S.
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Sunt legale 100%, deja vorbim vorbe.
Asta nu inseamna ca eu mi-as pune asa ceva pe masina..
Skip ads

  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Nu sunt adeptul anvelopelor allseason, dar toate anvelopele allseason au M+S, deci sunt legale pentru iarna.
Pirelli Cinturato AllSeason
GoodYear Vector 4Seasons
Vredestein Quatrac Life
Dunlop SP Sport 01 A/S
Toate astea sunt anvelope allseason, am incercuit unde e marcat M+S.
De fapt, o anvelopa allseason e mai apropiata de una de iarna decat de una de vara.
  • georgeleus

  • Mesaje scrise: 872
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Dunlop SP 01 ALL SEASON ???
You gotta be f*cking kidding me !

Ba ejnebun, are cateva crestaturi infime in plus si e de iarna ? Urca doua roti motrice cu ala la Cota 1400 pe zapada ?
Pai io cu SP01 vara am ramas si-n cele mai mici pospaiuri !

The world has gone mad !
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Ba nujnebun, are cateva crestaturi in puls si alta compozitie. E, crestaturile alea fac multa treaba pe zapada. SP 01 sunt de vara si ramai in "pospaiuri", cu SP 01 A/S nu cred ca mai ramai.
  • schneider369

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2014

  • Mesaj Privat
mihaidarie a scris:
schneider369 a scris:Mi-am luat si eu Nokian W D3 , tot ce pot spune pana acum : zgomot mic la rulare , se comporta excelent pe carosabil ud (franare , plecare de pe loc , stabilitate in curbe) . Astept zapada sa vedem de ce sunt in stare. Eu le-am luat cu 950 ron (4 buc , 195/65 R15 , DOT 2014)

salut. unde sunt fabricate? Ale mele in Russia. Sunt foarte multumit, maine merg mai mult cu ele,dar ce e nou e nou. Astept sa vad diferente si la consum acum Smile Salutari si drumuri bune!



Salut , ale mele sunt facute in Finlanda , eu le-am cumparat de la importator Nokian
  • schneider369

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Prima tura pe zapada cu Nokian W D3 , zgomot ok (ma asteptam la ceva mai multa galagie) , franare ok , adrerenta ok. Am luat un viraj cu vreo 80 km/h si atunci m-am cam dus taras (in curba de la casa poporului) dar nu am incalecat trotuarul. Astept o zapada ceva mai mare sa vad cum se comporta - daca raman inzapezit sau nu.
  • shc

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Am achizitionat 2 anvelope Vredestein Snowtrac 3 pentru rotile din fata, se comporta neasteptat de bine atat pe zapada afanata/batatorita, cat si pe gheata . Astazi , profitand de stratul gros de zapada, am bagat masina prin toate hartoapele pe unde era zapada mai mare, just 4 fun, si pot sa zic ca-si merita toti banii . Ba chiar unul de la serviceul unde le-am montat/echilibrat a zis ca s-ar comporta mai bine chiar si decat Goodyear UG9 ... maine dimineata voi merge intr-o zona montana cu multe serpentine si drum destul de rau ... sa vedem ce pot face Vredestein-urile astea, ca prin oras m-au dat pe spate.
P.S. : M-a inacantat si faptul ca sunt "Made in Netherlands".
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
pus BF Goodrich toate sezoanele, are toate insemnele ce le fac legale. Cred ca pentru oras sunt o investitie foarte buna.
Masina pe care au fost puse are 40,000 km in 7 ani.
  • tirnaveni

  • Mesaje scrise: 555
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2008 Z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2009

  • Mesaj Privat
eu iti recomand sa nu iei toate sezoanele ,eu am avut goodyear si le- am folosit o iarna si o vara .iar vara la undrum de Grecia au început sa se exfolieze ,+ ca mai si fluiera când intri cu viteza mai mare in curba .
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Chestionar

Ce marca recomanzi?
Barum 0%
Bridgestone 0%
Continental 7%
Debica 7%
Dunlop 15%
Goodyear 7%
Falken 0%
Fulda 0%
Hankook 15%
Kumho 0%
Matador 0%
Michelin 23%
Nexen 0%
Nokian 15%
Pirelli 0%
Sava 0%
Semperit 0%
Toyo 0%
Vredestein 0%
Yokohama 7%
13 voturi

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR